• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Co dnes vaříte?

13. srpna 2017 
masové koule s kuskusem.
12. bře 2012 ve 12:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nemáte nějakej dobrej recept na dortové těsto?
Já dorty nepeču (to u nás většinou dělá moje máma), udělala jsem jich zatím jen pár.
Ale tchánovci mají zlatou svatbu a tak mě napadlo, že bych jim mmj. udělala nějakej dort.
@brusinka.pusinka nemáš nějakej dobrej recept, nebo někdo jinej?
Moje babička byla kuchařka, pekla na svatby a máma má ten recept na dorty od ní, taky není špatný, ale třeba máte nějakej oblíbenej :wink: :slight_smile: :dizzy_face:
12. bře 2012 ve 12:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuhur no občas se nezadaří dle receptu, hlavně, že jsi dokázala zaimprovizovat...

my za víkend snědli dva dortíky, nějak se mi rozjíždí chutě na sladký..
dnes dojídání zbytků: malá koprovku s knedlikem a já musaku.. je tam poslední kousek, budu to dělat častěji, docela dobrý..akorát si ten rcp trochu vyladím podle naších chutí. pak tu je z kostí králičí vývar, tak ten sleju scedím a maso oberu, bude v tejdnu rizotko..
a v lednici je kusanec nivy.. možá spáchám nějaký nivovošpenátový koláč...dnes určitě tvarohové listové šátečky.. víc asi nezmáknu, radši zkusím uklidit, pokud nebudu mít břuch hned jak beton...
12. bře 2012 ve 12:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
U nás dnes vločková polévka a zeleninová omeleta na obídek a k večeři budou palačinky. Na zítra plánuji francouzské brambory se zeleninovým salátem.
12. bře 2012 ve 12:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@hanula11
Dortové těsto piškotové
6 vajec, 9 dkg pískového cukru, citronovou kůru, 14 dkg polohrubé mouky, 4 dkg másla
Postup:
Žloutky s polovinou cukru a nastrohanou citronovou kůrou utřeme do pěny. Z bílků ušleháme tuhý sníh, zašleháme do něj zbylý cukr a přidáme do utřených žloutků, pak přidáme mouku a nakonec vlahé máslo.
Pečeme cca 20 minut v předehřáté trobě 180 st.

"Ořechový korpus na dort"
SUROVINY
7 vajec (sníh ze 7 bílků), 7PL polohrubé mouky, 7PL moučkového cukru, 5PL oleje, 6PL jemně mletých ořechů, 1/2 balení prášku do pečiva
Na vymazání formy: sádlo a polohrubá mouka
POSTUP PŘÍPRAVY
Vejce oddělíme na žloutky a bílky. Z bílků vyšleháme ručním šlehačem tuhý sníh. Pak do sněhu zašleháme 3,5PL moučkového cukru, poté zašleháme žloutky - po jednom žloutku!!! Pak zase 3,5PL moučkového cukru a nakonec zašleháme po lžíci olej. Tohle jsme vše šlehali el. šlehačem a teď už zamícháme jen vařečkou ručně: polohrubou mouku smíchanou s práškem do pečiva a mleté ořechy. Těsto nalijeme do dortové formy, kterou jsme předtím vymazali sádlem a vysypali polohrubou moukou. Díme péct do předehřáté trouby na 180°C asi na 30-45 minutek (zkoušíme špejlí).
12. bře 2012 ve 13:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
12. bře 2012 ve 13:05  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@brusinka.pusinka Brusinko, pro ty, který moc nepečou :slight_smile: Když to smícháš, tak jak pak přidáš tu mouku? Jen lehce vařečkou nebo můžu použít šlehač? Díky :grinning:
12. bře 2012 v 15:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@brusinka.pusinka Mně dneska chytají chutě na nějaký jahodový dort. Jahody mám a snad i přísady, jen nevím, co bych měla udělat. Třeba něco s tím piškotovým těstem. Nemáš nějaký recept třeba s pudinkem nebo s tvarohem? Děkuji.
12. bře 2012 v 15:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenam mouku přidávám pomalu a míchám vařečkou stejně jako sníh, aby to bylo nadýchané
Jahodový dort s tvarohem a pudinkem
Piškot - dvě větší vejce, 10 dkg cukru, lžíce oleje, 1 jahodový pudink. Krém - půl litru rozmixovaných jahod, 6 lžic cukru, 50 dkg tvarohu, 1 vanilkový pudink bez vaření CrémeOlé. Rosol - 4 lžíce cukru, 1 vanilkový pudink a nakrájené větší jahody.
POSTUP PŘÍPRAVY
Dávám pro inspiraci lehčí dortík s jahodami, je vhodný i pro bezlepkovou dietu, ale hlavně ho milují moje děti.

