Co s příjmením dítěte, když přítel svatbu nechce?

domca1991
20. říj 2017

Ahojte holky, potřebovala bych znát váš názor. S přítelem jsme spolu rok a máme krásný vztah, žijeme spolu, všechno bylo velmi hezké, sdíleli jsme stejné názory i na rodinu. Jenže.... Začali jsme se pokoušet o miminko, ale přítel přišel s tím, že pokud dítě, tak musí mít bezpodmínečně jeho jméno, jinak žádné ani nechce a prý je to samozřejmost, že to tak dělá každý. Ano, skutečně znám spoustu takových maminek, co se jejich děti jmenují jinak, než ony samotné, ale já se s něčím takovým neztotožňuji. Je to každého věc, a já mám na to prostě takový názor. Navíc pak mi pár holek řeklo, že by tohle už asi nepřipustily příště... Namítala jsem, že nechci mít jiné jméno, protože mi to přijde celkem nepraktické a vůbec se mi to nelíbí. Celou dobu přitom mluvil tak (i já měla stejný názor), že mají být partneři svoji, když má přijít dítě, tak jsem teda myslela, že si mě logicky bude chtít vzít. Řekl mi ale nyní, že to až tak za pár let, a že svatbu nechce, protože by to vypadalo blbě a co by tomu řekli lidi, a že jsme spolu krátce, čímž mě šokoval a hodně zklamal. Abych to uvedla na pravou míru, tak je rozvedený. Bývalá mu utekla za jiným hned po svatbě, v té době jsme se ale ještě neznali. Někdo by mohl namítat, že rok vztahu opravdu není moc, ale udělat si dítě je snad menší závazek, než si někoho vzít? Řekla jsem mu, že nechci aby náš vztah byl jakkoliv poznamenán jeho minulostí. Tak svatba blbá je, ale dítě ne? A ještě je samozřejmost, že se bude jmenovat po něm? Vím, že trpěl, miluju ho, a chci mu být tou nejlepší partnerkou, ale příjde mi, že toho musím dávat až moc... Nechci doplácet na jeho minulost. Já šla do toho s nejlepšími úmysly a s čistým štítem jako svobodná žena. Nakonec mám být svobodná matka, které chlap oznámí, že si ji nechce vzít, protože už jednu svatbu měl a není to zase tak dlouho. Přijde mi to strašně nefér vůči mě :( Proč si se mnou teda začínal? Co mám teď dělat?? Přitom jsem měla pocit, že nám nic nechybí. P.S.: zda jsem těhotná to zatím nevím. Málokomu to na poprvé vyjde, uvidím ale příští týden.... Díky Domča

kafr
21. říj 2017

No a co se tyka tve situace, tak to na me pusobi, jako ze ti celou dobu lhal, nebo vodil za nos? Asi by to chtelo si promluvit a vylozit karty na stul. Uplne s tebou souhlasim, delas toho hodne a od nej ta vstricnost nejak chybi. Mozna si to ani neuvedomuje.

puresin
22. říj 2017

@kafr I ja znam rodinu, kde se obe deti i maminka jmenuji jinak. Ani jeden z otcu si zenu nevzal, presto detem dala jejich jmena..

hofida
22. říj 2017

"Dát" dítě partnerovi výměnou za to, že si mě vezme, je přece snižování vlastní hodnoty. Dítě je naše společné štěstí a svatba je naše společné rozhodnutí.
Já se v manželství cítila od začátku špatně, svázaná, bez možnosti dělat rozhodnutí sama za sebe. Znova už se do svatby nehrnu, přestože mám s novým přítelem dítě, které má jeho jméno - křestní i příjmení a on by svatbu chtěl. Prý proto, aby vše bylo, tak jak to má být. Je to argument úplně na vodě...
Dokonce uvažuji, že si vezmu příjmení své babičky. Manželova rodina mě ani naše syny nikdy nepřijala, nechci mít s nimi společné příjmení. Budu mít tedy 2 děti jménem po manželovi, jedno po příteli a já budu mít také jiné příjmení a přijde mi to úplně přirozené a nijak to nesnižuje mou pozici matky.

