Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mám strach, že dítěti nedám vše, co bude potřebovat

lisianthus
3. pro 2015

Jsem poprve tehotna a jsem momentalne 10+5tt. Citili jste nekdy taky takovy pocit, ze nevite co mate delat? Mam strach.. ze diteti nedam vse, co bude potrebovat. Jsem momentalne po skole, bohuzel jsem neuspesne absolvovala maturitu a mela jsem pockat na novy skolni rok, abych si mohla dodelat posledni rocnik. Prislo do toho miminko. Pritel si miminko chce nechat, ja taky, uz jen diky tomu ze mam zdravotni komplikace a mohlo by to dopadnou pote zle, ale porad mam strach, zda mu dam vse, co bude treba. Jsme oba studenti, pritel by musel skoncit se skolou a jit pracovat. Ocitl se nekdo v podobne situaci? Doma to neschvaluji a pokud si mimco necham, musim pryc.

Nechci nikoho zadat o pomoc, ale pokud by se tu nekdo nasel, byla bych velice vdecna. Diky vsem maminkam.

ma_jo
3. pro 2015

@kacca11 napsala jsem to jako podporu pro @lisianthus, ktera si dite nechat chce a rodice ji presvedcuji aby sla na potrat. V tomhle kontextu opravdu nevidim, co je na mem tvrzeni tak citliveho a nevhodneho. Ze si to precte nekdo jiny, koho se to osobne dotkne, to me mrzi, ale tak to na internetovych diskuzich asi chodi. Podle toho co pises by se pak o spatnosti potratu nemohlo psat v zadne diskuzi, kterou ctes.

kacca11
3. pro 2015

@marticcelli svým prvním příspěvkem jsem se vyjádřila k tématu.

Bohužel, u jednoho příspěvku jsem cítila potřebu vyvážit sílu tvého názoru svým, jak už jsem psala, zdá se mi nevhodný této diskuze a tím i nebezpečný z důvodů, které jsem už také popisovala. Je mi jasné, že od lidí s opačným názorem zrovna na tuhle věc to asi nebude pochopeno, ale mým cílem není se zde hádat.

@ma_jo ano, ona si dítě nechat chce, ale v případě, že k tomu z nějakého nechtěného důvodu nedojde, je tvůj příspěvek právě tím, co ženy může dostat až do depresí.

O špatnosti nebo nešpatnosti potratu je na internetu spousty diskuzí k tomu určených, kde je možno se k těmto tématům vyjadřovat a hájit ať už jednu nebo druhou stranu s diskutujícími a čtenáři, které dané téma vyhledali. Nemyslím si, že je to vhodné v diskuzi, kde zakladatelka potrat nechce, ale přesto z něj má obavy a je na ní vyvíjen nátlak.

pulecp
3. pro 2015

@lisianthus Pokud jsem dobře informovaný, tak se od 12. týdne u nás ani potraty, mimo zdravotní indikaci, nedělají. Takže skoro není co řešit. Holky Ti tu poradí praktické věci a já Ti (nebo vám oběma) - jako studentům - nabízím několik hodin práce přes skype, aby ses cítila lépe a viděla pozitivněji. Trochu více se můžeš dozvědět ve skupině Emoční terapie: https://www.modrykonik.cz/group/6695/ , kterou tu moderuji.

lisianthus
autor
3. pro 2015

@keny123 Je mi 22 🙂

@minima2 Byla jsem 2 roky na informatice, ale jelikoz mi obor ve 3. ročníku zrušili, musela jsem přejít na obor obchodky, kde jsem měla maturovat za 2 roky z něčeho, co jsem neměla od začátku. Ano, školu plánuji dodělat, a hlavně co nejdříve. Plánuji aspoň tu brigádu, aby se něco málo našetřilo.