Piškot: ušleháme zvlášť bílky s polovinou cukru do tuha, pak žloutky se zbytkem cukru a lžící oleje. Opatrně smícháme dohromady žloutkovou a bílkovou směs a nakonec jahodový pudink. A upečeme v dortové nebo koláčové formě.
Krém: rozmixované jahody dáme s cukrém vařit, v troše vodě rozkvedláme pudink a uděláme z jahod pudink, po vychladnutí ho šleháme s tvarohem a pudinkem CrémeOlé, a navrstvíme na vychladlý piškot. Krém poklademe nakrájenými jahodami.
Rosol: půl litru vody dáme s cukrem vařit, s tím že si trochu studené vody necháme na rozmíchání pudinku. A uvaříme z vody pudink rosol, který pak nalijeme na jahody.
Vše necháme řádně vychladit v ledničce, pak můžeme ale nemusíme sundat okraj dortové formy a nazdobíme. A pak můžeme mlsat. Dobrou chuť!
12. bře 2012 v 15:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenam jinak já zrovna dala do lednice nepečený dort s jahodami a pudinek:grinning:
12. bře 2012 v 15:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@brusinka.pusinka Brusinko, moc děkuji za radu. :slight_smile:
12. bře 2012 v 15:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@brusinka.pusinka Já ho dělala o víkendu. Ale můžu se zeptat, ten nepečený dort děláš s tím pudinkem? Já ho dělám nejčastěji se zakysanou smetanou nebo smetanovým jogurtem. Poslední dobou jsem se dala na pečení a zkouším recepty z této diskuze. :grinning:
12. bře 2012 v 15:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenam používám piškoty a 1 zakysanou smetanu jeden tvaroh s jogurtovou kulturou kompot dle chuti vanilkový pudink, cukr třtinový, vodu
do formy pokladu piškoty a zakysanou smetanu ochutím cukrem dle chuti pak je pokriji a druhá vrstva je jahody či kompot piškoty a tvaroh s cukrem, třetí vrstva je zase ovoce a piškoty a navrch udělám ze šťávy z kompotu a vody( tak aby bylo 500ml) pudink klasckým uvařením ale bez cukruu šˇva z kompotu je dost sladká, zaliji a nechám ztuhnout:grinning: ozdobím buď zakysankou na talíři nebo šlehačkou :grinning:
Žádná věda ale dobrota
12. bře 2012 v 15:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
@brusinka.pusinka To se mi líbí. Určitě to zkusím podle tebe. Pudink jsem tam ještě nedávala. Takže místo mléka použiješ kompot a vodu. To jsem ještě nedělala, ale zkusím to udělat. Bude to něco nového :slight_smile:
12. bře 2012 v 16:00  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@lenam jj není tam vůbec mléko , až ztuhne dortík vyfotím a hodím foto sem:grinning:
12. bře 2012 v 16:01  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@brusinka.pusinka Budu ráda :slight_smile: Tak já dneska udělám znovu nepečený a zkusím to s tím pudinkem :slight_smile: Já ho mám prostě nejraději a bude to trochu jiné než ten o víkendu :grinning:
12. bře 2012 v 16:03  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@lenam je to vlastně želatina, ten pudink se šťávičkou z ovoce a vody:slight_smile:my ho taky často děláme, nejvíce se osvědčil s meruňkama a jeden ananasový pudink a z toho udělat želatinu, je takový správně nakyslý:grinning:ale nedávám jen zakysanku a tvaroh, ale třeba zakysanku a ušlehanou šlehajdu..(malý tvaroh nemůže)
@brusinka.pusinka @lenam holky, já tenhle dortík dělala včera, šlehám šlehačku jak blázen a pořád tekutá.kouknu a ona 12% :confounded: takže jsem to dneska napravila a už se taky chladí, jen je s borůvkama.

