Jak sdělit rodině, že nestojíme o papírové plenky?

nita1984
14. lis 2014

Snažíme se s manželem o miminko.... rodina e na další přírůstek moc těší (setra má aktuálně roční holčičku).. bohužel, v naší rodině převládají názory, které mě se nelíbí... kočárek, papírové pleny, když brečí, ať si brečí.... já bych ráda vychovávala kontaktně, látkovala, nosila.... jen se bojím, že až oznámíme, že čekáme, začnou e nám doma shromažďovat papírové pleny, vlhčené ubrousky různých značek, a další.... to, že se dítě nemá vodit za ruce jim asi nevysvětlím a že nechci aby dávali dítěti ochutnávat pěnu z piva atd už ani nezmiňuji.... máte někdo radu, jak tuto věc rodině citlivě podat?

majvik
14. lis 2014

hodně štěstí... víc ti k tomu asi neřeknu😀 Já si papírové pleny vzala, poděkovala a když se pak za půl roku narodilo kamarádce mimčo měla jsem pro ni hned dárek😀 ale je fakt že to byli jenom tři balíky...

suzanna123
14. lis 2014

@nita1984 průběžně - než začnou kupovat plínky, nakup látkové a pochlub se jim, jak jsou krásné a ostatní jim vysvětlovat taky nemusíš. Hlídat jim ho dáš, až si budeš jistá, že tvůj přístup respektují a nenechají ho ani řvát ani mu nebudou cpát, co nechceš. Já se nikoho na názor neptala - třeba vysvětlím, proč malé nechci dávat nějaké jídlo, ale nemám potřebu se obhajovat. A problém není. Na druhou stranu, je to i o lidech. Teta mého muže nám na návštěvě vyprávěla, jak do vnoučat potají cpala tatranky a poučovala mě, že mám Julince dávat taky sladkosti - jediný efekt to mělo, že jsem ji s Julinkou nenechala ani chvilku samotnou a být to její babička, tak to dělám zrovna tak...
A když dostaneš papírové plínky nebo ubrousky, tak je prostě prodáš na bazaru nebo odvezeš někam na charitu 🙂

nita1984
autor
14. lis 2014

@majvik toho jsem se trochu bála. Moje rodina je sice skvělá, ale na některé věci na můj vkus příliš konzervativní.... a tím, že setra má dcerku, ale o podobné věci se vůbec nezajímá, je s nima v tomhle směru komunikace výrazně těžká... měli jme třeba diskuzi o tom, že si neteř odmítala nechat čepičku.... tak se mi "vysmívali".. a jak bys to teda udělala ty? Na což jsem řekla, že pokud má roční dítě důvod si čepičku sundat, nedávala bych mu jí..... no to byl teda pohled ve smyslu, že svoje dítě asi mám v plánu zabít.... chjo

nita1984
autor
14. lis 2014

@suzanna123 Já mám právě už zkušenost od psů, které taky vychovávám jinak a nechci, aby jedli zbytky od stolu a podobně.... a stejně přijdu do chaty a vidím jak je babi nacpává masem s výpekem.... u psů to ještě se skřípěním zubů přežiju, ale u dítěte..... toho se fakt bojím....

suzanna123
14. lis 2014

@nita1984 tak si prcka budeš prostě hlídat - buď to pochopí nebo ne... A vůbec bych se s nimi o ničem nedohadovala - je to tvoje dítě, tvoje výchova a je jen na tobě, komu ho svěříš

tulikiss
14. lis 2014

to je snad na vas jak co chcete delat..nevidim na tom zadny proble rict ze chci latkovat a proto papirove pleny nepotrebuju....proboha budete rodice, jste dospely, tak snad dokazete rict svuj nazor a trvat na tom, ze to proste bude podle vas, protoze je to vas zivot. ja jasne rekla zadne posazovani a zadne vodeni za ruce, moje mamka si o tom i na netu neco nacetla tak o tom mela prehled a tchyne se sice divila, ale bere to. sice parkrat zkousela takove to, ale moje deti uz od 5 mesicu jedli omacku s knedlikem ,ale ja razne rekla, ze moje deti tohle teda tak brzo jist nebudou a bylo.
jen tak pro zamysleni... pak to tak vypada ze kazda druha nadava na doktory, ze ji zasahovali do porodu, kdyz nedokazou postavit se za svuj nazor. pak kazda nadava ze doktor naockoval dite i kdyz melo rymu, ale mlci a nic nereknou.

