Rodičovská dovolená má být od roku 2016 jen na rok?

j.a.n.u.s.
7. srp 2014

Dnes se ke mě dostala informace, že se ve vládě měla schvalovat mateřská dovolená jen na rok(!) a v platnost by měla přijít od roku 2016. Víte o tom některá??

nikollita
7. srp 2014

Myslíš rodičovská? Neslyšela a po pravdě, tahle informace mě nepřekvapuje 😝

verca222
7. srp 2014

Ved materska dovolena je teraz na pol roka nie ?? 😕 Nemyslite rodicovsku dovolenu ??

jarunkaxyz1
7. srp 2014

A i kdyby...to by museli "sakra" pohnout v oblasti volných míst ve školkách 😀 a ještě zřizovat jesle.

vendulka
7. srp 2014

tak o tom jsem nic neslyšela, a i kdyby, mně to už může být jedno...

kija
7. srp 2014

Neslyšela jsem o tom nic, ale moc se mi to nezdá. Těžko můžou omezit rodičovskou na pouhý jeden rok bez toho, aby dětem zajistili vhodnou péči, kdo by se o ty spousty dětí staral? Jesle prakticky nejsou, chův, hlídacích agentur je málo, prarodiče pracují...
Stejně jako když chtěli plošně zničehonic zavírat kojenecké ústavy (ač je pro ty děti samozřejmě rodinná péče vhodnější), ale bez toho, aby dětem z kojeňáků zajistili dostatek pěstounů - samozřejmě z toho sešlo.
Je ale pravda, že donekonečna nebudeme mít takhle výhodnou rodičovskou, která ve světě prakticky nemá obdoby a které si spousta lidí neváží.

hansed
7. srp 2014

Neslyšela jsem... ale jak píšou holky výše, vláda (resp. obce, města, ale vláda na to musí vyčlenit peníze) by musela nejdřív zřídit jesle, více míst v MŠ... vzhledem k tomu, že máme luxusní rodičovskou, by mě to ani nepřekvapilo

tarra27
7. srp 2014

je o tak strašně dopředu, že bych to neřešila...jednak se to x krát může změnit a jednak to té doby...stejně platí, pokud máš rodičovskou ted nebo i v roce 2015, tak pojedeš podle roku, ve kerém sis zažádala...

ale tohle máš skoro dva roky dopředu...a s tou naší vládou....kdo ví....

řešila bych to, až to bude aktuální....

jika10
7. srp 2014

Neslyšela jsem o tom, ale pokud je to pravda a připraví se takové podmínky, že budu mít kam dát dítě (jesle, školky), budu mít jistotu toho, že se můžu vrátit do zaměstnání a zavede se u zaměstnavatele, že může matka chodit na zkrácenou pracovní dobu a nebude jí zaměstnavatel s tím dělat problémy, tak proč ne.
Ale přeci jenom si neumím představit, že někde mám svoje roční dítě 8 a více hodin, když vím, jak to v práci funguje a nikdo nepracuje zákonných 8 hodin.

jamia
8. srp 2014

To je nesmysl, kdyby se chystala tak velká změna, musely by jí předcházet výrazné přípravy, přesně jak píše @kija, které by rozhodně nebyly tak rychlé, aby v roce 2016 mohla nová legislativa vejít v platnost. pokud je mi známo, ČSSD na programu nic takového neměla, navíc jsou u kormidla teprve pár měsíců, takže kdyby s tím někdo přišel, způsobil by hodně velký třesk v médiích, který by nešlo přehlédnout 😀

romantika
8. srp 2014

jojo to jsou rady ze světa, starsi se mi podarilo po 4,5 letech dostat do skolky. kam by se narvaly ty zbytky všech deti rokem veku pocinaje az 4,5 let nevim, nevim. Za deset let se to nepohlo tak ze by někdo za rok a pul vyresil tudle otázku tak to by byl buh. no a pak ta otázka ockovani a tak. my bychom tak radi do světa, ale jsme zde neustale sto let za opicema.
Krom toho mne k tomu ještě chybi babicky, peníze na hlidani deti a krouzku a dojizdeni a prislib pracovního mista. jako VS jsem absolutne v tomdle odepsana a na prodavačku mam pry moc blbe vzdelani. To zase nejaky absolvent VS po skole dostal za úkol vypracovat studii aniz by tusil, ze velice zahy bude ve stejne situaci 🙂))))

hojda
8. srp 2014

TAk to slyším poprvé, nějak se to ke mně nedostalo, tak to jsem to stihla krásně, dalším maminkám nezávidím, pokud to projde, tak to bude chtít hodně zkrácených úvazků.....