@pulecp Děkuji moc, podívám se na to 🙂

Všeobecne pro všechny, potrat neznažuji, přece jen je to už malý tvořeček a nedokázala bych ho zabít. Když už mimčo přišlo, jsou i povinnosti a je potřeba se tomu věnovat. 🙂 A na potrat bych nemohla ani ze zdravotních důvodů, což jsem konzultovala i s doktory. Docela mě jen mrzí, že to zatím doma vzali takto, ale snad se brzo přesvědčí, že to myslíme vážně a o dítě se postaráme oba dva. Podle mě jen má strach, abych nedopadla jako ona, když mě v 18 čekala.

verusky
3. pro 2015

@lisianthus muj soucasny pritel se ocitl v sedmnacti bez alimentu otce a stredni tak dodelal dalkove, protoze pracoval. vysokou si uz plne vydelaval (podnikal) a do toho ve 22 taky neplanovane prislo ditko. je fakt, ze on je podnikavy duch, co si se vsim poradi a z niceho nedela vedu. a taky byla jina doba!
obleceni na mimi by Vam nekdo venoval (klidne i ja), muj bracha porad od nekoho neco dostava, takze jsou-li znami, v obleceni problem neni. ale plinky, jidlo a bydleni penize stoji...
je potreba nerozhnevat si rodice. miminko prijimas s laskou a presvec je o tom, ze opravdu sve zdravi a naslednou moznost deti nemit riskovat nechces. vysvetluj, vysvetluj...
drzim palce a pritel nemusi nechat skoly, jen bude muset zvladat i skolu, i praci. da se to. je to jen na nejaky cas! je-li sikovny, a to prece musi, kdyz bude tatik, najde reseni i silu. holt spanku moc nebude... ale mladi vydrzi hodne 🙂

minima2
3. pro 2015

@lisianthus 22? Já myslela, že jsi mladší a prostě jsi neudělala maturitu. Sice mi to stejně věkově nějak nevychází, ale to je jedno. No tak to se nebojím, že to nezvládneš dodělat. Rodičům by to chtělo vysvětlit, jak si to představujete, co všechno chcete udělat, aby se vám žilo co nejlépe, prostě dospělý a reálný pohled na život, a oni to časem pochopí. Asi jde opravdu jen o to, abys nezůstala se základním vzděláním. Protože jinak věk na dítě určitě máte. A přítel dělal VŠ?

lenusaak
3. pro 2015

@lisianthus Ahojky🙂 máš celkem težkou situaci - máma tě nutí na potrat? i kdyby to myslela jen a jen pro tvoje dobro , je to hrozná kravina - ona by ti měla říct, že ti to pomůžou zvládnout...však to bude jednou její vnouče a pokud má svědomí, tak si tohle uvědomí a začne tě podporovat...
Já osobně bych na potrat nikdy taky nešla, nedokázala bych to , ale vím, že moje kamrádka otěhotněla v 19 na potrat šla a pomohlo ji to vyřešit určitou těžkou životní situaci, ale taky mám kamrádku která porodila v 18 a její dítě je pro ni vším, školu dodělala a dnes má druhé a zvláda u toho stále studovat ( šlo ale o to, že měla dobré zázemí) tím chci jen říct, že jak se tady holky dohadovaly o názorech jeslti je to správne nebo ne - to musí cítit každy sám. Je dobře, že si takhle napevno rozhodnutá a moc ti fandím abyste to zvládli. Ono je lepši dřív než třeba vůbec, podle toho jak popisuješ, že máš zdravotní problémy. Nikdy nevíš kdy se jak co zhorší🙂 Co já bych za to dala otěhotnět brzo, místo toho jsem měla také zdravotní problémy a dnes již řeším umělé oplodnění. Ono všehno zlé je k něčemu dobré.
Podle toho jak píšeš, tak to máš v hlavě srovnané a si rozumná a víš co musíš 🙂 Začni si užívat těhotenství a bud v pohodě, ať je i ten drobeček v pohodě, mysli teď na to mimuško. Čekají Tě určitě krásné chvíle i když to bude težký 🙂 tak tfuj tfuj 🙂

alicam
3. pro 2015

Rob ako cítiš. Aby si v živote nič nemusela ľutovať. 🙂

keny123
4. pro 2015

@lisianthus 22?bože...proč za tebou rodiče nestojí :( to mu maly měl už 2roky.... je mi to moc líto...neboj se i rodiče se jistě vzpamatujou..... věk už máš...