majvik
14. lis 2014

@nita1984 ☹ to bohužel znám - brácha se švagrovou mají holčičku o rok dřív a cokoliv já malý dám, nebo s ní dělám tak "Katka to dělá jinak a je to lepší" ale naštěstí to jsou moje rodiče, takže si je odpálkuju. A manželova rodina mě docela respektuje... Když mi něco řeknou že se to u nich dělalo jinak, tak řeknu že se to od tý doby změnilo a většinou to pochopěj...

petrajurinova
14. lis 2014

Takové věci se nenaznačují a nesdělijí citlivě. Prostě se to jasně a jednoznačně oznámí jako fakt.

happylenulka
14. lis 2014

hele já mám v plánu taky látkovat, ale pár papírovek se třeba bude hodit ;) když budeš nemocná, unavená nebo bude dítě hlídat třeba tatínek / babi... já si určo budu kupovat aspoň po jednom balíku. mám vyhlídlé eko pleny z bránydětem, které jsou kompostovatelné ;)
a kočárek se taky uplatní ;) my budeme mít manducu, ale když třeba půjčím dítě babičkám, tak ať si povozí v kočárku 🙂
a normálně jim to narovinu řekni, buď tě budou akceptovat a bude to super anebo ne, tak poděkuj a věci prodej přes bazárek ;) hlavně se tím nestresuj...
já mám zas obavy, že budem mít terno, že jsme vegetariáni, že nejíme cukr, mléčné výrobky,... že bude peklo v rodině, když bude mikuláš atd.... :D jakože chceme i naše dítě vést stejnou filosofií jakou jdeme my ;)

hodně štěstí a neboj, ono to nějak dopadne ;)

nita1984
autor
14. lis 2014

@tulikiss prosím, bez osočování... já i samozřejmě svůj názor umím prosadit, jak u lékařů, tak u rodičů.... nicméně můj dotaz byl spíš v tom, jak se s nimi o tom pobavit tak, aby to pochopili, nechci nařizovat a přikazovat, mám je ráda a spíš mě mrzí, že to zkrátka nechápou.
@majvik Tchýni nemám, tchán je 300km daleko, takže v tom problém nebude. Já naše nechci odpálkovat, máme moc fajn vztah, jen prostě někdy nechápou, že člověk přestože mladší, může mít "lepší" názory.

nita1984
autor
14. lis 2014

@happylenulka chápu, chápu.. já zas neuznává lepek a sladkosti pro děti.... takže i tam bude asi veselo ... egry malá měla problém, který by úžasně vyřešilo nošení, poslala jsem jí několik článků a ona mě docela odpálkovala že DR to nedoporučuje, a bylo....

terulin
14. lis 2014

Já to sdělila nahlas a jasně (tohle přece není citlivá otázka s horkou kaší), něco bylo přijato s pochopením, něco dokonce s nadšením (u mých rodičů snad všechno - protože i nás vychovávali trochu jako "mláďata v hnízdě"), něco s naprostým nesouhlasem (hlavně tchýně je proti všemu), ale trocha brblání se přežije a aspoň mají všichni jasno. A když jsem načapa tchýni, jak dělá věci, který jsem definovala jako "NECHCI,ABY...", tak pokud to bylo zásadní (jako nenechat dítě vybrečet) jsem jí to zopakovala (většinou toho nechala, jinak jsem řekla, že malá u ní nebude moci být bez nás, protože je jasný, že nám záleží na tom, co se kolem ní děje.) K. má 16 měsíců a všechno je úplně v pohodě, všichni respektujou, že pravidla určujeme my a vztahy jsou super...

llluckaaa
14. lis 2014

Vlhčené ubrousky se náhodou hodí na utírání prachu a umývání záchoda, někdo psal, že se s nimi krásně vyčistil náhrobek... 😀 Určitě najdeš plno možností využití a jednorázové pleny ocení nějaká kamarádka s mimčem, až k ním pojedeš na návštěvu.
Vašim prostě oznámíte, že u vás se to dělá tak a tak protože si myslíte, že je to nejlepší, a hotovo. Konec citlivého vysvětlování 😀

nita1984
autor
14. lis 2014

Díky všem za uklidnění, asi jsem potřebovala slyšet, že nejsem blázen 😀 Neb mě za něj rodina pokládá 😀

tarra27
14. lis 2014

@nita1984 jasně, stručně, výstižně a na začátku....a tvrdě si stát za svým. Být nekomprmisní....ale neznamená to být zlá...člověk dokáže říkat věci tak aby neublížil....klidně pořád dokola...

a před porodem to oznamte, nejlíp když na začátku to řeknete společně a pak manžel bude srovnávat svoji stranu a ty taky svoji.....pokud manžel nechce, tak to říkej slušně ty, že si vážítě pomoci, ale že vy to děláe jinak.

hlavně si nastavte hranice hned, nečeke až až až....od začátku, jak si to zavedeš, tak to budeš mít....

