Je přítel líný nebo neschopný?

lenka1128
11. zář 2015

Dobré odpoledne, ani přesně nevím od čeho začít. Mám již nepřetržitý vztek, když si vzpomenu na přítele. S Přítelem jsme spolu 7let a z toho 4roky bydlíme spolu. Přejdu k hlavnímu problému, který dělá u nás ve vztahu věčně neplechu. Pocházím z rodiny, kde se neustále něco opravovalo a nikdy nebyl čas na poflakování. Otec to je takový všeuměl a se vším si umí poradit. Můj přítel je zase úplný opak, neříkám, že by byl líný nebo by neuměl dělat svou práci, ale když dojde na jinou práci než je v jeho oboru, je úplně nepoužitelný. Je mi až vždy trapně, že mu musím říkat například : jak se vyměňuje žárovka nebo jak navrtat konzoli celkově lehké práce. Teď mám problém s autem a potřebuji ho odtáhnout do opravny a musím zase prosit mého otce, který bydlí přes 150km, aby přijel a pomohl mi ho odtáhnout. Stydím se a tak když je nějaká práce v bytě raději si jí udělám sama a následně rodičům tvrdím jak jí dělal přítel. Vždy při práci vznikne hádka, která se svrhne ve vyčítaví souboj, kdo na sebe vytáhne více ošklivých věcí. Nevím jak mám reagovat, když přítel stojí dvě hodiny nad prací, která by trvala každému muži tak 20minut práce. Přítel se obhajuje tím, že on nemusí umět veškeré práce, že když bude potřeba zaplatí si někoho. Jeho plat není tak závratně vysoký (15000kč), aby si mohl dovolit řemeslníka. A když se má jet k rodičům a dělá se dřevo nebo se vybírají brambory nebo jiné práce, tak si občas řeknu, že by bylo lepší kdyby zůstal doma.

sikulka2011
16. zář 2015

Chtěla jsem napsat něco podobného co @linee. Znám takových mužů několik. Stejně tak já nejsem typická hospodyňka a nedělám to co by se od správné hodné holky očekávalo. Možná to ani tak není problém mezi vámi ale mezi vámi a okolím. Protože vaši to tak mají a očekávají, že u vás to bude fungovat stejně a tobě to je hloupé, že to tak není.
Hodně mně pomohla knížka Výchova kluků (mám dva syny) abych si udělala jasno v tom mužském světě a proč se někteří muži nechovají jako ti správní muži....
Já sama jsem měla dlouho problém před někým uvařit, prostě jsem si nevěřila natolik , že by se to mělo povést, že jsem se styděla už předem....

A pokud řekne, že si na to někoho zaplatí tak ho nech ať to prostě zařídí sám (počítej s tím, že to ale bude trvat déle, než když si to uděláš sama ) ale vůbec mu do toho nezasahuj. Když pak uvidí kolik by ho stálo více a více takových úkonů tak určitě ocení to , že to zvládneš sama a vypomůže ti třeba jinak. Případně ty peníze může dát tobě za odměnu.

somalicats
16. zář 2015

@shine2015 No, chlap, který nic nezařídí... U nás je momentálně situace taková, že chlap chodí domů celkem pozdě, dělá podstatně víc, než já. Já doteď nepracovala každý den, teď jsem v neschopnosti, takže pořád doma. Tudíž je-li potřeba něco zařídit, zařizuju já - kdyby byl potřeba třeba instalatér, elektrikář apod., tak pokud to nechám zařídit chlapa, tak to dopadne tak, že bude volat řemeslníka, pak bude volat mně, aby se ujistil, že v navrhovanou dobu nemám zrovna být někde u doktora, a pak zase řemeslníkovi, že to teda platí... To je fakt jednodušší, když ten telefon zvednu já 😀

shine2015
16. zář 2015

@somalicats ale to je jiná situace.....takhle by to ideálně mělo fungovat ....je rozdíl když je chlap od nevidím do nevidím v práci....

sasanka033
16. zář 2015

ahoj, necetla jsem ani jednu reakci, tak mozna budu opakovat neco, co uz nekdo psal. na me dela tvuj prispevek vcelku jasnej dojem, ze si proste partnera nevazis takovyho, jakej je. to, jestli a jak dela nebo nedela chlapsky prace je podle me uplne vedlejsi, stejne tak na co jsi byla nebo nebyla doma zvykla. proste jsi s nekym, za koho je ti trapne. ve vztahu se dva musej respektovat takovy, jaky jsou, jinak to nemuze fungovat. taky jsem obcas bejvala s chlapama,kterejch jsem si nevazila. chyba nebyla v nem, ale ve mne - spatnej vyber partnera. takze bud si to v sobe prehodnotis, protoze jinak si na nic nestezujes, nebo se porozhlidni po nekom, kdo bude tvoje naroky na partnera splnovat.

somalicats
16. zář 2015

@shine2015 Jenže takovejch chlapů, kteří kmitají od nevidím do nevidím, aby uživili rodinu, je celkem dost. A pokud pak ještě dostávají doma čočku za to, že ideálně ihned neopraví kapající kohoutek a jsou tak považováni za lemply a neschopné, tak se ani nedivím, že se pak už o nic nesnaží. Já takhle kmitat přes týden, tak o víkendu chci relax a ne se vrhnout na kutilství. A to říkám jako člověk, který je taktéž zvyklý si řadu věcí udělat svépomocí. Pokud chce zakladatelka primárně kutila, tak si takového měla už dávno najít a neotravovat život tomu současnému.

shine2015
16. zář 2015

@somalicats tam podle mě jde o to,že on nevydela peníze tudiz nemůžou platit za řemeslníky a pokud ona musí i z finančních důvodu volat tatinka na všechno?....otázkou je co spolu dělali těch x let....mě chla co nezaridi léze na nervy už na začátku a prostě ho vyselektuji....je ale pravda,že jen mla vysoké nároky vzdy....nebylo mi jedno s kým jsem....vedena jsemze se musí postarat a být pro rodinu....mě je jedno zda to chlap zap!lati nebo udělá sám....a nebo řekne zavolej odborníka já to zaplatim....