jaanicce
22. říj 2017

Uprime po mych zkusenostech Ti radim, vykasli se na nej! Vim, ze to asi nechces slyset, protoze do nej jsi zamilovana. Ale tohle jsou presne ty varovne signaly, ktere maji zenskou varovat. Nezlob se, ale to co mele je blbost! Bud to dite chce s Tebou bezmezne a zalezimu na Tobe nebo je to jen nejaka trapna poza. Ja jsem ted treba v situaci, ze cekam dite s ex pritelem. Jasne mi rekl, ze kdyz se dite nebude jmenovat po nem, ze na nas kasle. Rekla jsem mu ok. Chlap si ma po tom vsem cim zena projde, tohle vsechno zaslouzit! Nejake vyhrozovani jen ukazuje, jaky ubozaci to jsou.. A ver mi, ze jsou chlapy, ktery by Ti za miminko snesli modre z nebe a to BEZ podminek!!!

luckamarcu
22. říj 2017

Mám dva sourozence... Já se jmenuju jinak... Sestra se jmenuje jinak, a bratr se jmenuje jinak... A co? Když se to někomu nelíbí ať si pr... políbí... Jsem tu sama za sebe a ne co si budou myslet ostatní... Nikdo s tím neměl nikdy problém a nikdo to ani neřešil... Za mě jsou důležitější jiny hodnoty než jméno... A navíc chlap dotahnutej násilím k oltáři je budoucí katastrofa. Když nechce, nechce a nátlakem tuplem chtít nebude... Takže jsou tři možnosti...

drzticka81
22. říj 2017

@veronikav31 ja to mam jak ty 🙂)) pro me neni papir vubec podstatna vec 🙂)) s muzem jsme chodili osm mesicu,pak jsem se k nemu nastehovala,do dvou mesicu cilene otehotnela 🙂)) dala diteti prijmeni po otci-proc ne 🙂)) nikdy jsem s tim nikde problemy nemela,aniu lekare,na urade apod.,pak prislo druhe dite-muz si me chtel vzit,ale ja se vdavat nepotrebovala,na co?-stejne jsem vedela,ze jineho nechcci 🙂))) a ted prislo treti dite-vsechny jsou chtene 🙂)) a tak jsem navrhla svatbu-ale ne ze bych to potrebovala,ale z ciste ekon.pohledu-dve deti kdyztak uzivim,tri-to uz se hodi mit napr.vdovsky prispevek-kdyby se neco stalo.......a toz jsem vdana a vsichni mame stejne prijmeni-i kdyz jsem uvazovala,ze si sve ponecham 🙂)) i syn chtel,abych se jmenovala svym puvodnim prijmenim 🙂))

tinaprofi
22. říj 2017

jste spolu rok, on se před nedávnem rozvedl z nějakýho manželství, který stálo za hovno a ještě se z toho vzpamatovává tak nechce svatbu s tebou / zatím/ ale dítě se nebráníte ani jeden...tak nevím, kdo tady víc kvaltuje? Vy jste nepoučitelné všechny, čas a jedině čas ukáže jak se budou věci vyvíjet dál, rok je málo...to jméno bych, nezlob se na mě, řešila až naposled...

kajka750
22. říj 2017

Necetla jsem vsechny komentare,tak se omlouvam,jestli jiz zaznelo. Moje dite se jmenuje po otci,taky se nechce zenit,ja byvh se vdavala,ale nehrotim to,vlastne jsem si uvedomila,ze se chci vdat,jen abych byla nevesta,blbi co?! No kazdopadne jsme se domluvili,ze skocime na matriku a zkusim se prejmenovat ja a bude vyreseno.

domca1991
autor
22. říj 2017

@luckamarcu to se mýlíš.... chci jen at má dítě stejné příjmení jako já. A k tomu není svtba vůbec potřeba. Nemusím se vdávat za každou cenu.
@pettischwarz není mi 26 jsem starší, už vím co očekávám... Ten nick je mýlka, o rok narození se nejdná 🙂

domca1991
autor
22. říj 2017

@tinaprofi už jsem tady jendou vysvětlovala, že je jedno zda jsme spolu rok, jeho manželství trvalo měsíc než odešla za jiným, a to spolu byli X let, proto tady tohle vůbec neřeším. Je jedno jak dlouho s někým jsi pokud je ti s ním dobře nebo není. člověk ti může ublížit i když si myslím že ho znáš bůhví jak...

kristyn.g
22. říj 2017

@domca1991 je vidět že máš jasno, já s tím naprosto souhlasím a chápu tě. že pak i ta svatba by byla teď taková vynucená, že tě zklamal v tomhle asi si myslím. Je to boj no, myslím si že potřebuje čas aby si udělal v hlavě jasno, že to že mu to nevyšlo předtím nic neznamená a že "co řeknou lidi" taky je ukradený, a navíc rok není nijak krátká doba... spíš bych mu řekla ať si udělá nejdřív jasno v hlavě co chce, jestli uplnou rodinu nebo ne a že dítě se bude jmenovat po mamince a hotovo. Jestli jsi ty ochotná tedy počkat než on se bude cítit na svatbu? přeci jen dítě je větší závazek než svatba si myslím, hlavně taky jde o zajištění rodiny, kdyby se mu něco stalo a tak.. není to pro nic za nic ..