😉

zmrz_lina
14. lis 2014

@nita1984 Pavli, ukaž vašim, jak vypadají moderní látkový plínky, ideálně nějaké all-in-one, které jsou způsobem použití nejvíc podobné papírovkám a vysvětli, že moderní látkování nemusí být jako kdysi za nás. Třeba je to nadchne. Moje tchýňka byla z toho chvilku v rozpacích (ale ne a priori proti), ale když jsem jí vysvětlila, že se dají koupit v podstatě stejné, jako jednorázovky (jen se nevyhazují, ale perou), tak ji to celkem zaujalo. Přijedou v pondělí, tak jí je i ukážu.

nita1984
autor
14. lis 2014

@zmrz_lina Díky, díky.... mám volné dopoledne, už pár dní je mi blbě, tak i říkám, že možná.... a trochu mě děsí, že pokud ano, až to oznámíme strhne se to, co u segry... zásoby plínek, všeho možného.... já to mám prostě tak, že chci mít všechno zjištěné, připravené, což se u nás v rodině moc nepěstuje 😀

zmrz_lina
14. lis 2014

@nita1984 buď za to svým způsobem ráda, u nás se tchánovci zajímají (jsou fakt skvělí, někdy až moc), moje máma to zdárně všechno ignoruje a táta, který by byl ze všeho nadšen, už bohužel není. Když budou zásobovat i po upozornění papírovkama, tak je prodávej dál a z utržených peněz si kupuj látkovky 😉

happylenulka
14. lis 2014

@nita1984 ještě mě napadlo, že kamarádka je dost alternativní máma a jejich to od začátku těhu špatně nesli, tak jim po porodu každému dala brožurku "Návod na používání Šimona" a tam bylo vše co si přeje a nepřeje... a taky jim řekla, že pokud jej chtějí hlídat a stýkat se s ním i bez její přítomnosti, že to musí respektovat, nebo že ho budou vídat jen v její přítomnosti.... bylo to sice pro ně drsné, ale od té doby nemá problém ;)

nita1984
autor
14. lis 2014

@happylenulka super, to je hezký nápad 🙂

craki
14. lis 2014

Mi se strasne libi tenhle obrazek 🙂 Jako podpora latkovani je to uzasna vec, takove srovnani... Plus je to levnejsi a povesit par plinek prece neni zadna prace.. Pozdeji to muzes delat i s malym...

Muj tatka je treba proti papirovym plinam, protoze teta na nich vychovala dve deti a po navsteve u babicky, se kterou nasi zili, to byl pytel plin, se kteryma neslo nic udelat jen hodit do popelnice... Mamka ho sice setrela, ze je to pohodnelsi a ze maminy maji cas i na neco jineho, ale to jsem zase setrela ja ji, protoze dneska uz jsou treba svrchnaky jinde nez byly kdyz jsem byla mala ja, plinky se nevyvaruji, protoze je to zbytecne, nemusi se zehlit, protoze stejne ty bakterie neznici, a navic je to zdravejsi pro mimco. Bylo po diskuzi. Proste argumenty, argumenty, argumenty...
Spoustu toho mamka proste nevedela a netusila, ze latkove pliny dneska neznamenaji to, co znamenaly pred ctvrtstoletim...

texetka
14. lis 2014

Nito, já bych to nehrotila. Prostě sepiš co by se vám líbilo pro mimčo a rozdej seznam s tím, že nic jiného opravdu nepotřebujete . A je to.

