Až se narodí mimčo, mamka si chce vzít týden dovolenou

kacka_dj
19. pro 2013

Ahoj holky, jak jste to zvládaly první dny doma po porodu? Potřebovaly jste od okolí pomoc? Jde o to, že moje mamka bydlí v jiném městě než já a až se malý narodí, tak si chce vzít dovolenou aby k nám mohla chodit koupat a tak. Jsem ráda, že mi chce pomoct, ale není lepší když si první dny na sebe "nová" rodinka zviká bez dalších členů rodiny? Už tak každej bude chcít přijet na návštěvu...Nehledě na to, že mamka k nám jinak nejezdí :/

lenjii
19. pro 2013

Tak jde o to, jestli o tu pomoc stojíš. Já třeba budu mít mamku o ulici víš, manžel jezdí v týdnu mimo domov pracovat, takže budu za její pomoc vděčná. Kdybych doma chlapa měla, pomoc od ní bych asi nepotřebovala... Nevím 😀 Ale tím že budu sama budu ráda že mi pomůže. 😎

olivazelena
19. pro 2013

@kacka_dj po porodu se to hodí jak nikdy jindy. Celé šestinedělí k nám chodí moje mamka pomáhat, skoro denně. Já nevařím, není kdy. Návštěvy se spíš nehodí, neboť každý na dítě naprská milion bacilů...

zuza01
19. pro 2013

@kacka_dj Já jsem nikoho nechtěla, protože jsem se to chtěla naučit sama a když potřebuju radu, zavolám. A chtěla jsem si všechno dělat po svém, svojí mamku bych tu snesla tak den, tchýni vůbec, to jsou rady nad zlato 😀 Zvládli jsme to sami 😉

kacka_dj
autor
19. pro 2013

O pomoc stojím, ale bojím se toho, že tu mamka bude chtít bejt od rána do večera, jinak nechápu proč si bude brát dovolenou. Cesta k nám autem je do 20 minut. Takže nic hroznýho 🙂

pisisvori
19. pro 2013

záleží jak si rozumíte a jak se snášíte a jakou pomoc může nabídnout manžel (myslím, že má už teď tatínek nárok na dovolenou). Pokud není chlap sobec a neschopa, zvládne snad trochu poklidit a něco jednoduchécho uvařit.....Pokud tvoje vztahy s ní jsou v pohodě byla bych ráda, že mi někdo chce pomoc🙂. I když teda u nás bylo prvních 14 vše dobré, malá spala a jen pila, blázinc začal až pak, když začala neustále plakat a nespat....Pokud máš pocit, že se ti bude jen montovat do tvých věcí a bude ti to nepříjemné tak odmítni.
Já mám také dilema. Mimi se narodí v červenci a nemůžu přece starší dceru nechat zavřenou celé dny v paneláku v Praze a po porodu s ní asi na koupálko nebo do bazénu nepůjdu🙂. Takže sestra s mamkou už plánují jak budeme u rodičů (mají na zahradě nový bazén...), ale taky už vidím jak mi obě budou radit a do všeho se míchat...K tchýni samotnou dceru nepustím a ona by ani beze mne být nechtěla...no jsem na to všechno zvědavá🙂.

kacka_dj
autor
19. pro 2013

@olivazelena a kdy jsi začala přijímat návštěvy?

beponka
19. pro 2013

já osobně raději klid než poslouchat někoho rady... přeci jenom se za 30 let spousta věcí změnila 😀

blahova_andrea
19. pro 2013

já měla dva týdny doma chlapa a bylo to skvělý. moji mámu nic takového ani nenapadlo. jen mi asi 2x donesla v kastrůlku baštu, což jsem fakt ocenila. jako kdyby došla s tím, že mi jde uvařit nebo umýt podlahu, tak bych byla šťastná dcera, ale mít ji doma celý týden v kuse a nechat si do všeho kecat, to asi nee. přeci jen ty budeš chtít mít jistě spoustu věcí po svém, jinak než to bývalo za našich maminek a budeš ráda, že jsi ráda a ne se ještě s někým dohadovat, že ona to dělala tak, ale ty to chceš jinak. záleží do kdy pracuje. podle mě by stačilo kdyby se stavila po práci s tím kastrůlkem jídla a nebo kdyby si vzala volno třeba úterý a čtvrtek a stavila se pomoct s tím úklidem, vyprat nebo tak, aby ty jsi měla čas na mimi.

kacka_dj
autor
19. pro 2013

@pisisvori vztahy s ní mám dobré, jen prostě k nám nejezdí (její přítel jí to samotné nedovolí - ale to je jiné téma). Jinak přítel domů chodí odpoledne v 15 hodin a s domácností pomáhá. Zase mamce nechci říkat ať si dovolenou šetří až ji budeme opravdu potřebovat :D No uvidíme jak to bude.

