Krize ve vztahu u manžela. Co myslíte?

katty1987
11. pro 2019

Dobrý den,
raději anonymně, ale potřebuji se trochu vypovídat, svěřit, případně o názor.

Kde začít… z manžel má se mnou nejspíš velkou krizi ve vztahu. Již několik měsíců, jednou za čas mi vyčte, že pro něj osobně nic nedělám.

Hrozně mě to bolí, protože v podstatě obstarávám celou domáctnost (občas mi dojde nakoupit - 90 procent nákupů obstarám já, občas uvaří), dítě (školka, kroužky, nemoci), chodím na hlavní úvazek do práce (kde podle něj nemám tolik stresů, co on - asi pravda). Je mi vyčteno, že mě nebaví vařit…ale uvařím, když musím…jenže to není podle jeho představ (chtěl by i teplé večeře). Sex je podle něj málo, a taky není podle jeho představ (chtěl by více, a více vzrušení) - jsme spolu 13 let. Volný čas plánuji já (dovolené, výlety, akce, společné focení). Starám se i o sebe, pečuji o sebe, jsem stíhlá, moderní oblečení… ale asi je to málo :(

Nejvíc mě mrzí, že mu něco 10 let vyhovovalo, a najednou je to špatně. Já jsem špatná, on je vyhořelý… veděla jsem, že má chyby, ale prostě jsem ho vždy brala takového jaký je…vždy jsem se ho zastávala :/

Nedávno jsem se zhroutila, a jsem na nemocenské s krční páteří. Pry i ze stresu, načez mi bylo receno, ze nejsem zadna chudinka :(

On myslí, že pro něj osobně např. večer nenachystám třeba vínko s nějakou dobrotou a film… přiznám se, že už na to někdy nemám sílu, a tohle prý delá on.

Ale jak říkám, včechny dovolené, výlety, akce, společné focení vymýšlím já… Na dovolenou jednou ročně dokonce jezdíme i sami. Dělá to prý hlavně kvůli mě, a on z toho má stresy. Ale to taky přece dělám pro něj :/

On chodí do práce, a vydělává vetší peníze.

vendelinka08
27. pro 2019

@codal
@shaun40 no ja uz ted klukum rikam..ze se nauci varit..ze jejich zeny budou nadsene. Jelikoz vidim ze k jonym cinnostem se moc nehrnou...bohuzel zrucnosti je nema kdo ucit..tak je manzel nauci varit. Hlavne proto..aby se o sebe dokazali postarat. A nebudou cekat od zeny..ze se o ne postara jako matka. Tohle jsem nikdy nedelala a delat nebudu.

martiina_k
28. pro 2019

@lysecek říkala jsem si to samé, že jednou @shaun40 její snachy "poděkují"

A taky jestli my, ženy, z těch našich "miminek" nevychováváme právě takovéhle chlapy, protože je milujeme a chceme jim dopřát a oni nemusí doma hnout prstem, protože jsou ještě malí, musí se učit a kdo ví co ještě za výmluvy si najdeme.

Jinak zakladatelko diskuze - já teplé večeře taky denně nevařím. Ale můj muž má rád různé masové směsi, takže uvařím "kotel směsi" a on to jí dva, tři dny. Jednou si k tomu uvaří rýži, podruhé těstoviny apod. A když mu to dojde dřív, než mám čas na vaření, tak si udělá polévku z pytlíku, nebo holt chleba s něčím.

kos_atka
28. pro 2019

@lysecek ve chvíli kdy Shaun napsala,ze chlapa nemá a pak dodala, jak se synové ptají kdy už bude večeře,jsem si říkala “holka ty tak můžeš nekomu radit” ...