galatea_a
22. říj 2017

Takže on ti nejdřív říkal, že svatba ano, a teď najednou že až možná za pár let. A dítě, pokud se nebude jmenovat po něm, tak raději žádné? Co to jako je? 😲 Naprosto tě chápu, že chceš, aby dítě mělo stejné příjmení jako ty. Taky si nedovedu představit, že bych měla dítě, které by se jmenovalo jinak.

alkuska
22. říj 2017

Ahoj, no já bych měla stejný názor jako ty. Já bych zase nechtěla dítě bez svatby. Svatba je totiž smlouva, uzavřená dvěma stranami. Já vím že se dá zrušit, ale pro mě je to vyjádření toho, že to se mnou partner myslí opravdu vážně. Dítě bych za svobodna nechtěla. Takže držím palce, mám stejný názor.

mourovatakocka
22. říj 2017

Příspěvků je tu už hodně, takže se omlouvám, nebudu číst vše. Třeba se budu opakovat, ale jednoznačně to na mě působí dojmem, že si tě chce dítětem k sobě připoutat. S bývalou mu to se svatbou nevyšlo, tak si další ženu chce získat jinak. Pak s miminkem mu už nebudeš chtít utéct za jiným jako bývalka. Svatba v budoucnu, ale dítě klidně hned? Přišlo by mi to vůči mě samotné příliš nejisté a z jeho strany vykalkulované...

lucie_91
22. říj 2017

@domca1991 Omluvám se, že do toho zasahuji, ale ten věk mě trochu narýpnul... Mě je 26, mám 2 děti, čekáme třetí a každopádně vím, co očekávám, a rozhodně bych nebyla s chlapem, který mi něco nějak podmiňuje a oznámí mi, že to dítě MUSÍ mít jeho příjmení, že jinak žádné nechce. Tohle je podle mě pokus o nějaké "vlastnictví". Pokud máte pocit, že má vztah cenu a stojí to za to, určitě se oba dohodnete, že se dítěti změní příjmení po svatbě, až se tak partner rozhodne. Pokud se naštve, že teda dítě nechce, tak je to magor, který neví, co chce a už vůbec zřejmě netuší, že mít dítě není žádný frajeření "a má moje příjmení heč!". Vy dělejte podle svého rozhodnutí. Pokud je partnerův argument, že dítě bude jen pokud bude mít jeho příjmení, je to nedospělej debil. Tečka.

mourovatakocka
22. říj 2017

@lucie_91 Vlastnictví! Jasně, to je přesně ten pocit, který jsem z toho měla...

lucie_91
22. říj 2017

@mourovatakocka A mě zrovna sedlo slovo "vykalkulované" - tak minule mu nevyšlo dítě, tak teď honem honem, jeho příjmení, rychle "vlastnit hračku" a pak někdy...možná...nebo taky ne...svatba. Ale hračičku podle svýho plánu máme, tak vo co go? To je můj názor a ukamenujte mě klidně.

marcicek84
22. říj 2017

Asi si polož tuto otázku, tobě jde o co o svatbu? Nebo o to mít dítě a je ti svatba jedno. Jinak co se týče příjmení dětí ve vztahu bez svatby v takovém případě bych volila kombinaci obou příjmení (v přpadě, že se vezmete, nemusíte řešit ani jejich změnu a klidně můžeš mít po svatbě i ty kombinaci obou přijmení), přijde mi to úžasně praktické právě pro takové případy, vlk se nažere a koza zůstane celá, horší by to bylo, kdyby ani s tím nesouhlasil, to bych mu pak řekla, že se bude muset rozmyslet co vlastně chce, že bez svatby shodného příjmení nedocílí a pokud společnou kombinací přijmení vidí jako problém, tak pak asi není vhodné se zatím snažit o dítě, že na to zjevně připravený není. Jo a k tomu ustupování, jenom jeden ustupovat nemže, kombinace obou příjmení,je stejný ústupek vás obou.

marcicek84
22. říj 2017

@domca1991 - ještě je varianta, že si změníš své přijmení, aby bylo stejné jako příjmení manžela, k tomu stačí jen jeho souhlas a ani se brát nemusíte, otázkou je, zda zrovna tato možnost je pro tebe přijatelná. Tady bych to viděla jako řešení, pokud ti dva vědí, že se nikdy vzít nechtějí a chtěji působit jako rodina se stejným příjmením.

