Alergie na kravské mléko (bezmlečná diéta) - co vařit?

ela2
11. lis 2009

Ahojky, Lucinka ma 3 mesice a kousek, je plne kojena, a prave nam Dr. sdelila, ze ma alergii na kravske mleko (mela opakovane krev ve stolicce). Musim ji dat za pravdu, nebot i v tehu, mi mleko delalo neplechu, a po vysazeni mlecnych vyrobku krev ze stolicky zcela zmizela. Protoze je ale Lucinka plne kojena, musim se stravovat proste bez mleka, tzn, vynechat maslo a vubec vsechny potraviny i ty, kde je mleko obsazeno pouze stopove. Beznadejne hledam knihu s recepty na netu, vzdy je ale soucasne i bezlepkova. Mate nekdo takovou zkusenost? Poradil byste jakou knihu s recepty zakoupit, ci prispel s recepty, ci dobrou radou? diky moc!

venuss
23. zář 2013

ahoj maminky, chtěla bych se zeptat, jestli alergie na BKM muze zpusobovat zahlenění, hlavně kašel tedy. Holky moje mají již 2 měsíce kašel a neví se z čeho, teda prava, že na žádných testech ještě nebyly, ale antibiotika už braly a nepomohly, tak mě potom napadlo až ta alergie. Nevyloučila jsem z jídelníčku úplně mléka, nějaké sušené syrovátky a tak jsem jedla a nenapdlo mě, že se by se to mohlo odrazit takhle. Máte s tím někdo zkušenosti? Již si hlídám jídelníček a všechno čtu...

luthien.k
23. zář 2013

@venuss ano, může, i když je to méně častý příznak, než kožní a zažívací potíže. Pro vyloučení ABKM nepomůže nic jiného, než BKM zcela vyloučit aspoň na 2 - 3 týdny.

venuss
23. zář 2013

@luthien.k děkuji za info, holky měly jako nvorozenci exem, po vylouceni mlecnych vyrobku z jidelnicku typu (jogurty, syry, mleko aj) se jim tvaricky krasne spravily. 2 mesice byly dobre a pak zacal kasel, ktery trva uz 2 mesice. ted jsem vysadila vesskere mleko ze stravy, tak uvidime, jestli bude zlepseni...

thegavacka
23. zář 2013

Ano,moze byt.to ma viacero priznakov.Moja ml.dcera ma ekzem a tiez jej to zistili mimo ineho.A kolko maju baby rokov? Daju sa spravit testy potravinove,mojej malej robili uz v 8.mesiaci a opakovali v roku a pol.ma to klesajucu tendenciu.a najnachylnejsi su na to ludia s krvnou skupinou A.
@venuss

venuss
23. zář 2013

@thegavacka holčičkám je 7,5 mesicu a maji skupinu 0+.

luthien.k
23. zář 2013

@thegavacka testy jsou naprosto nespolehlivé, mám zkušenosti se stovkami dětí a velká část z nich měla testy negativní - existuje zhruba u poloviny alergiků tzv. nonIgE alergie, kdy nejsou vůbec zvýšené protilátky - čili pro diagnózu potr. alergie je jediný spolehlivý způsob eliminačně-expoziční test, bohužel.

luthien.k
23. zář 2013

@venuss podle mých informací nehraje krevní skupina žádnou roli.

venuss
23. zář 2013

@luthien.k děkuji moc za informace...

thegavacka
23. zář 2013

@luthien.k tak potom lekári zavádzajú..to som si ja nevymyslela.

thegavacka
23. zář 2013

@luthien.k a na co ich potom robia?? ja som rada,ze jej ich urobili,pretoze som nemusela kazdu potravinu skusat a cakat 2-3 tyzdne.ved by mala 3 roky,kym by som vyselektovala vsetko na co je alergicka.mne testy velmi pomohli a dokazala som ekzem ako tak eliminovat.takze si nemyslim,ze su NAPROSTO nespolahlive.mozno prave baby budu z tej polky a prekaze sa to prave z nich..ale ved to je na kazdej z nas,takze ja len,ze je aj tato moznost!