Jinak k tematu,asi bych se manžela zeptala,co konkrétně mu vše vadí,ale zároveň přidala co vadí tobě nebo proč některé věci nejsi schopna plnit a snažila se s nim najít nějak vzájemný kompromis,který bude vyhovovat oboum Manzel za mnou tak y takhle s necim přišel až když to bylo dost vyhrocené,Resp.jsem dlouho neviděla jak velký problem nám postupně vzniká Ja se teď snažím dbat víc na jeho prani,ale zároveň mu dávám jasne najevo,ze pokud on neplní svou část,nemůže se divit
Proste se podívejte kde to všechno vzniká a proč a co pro zlepšení můžete OBA udělat Nám to pomohlo
A pokud mu ani pak není/nebude nic dost dobre,pak bych se bohužel priklanela k tomu,ze se kolem nej motá někdo,kdo ho “strašně chape” a on nechce vidět své chyby,neb ho někdo jiný přesvědčuje,ze žádné nemá...

marcicek84
28. pro 2019

@katty1987 no prvne je treba si uvedomit,ze nejsi rozvedena abys delala veci sama,tvuj muz je rozmazleny,chce stale 100 procent servis jak bys byla doma,ale kdyz zenska chodi do prace taky na plny uvazek je treba se o ty cinnoasti podelit...a na stres v praci je nejlepsi co,prece manualni cinnost doma,takze s tim bych byla hned hotova...a teple vecere?u nas malokdy a fungujeme vsichni normalne,jestli chce teplou veceri tak max michany vajicka nebo chleba ve vajicku nebo jatra na cibulce,parky,zadne velke vareni,tak,at je do pul hodinky hotovo a pokud se mu nelibi,muze si vzit vase vecere na starost on...na tvem miste sepisu seznam cinnosti,ktere doma delas a ktere dela on s tim,ze ted aby to bylo spravedlive,ze se o ne teda podelite napul,az uvidi kolik toho delas,bud bude ticho nebo se zacne vice zapojovat...nekdy je treba nazorna ukazka aby to chlap pochopil...myslim,ze skoncis u toho,ze se ten tvuj stara o auto a vynasi kos a taky ti dojde,ze tve ustvani bylo z toho,ze toho mas moc...proste je treba zmenit pomery doma,navic to,ze jsi skolabovala to uz tve telo reklo dost je vycerpane,manzel hold bude muset prilozit ruku k dilu,k cemu by byla detem mrtva mama a k cemu by jemu byla mrtva zena?Takze se nedej a zacni delat veci tak jak stacis a zbytek presun na nej,ano bude nastvany,ale zvykne si,pak mu budes moc delat na vecer prekvapka a muze byt sexu kolik chce,uz nebudes vecer padat na hubu...drzim pesti

monaaaaaa
28. pro 2019

@katty1987kdyz takové věci na mě muž sem tam vyzkouší,přestanu dělat absolutně vše.😘😉☺️Do dvou dnů nechápe co se děje. (Chaos ,zmatek nepořádek). Nicmene se řečmi, ale sám se zapojí do prací. Jakmile zase začnu fungovat sám a rád nachystá večer víno 😅😅😅. Když dál je nějaký problém a dál něco drhne, sepisi to na papír a predlozim. S tim at on si napíše svůj seznam ze svého pohledu a společně o tom diskutujeme. Ve vašem případě seznam povinností a rozdělit si je?

Ještě jedna věc co jsem jednou vyzkoušela, když chtěl teplá jídla.
Přestala jsem nakupovat, doma nic nebylo a já neměla z čeho vařit. 🙈 Do pár dní pravidelně plná lednička ze které velmi ráda vařím. Já nemusela tahat nákup a muž měl plné bříško. Oba dva spokojeni. Přeji hodně štěstí, buďme chytří a měj mě se rádi. Muž je hlava rodiny, žena tím krkem😉

lysecek
28. pro 2019

@kos_atka Tak že nemá chlapa, to nemusí být vůbec její vina, kdoví proč to tak je. Ale s těmi syny :(, no pevně doufám, že moje dcera nic takového neschytá. A u svého syna počítám s tím, že aby "na trhu" obstál, bude muset umět domácnost obstarat (a bez blbých keců, že to měla být ženská práce). A to se mu koneckonců bude hodit každopádně, i kdyby zůstal starým mládencem.