a my nakonec olmíkové lívance a byly výýýborný:slight_smile:

@brusinka.pusinka brusí, nemáš receptík na nějakou domácí paštiku? nejlépe nějaký jednoduchý a chutný receptík:slight_smile:
12. bře 2012 v 16:26  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@eriska hihihi jsi se chtěla ušlehat co:grinning:
paštika z drubežích jater
1000 g kuřecích jater, 1 šlehačka / 200 ml /, 1 máslo, 1 střední cibule, asi 3 stroužky česneku, čerstvý tymián, sůl, pepř, případně paštikové koření, olivový olej
Postup
Na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibuli, drcený česnek, přidáme očistěná játra, lístky tymiánu a 100 ml šlehačky. Dusíme dokud játra nejsou hotová a všechna tekutina se nevypaří. Ochutíme solí, pepřem, případně kořením a společně se změklým máslem a zbývající šlehačkou rozmixujeme. Dáme do formy na srnčí hřbet a necháme v lednici vychladit, nejlépe do druhého dne.
Tip: servírujeme s brusinkami

Paštika z králíka a jater
 8 plátků anglická slanina
 300 g králičí játra
 300 g králičí maso
 1 - 2 lžic suché bílé víno
 1 ks rohlík
 1 ks vejce (L)
 200 g slanina
podle chuti
 sůl
 muškátový květ
 mletý pepř (směs 7 druhů pepře)
 česnek
 mletá sladká paprika
podle potřeby
 jemná strouhanka
Maso, játra, slaninu a česnek jemně umeleme. Rohlík namočíme do vína, lehce vymačkáme a také umeleme. Vejce smícháme s kořením (podle chuti) a přidáme do masové směsi. Základ paštiky dobře promícháme a osolíme podle chuti. Podle potřeby zahustíme strouhankou.
Formu (i chlebíčkovou) vyložíme plátky anglické slaniny, naplníme připravenou směsí na paštiku, pokryjeme zbylými plátky anglické slaniny a dobře zakryjeme alobalem.
Paštiku z králíka pečeme ve vodní lázni asi 60 minut na 165 °C. Po upečení paštiku zatížíme, necháme vychladnout a vyklopíme.
Paštiku z králíka a jater nakrájíme na plátky a podáváme s pečivem.

Kachní paštika se slaninou
400 g kachních jater
6 lžic sherry
1 lžička ty­miánu
200 g slaniny na kostičky
2 posekané ci­bule
5 bobkových listů
3 filety z kachních prsou
šťáva ze 2 pomerančů
1 lžíce nakl. zeleného pepře
2 1/2 lžičky soli
pepř
65 g polohrubé mou­ky
75 g másla
250 ml smetany
2 vejce
1 po­meranč
4 plátky želatiny
250 ml portského vína
1. Játra pokrájíme. 300 g marinujeme 2 hod. ve 3 lžících sherry s tymiánem. Dusíme slaninu, cibuli a 2 bobkové listy. Přidáme ostatní játra. Osmahneme.
2. Vyjmeme bobkový list. Z masa stáhneme kůži, pokrájíme na kostky a rozmixujeme s pomerančovou šťávou a hmotou ze slaniny a jater. Vmícháme 1 lžíci zrnek pepře, 3 lžíce sherry a okořeníme. Předehřejeme troubu na 175 °C.
3. Na másle zapražíme mouku. Přilijeme smetanu a sejmeme z ohně, vešleháme vejce. Vše vmícháme do játrové hmoty. Směsí naplníme paštikovou formu. Ve vodní lázni vařime 90 min. Slijeme tuk. Zatížíme a necháme vychladnout.
4. Ozdobíme. Namočíme želatinu, vymačkáme, rozpustíme ve víně, nalijeme na paštiku.

