Jak sdělit rodině, že nestojíme o papírové plenky?

nita1984
14. lis 2014

Snažíme se s manželem o miminko.... rodina e na další přírůstek moc těší (setra má aktuálně roční holčičku).. bohužel, v naší rodině převládají názory, které mě se nelíbí... kočárek, papírové pleny, když brečí, ať si brečí.... já bych ráda vychovávala kontaktně, látkovala, nosila.... jen se bojím, že až oznámíme, že čekáme, začnou e nám doma shromažďovat papírové pleny, vlhčené ubrousky různých značek, a další.... to, že se dítě nemá vodit za ruce jim asi nevysvětlím a že nechci aby dávali dítěti ochutnávat pěnu z piva atd už ani nezmiňuji.... máte někdo radu, jak tuto věc rodině citlivě podat?

marketa233
14. lis 2014

@achjonetusim Souhlas. Taky s manželem občas musíme říkat věci, které jsou příbuzným nepříjemné. Třeba: "Nejezděte v úterý, přijeďte až v neděli." Pokaždé to na rovinu řekneme, když je třeba doplníme důvody a hotovo. Třeba s plenkami jsme taky rovnou říkali, že budeme látkovat, takže to všichni vzali jako fakt a nic nám nenosili. Přesto teď nemáme problém koupit si balíček plenek a jednu denně použít, když je to pro nás vhodné.

nita1984
autor
14. lis 2014

Možná, kdybyste četly všechny příspěvky, nebylo by třeba se do mě navážet.... Nejsem ani nesvéprávná, ani hloupá. Zatím jsem si vždycky prosadila vše, co jsem chtěla. Zajímalo mě, jestli má někdo zkušenost s tím, jak takovou věc rodině vysvětlit bez toho, abych se uchylovala k ultimátům stylu, buď tak nebo nebudeme hlídat a kdesi cosi.... mě prostě nepřijde příjemné a fajn stavět lidi, které mám ráda před ultimáta (ne že bych to neuměla, ale nedělám to ráda). Samozřejmě, že se může cokoliv "pokazit" a přehodnotím své názory, ale to káže až realita.

xmarg04
14. lis 2014

@nita1984 Tak hlavne bych nezdůrazňovala, ze "člověk přestože mladší, může mít "lepší" názory"...😉 Jinak souhlasim s tema opatrnejsima, mam 3 deti a uz spousta věci byla jinak, nez jsem si jako bezdetna, podstatne majetnejsi a podstatne zarytejsi naplánovala...😉

kacca11
14. lis 2014

@nita1984 Víš, ono sice píšeš, že máte hezký vztah, ale na druhou stranu řešíš, že tě jako matku respektovat nebudou, případně že tě zesměšňují za tvé názory. To mi jako úplně fajn vztah nepřipadá. Vubec nevidim duvod, proc bys mela svuj postoj obhajovat a vysvetlovat. Ja bych asi v klidu rekla, ze to bude tak a tak, odpovidala na otazky, ktere znaci zajem druhe strany, ale trvala na svem pri konfrontaci nazoru. V klidu, bez ultimat nebo kriku.

marketa233
14. lis 2014

@nita1984 Nejde o tvoji nesvéprávnost nebo hloupost. spíš máte asi nějak odlišně nastavené rodinné vztahy. Jaké prosazování? Ty jsi matka, doma je ještě otec a vy dva rozhodujete. Příbuzné pak stavíte před hotovou věc. Žádné dohadování, žádná ultimáta.

achjonetusim
14. lis 2014

@nita1984 Ty jsi asi hodně submisivní povaha, protože jestli ti reakce místních přijde jako navážení se do tvý osoby, není divu že nejsi schopná říct vlastním rodičům a tchánům vlastní přání a požadavky. Trocha sebereflexe by neuškodila 😉

primaska
14. lis 2014

@craki Tak tyhle obrázky miluju.. A že látkové plíny jsou ekologičtější?? A když je perete, kolik chemikálií v podobě pracího prášku vypustíte do odpadu?? Kolik spotřebujete vody?? Perete to denně? A kde skladujete ty použitý?? No nevím, kdyby mi dítě navštívilo kýbl plnej použitých plín, asi by mi to teda "zdravé" nepřišlo..