A je jasný že kdyz od nevidím do nevidím maka že holt musí někdy dobíjet baterky....

anansie40
16. zář 2015

@somalicats Asi tak nějak, anebo je ještě taky možné, že má kolem sebe "kamarádky", které ji popichujou ve smyslu, že ten jejich udělá to a to a ona má pak dojem, že ten její neudělá vůbec nic. Pod vlivem takových řeči pak člověk ztrácí celkem rychle objektivní náhled a začíná vztah posuzovat jen podle toho, co zrovna v tu chvíli nemá a strašně by to chtěl. Koneckonců je úplně jedno, kdo co udělá, ale měl by v tom partnerství být nějaký balanc a každý by se měl naučit být primárně spokojený nejprve sám se sebou a ne házet zodpovědnost za svou spokojenost na partnera. Ona teď může být tak max. nešťastná z toho, že si takového vybrala.

somalicats
16. zář 2015

@shine2015 Tak zakladatelka snad má taky nějaký příjem, ona tam vychází v tom úvodním příspěvku jen z příjmu přítele. Navíc sama píše, že přítel není líný, ale že prostě práci mimo obor neumí. Pokud jsou na tom finančně tak, že nemají na řemeslníky, a ona je zručná, tak nevidím důvod, proč by nemohla třeba nějakou opravu udělat sama. Jenže z toho jejího příspěvku plyne spíš to, že ona se stydí, že její přítel neumí totéž, co její otec, a že když něco v domácnosti opraví ona, tak pak všem lže, že to dělal on - jako proč? Už jsem to psala, můj ex byl taky levej jak šavle, ale že bych se za něj kvůli tomu styděla, to fakt ne. Horší bylo, že on pak nechtěl dělat ani ty "ženské" práce, když jsem si já celé odpoledne hrála se sekačkou, abych mohla posekat zahradu - to mi vadilo podstatně víc.

shine2015
16. zář 2015

@somalicats to chapu...podle me to je psychologie - vztahy z rodiny...chce aby se o ni nekdo postaral....a to ja ji nemam za zle....ja si taky vybirala muze tak ze mi imponovali ti kteri se umi starat a jsou pro rodinu...proste jsem chtela i proto kdyby se se mnou neco stalo aby se postarali o deti.... 🙂) zni to hrozne ale je to tak...ja hlavne chtela aby meli charakter....do sveho muze jsem se zamilovala moc a bylo to vzajemne....a proste si myslim ze jsem mela stesti....drive pred nim jsem taky mela chlapa co nevedel a lezlo mi to na nervy....byli jsme spolu rok a to ke konci uz ani nelze rict byli....nekdo to tak ma....

somalicats
16. zář 2015

@shine2015 Jo, to chápu, ale tím spíš pak nevím, proč se s přítelem už dávno nerozešla, když chce spíš být opečovávaná. Jestli čekala, že se přítel změní - no, s tím popisovaným přístupem se divím, že se na ni nevykašlal on. Můj bejvalej ještě před mým exmanželem má matku, která vždycky byla bytostně přesvědčená, že o jejího chlapečka se nedokáže žádná postarat tak, jako ona. On navíc strašně rád vařil, ale v kuchyni to po jeho tvorbě vždycky vypadalo jak po výbuchu. Já spíš ráda peču, vaření beru vesměs jako nutnost. Jenže on mě kolikrát i před svou matkou shazoval, že vařit neumím - nakonec jsem se s ním po třech letech rozešla, protože tohle mi vadilo neskutečně. Přitom jeho ségra (o 4 roky mladší než já) neuměla ani vyprat prádlo v automatce - maminka za ně všechno dělala a strašně se divila, když zjistila, že jsem schopná vyprat a vyžehlit 😀. Prostě jde o to, že pokud zakladatelka toho svého neustále shazuje tím, že je levej, tak logicky ho to motivovat k větší snaze nebude, spíš naopak.

shine2015
16. zář 2015

@somalicats myslim ze ted spis hleda duvody proc se rozejit 😉

somalicats
16. zář 2015

@shine2015 Taky si myslím.

anansie40
16. zář 2015

@shine2015
@somalicats Anebo je to zástupný problém a ta její nespokojenost pramení z něčeho úplně jiného 😉

lalien249
20. lis 2015

chce to trpelivost, pochvalu, toleranci a kdyz vis, jak na to, tak i radu (nicmene v milem slova smyslu). Kazdy prece nemusi umet vsechno a tohle by sis mela uvedomit. Neni to chyba partnera, z toho jak situaci popisujes.

ivanka744
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alubif
Autor odpověď smazal
Zobraz
camelinka
30. dub 2022

Tohle je stara diskuze, ale zajimalo by me, jak to dopadlo...
Podle mne je totiz velky rozdil, kdyz je nekdo fakt chabrus na ruky a vynika zase v necem jinem, nez kdyz je liny, jak ves a nema zajem se cokoliv naucit, nebo s necim pomoct...
Vim, ze je strasne dulezita motivace, vzdyt sou chlapi jen velke deti😅, ale kdyz chlap nechce, nebo neumi, vzit do ruky kladivo, tak bych skripala zubama taky 😅🤷

gracinka7
30. dub 2022

@ivanka744 to má být reklama na kompresor nebo proč to sem dáváš?

camelinka
30. dub 2022

@gracinka7 Samozrejme, hodne trapny pokus😅🤦