Bůčková paštika
2 kg bůčku
1 hlávka česneku
4 vejce
3 lžičky grilovacího koření
3 lžičky vegety
Syrový bůček nameleme, přidáme ostatní přísady, promícháme a plníme do sklenic. Zavařujeme 2 hodiny.

Cikánská paštika
1 kg vepřové krkovice bez kosti
100 g slaniny
300 g drůbežích jater
1 cibule
3 vejce
sůl
pepř
2 lžíce hladké mouky
muškátový květ
Polovinu tučného masa nasekáme nahrubo. Libové maso umeleme najemno s játry a cibulí, přidáme sůl, koření, vejce, mouku a v míse utřeme. Pak vmícháme nahrubo nasekané maso a nakrájenou slaninu. Paštikovou formu vymažeme olejem, naplníme směsí, přikryjeme, formu vložíme do pekáče s vodou a v troubě necháme táhnout 80 minut (nevaříme). Pak necháme vychladnout, vyklopíme, zabalíme do alobalu a uložíme do chladničky.
12. bře 2012 v 16:33  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@brusinka.pusinka díky moc:slight_smile: ukládám, večer prostuduju a určo vyzkoušíme:slight_smile: to víš, jsem to chtěla zkusit, jestli doopravdy nejde šlehat a nejde:grinning:DDale naštvaná jsem byla, měla jsem na to chuť..
12. bře 2012 v 16:36  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@brusinka.pusinka dekuju za recept na dort za studena. Uz mam ulozeno. Jen jsem se chtela zeptat na ten tvaroh s jogurtovou kulturou. Nasla jsem na netu jen, ze je od Ehrmanna, mas zkusenosti jeste s jinym nebo jaky tvaroh teda pouzivas? Dekuju.
12. bře 2012 v 16:58  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@nadja73 je to on ten tvaroh ale jinak ho klidně namíchám koupím tvaroh a kvalitní bílý jogurt a smíchám:grinning: 250g tvarohu a 125 ml jogurtu:grinning:
12. bře 2012 v 17:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@brusinka.pusinka moc dekuju, obavam se, ze v klasickem supermarketu ho mit nebudou. tak budeme improvizovat :slight_smile:
12. bře 2012 v 17:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nadja73 kupuji normálně v Kauflandu a nebo v coopu :grinning:
12. bře 2012 v 17:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@brusinka.pusinka no a ani jeden u nas na Barrandove neni :sunglasses:
12. bře 2012 v 17:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
12. bře 2012 v 17:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@brusinka.pusinka ten jo, takze teda tam :slight_smile:
12. bře 2012 v 17:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nadja73 buď tam zkusit a nebo jěště v Bille , tam ho mívaly také. jinak improvizace:grinning: tvaroh vzít co nejmíň tučný pokud budeš míchat z čerstvého :wink:
12. bře 2012 v 17:20  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Karbenátky s bramborem od včera, strouhaný koláč
12. bře 2012 v 17:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
Celozrnne chlebicky s domaci pazitkovou pomazankou, sunkou, vajickem a redkvickou a brokolicovy krem - dnes premiera - povedl se! :grinning:
12. bře 2012 v 17:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenam je na straně 353 od @petrajavor jen já mám velkou troubu od Mory, takže jsem "placky" neměla tak vysoké, ale i tak jsou řezy luxusní
12. bře 2012 v 17:36  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek