Ako vysvetlit mamke, nech nekupuje synovi veci, s ktorymi "nesuhlasim"

ah1234
11. únor 2019

Ahojky, s mamkou mam super vztah, ale v jednej veci je to s nou na hlavu - furt kupuje malemu veci, s ktorymi sa s priatelom nestotoznujeme. Najnovsie sme zacali s prikrmami a nakupila asi 30 takych tych tasticiek od Nestle, aj ked vie, ze chceme malemu davat len domacu stravu a nie take umeliny. Podakovat a nechat to tak, tak to dopadne jak s hrackami - mnozia sa nam tu sibnute mnozstva hrkalok plastovych a ja proste plasty neznasam. Nechat ju kupovat tieto kapsicky, tak ich tu mame kvanta o chvilu zase a ona na to minie zbytocne peniaze. Skusam jej to nonstop vysvetlovat, a ona furt skonci s tym, ze uz nic nekupi a o tyzden to tu mame znovu. Jak jej to vysvetlit ? Je to osoba s dvoma vysokymi skolami, doktoratom zo stavebky, ale proste je v tomto jak zabrzdena

malinkaelinka
11. únor 2019

Měla jsem podobné problémy s manzelovou babičkou, neustále nám vozila nějaké jídlo, je zvyklá vyvaret celé rodině, ale ja jsem dospělá ženská, co si umí sama uvařit. A jak říkáš, doma se nám hromadilo jídlo (mě je po většině jejich pokrmů zle, takže jsem to ani nejedla)... kolikrát jsme ji rikali, ať nám nic nevozi... jednoho dne nám opět dovezla kyblík rajské s obřím knedlíkem... Řekla jsem ji, ze si to prostě odveze, že to nechceme, mám navareno, zkazí se toa já to opět vyhodim. Urazila se, hodně. Ale od té doby je definitivně klid. Vycházíme spolu dobře a snad to definitivně pochopila. Na tvém místě bych sbalila všechny nevyžádané dary do pytle a odnesla ji je.. řekni jí, co by se vám hodilo více. Donese zase nějaké kraviny? Tak ať si je prostě odnese. Je to opravdu škoda peněz a vynaložené energie, pokud domluva nepomáhá, je potřeba zapojit činy.

aklin
11. únor 2019

Narovinu ji rict ze prikrmy a dalsi veci budete prodavat, po tomhle by mohla zacit premyslet.

sudylichozrout
11. únor 2019

@ah1234 ty kapsicky od Nestle a pod. jsou stopro lepsi nez tvoje domaci strava (nic proti, take detem delam prikrmy doma). Nicmene kojenecke prikrmy pochazeji vsechny z jineho (eko) zemedelstvi a splnuji daleko prisnejsi normy na pestovani. Rozhodne to neni umelina. Viz napr. dTest. Jina kapitola je, ze je to rozhodne drazsi strava nez ta domaci.
Pokud to maminka kupovat chce, tak ji to nevymluvis. A vubec neudelas nic spatne, kdyz to vasemu ditku date. Kdyby kupovala polskou "cokoladu", susenky, bonbony a chemicke koktejly, chapala bych te. Takhle ale moc ne.

la_amanita
11. únor 2019

A co ji zaúkolovat konkrétním typem donášky? Víš mami, nám by se teď hodilo... ale nemáme čas to shánět/ty tomu rozumíš víc/máš lepší vkus apod.

ah1234
autor
11. únor 2019

@sudylichozrout a ja sa pytat na nazor, co davat svojmu dietatu ? Ja neznasam najma plasty a tie kapsicky su totalnr nerecyklovatelne a zatazuju prirodu. To je moja vec. Na nazor k tomuto sa nepytam.... ;)

ah1234
autor
11. únor 2019

@malinkaelinka ja uz som jej to aj vratila (hrkalky) a aj tak kupila dalsie 🤷 mam pocit, ze jej v tomto sibe, inak je to rozumna zenska...

kittyy17
11. únor 2019

Řekni jí, že z toho měl průjem a už to ani nechce jíst. Nevhodné hračky ji vrať se slovy, ať si má u ní s čím hrát, když přijedete na návštěvu, že doma na to nemáš místo,... Uvidíš jak rychle se naučí nekupovat krámy 😉

kittyy17
11. únor 2019

@ah1234 vytrvale vracej, však jí to dojde...

sudylichozrout
11. únor 2019

@ah1234 a takhle hystericke reakce mas i vuci sve mamince? Chuderka...
Neptala ses, co mas svemu diteti davat, nicmene ja ti rikam, ze na tech prikrmech neni vuvec nic skodliveho, takze nemusis mame tropit sceny, kdyz to tvemu diteti koupi.
Tvl, zas jedna bioekolesana... To je fakt usmevne.

ah1234
autor
11. únor 2019

@sudylichozrout 🤦🤦🤦🤦🤦🤦

ah1234
autor
11. únor 2019

@kittyy17 to je dobry napad, prujem to vyriedi 🙂 dik 🙂

kittyy17
11. únor 2019

@ah1234 na ty plastový hračky ji můžeš říct, že prcek to strka do pusy a že doma nechceš mít nic z čínského plastu. Pošli ji odkazy na hračky, které si představuješ, případně na dobroty, které může koupit.
Pochop, že je to nadšená babička, a má potřebu si malého kupovat...

ah1234
autor
11. únor 2019

@kittyy17 pocuvaj ja uz som jej aj poslala odkaz na konkretny pribor ktory chcem casom od maleho, posielam jej hracky ktore chcem ale tvarit sa ze na to nemame rozpocet, ze nech ona kupi... A aj tak sme dostali plastovu sadu tanierov a miliom hrkalok. Jej proste v tomto sibe... Nechapem preco. Ale ona je aj taka vo vztahu ku mne, 10 rokov nosim cierne pancusky z calzedonie velkost S a ona mi kazdy sviatok kupi pancusky z Tesca velkosti M a potom mi "nadava" ze minam peniaze na silonky z calzedonie ked mam tie od nej z tesca. Nenecha si vysvetlit, ze proste vsetky okrem tych z calzedonie su pasove a nie bedrove a potom ma tlacia. Ja to fakt nerozumiem... Inak je to fakt mudry sikovny zlaty clovek a nikomu inemu toto nerobi len mne.....

barchen
11. únor 2019

@ah1234 Jsem na tom stejně, tohle moje máma také nechce pochopit. A já to už vysvětluji roky. Obávám se, že tady nepomůže ani vysvětlování, ani vztekání, ani navrácení nechtěných darů. Třeba tchýně to pochopila hned. Nekupuje blbosti, dám jí seznam, co koupit holkám, oblečení, konkrétní hračku, třeba i dražší ať se poskládá rodina, nebo ať jim něco ušije. Ale moje máma je jak hotentot. Např. ona plete, tak jí řeknu, ať uplete holkám nebo mne něco hezkého, dám jí i konkrétní střihy, já na to nemám čas a pletené nebo háčkované věci jsou krásné. No samozřejmě pak stejně koupí "umělohmotný" svetr, po kterém holky elektrizují nebo chemlonovou panenku, ze které leze barva. Melu jí to pořád dokola a nechtěné věci rozdám nebo daruji dál.

ange_de_la_morte
11. únor 2019

Myslím že jde hlavně o to že má potřebu vnoučeti něco kupovat - pak tedy navrhuji přesně instruovat co ,,potřebujete,, - klidně ji posílej odkazy ( tak to dělám já moji mamce), vyhnete se tak situacím kdy máte věci které nechcete a zároveň bude mamka spokojená že ,,něco koupila,,

ah1234
autor
11. únor 2019

@ange_de_la_morte pisem uz vyssie ze som to skusala 🙂

ange_de_la_morte
11. únor 2019

@ah1234 : tak potom nevím ... u ás je někdy boj s tchýní - opravdu si nemyslím že náš syn potřebuje plastovou pistolku a podobné ,,šílené hračky,, od vietnamců a taky se to špatně vysvětluje - nemilosrdně to končí v koši nebo alespoň v kontejneru pro charitu, ale není to tak často naštěstí

pincola
11. únor 2019

@ah1234 Hele nevím, mám to stejné s mou mámou a zatím jsem nepřišla na účinný způsob, jak tomu zamezit. Vždycky když se urazí, tak to krátkodobě funguje a místo dárku dá uraženě peníze a podívá se na mne úkosem. Když jí to přejde mě zas zásobuje tím, co mi vadí. Některé věci jsem prostě prodala na bazaru. To je jediné, co ti můžu poradit. Ano, za zlomek ceny. Ale kupuje i blbé velikosti oblečení, protže ona ví nejlépe, co mým dětem bude sedět. Ona přece taky měla děti. Tak malé končej rukávy u loktů no...Ona účtenky neschraňuje a cedulky odstřiváhá, asi abych to nemohla jít vrátit, tak to prodávám na bazaru.

dokument
11. únor 2019

@ah1234 Nic nevysvetluj! Proste to nechces a neber si to od ni, rovnou ji to dej zpatky. Jak zacnes o tom diskutovat a vysvetlovat, reagovat, tak otviras prostor pro manipulaci a hned ti bude nekdo rikat, ze to je vlastne kvalitni a proc bys to nemohla davat a z jeho problemu se stane tvuj problem. Je to jeji problem. Rekni ji jednou, ze to je jeji problem a dal uz nikdy na to nereaguj a nekomentuj to ani ji nepripominej, ze je to jeji problem, to staci jednou. Delej treba , ze neslysis, nereaguj proste. A neber si to od ni.