primaska
14. lis 2014

@nita1984 Pokud tomu dobře rozumím, jde o to, sdělit to tvým rodičům (ne partnerovým).. tak pak v čem je takový problém? Znáte se léta, musíš přece vědět, jak jim to říct.. a hlavně, stačí to "prostě říct".. Proč okolo takové drama??

tarra27
14. lis 2014

@nita1984 heled, co kdyby jsi všem řekla, jak to plánujete..a pokud neco dají,co ty nechceš a neberou ohledy, přijmi to a pak to prodej....a kup si co pořebuješ.... 😉

elvira
14. lis 2014

Řekla bych to rodině narovinu, že chci látkovat atd.
Když nepochopí - papírové pleny se dají prodat, případně darovat atd.
Mj. netvrdím, že ti tvé plány nevyjdou, ale po narození dítěte se představy liší od reality...
Kamarádka látkovala asi 14 dní a nedávala to...
Tak ať se daří. 😉

marketa233
14. lis 2014

@primaska Spletla sis téma, tady se diskutuje úplně o něčem jiném. 🙂

nov777
14. lis 2014

@nita1984 Čím klidněji to budeš řešit, tím déle se v tom budeš plácat. Každá rodina je jiná, já jsem se rozumně snažila dohodnout tak dlouho, až jsem utla vztahy na půl roku 🙂 Jednoduché to nebude. Není to o inteligenci ani o submisivitě. Prostě lidi kolem sebe nepředěláš a věř mi, že se najdou i takové oříšky, kterým něco řeknem dvacetkrát a stejně se budou tvářit, že to nikdy neslyšely 🙂 Chce to silné nervy a až budeš mít pocit, že to nejde, tak klidně vybuchni. Já jsem na to šla diplomatickou cestou dospělé a rozumné osoby, která se nebude snižovat k hádkám a křiku a nikam to nevedlo. Sama znáš svoji rodinu nejlíp, v tomhle ti nikdo neporadí. Hodně štěstí, třeba to bude snažší, než si myslíš.

nita1984
autor
14. lis 2014

@achjonetusim tak to, ze jsem submisivni povaha mi ještě nikdo neřekl 😀

maudn
14. lis 2014

být rázná, neoblomná a stát si za tím,co říkáš, to si myslím,že stačí a ještě upřímná i za cenu,že tím rodinu asi trochu raníš

evaamy
14. lis 2014

@tkanicka latkovky- litry vody na prani, jednorazovky- litry benzínu na cestu do supermarketu

pavlina276
14. lis 2014

@nita1984 já taky látkuji, všechny tři a nikdy jsem to našim nevysvětlila, vše dělám špatně, dítě nosím(bude rozmazlené), pořád ještě tu nejmladší kojím - nepřípustné!!! Mám tři - taky špatně🙂 To mi pořád vše vpalují..... Teď má švagrová měsíční miminko - bydlí s našima - po radách mojí mamky u mých dětí, bych se ihned odstěhovala🙂
Něco prostě vysvětlit nejde, ale hlavně dělej vše podle svého - je to tvoje dítko 😉

nellygray
14. lis 2014

@evaamy promiň, ale to je teda dobrá demagogie... 😅 Proč bych kvůli papírovým plenám měla projet byť jen litr benzínu navíc, to nechápu. Pleny kupuju spolu s jinými nákupy, které bych dělala tak jako tak. Anebo je koupím někde ve městě, když vidím výhodnou cenu, a dovezu domů tramvají. Každý ať si to dělá jak chce, ale takovéhle argumenty jsou fakt postavené na hlavu.

marketa233
14. lis 2014

@nellygray Holky bojujte v jiném vláknu. Sem to nepatří. 🙂

antoinet
14. lis 2014

Myslím, že jako bezdětná si pořád trochu připadáš jako dítě,které se musí zodpovídat rodičům. Jakmile se staneš matkou a popereš se s tím novým pocitem zodpovědnosti za dítě, bude z tebe nová žena, odolná vůči tlakům okolí, je to pak samozřejmý pocit.
Já jsem kolem toho nedělala žádné divadlo, jen za pochodu jemně upozorňovala, co jak dělám a když to nebylo vyslyšeno, řekla jsem, že o tom nehodlám debatovat, protože já jsem matka a bylo🙂
Jinak asi tak 50% věcí dělám jinak, než byl původní záměr a jsem ráda, že jsem předem nic neohlašovala, smáli by se mi. A taky, každé dítě je jiné, třeba mému synovi se v Manduce nelíbí, nesnáší horko, potil se tam a furt mi ožužlával hrudník, protože cítil mlíko a vztekal se, že nedostane🙂