skotskaa
4. pro 2015

@lisianthus Moc držím palce, ať všechno dopadne tak, jak si přeješ. Nevěřim, že Tví rodiče miminko po narození nepřijmou. Určitě budou nakonec šťastní, že mají vnouče.
A jinak prosím maminky, diskutujte přímo k tématu a názory na potrat si schovejte do jiné, k tomu určené, debaty.
Děkuju, skotskaa. Modrý koník team.

ma_jo
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kacca11
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kvakuska
5. pro 2015

@lisianthus promiň, ale co vlastně děláš teď? Studuješ? Pracuejš? Máš brigádu? Pokud ti nevyšla maturita, tak přece další kolo maturit je na jaře, to bys stihla. Proč musíš čekat na nový školní rok? To jako celý tento rok ztratíš? Maturovat v denním studiu ve 24 letech se mi nezdá v pořádku. Pokud tě 22 let rodiče živili s vidinou toho, že uděláš maturitu, tak se nedivím, že teď nadšeni nejsou.
Fandím tomu aby sis dítě nechala, ale spíš než brigádu bych se snažila vyjednat si školu, do porodu je spousta času, který bys mohla využít. Pokud z učení vypadneš, nebude snadné se do toho vracet, s malým dítětem najdeš snadno výmluvu proč právě teď studovat nemůžeš.
S ukončení školy partnera bych váhala, při vysoké se dá většinou docela slušně pracovat (záleží na tom jakou VŠ dělá) .... tedy předpokládám že dělá VŠ
Na co všechno byste mohli mít nárok už vám tady holky napsaly, věřím že to dáte, i když snadné to nebude.

ladyhacek
5. pro 2015

Pokud je dítě milované - víc nepotřebuje 🙂 > ano potřebuje, ale vždy se to nějak udělá. Musíte se jen uskromnit 😉.
Co se týče té rodičovské 220.000,- > má na ní nárok každý, ale ty (vy podle mě nesplníte podmínky pro možnost délky (ta se odvíjí i od platu) takže dostaneš 4 letou variantu tuším 3.500,- > nepočítala jsem - není to moc. Pokud přítel také studuje a práci si bude shánět tak dostane asi základní plat . takže máte právo na porodné + nějaké přídavky (nejspíš). Zajdi na sociálku tam ti vše řeknou.
A co bydlení? Když tě rodiče vyhodí? Půjdete k přítelovi? nebo sháníte něco svého? (to by byla to horší varianta - finančně).
Já doporučuji látkovat - výjde to laciněji a není to tak složité > pokud si výbavičku koupíš na bazárku tak ještě lépe 🙂 > já mám novou za cca 9.000-10.000,- a mám to na celé plenkové období a i na druhé 😉 ze začátku miminka hodně kakají a přebalovala jsem 10x za den - to ty jednorázovky létali - balík na týden (to máš třeba 1000,- za měsíc a investice za látkové se ti během 6-7 měsíců vrátí (i když budeš prát 😉). Oblečení se také koupí na bazárku lacině a i pěkné. Tady na MK je snad i daruji za poštovné.
Studovat se dá i dálkově je to náročnější, ale lze to 🙂.
Když budeš mít hodné miminko tak můžeš i pracovat z domu - i kdyby rozvos letáku po městě/vesnici - vezmeš kočárek a je to - ale není to moc finančně ohodnocené asi 400,- ne měsíc za hodiny chození 🙂 > ale myslím, že ve vašem případě každá koruna dobrá.
Držím palce ať to zvládneš.