shaun40
28. pro 2019

@lysecek No nezapojují ale přiznám se bez mučení že vychovávam asi stejný típky.Chodí nakupovat to mi pomáhají. No a staršího jsem učila obalit řízek tak jse mu to nelíbilo ale umí si uđelat párky i vajíčka a čaj .Ale třeba i oblečení im večer připravuji na ráno.Jinak by šli asi v pyžamu😂 když mám ranní.Jo a zvládli posledne pod mím dohledem palačinky .Tak nevím jestli je to z tou výchovou tak tragické.Ráda jsi přečtu jiný pohled na věc.

dora13
28. pro 2019

@shaun40 z toho, co pises, mi prijde, ze je vubec nevedes k samostatnosti, ze kolem nich proste litas a delas jim sluzku. Sli by v pyzamu? Tak at jdou, budou vypadat jak blbci, bude jim zima, ostatni decka se jim vysmeji a priste uz si obleceni radi nachystaji. Mi synove maji tri a pet a na chystani obleceni se uz castecne podileji. To same s jidlem, samozrejme jsou jeste malinci, takze jim samozrejme jidlo chystam, ale treba piti si uz obstaravaji sami — hrnicky maji nachystane a na kohoutek dosahnou (pokud chteji neco jineho nez vodu, tak asistuju). Vnimam to jednak jako vyhodu pro sebe, nejsem jejich sluzka, abych kolem nich litala jako kolem princatek, a taky pro budouci snachy — ze to proste snad jednou budou samostatni chlapi, co se budou podilet na peci o deti a domacnost, a ne ze budou partnerku z gauce buzerovat, kde je tepla vecere.

Jinak k zakladatelce: teple vecere nevarim, jen vyjimecne. Vsichni mame teple jidlo pres den v praci a ve skolce.

zizibou
28. pro 2019

@dora13 více takových maminek 👏🏻😊
Pro svoji dceru bych si přála tolerantního a soudného muže, který si z ní nebude dělat služku. Bohužel se ale čím dál víc bojím, že nebude z čeho vybírat. Po tom, co čtu na různých diskuzích a vidím u svým kamarádek, jak vychovávají své syny, mám oprávněné důvody k obavám 😫.

@katty1987 Z tvého příspěvku mi připadá, že hledáš stále chybu jen v sobě. Je fajn, že nad tím přemýšlíš, ale zkus začít tím, že oceníš především sama sebe. Promluvíš se svým mužem a bez výčitek (ne tak, jak to dělá on) mu sdělíš, že prostě nejsi “superman” a budeš mu moc vděčná, když si práci doma spravedlivě rozdělíte. Na oplátku mu pak s chutí můžeš věnovat víc péče. Rozumný mužský tohle musí pochopit 😉. V opačném případě je to rozmazlený sobec. Chování takových jedinců se s věkem zhoršuje. Osobně bych to velmi těžce snášela a snažila se za každou cenu najít kompromis. Pokud by partner nestál o změnu, udělala bych nějakou radikální změnu já.
Můj muž je pracovně hodně vytížený, ale doma udělá všechno, o co ho požádám. S malou si hraje v každé volné chvíli. Když potřebuje, ani se mě neptá a sám si zapne pračku. Stejně tak si dokáže obstarat jídlo. Doma se snažím opravdu dost uklízet, ale když už prostě nemůžu, bez debat vezme vysavač a jde na věc. Já mám potom chuť se mu i přes moji únavu hooodně věnovat. Jsem ráda, když takovému človéku mohu něčím udělat radost, protože on mi ji dělá neustále.
Jo a teplé večeře dělám minimálně. Vařím většinou obědy, takže pokud chceme něco teplého, ohřejeme si to, co zbylo od oběda 😉.