jancip
14. lis 2014

Tak v prve rade bych se urcite nestavila do role, ze i kdyz jsem mladsi, mohu mit lepsi nazory. Nejsou lepsi a horsi nazory, jsou jen ruzne pristupy a timto postojem budes vsechny jen drazdit a stavet je rovnou do opozice. Veci, ktere nechces, oznamuj primo, bez zbytecneho vysvetlovani. Pokud je nekdo v necem proti, stejne to nevysvetlis. Tobe taky asi nikdo nevysvetli neco, pokud mas postoj jiny. Jako matka mas pravo vychovavat sve dite po svem, ale nemuzes cekat, ze das vsem manualy, jak se maji chovat a ony to vezmou za sve. Nevezmou. Takze za me, je dobre stanovit nejake zasadni veci, ale nelpet na drobnostech....a jen na okraj, myslim, ze kazda matka je hakliva na radoby rady od bezdetnych lidi, tak mej i trochu pochopeni pro svagrovou.

evulina77
14. lis 2014

já látkuju, ale pár balíků plínek se vždycky hodí, když plínky špatně schnou, pojedete někam na pár dnů a nebue možnost praní apod. Navíc není nic lepšího, než si promluvit narovinu. Pokud s rodinou skvěle vycházíš, stačí to říct jen jednou. Nebo jim přímo určit, které plínky jsou pro tebe akceptovatelné, ty, které jsou ekologické a biologicky rozložitelné. To stejné s ubrousky. Případně jim můžeš říct, že přijímáš hotovost na látkovou výbavu...

jasekd
14. lis 2014

@primaska soudis neco, co jsi nevyzkousela a moc o tom evidentne nevis, jinak bys nekladla takove otazky. A boj latkovky x jednorazy patri opravdu jinam.
@nita1984 jen jsem to prolitla, necetla vsechno. Vse je treba rict na rovinu a stat si za tim. Asi vetsina z nas na nejaky rozpor s rodici v nazorech na vychovu, stravu nebo pliny narazi. A jeste jedna rada, nenech se otravit. Taky jsem slychala, jak si to planuju, jak to a ono nakonec nepujde, ze pry uvidim!!! No nevidela jsem nic, slo to. Nakonec mam 2 deti narozene po sobe 1 rok, zvladla jsem latkovat i obe najednou, v malem byte, bez susicky, bez balkonu, bordel ani smrad tu nebyl a decka nestradaly. Pro me bylo tisic jinych vetsich problemu, co se tyka pece o dite, nez nejake plinky 😉 Ve vztahu s rodici clovek udelal par kompromisu, nad necim, co mi az tak nevadilo, jsem privrela proste oci, co by mi vadilo, to jsem rekla jasne a na rovinu a nejak to slo 🙂

killi
14. lis 2014

@nita1984 já v tom takový problém nevidím. Rodině jsme vysvětlili hned na začátku , že půjdeme alter, cestou at pleny, ubrousky nekupují bylo vyřešeno. všichni vědí, že používáme ekodrogerii a biokosmetiku. Sem tam dostaneme ekolog. pleny z Dm, když nám nedoschnou látkové. Když něco chtějí koupit tak se zeptají co nakupujeme, aby nekoupili něco co nevyužijeme. 😉 to samé s tou výchovou, co se mi nelíbí to jim řeknu, aby nedělali. 😉

favofrenki
14. lis 2014

@nita1984 tak tohle řeším stále 😄 Problém je v tom že svou cestu jak to chci dělat jsem našla až po 6m staršího. Ale teď prostě řekneme že mi to máme jinak. Moc se mi líbil návod na používání Šimona jak tady někdo psal. Pokud máš s rodiči dobré vztahy a máš jasno v tom co chceš tak to je polovina úspěchu. Řekla bych že to máte jinak a chtěli byste aby to respektovali. Víc si myslím nebude třeba. Pokud budou svolní k diskuzi máš vyhráno a třeba otočí. Moje maminka žije bohužel v tom že jen její metody jsou Ok. Proto uspávání na ruce se jí nelíbí ale když jsem tam tak to udělá. Když mladší začal usínat sám po 10m uspávání na ruce. Řekla mi k tomu jen to že jsem si mohla několik měsíců ulehčit. Mamka mi vše sice odkýve ale vím že když tam nejsem tak to dělá po svém. Občas se totiž podřekne. Takže jí kluky nedokážu zatím svěřit a o výchově nemluvíme. Je to smutné ale zatím nevím co s tím. Držím palce ať to vaši respektují...