lisianthus
autor
9. pro 2015

Děkuji všem 🙂 měla jsem teď problémy s netem, tak se tim vším půjdu prolouskat.

lisianthus
autor
9. pro 2015

@kvakuska už jsem to psala výše, měla jsem zdravotní kompilace a ty bych tu nerada rozebírala 🙂

akankeo
9. pro 2015

@lisianthus jestli si dokazes udrzet pozitivni mysl, tak co prijde zvladnes. Ano, mas to slozitejsi, ale bud se muzes litovat a nebo to proste prijmout tak, ze kdyz ti to zivot prinesl, tak si dost silna na to, aby ses s tim poprala a nechat si mimco je urcite lepsi nez za 10 let litovat, ze uz treba deti vubec nemusis mit, coz je riziko kazdeho potratu i bez predchozich zdravotnich komplikaci... Hlavne se nesnaz srovnavat s tim jak to mel kdo ostatni, tohle je tvuj zivot, tvoje zivotni situace, tvoje miminko, tvoje rodina a tvuj partner. Uzivit se da i bez skoly, ALE pokud to bude jen trochu mozne, skolu bych si dodelala pripadne zkusila i nejakou praci aspon na par mesicu, neznam te a tezko rict jak moc podnikaveho ducha mas ty nebo tvuj pritel. Jestli umis jazyky nebo treba ucetnictvi, zacni v tom duchu zacit hledat privydelky a podobne. Je spousta cest jak se uzivit se skolou i bez a klidne i z domova, jen vybirat poctive a nenaletet podvodnikum. Drzom palce at tehotenstvi probiha co nejvic v klidu a at te to nakonec s rodinou sblizi, jen hold budes muset s rodici jednat delikatne, asi to pro ne neni uplne jednoduche prekousnout, ale vetsinou, kdyz je pak vnoucek na svete, tak roztaji i ledovce 🙂

michaela_2
9. pro 2015

@lisianthus Já jsem poprvé otěhotněla ve 21 letech 🙂. JE tedy pravda, že jsme se o miminku dozvěděli necelé dva týdny před svatbou, maturitu jsem měla hotovou, studovala jsem VŠ a manžel je o 8 let starší. Věkově tedy brzy určitě není, naopak, mezi 20-25 rokem, je na první dítě příznivá doba.

Co se toho zázemí týče, jednoduché to mít nebudete. Pokud přítel nepracuje, měl by co nejrychleji začít. Ono jenom tou láskou, dítě opravdu nenakrmíš 😉 . Samozřejmě, že nemusí mít kdejaký drahý výmysl, ale základní potřeby mu uspokojit musíš.

Jen malá rada: nic mi do toho samozřejmě není, je to Vaše věc 🙂, ale opravdu radím, s potenciálně dalšími dětmi počkat do doby, až se trošku postavíte na vlastní nohy. S jedním dítětem se to ještě nějak dá, ale jakmile se pak počet dětí násobí, je to zase o něčem trošku jiném 🙂. Holky tady psaly o sociálních dávkách, ale nespoléhejte pouze na ně, prosím 🙂.
Tvoje maminka možná roztaje, až se malé narodí, i z hlediska toho hlídání bych Vám to přála, protože pokud si budete oba dodělávat školy, do toho pro přítele práce a miminko.....babičky se budou hodit.

mpbk
9. pro 2015

@marticcelli takže za vás je lepší mít dítě, i když na něj nejsou podmínky? Nebudete mít kde bydlet, pomalu na chleba, dítě nikam nepojede, nic neuvidí, nic nebude mít, rodiče budou ze všeho na nervy, nebudou mít školu, takže práce asi taky nebude ideální, když nebudou mít ani střední... Ale vlastně nejde o to, jak bude kvalitní život mít, hlavně, že dotyčná nešla na potrat.