luthien.k
23. zář 2013

@thegavacka ano, je to možnost, u některých alergiků to i koreluje s realitou, ale bohužel u velké části z nich nikoli a zlatý diagnostický standard je eliminačně-expoziční test. Není to z mé hlavy, ale z hlavy špiček v oboru gastro nebo alergo v oblasti potr. alergií (u nás dr. Frühauf a dr. Fuchs, oba publikují odborné články i knihy, které mám nastudované) a je to ověřeno na mnoha dětech, kterým jsem pomohla stabilizovat atopický ekzém právě eliminační dietou.

nelinka79
26. zář 2013

@luthien.k ahoj chcela by som ta poprosit o vysvetlenie lebo uz fakt neviem.. alergia na BKM a intoleracia laktozy .. aky je rozdiel a co vlastne moze odzniet a co neodzneje.. neviem ci som napisala spravne ale kazdy tvrdi nieco ine a nejak som uz z toho zmatena a ako citam tvoje prispevky vies o tom velmi vela .. dcerka ma intoleranciu ale bohuzial neznesie ani vyrobky Lakto minus ..

dakujem

luthien.k
26. zář 2013

@nelinka79
Alergie na bílkoviny - je to nepřiměřená reakce imunitního systému na bílkoviny kravského mléka. Můžou být zvýšené protilátky proti těm bílkovinám a taky nemusí (u nonIgE alergie, tam imunita reaguje opožděně, hlavně přes T lymfocyty). Alergie na BKM je typická alergie kojeneckého a batolecího věku a u naprosté většiny dětí vymizí. Příznaky mohou být v trávení, na kůži i v dýchacích cestách (nejčastěji jejich kombinace).

Intolerance laktózy - chybí ten správný enzym k trávení laktózy, což je mléčný cukr, nikoli bílkovina. To znamená, že laktóza ve střevech není zpracována, jak má být, ale "kvasí tam", což má za následek čistě a pouze trávicí potíže (nadýmání, bolesti břicha, průjem). Velmi málo dětí se rodí s intolerancí laktózy, vzniká častěji postupně, tím, jak ubývá toho enzymu. Také může vzniknout jako přechodná, po střevních infekcích (to se upraví během několika týdnů). Různí lidé mají různé množství toho enzymu, takže můžou trochu mléčného strávit bez problémů, ale jakmile si dají laktózy víc, mají zažívací potíže. Z intolerance lakózy se nevyroste, naopak se s věkem často zhoršuje.

nelinka79
26. zář 2013

@luthien.k Dakujem velmi pekne ..

luthien.k
26. zář 2013

@nelinka79 takže u vás to vypadá na alergii na BKM, je to tak? 😉 Bezlaktózové výrobky ji totiž naprosto normálně obsahují.

nelinka79
26. zář 2013

@luthien.k no doktorka nam po testoch a vysetreniach povedala ze ma intoleranciu laktozy .. odporucila mlieko Al110 , doteraz mala pila to ryzove ale odporucila nam toto kvoli rastu nakolko dcerka ma velke rastove skoky. vyhybame sa zatial vsetkemu kde je mliecko alebo stopy a zatial je dcerke dobre. dakujem za tvoj zaujem

luthien.k
26. zář 2013

@nelinka79 tomto věku nepotřebuje žádné UM, pokud má jinak stravu bohatou na bílkoviny, zdravé tuky i kvalitní sacharidy (ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny), a to i přesto, že je na bezmléčné dietě 😉 Jinak někdy se ta diagnóza stanovuje opravdu složitě...

nelinka79
26. zář 2013

@luthien.k po pravde ja uz som z toho na nervy ale skor asi z toho varenia do skolky .. stravu si myslim ma pestru teda sa snazim aj musim povedat ze v podstate mame stastie dcerka lubi masko, zeleninu, ovocie, tak sa to snazime dobiehat tam.