annaluciapetrzel
9. srp 2014

no kdy uz k tomu dojde! naprosty souhlas s EU

chris_n
9. srp 2014

@annaluciapetrzel to myslíš vážně???? jinak EU muze hezky doporucovat, ale muselop by se toho hodne prizpůsobit. Za sebe bych klidne pak do práce castecne chodila, kdyz mi to nekdo umozní (myslim zamestnavatele)

zmrz_lina
9. srp 2014

No hlavně to nedoporučuje EU, ale OECD. A aby se zavedlo A, muselo by se udělat i B - podpora částečných úvazků, navýšení počtu mateřských škol, jeslí (na které stát NEPŘISPÍVÁ, ale provozují je z vlastních rozpočtů jednotlivé obce) a dětských skupin. Dokud toto nebude, je zkrácení RD na 1 rok utopie 😉

dokument
9. srp 2014

Nevím o tom nic, ale pochybuju, že by to prošlo. U nás v tomto ovlivňují hodně voliči - nejsilnější ročníky, které mohou přijít k volbám, mají právě rodiny a jsou na té rodičovské. Takže každá sociálně smýšlející politická strana - ne náhodou má čssd tolik příznivců - se na sliby pro rodinné politiky orientuje. Toto u nás prostě nehrozí. Nikdo by je jinak nevolil 😀

zageci
9. srp 2014

Že by nám za necelé 2 roky vykvetly jesle a nové školky? 😀 Tak na to si opravdu počkám 😝

ilonne
9. srp 2014

Já bych to brala, ale pochybuju, že to projde. To raději schválí porodné i na druhé dítě nemakačenkům 😠 . Tak sociální stát jako ten náš snad nikde není 😝 .

tkanicka
9. srp 2014

No tak ten článek mě rozesmál, neslyšela jsem o tom a jsem ráda, že mám takovou variantu, jakou mám. Opravdu by mě zajímalo, jak by to zlepšilo situaci matce na trhu práce, když má ročního prcka v jeslích, který je permanentně nemocný a těžko tam může být 10 hodin denně a víc. Ono by bylo spíš potřeba zakotvit do mozků zaměstnavatelů, že spokojený zaměstanec = výkonný zaměstnanec, takže když ženský potřebujou po 8 hodinách odejít domů, tak na ně nakoukat jako na zrádce

karlam
9. srp 2014

nevím, proč se pořád čr musí podle někoho řídit a nechat si něco radit, odjakživa byla matka doma s dítětem tři roky, nyní lze i dva, budiž, tak proč to měnit? já bych tedy od ročního dítětě do práce neodešla

mmusska
9. srp 2014

a jeste by to chtelo, aby si lidi nahore uvedomili, ze jako ucitelka MS mam vzdelani pro deti od tri let. Uz to, ze v dnesni dobe ma ucitelka i 2lete deti neni uplne v poradku, nemyslim jen pravne (i psychicky pro deti, hlavne v pripade smisenych trid a naporem na naervy pro ucitelku, hlavne pokud je na deti sama a kolegyne prichaz az v dobe obeda)......pritom v pripade miniskolky u deti pod tri roky musi byt zdravotni sestra....

mafeska
9. srp 2014

Nic jsem o tom neslyšela a doufám že to neprojde, stát na to není připravený a během dvou let těžko bude.
Nedovedu si představit že bych roční dceru měla strčit do jeslí a nechápu rpoč se ČR musí po někom opičit. Ve světě to funguje, to ano, ale tam je na to systém nastavený, tady ne.

texetka
2. zář 2014

Já bych to brala pokud by byly nachystané jesličky a maminy mohly , pokud požádají, automaticky na poloviční úvazek . Jenže to je u nás utopie, ikdyž nedávno vyšlo, že ústavní soud rozhodl, že zam. musí vyhovět požadavku rodiče starajícího se o dítě mladší 15 let , pracovat jen na poloviční úvazek. což je dobrá zpráva a doufám, že se to dostane do povědomí veřejnosti. Neb přesně to máme v plánu - být doma do max. dvou let dítěte a pak nastoupit na zkrácený .