akankeo
9. pro 2015

@mpbk nemam dodelanou skolu, respektive mam jen gymnazium, coz je min nez odborna SS s maturitou, prvni dite jsme meli aniz jsme na to meli podminky, moje maminka me vydedila, s otcem si buduju vztah az nyni a dari se nam vic nez dobre, zvladli jsme to i bez davek. Az v tehotenstvi se zjistilo, ze mam spousty zdravotnich problemu a poruch a kdybych jela na jistotu a zacala s detma az ted, tak pravdepodobne zadne nemam a na co by mi byl prazdny barak a luxusni auto? Cely zivot bych se uzirala, kdybych do toho nesla...

marticcelli
9. pro 2015

@mpbk a je podle vas lepe cekat, az budeme mit vsechno, jako se to dnes bezne deje a zeny mivaji deti po 30 nekdy i 40ce, az si vybuduji karieru a maji vse pro dite pripraveno..? centra asistovane reprodukce jsou plna starsich zen a vim z vlastni zkusenosti, ze bych dala vse za to, mit dite uz pred 10 lety,kdy jsme s manzelem nemeli ani postel, ano ted "mame vse" a dekuji Bohu, ze jsme se nyni konecne dockali, ale vsechno pohodli a majetek nenahradi onu prazdnotu..
Ja a mi sourozenci jsme nemeli ani zlomek toho, co maji deti dnes, rodice nas meli mladi a i bez nejakych skol a i s malymi penezmi nas dobre vychovali,meli jsme ale stastne detstvi a vazime si zivota a ctime hodnoty, ktere rada predam nasim detem

mpbk
9. pro 2015

@marticcelli
@akankeo Je to Váš názor, já Vám ho neberu. Nikde jsem nenapsala aby měl někdo dítě ve 40ti a až budu mít luxusní auto. Stačí zlatý střed. Mít kde bydlet je podle mě docela základ. Jestli Vám přijde normální pořizovat si dítě bez bydlení a práce tak to já třeba nechápu.
Ono mít dítě z lásky je strašně krásná věc, ale bohužel to nestačí.
Ano ze začátku nakoupím pár hadříku z bazaru, po sekáči, koupím starý kočár.. to se všechno dá. Ale co pak? Až přijde, mami můžu jet na tábor? Doučování, učebnice, a to beru jen ty nejzákladnější věci... co jídlo? To mu budu každej den mazat chleba s máslem?
Jen na základní škole co jsem chodila, bylo šikanovaných x dětí za to, jak chodilo oblékaných.

Máme známou, která je silně věřící, téměř bez peněz ovšem s láskou vychovala 5 dětí. Jedno spáchalo sebevraždu, druhé si momentálně nabralo x půjček, třetí s ní přerušilo kontakt a dvě se někde plácaj.

Člověk musí myslet trochu do budoucna...

Máte gymnázium, to je předpokládám trochu víc než střední bez maturity-tudíž základní vzdělání.

akankeo
9. pro 2015

@mpbk dobre, ale jak vubecm uzete o nekom usuzovat ze nikdy nicim nebude a nebude si vydelavat jenom proto, ze je ted student? Vzdyt to dite pujde do skoly nejdriv za 6 let, do te doby muzou mit solidni zazemi a klidne nejn SS vzdelani ale i bakalare a solidni praci.. To se prece vsechno da vybudovat. Ale pokud mam zdravotni problemy a doporuceno mit dite mlada, tak o jake zlate stredni ceste se to bavime? Navic o nikom v tomhle bodu zivota nelze rict, jestli v zivote bude uspesny nebo ne. Ono muzou mit kazdy 2 VS a zit z ruky do huby, pokud se nebudou umet k zivotu postavit celem. A ohanet se skolou? V obci kdesem vyrustala zije "blbecek" co ma vychozenych 5 trid zakladni skoly, na vic proste nemel, ale je manualne zrucny a mel stesti na zenu, ted zamestnava dokonce uz 20 dalsich lidi a ma se velmi nadstandartne. Jak zivot uchopi je jen na nich a jestli budou schopni svym detem dat vse a nebo ne je tez jen na nich, ale rikat predem, ze to nedokazou mi prijde az skoro sproste, to je jako leceni si vlastnich mindraku...