kajovaevicka
19. pro 2013

Já teda o nic podobného nestála, ani od mamky, ani od tchyně. Švagrová rodila tři měsíce po nás a tchyně tam na týden jela. Myslím, že švagrové moc pomohla a když o to stála, tak není problém. Záleží prostě na tobě, jak se cítíš. Já chtěla být jen ve třech, být sami, užít si to...

blahova_andrea
19. pro 2013

@pisisvori tak já nevím...mě už teda 4letý dítě přijde dost veliký na to, aby si šlo zaplavat i bez maminky s nějakým hlídáním. rozhodně mi přijde jako větší pomoc, když mi starší dítě někdo vezme odpo ven nebo si ho vezme na víkend, než abych se i s miminkem dočasně někam stěhovala a měla za krkem o to víc lidí ☹

loafeer
19. pro 2013

Ahoj, tak já byla za frajerku a domluvili jsme se s manželem, že si po porodu nemusí brát týden dovču, jak se to u spousty lidí děla, že jsem v poho, že to zvládnu. A on si ji nevzal. Byla jsem vyřízená, vyždímaná, unavená, neměla jsem co jíst, neměla jsem kdy vařit, chytla jsem zánět prsu, horečky....Teď vím, že to byla chyba, že jsem ho o pár dní přece jen mohla poprosit. ( bývala bych řekla mamce, ale ta bydlí 200km daleko, musela by u nás bydlet a my měli malinké 1+1, ani bysme se nevešli). Po případném druhém porodu už vím, že chci, aby byl manžel doma pár dní a pak aby přijela mamka.
Být tebou, pomoc neodmítám. Ještě budeš ráda, když ti někdo mimčo před kojením přebalí. Může se ti to ted zdát jako prkotina, ale sama nevíš, jak na tom budeš a každá ruka dobrá. Sžívejte se s manželem třeba týden a druhý týden at dojede ta mamka.

blahova_andrea
19. pro 2013

@kacka_dj tak pokud máš chlapa doma tak brzy, tak k dovolené maminky nevidím fakt jediný důvod. to bych jí fakt požádala, ať si tu dovolenou šetří. že její čas jistě nastane!

kacka_dj
autor
19. pro 2013

@blahova_andrea tohle bych přesně ocenila víc, kdyby byla občas při ruce, když je to potřeba 🙂 dělá na směny osmičky, takže by určo zvládla přijet 2x do týdny.

llluckaaa
19. pro 2013

@kacka_dj Ahoj, asi bude nejvíc záležet na vás, jak by vám to vyhovovalo. Já teda preferuju spíš že po návratu z porodnice je doma manžel, abyste se sžili a miminko užili a až když jde do práce, tak přijede výpomoc. Mámu jsem tu měla, ale teda nekoupala, bylo to spíš o tom, že dělala takové ty jiné práce jako vaření, věšení prádla, žehlení. Já jsem byla ráda za pomoc a ona byla ráda, že nám může pomoci 🙂
A jinak teda k nám nejsou návštěvy v šestinedělí vítané 😅

ivular
19. pro 2013

@kacka_dj Já bych pomoc po porodu od své maminky určitě brala - syn hned od narození plakal 20 hod. denně 😝 A na zvykání nové rodinky bude ještě času až až - i když myslím, že by bylo dobré, aby si manžel ten týden dovolené vzal. Pokud si ale nejsi jistá, jestli by nevznikaly kvůli mamince nějaké třenice, raději tu pomoc odmítni. Hormony v tomto období pracují naplno, takže maminkám většinou té shovívavosti nepřebývá 😉
A co se návštěv týká - poučena z předchozích omylů bych už asertivně minimálně po dobu šestinedělí nikoho přes práh nepustila 😉

kacka_dj
autor
19. pro 2013

děkuju za názory holky, už mám jasno 🙂 přítel si vezme dovolenou a mamče prostě řeknu ať si dovču šetří, že přijet může kdykoli 🙂

ckei
19. pro 2013

@kacka_dj tak záleží na Vás, ale určitě byste měla mamince říct rovnou, jak byste si pomoc představovala, ať zbytečně nenastanou komplikace, hádky, nedorozumění, to by byla veliká škoda.
Já osobně jsem nic takového nepotřebovala a to jsem byla po císaři (a to tchýně pár náznaků měla, že se o mě bude chodit starat, mou mamku to nenapadlo, mám její povahu a věděla, že si poradím). Manžel též doma býval jen večer, až když malej spal a zvládla jsem sama všechno v naprosté pohodě. Prostě jsem si to s malým užívala, doma jsem si udělala vše potřebné, na nákup jsem chodila v rámci procházky. Nenašla jsem jediné pro, proč by mi měl někdo pomáhat...Šestinedělí pro mě bylo to nejhezčí období klidu, pohody, relaxu, nebylo nic, s čím bych potřebovala pomoct od někoho dalšího.....Takže fakt záleží jen na Vás 😉

kacka_dj
autor
19. pro 2013

@ivular až tak dlouho? tak to abych všem řekla ať přijdou do porodnice 🙂

leni78
19. pro 2013

@kacka_dj Řekni jí, mami žádnou dovolenou, všechno v klidu, nic neres, ja ti kdyz tak zavolám. Kdyby byl nějakej průšvih, tak to budem řešit aktuálně, ale to se muže stát treba ve třetím tydnu, tak si dovolenou setri, az nastane situace. Dítě si chci opecovavat sama, strašně se na to těšíme oba i s mužem a chceme se jako rodina s mimcem szivat sami, bez zbytečných návštěv. Vykoupu si sama, budu hodně kojit a potřebuju klid.