jasekd
14. lis 2014

Mne tady na MK uz opravdu moc nebavi, ze tu nekdo polozi dotaz a odpovida se na bud na neco jineho nebo je dotaz casto oznacen za hloupy az blby. Bud na nej neodpovidam nebo se snazim poradit. Myslim, ze neni treba holky , co narozeni decka teprve ocekavaji, zbytecne strasit, ze jeste uvidej, ze nebudou stihat, zvladat atd. Jiste, ze realita muze byt odlisna, ale vetsina lidi v mem okoli, vcetne me, zvladala, co si predsevzala, a to i kdyz decka mely ruzne zdravotni problemy, bylo v rodine vic deti po sobe nebo holka zustala s detmi sama. Proc rikat dopredu, ze neco nejde 🙂

tkanicka
14. lis 2014

@evaamy my chodíme nakupovat většinou pěšky, případně manžel cestou z práce, takže litry benzínu se u nás nekonají, ale té vody, co z pračky odteklo bylo teda za ty dva roky dost. Ale na druhou stranu, kdybych měla malá miminka jen v jednorázovkách, tak bych se teda do obchodu asi dost naběhala.

jamia
14. lis 2014

@nita1984 Nezlob se, ale já bych ti poradila, aby ses zbytečně netrápila situacemi, které ještě nenastaly, a užívala si těhotenství. Podle Tvého profilu ti sotva zaschly dve čárky na testu a už řešíš, že nechceš, aby rodiče dávali ochutnat pěnu od piva? 🙂 Nevyžádanými papírovými plenami a vlhčenými ubrousky můžeš obdarovat třeba nějakou potřebnou maminku tady na Koníkovi, a to, jestli chováš/nosíš/vozíš/kojíš... předpokládám, že domácnost s rodiči nesdílíš, takže se to jednak ani nedozví, natož aby ses jim musela zodpovídat.

nasekuratko
14. lis 2014

@nita1984 Naprosto tvůj dotaz chápu, i tvoje starosti. Musím souhlasit s @nov777.
Před narozením prvního dítka jsem na něco takového vůbec nemyslela a asi jsem měla a měla jsem se na to připravit, protože jsem měla bohužel těžký porod (císařem), blbé šestinedělí, u syna ekzem, reflux a průjmy s kolikama. Všechno jsem podle všech dělala špatně. Všechno jsem přeháněla, s každou blbostí jezdila k dr. apod. Nicméně lituju každého dne a každé hodiny, kdy jsem někoho poslechla a řídila se radama ostatních a neposlouchala svůj instinkt. ☹
Dopadlo to tak, že jsem musela vůči lidem z rodiny být hodně nepříjemná a razantní. Říkala jsem věci i 30x a nebrali to na vědomí nebo měli blbé řeči, které mě hrozně stresovaly. Takže ve finále jsem řekla, že buď to bude podle nás nebo svoje vnouče neuvidí a v žádném případě ho nebudou hlídat bez nás.
No a s některýma lidma z rodiny jsem se vídala jen na narozeniny a vánoce, jinak jsem kontakt eliminovala na minimum. Bohužel některé stresy přetrvávají dodneška. Bohužel jsou lidi, kterým prostě takové věci jako šišlání, dávat na jídlo párky, vysočinu, sladkosti atd., posazovat, vodit za ručičky atd. nevysvětlíš nikdy. ☹

nasekuratko
14. lis 2014

@nita1984 ale můžu tě uklidnit jednou věcí. Všechno, co jsem si předsevzala v těhotenství i před těhotenstvím jsem dodržela. Ať už co se týče výchovy, nebo látkování apod. Prostě pokud jsi přesvědčená, že tak to chceš a chceš pro to udělat cokoliv, tak to půjde. Toho se neboj 😉

marketa233
15. lis 2014

@nasekuratko Právě toho přesvědčení o neomylnosti svých představ bych se radši vyvarovala. Proč tvrdohlavě trvat na nesmyslu jen kvůli tomu, že jsem si to předsevzala?