luthien.k
26. zář 2013

@nelinka79 bezva, určitě nezapomínat na ty zdravé tuky, většina alergiků i těch, co mají intol. lakt. snese přepuštěné máslo (ghí), je výživově velmi hodnotné, jinak panenské oleje - kokosový, olivový, avokádový... Nebála bych se ani živočišných tuků (sádlo 🙂) Děti potřebují ke správnému vývoji dost tuku 🙂

buba2528
27. zář 2013

ahojte nie ste niektora clenkou Klubu jime jinak?
http://www.jimejinak.cz/
tam su aj recepty pre malicke deti

venuss
10. říj 2013

ahojky, resim ted problem s holkama. maji 8 mesicu a stale jsou prevazne kojené, večer dávám neo cate a obědy maji masozeleninové příkrmy. ( pár lžiček). Alergoložka nám neo cate napise, ale jen tolik, aby mely holky neo cate 2x denne. rano a vecer. mam je tedy nechat hladovet, kdyz by nechtely prikrmy? Jo a mam prestat kojit...

katyxq
10. říj 2013

@venuss a proč bys měla přestávat kojit? Akorát bys měla držet stejnou dietu jako holčičky. Případně zkus najít jiného alergologa, kteý bude ochotnější předepisovat Neocate, nebo normálně lži, že nekojíš a pak by ti měli předepsta víc balení 😉.

venuss
10. říj 2013

@katyxq No, já držím právě dietu už 8 měsíců a holky byly v pohodě, akorát už jim teď nestačí moje mlíko, tak jim doktorka napsala nutrilon allergy care, ale po mesici jeho uzivani ((davala jsem jen na noc)), se jim objevil zase exem a v noci se mi budily a kroutily se, tak jsem usoudila, ze jim to nesedne a nasadila jsem jim neo cate, ktery mam po synovci... exem mizim a v noci lepe spi. Dětská doktorka mi právě napsala žádanku na alergologii, tak myslíte, že mám zkusit gastro?

katyxq
10. říj 2013

@venuss určitě bych zkusila jiného doktora, klidně alergologa (na konzultaci máš právo a než bys tam přešla, tak by ses zeptala, kolik by ti byli ochotní Neocate předepisovat, neváhala bych lhát, že nekojíš, ale kojila bych dál 😉)

venuss
10. říj 2013

@katyxq děkuji, tohle mi rekla detska doktorka, ze ji to rikala alergolozka do telefonu, k alergolozce pojedeme v pondeli. tak uvidime, jestli se s ni nejak dohodnu...

jennyska
8. lis 2013

@pinonka3 @eyael @danielahe @buba08 @maudn @heket @lucka662006 @sarinkazanet @jakmony @corny01 @venuss buba2528 @buba2528 @nelinka79 @thegavacka

Ahoj Maminky,

mohly byste se svou případnou zkušeností s kojeneckou výživou Alfamino a nebo Neocate přispět do naší společné Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady se snažilkama, těhulkama a maminkama tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost, radu, či tip vložíte na https://www.modrykonik.cz/alfamino/ a nebo https://www.modrykonik.cz/neocate/ , pomůžete ostatním maminkám, které si právě prochází se svými dětmi stejným obdobím a zapojíte se i vy do rozšíření informací v knihovničce 😉

Děkuji Vám, že svým příspěvkem pomůžete ostatním!
Pěkný den přeji.
Janča

maudn
8. lis 2013

@luthien.k ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli mám dělat nějaké zvláštní opatření po narození prcka, staršímu naskocika BKM až po operaci střev, třeba až nebudu kojit a podobne

eyael
9. lis 2013

@jennyska rada bych přispěla, ale ani jedno jsme nepoužívali. UM jsme měli Nutrilon Allergy Care.

z.u.z.k.a.
9. lis 2013

@jennyska my sme zas male alfare

katyxq
9. lis 2013

@eyael
@z.u.z.k.a. i na tahle UM články budou 😉, jak se k tomu dostanu, mohla bych poprosit o fotku Alfaré? 😉