Když ti rekne, ze ti pomůže s úklidem, tak řekni, ze jste připraveni na to, ze naklizeno a navareno nebude, to uz tak k tomu patří. Hlavně chceš klid a veris, ze na vykoupani, převlečení a kojení není nic, co bys prirozene nezvladala.

Tohle ji řekni. Ono je to časté, ze babička se rozhodne že se postará, ale pokud tomuto stylu nezamezis hned, budeš zralá na bohnice. Ono pokud se maminka takhle rozhodla, tak jeste ohledně dítěte ocekavej spory. Mluvím ze zkušenosti. Ona prostě musí pochopit, kde je její místo. Někdy stačí naznačit, někdy to nepochopí a budou spory. Každopádně žádná dovolená a opruzovani u tebe. Mě tohle u prvního dítěte nabízela jak mamka, tak tchýně, oboje jsem odmítla a mamce jsem volala na měsíci, aby přijela, měla jsem zánět v prsu a linyho chlapa, takze jsem pomoc s dítětem potřebovala jako sůl. Takže fakt řešit až situace nastane, ne že přijedete z porodnice a babka uz bude stepovat u dveří 😀

smardik
19. pro 2013

u nás si vzal týden volna manžel a byla jsem ráda 🙂, ale mamka s tatkou - jejich první vnouče jezdili snad každý den-malý byl hodně uřvané miminko tak ho brali ven a já měla chvíli odpočinek, dovezli třeba oběd. ale dovolenou si teda mamka nebrala, bydlí od nás 20 minut takže přijela

pisisvori
19. pro 2013

@blahova_andrea jenomže moji rodiče jsou 100km a tchánovci 250km, takže to neznamená, že ji odpo vezmou vem, ale ži si ji tam vezmou na týden....

petrajavor
19. pro 2013

@kacka_dj osobně jsem byla ráda, že mamka měla 4dny volno a byla u nás, navařila a uklidila a já měla čas jen pro sebe a syna....pak šel na paragraf manžel a byli jsme spolu dalších 14dní jen ve třech....bylo to super

ivular
19. pro 2013

@kacka_dj Jojo, jenže u nás to bylo opravdu zlé. Koliky tak strašné, až jsme skončili na gastroenterologii ☹
Na ty dny nikdy nezapomenu - napít jsem se stihla nejdřív v poledne, převléct z pyžama až někdy odpoledne a třeba na frekvenci čištění zubů se ani neptej 😝 Však jsem taky za první tři měsíce zhubla 10 kg. Doteď, když vidím fotky syna jako novorozeněte, cítím tu úzkost (a to už to budou 3 roky). Fakt to byl křest ohněm 😔

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
pisisvori
19. pro 2013

@blahova_andrea a pokud bude léto jako letos tak je to opravdu hrozné být tady při teplotě 32 doma celý den i noc. Naši mají velký barák, sestra má o rok staršího kluka, takže pro malou dokonalé🙂 jen to ale🙂

olivazelena
19. pro 2013

@kacka_dj teprve přijdou. končíme šestinedělí

leg
19. pro 2013

Já jsem rodila císařem a první 2 týdny jsem nebyla pořádně schopná se postarat ani o sebe, natož o dítě, takže pomoc mamky byla milionova. Určitě záleží na mnoha okolnostech: jak se budeš sama cítit po porodu, jak na tom bude prcek, jak se bude moc angažovat manžel a hlavně, jak je tvoje mamka tolerantní a jakým stylem hodlá pojmout pomoc (pomoc jako typu já jsem řekla a tak to bude a nebo bude pomáhat podle tvých přání). 🙂

petrusew
19. pro 2013

se mnou byla doma švagrová, dělala odpolední a manžel ranní, takže mi pomáhala hodně. Mamka mi pomohla ten první den, co mě propustili z porodnice a to fakt šíleně moc!/ Já bych se pomoci nebránila,ale záleží na tobě, jak to cítíš.

leni78
19. pro 2013

@kacka_dj Me teda jeste překvapilo, jak ti mamka rekla, ze bude koupat 🙂🙂 Ja nevim kdyby treba uklidit, nebo vyzehlit. Ale koupat mimco, to je jak bys byla neschopná, myslím, ze kdyby ti koupala mimco, ubralo by ti to na sebeduvere. Takový divny pocit. A pokud k vam jinak nejezdí a teď najednou koupat mimco...🙂 Stejně ho jen osplichnes, pohrajes, kdyz se mu bude voda libit, pomazlis hezky, žádné velké mydleni, to už je dnes přežitek.