lysecek
28. pro 2019

@shaun40 Já tě chápu, ono je mnohem jednodušší vše (jídlo, vybrat oblečení, atd.) udělat sama, než to svěřit jim. Ty to uděláš správně, "dokonale", u nich to ze začátku bude s chybami, při vaření např. připálí, při výběru oblečení se za ně budeš třeba i stydět. Ale výchova dětí bohužel není o tom, vybrat tu nejjednodušší cestu, ale tu nejlepší. Hodně mě zasáhl příběh Pavly Dandové, která loni zemřela na rakovinu, měla čtyřletá dvojčata. V jednom ze svých posledních blogů psala, jak je vděčná svému muži, který se natolik orientoval v domácnosti, že nejen, že se skvěle o děti postaral, když byla v nemocnici, ale ty poslední drahocenné chvíle života nemusela strávit sáhodlouhým popisováním, kde mají dcery oblečení a kde co najde. Protože on to prostě věděl. Kdyby se něco stalo mně, můj manžel by byl těžce mimo. Ten neví ani kde má svoje vlastní oblečení, natož kde ho mají děti. Byl vychovávaný v podobném duchu. Maminka se starala, sice to není tak tragické, jako jinde, je zvyklý doma dělat. Ale obecně bych řekla, že mateřská péče je často na škodu. Já bych zkusila tvým synům svěřit péči o domácnost zatím jeden den v týdnu. Pojmout to jako že jsou již dost velcí a zodpovědní. Ze začátku to pro tebe bude pracnější, než práci udělat sama. Ale stojí za to vytrvat. Ať uvaří, ale i další věci, co jsou třeba. Ze začátku jim svěřit jen něco, co si myslíš, že je bude bavit, to by mohlo být to vaření. Pokud možno jim neradit, jen dát suroviny a kuchařku, nebo ať si najdou recepty na netu. Ať se i podílí na výběru, co se bude vařit. Jistě pak více ocení tvou práci. A pak jim postupně svěřovat víc a víc. Ať sami vyperou atd. A zvážila bych, jestli je nedat do skautu. Je na to sice už skoro pozdě, ale ještě by to šlo, znám lidi, co začli chodit později. Ale tam záleží, jestli máte v okolí dobrý oddíl, ne všechny jsou. Pokud není možnost, tak nějaký jiný kroužek, ať si najdou něco, co je bude bavit. To jim pak pomůžei při volbě povolání.

lysecek
28. pro 2019

@shaun40 Jo a moje děti jsou ještě malé, takže zkušenost přímou zatím nemám. Ale mohu porovnat manžela a mého bratra např. Naše matka nás vedla k samostatnosti od malička. Sami se obléknout, najíst, pamatuji si, že nás od útlého věku babička brala na prázdniny radši než bratrance (stejně staré), protože s námi bylo méně práce. Podezřívám svou matku, že to dělala z lenosti :D. Např. nám nikdy nedělala svačiny, od 1. třídy jsme si je dělali sami. Ale taky nám nikdy žádná nezplesnivěla v tašce. Neříkám, že to byla dokonalá výchova. Ale můj bratr si sám koupí oblečení, dbá o sebe, nechává se stříhat, vypadá prostě normálně, čisté neseprané oblečení a boty bez děr apod. Můj manžel by nejradši chodil jako bezdomovec, k holiči ho musím posílat vždy tak dva měsíce (mně se líbí i zarostlý, ale kvůli práci by měl působit trochu slušně), oblečení mu nakupuju já. Vím, že to je i povahou. Ale několikrát se nám stalo, že jsme se celá rodina vypravili do lesa na výlet, a on chtěl za chvíli domů, že je mu zima. Málo se oblékl. No asi dvakrát jsem mu vynadala, že nebudu oblékat dvě děti a ještě jeho, a teď už si dává pozor. Nebyl na to ale prostě zvyklý, oblečení mu vždy kontrolovala maminka (spolu bydlet jsme šli oba dva od rodičů). Myslím si, že touto péčí a kontrolou vlastně matka brání synům dospět a převzít zodpovědnost do svých rukou.

kejt29
29. pro 2019

@lysecek souhlasim, mame deti 4 a 2 roky holka a kluk a oba uz pomahaji. Vyklizi mycku, uklizi si pyzamka, holka kraji ovoce, okurky, maze si rohliky. Chceme z nich vychovat samostatne jedince, aby se umeli o sebe postarat. A mi to taky pomuze az budou vetsi. Mama prece neni otrok 😉

zizibou
29. pro 2019

@lysecek máš naprostou pravdu 😉. Třeba můj manžel bohužel maminku neměl a tím pádem byl on i jeho bratr odkázán pouze na péči otce. A ten je vedl k obrovské samostatnosti. Péči pak vždy měli od babičky a tu si náležitě užívali. A je fakt, že můj muž v domácnosti ovládá naprosto všechno a taky to všechno, co dělám já, dokáže krásně ocenit. Prostě ví, že to není samozřejmost a že to dá práci a je to mnohdy únavné. Takže ano, všechny milujeme své děti a chceme pro ně to nejlepší, ale vést je k samostatnosti je opravdu důležité 🤗.