domca1991
autor
22. říj 2017

Milé dámy, velmi děkuji všem za upřímně myšlené názory a tady. Jelikož je tu už mnoho komentářů, kde se musím opakovat v odpovědích, a myslím že vše už bylo z mé strany řečeno, chtěla bych diskuzi ukončit. A jak to celé dopadlo? Jistě mnoho z vás by ráno vědělo, jak jsem to tedy rozlouskla....

domca1991
autor
22. říj 2017

S přítelem jsme si sedli, a vše si vyříkali. Některé z vás si mysli, že je to debil apod. co jsem se tady dočetla. Kdyby byl, tak bychom netvořili pár. Mám úžasného a schopného chlapa, které miluju. To že se někdy názory liší je asi běžné. Já si s ním sedla a ještě jednou mu vše řekla, dokonce i to co jsem udělala, jak jsem si anonymně založila účet, abych se poradila s jinými ženami. Zabila jsem dvě mouchy jednou ranou...

luckamarcu
22. říj 2017

@domca1991 myslím že ve spojenost všech 😉

luckamarcu
22. říj 2017

Spokojenost

domca1991
autor
22. říj 2017

nesvěřuji se kamarádkám často o svých problémech, a hlavně mám tady rady desítek jiných žen, které vidí věc nezaujatě. Jste úžasné, pomohly jste mi a za to vám velmi děkuji. Můj partner si to přečetl, úplně každičký názor... Řekl mi, že neměl tušení jak by se věci mohly mít, a že si vždycky myslel, že to dítě musí mít jméno po otci, jinak je to pro chlapa ostuda. Svatbu prý chtěl, ale měl pocit, že ji nechci protože jsem mu jendou něco hloupého řekla. A tak to úplně zavrhl... Ach ta komunikace. Díky vám viděl, že to tak není... Tak ještě jednou díky...

domca1991
autor
22. říj 2017

Pak mě objal a řekl mi jak moc mě miluje a že je rád, že jsme spolu, a že to prostě viděl jinak, ale že už mě chápe... Bála jsem se aby se nezlobil kvůli tomu, že jsem zde psala, ale řekl mi, že jsem neudělala vůbec nic špatného. Nene... Vše má své řešení 🙂

pandora197
22. říj 2017

@domca1991 Super,bez komunikace to prostě nejde,a akorát pak vznikají zbytečné šumy. Tak hodně štěstí a ať vše vyjde jak si přeješ.🍀

saoirse
22. říj 2017

Já to mám asi trochu jinak, než tady většina. ..Pro mě je přirozený stav věci, když má dítě jméno po otci (stejně tak i matka toho dítěte - po svatbě ). Máme dvě děti, jsme zasnoubení už léta a svoji nejsme zatím jen proto, že čekáme, kdy nám deti dorostou do takového věku, aby si svatbu s námi užily (a je pravda, že kdyby bylo na partnerovi, už jsme dávno svoji, mě ten obřad prostě fakt neláká). Nedovedu si představit, že bych plánovaně měla dítě s někým, kdo by do závazku svatby se mnou nechtěl jít a dítě by nosilo mé "svobodné" jméno. Působí to na mě dojmem naprosté nedůvěry mezi partnery. Až si tatínek tedy maminku konečně vezme, tak si konečně "bere" i dítě? Jak k tomu to přijde? Jako by se automaticky počítalo s rozchodem, neudržením rodiny, tím, že tatínka může nahradit někdo jiný. ..

vineta
22. říj 2017

@saoirse Ale tu nedůvěru přece vyjadřuje právě postoj jejího partnera, kterej se sice cítí na dítě, nikoliv na sňatek.

Ono to tak samozřejmě jde, ale jen v případě, že se partneři v tomhle shodnou.

saoirse
22. říj 2017

@vineta Ano, ale naštěstí se to už vyřešilo a jestli jsem to dobře pochopila, nakonec bude obojí😀 Já spíše chtěla napsat to, že než si pořizovat dítě a počítat s tím, že jméno po otci mu nedám, neb je tatínek nedůvěryhodný a nedá se na něj do budoucna spolehnout, raději si nepořizovat dítě vůbec a počkat na někoho, s kým si myslím, že už budu napořád (a otce mu přiznám i jménem - a sobě treba i tou svatbou- podle gusta).

kristyn.g
22. říj 2017

@domca1991 jééé to je krásné, děkuji že jsi se podělila o to jak to dopadlo ❤👏