pincola
11. únor 2019

@ah1234 Jo a brečela kvůli košilkám na miminko! Já je nechtěla, že dneska každý používá bodíčka a že košilky, prostě nechci. Ona začala brečet, že přece chudák dítě, ani košilky mu nedopřeju. Pak mi jich dovezla plnou tašku. Se slovy, a´t mám rozum, že každá normální máma má doma alespoň 20 košilek...

j.a.n.i
11. únor 2019

@ah1234 Stejne tak je mamky vec, co ona chce kupovat.

ah1234
autor
11. únor 2019

@pincola no s oblecenim je to uplne iny level aj u nas. Vobec nesuhlasi s tym, jak maleho obliekam, podla nej ho obliekam "smutne", tak budis, kupuje vesele farby. Lenze xkrat jej hovorim po prve, ze maly ma od vsetkych oblecenia kvanta a nech nekupuje dalsie a dalsie furt a ona mu aj tak nosi kopu habov... Potom kupuje veci "zlych znaciek", napriklad v Pepcu. Co mne v zasade nevadi, ze je to Pepco, lenze tie ich veci su totalne mimo standartnych velkosti a dokola jej hovorim, nech teda tam kupuje o cislo vacsie a ona sa opyta, aku velkost maly teraz nosi, ja poviem, ze 62 a ona tam kupi 68 a kym nam to da, tak je to malemu tak nachnap a oblecie to max 1x. Potom jej hovorim, nekupuj veci v C&A, maly je chuda zizala a tie veci su mu siroke a taha mu na krk... tak dostaneme zavinovanie bodycka z C&A. Hovorim jej, malemu je v noci strsne teplo, nech nekupuje fleesove overali na spanie... dostaneme fleesove overaly. Hovorim jej, nech nekupuje overaly s capackami, lebo malemu je to vzdy kratke a nevie poriadne natiahnut nohu. No, dostavame overaly s capackami. Potom dojde a este sa hneva, ze si kupujem vlastne veci a maly tie jej ani nevynosi..... Akoze je to na hlavu a keby chapem preco to robi, tak je to pre mna jednoduchsie, ale mam proste pocit, ze ma nepocuje ked rozpravam alebo co.....

ah1234
autor
11. únor 2019

@j.a.n.i no ved ja jej nehovorim, co kupuje sebe. To je jej vec. Ale ked mojmu dietatu nieco kupi, co jej xkrat poviem, ze z nejakeho dovodu nechcem, aby mal a ona sa uraza, ze mu to potom nedavam, tak uz je to moja vec. Tvoju poznamku vobec nechapem teda.

j.a.n.i
11. únor 2019

@ah1234 jestli sis nestihla vsimnout, tak to dite je jeji vnouce.

ah1234
autor
11. únor 2019

@j.a.n.i a... ? nejako toto tvoje vyhlasenie pokracuje ?

ah1234
autor
11. únor 2019

@dokument akoze toto je drasticke ale tiez ma napadlo, ze ak neprestane, tak to proste budem ignorovat uz v style, ze ked zacne zase, ze daco kupila a nechcem to, tak neodpisem alebo sa budem tvarit, ze nepocujem a zmenim temu....

dokument
11. únor 2019

@ah1234 Neni to drasticke. To je jeji vec, ze ji bude lito, ze utratila svoje penize. Jeji rozhodnuti, vedela, ze to nechces. Ona je bytost myslici, takze se podle toho zaridi. Bude pracovat se svym problemem. A jinak s ni prece normalne mluvis a kamaradis 🙂

la_amanita
11. únor 2019

Jak to sleduju, ty máš na ni milion požadavků, které ona není schopná dodržet, naprosto logicky, já bych taky za chvíli ztratila přehled, který obleček které velikosti ve kterém krámu mám koupit. Prostě jí nedáváš žádný stupeň volnosti, aby koupila něco podle sebe, aniž bys to nějak nepohaněla. Takhle to ale přece dlouhodobě fungovat nemůže. Stanov si dvě tři zásady, které jsou pro tebe nejdůležitější, ale tím myslím konkrétní parametr, který si snadno zapamatuje a jde lehce dodržet, a v ostatním ji nech volnou ruku, ale pak ty věci od ní používej a měj z nich radost. To dítě není tvoje panenka, ono přežije, že bude mít něco, co není dle tvého vkusu.

ah1234
autor
11. únor 2019

@la_amanita to mu mam ako davat capacky ktore ho tahaju lebo to neni moja panenka ? Boze.....

la_amanita
11. únor 2019

@ah1234
Nevěřím, že je to tak horké, jako tu prezenujes, že by tvá matka nebyla schopná sama od sebe pořídit nic použitelného.