anetka1701
2. zář 2014

Není to ve stylu "všichni povinně doma s dítětem jen rok", ale spíš jde o jakousi možnost si rodičák zkrátit jen na rok - a brát víc peněz. Ale zatím nic není schváleno. Je to pro matky, co se chtějí rychle vrátit do práce. Jinak délka rodičáku v podobě, ve které je teďka samozřejmně zůstane ještě hodně dlouho - myslím, že pokud by s tím nějaká politická strana přišla, tak by si pod sebou dost solidně podřízla větev...

25ka
2. zář 2014

nic som o tom nepocula a je to podal mna kravina kam pojede mama a kam mimco v takom veku ? to je proti normalnemu rozumu.

luciebx
2. zář 2014

v cr si to teda nedokazu prectavit kdyz vidim jak je to s praci a ze zamestnavatel neprimhouri oko kdyz ma matka dite nevyhovi s pracovnima hodinama.. skolky drahe hlavne je jich malo.. atd

v uk je materska jen 9 mesicu.. pak clovek nedostane nic.. jen nejaky maly pridavky.. ja sla taky do prace kdyz byl malymu rok.. od 2.5 let malyho sem chodila na dlouhy dny ze byl u tchanu od 3 let chodil malej do skolky od 8-6 bohuzel se jinak nedalo

lvicek2000
2. zář 2014

Tak temer nikde ve svete nemaji matky takovy luxus jako byt 3 roky s prckem doma...V Evrope i ji de se jede podle jineho modleu, takze to asi jde...Tipuju, ze pani poslanci se vzhledli v zapadnich zemich, na jednu stranu proc ne, ale urcite zapomneli, ze je potreba vybudovat sit skolek, jesli, system chuv a hlidani...

kockopes2724
2. zář 2014

já jsem od kamarádky slyšela, že rodičák z 7600kč mají ubrat na 7100kč

kacii
2. zář 2014

Jedine co me na tom fascinuje po precteni toho clanku je, ze se neustale prisuzuje vina na nezamestnanost matek tomu, ze byly dlouho doma. Realite a moje zkusenosti spise ukazuji to, ze zamestnavatel ani nechce, protoze deti jsou pro ne neprijemna komplikace, matka nemuze a nechce zustavat prescasy v praci a deti umi byt hold nemocne.Navic ve svete neni tak dlouho rodicovska, to je pravda, ale plat druheho odpovida tomu, ze si to ta rodina muze dovolit. Navic se po druhem roce ditete zena muze vratit na polovicni uvazek. U nas takove mista pro matky prakticky neexistuji. A ja se zamestnavatelum ani nedivim, protoze platit dvoje socialni a zdravotni misto jednoho je sakra rozdil. Takze pri propocitani vseho, kdy by jeste stat musel teda vybudovat skolky a jesle a zmenou veskereho systemu...to hned tak neprojde. Tato generace nemuze proste zvladnout vsechno. Mit dlouhe hypoteky, sami si nasporit na duchod a platit detem skolne a jeste vydelavat tolik aby mohl byt jedens rodicu doma s ditetem? Prootze pochybuji ze se neco zmeni na pristupu zamestnavani matek, pokud pro to neco neudela stat (ulevou na socialnim a zdravotnim)...takze ve vysledku stat neusetri nic...

melodygirl
2. zář 2014

Schválili zákon o dětských skupinách. Tj., že bude možné aby zřizovatel tj. jakýkoliv podnik se otevřel tzv. dětskou skupinu pro svoje zaměstnance od tuším 1 roku věku. Nebude tam probíhat vzdělávání, jako v MŠ jsou na to jiná kritéria - volnější. Spíš se bude jednat o "hlídání", aby matky, které chtějí nastoupit zpět do zaměstnání mohla vydělávat. Na západě tomu tak je, že rodičovská je takto krátká. Já s tím tedy nesouhlasím, ale pokud je matka samoživitelka a jen stěží utáhne finančně chod domácnosti, tak je to asi dobré. ale pro psychiku dítěte je to velmi špatné ☹