texetka
14. lis 2014

@craki
Tak ono je to každého věc v čem má dítě. Já budu kombinovat látky i jednorázovky. a někdo se do mě navážet že to už není taková práce, tak ho pošlu někam, děcku dám jednorázovku a odejdu :-d

craki
14. lis 2014

@texetka Sak jo, kldine 🙂 muj prispevek byl pro zakladatelku jako priklad co fungovalo na moje rodice 🙂 Nikoho neodsuzuju a chapu pouziti jednorazovek. Kazda mame pravo se rozhodnout jak povazujeme za nejlepsi 🙂 Nejsem nejaka militantni latkovacka 😀

nita1984
autor
14. lis 2014

@texetka Já taky neodsuzuju nikoho, co si s vlastním dítětem dělá... je pravda že třeba na tábor taky raději vezmu jednoráz než čtvrnáct dní skladovat látkovky. Ale zase mám celkem jasno v tom, jaký jednoráz chci používat 😀 Ale je fakt, že seznam je dobrý nápad, stejně tak "návod".... návody mám zkušenosti, dávám je i na psy, když je dávám hlídat 😝

texetka
14. lis 2014

@nita1984
já právě určitě budu dávat seznam už jen kvůli tomu, že rodiče od manžela jsem rozvedení, nemluví spolu , tak aby nekoupili to samé nebo podobné, hodně věcí budu mít od známých, takže je zbytečné to mít několikrát 🙂
Na psy píšu taky " návod" , když je dávám na hlídání. ( ne, že by mi to bylo platné, stejně mívám telefonáty ve 3 ráno - je bouřka, pes se bojí.. )

klarkak
14. lis 2014

já si myslím, že ono se vše hezky plánuje, ale horší je pak to, co nastane a ne vždy to může být dle představ....já chci také látkovat i šátkovat - v rozumné míře ovšem, chci vytáhnout svůj krásný kočárek i pomoci si jednorázovými plenkami, pokud někam pojedu, půjčím malého našim apod. Každopádně mám kamarádku, která zastávala podobný alternativní styl jako se chystáš ty (je to jako bych mluvila s ní).....vše pečlivě připravila, všem také oznámila, jak si co přeje...bohužel při porodu nastaly komplikace, lékaři jí bojovali o holý život, ztratila hodně krve, poté i mléko a nerozkojila se už ani za nic, navíc porod měl být přirozený, kromě třech zlomených žeber a prasklého ocásku bohužel přirozeně malá ven nešla a tak došlo k akutnímu císaři. Míša nebyla 8 týdnů po porodu schopná absolutně ničeho, malou pomalu nebyla schopná držet v rukách natož uvázat do šátku, látkování bylo okamžitě zapomenuto. Tohle vůbec neber jako strašení, jen ti chci říct, že vždy je lepší být připravena na více variant a radikální být můžeš, až budeš toho zdravého prcka mít u sebe...pak to třeba půjde lépe vysvětlovat okolí, teď je to jen v teoretické rovině 😉

lrg
14. lis 2014

Úplně normálně, nebudeme používat papírové pleny a vlhčené ubrousky 🙂 Přesně jak už někdo psal, tyhle věci se nepodávají citlivě, protože rodiče většinou mají pocit, že tomu rozumí lépe a když to za krále klacka dělali všichni je to tak správné. Ale stejně si myslím, že ze spousty představ a názorů možná nakonec slevíš až dorazí realita všedního dne 🙂 Taky jsem nechtěla používat ubrousky, ale malá měla stolici i 10x denně jako novorozenec a zjistila jsem, že jí ta voda mnohem víc opruzuje jak kvalitní ubrousky. Nosit jsem chtěla taky, ale dcera to nesnášela a chtěla se válet a vozit v kočáru. A když si dítě začne stoupat a natahuje po tobě ruce a chce jít s tebou, tak mu prostě neřekneš, ne promiň, ale děti se nemají vodit za ruce 😀

achjonetusim
14. lis 2014

Já tomu asi nerozumim, jak zní otázka? Jak maj sdělit dva dospělí lidi rodinným příslušníkům, teda dalším dospělým lidem, že maj v plánu používat látkový pleny? Na to je potřeba nějakej kód, rodinná porada, speciální projev nebo co? Až se budou ptát nebo bude vhodná chvíle, tak jim to řeknu, oznámim. Reakce ať pozitivní nebo negativní je na nich, pokud je hodlaj kupovat je taky na nich.
Asi jsem z Marsu.

tkanicka
14. lis 2014

@craki já taky látkovala, obě děti cca do roka, pak už to bylo docela nepohodlné a hlavně jak jsme zkoušeli nočník, tak bych prala buď málo plínek, nebo by to neskutečně páchlo. Ale u toho obrázku mi chybí ty litry vody na praní 😅