candat
29. pro 2019

@shaun40 myslím, že jim děláš trochu medvědí službu a jejich budoucí ženy tě jednou "proklejou" (ber to s nadsázkou 🙂)
Mým synům 17, 15 jsem přestala dělat svačiny už před nějakým rokem, aby jim pak plesnivěly, tak to ne pánové. Co si nachystáte, to budete mít. Když si nenachystají, oni budou mít hlad. Jo a prašule na svačiny nedávám, jen výjimečně, když je lednice vyjezená. Když se mě někdy zeptají co bude k večeři, tak odpovím, co si nachystáš.
Pro zakladatelku, teplé večeře u nás ani náhodou. Výjimečně udělám třeba pizzu. U nás doma, to ani nebylo zvykem. Naštěstí to můj muž ani nevyžaduje. Na zbytek ti moc radu nedám. Já bych totiž udělala krátký proces, pokud by se opovážil, mi něco takového říct a vyčítat. Naštěstí manžel nemá problém uvařit, já vařím, protože musím a nebaví mě to. On je lepší kuchař než já 🙂.

codal
29. pro 2019

Mamahotel je opravdu velké zlo, ti chlapi jsou pak opravdu do budoucna nepoužitelní. Buď se od maminek vůbec nechtějí odstěhovat a nebo od svých partnerek očekávají fullservis a neumí přiložit ruku k dílu a vlastně ani nechtějí, protože maminka to za ně přece dělala. A pokud to dítě od mala vidí tenhle model - mamka kmitá a táta se válí na gauči, protože tohle je přece ženská práce, tak tyhle stereotypy bude přebírat i do budoucna, to je prostě celé špatně. Jako muj muž neumí vařit, nepere prádlo, jako vajíčka a těstoviny zvládne, asi tu pračku by taky zvládnul zapnout, ale ono to není potřeba, já zase nečistím kotel, nesekám zahradu atd. Některé práce doma prostě dělám jen ja, některé dělá jen manžel, ale co se týká úklidu, nádobí atd. tak jsme zcela rovnocenní, stejně tak se oba staráme o naše děti.

shaun40
29. pro 2019

Děkuji za názory já už jsem tohle probírala i z holkama z práce jelikož je zarazilo to že muj 12 lety syn nikdy neškrábal brambory.Já mám problém že jsem puntičkar a detailista .Ale někdy to přeháním Třeba v lednici v poličkach mám systém a rozhodí me když mi krabičku z šunkou strči do patra k sýrům a jogurtum.A nebo triko z dlouhym rukávem dá do komínku k džínám.Nebo modru propisku do pořadače k barevným tužkam.
Já jdu a dám to jak jsem zvykla.Dnes byla u mne kámoška a koukala jak si balím věci já jse totiž za pár dnu stehuji a samozřejme moje diagnóza se projevuje i u balení a nechci míchat třeba Lego z deskovymi hrami a chci to mít pobalene dle mích představ tak kámoška při pozorování události zhodnotila že nebudu přestěhovana ani do vánoc 2020😂.No každopádně začnu na tom pracovat.Byla jsem na návštěvě a dostala jsem cukřenku zapatlanu a já jsem si představovala jak bych ju hezky umyla😂.No nevím jsem divná.

brunetka11
29. pro 2019

@katty1987 Tvůj příspěvek zní strašně unaveně a je znát, jak moc jsi pod tlakem.
To, že se budeš permanentně snažit, nevyřeší nálady tvého muže, bude jen přitvrzovat.
Važ si více sebe samu.
Jakým způsobem pečuje on o váš vztah?

P.S.
Vařím hodně. Teplé večeře jsou u nás tak 5 x do týdne. Ale je to o tom, že mne to baví. A když jsem unavená, tak si rodina prostě něco uloví nebo objednáme pizzu.