blahova_andrea
9. pro 2015

@mpbk kdyby všichni řešili jestli mít děti jen ve stylu kam všude pojede, co vše mu koupí atd...tak by lidstvo asi vymřelo 😅 jasně, že všichni chceme dát dětem maximum, ale pokud je máme, tak je o to větší motor jim to maximum dát a sebe třeba uskromnit nebo se prostě posouvat více kupředu. o dítě nelze mluvit a snít do nekonečně a čekat na lepší podmínky. vždy se najde něco, co bude mluvit proti ☹ u každého je to jinak. jeden by neměl dítě, že je moc mladý, druhý má špatnou práci, třetí není zdravotně fit...přece nemohou mít děti jen mladí, krásní, chytří, bohatí... 😉 jako obecně je jasné, že je lepší dodělat školy, vdát se, pořídit si bydlení a pak mít teprve děti. ale kolik lidí to má vše tak nějak jinak? spousta! my taky začali tak nějak z jiného konce a bere to v jiném pořadí 😀 čekat na ideální podmínky, tak už děti nemáme, takže nelituji a bojuji

mpbk
9. pro 2015

@akankeo a můžete mi někde prosím napsat, kde jsem napsala větu: že zakladatelka ničím nebude, že o nedokáže? Ráda bych si to přečetla. Omlouvám se, ale dle mého je daleko větší pravděpodobnost lepšího zajištění se SŠ nebo VŠ, lidi, kteří se uchytí se základkou zase tolik není. Pokud to oba zvládnou, tím líp. Ale je jí 22, není ji 18 těsně po škole, možnost dodělat si střední už určitě byla.
Nicméně mě velmi pobavila věta, že si léčím vlastní mindráky a čím prosím Vás?

marticcelli
9. pro 2015

@mpbk nikde jsem taky nepsala, ze mi prijde normalni poridit si dite a nemit bydleni a praci.
Prijde mi normalni MYSLET a brat zivot zodpovedne. V dnesni dobe je navic spousta moznosti, jak nechtenemu poceti zabranit. Lide se dnes neberou ani kdyz uz dite maji, to je mozna chyba. Proste si myslim, ze kdyby spolecnost tolik nelpela na nevazanosti a drzela se zasad, ktera jsou mimochodem biblicka, nebylo by tolik rozvracenych rodin a ztracenych nenarozenych deti..

mpbk
9. pro 2015

@marticcelli Ano, to s Vámi souhlasím.

blahova_andrea
9. pro 2015

@marticcelli vzít se bohužel úplnou spokojenou rodinu nezajistí. není přece problém se rozvést. lidem se prostě na vztazích nechce pracovat, prchají při sebemenších problémech. nemyslím si, že svatba jako taková by to změnila ☹ manželství už bohužel není pro lidi svátost, ale je to konzumní věc jako vše okolo. teď to je, zítra být nemusí...je to posunem doby, mentality, prostě jsou lidi uvnitř jinak nastavený než to bývalo. dřív sice nebylo tolik rozvodů, ale že by to znamenalo, že lidé žili ve spokojených rodinách, to si snad nalhávat nebudeme 😉

kika_21
9. pro 2015

@mpbk Není to moc velký pesimismus?

lenusaak
9. pro 2015

@mpbk
@marticcelli holky, řekla bych, že na každém tvrzení je pravda 🙂 o tom jestli je potrat vhodný nebo ne-- to je dost individuální. Každý člověk má jiné sociální i zdravotí podmínky. V případě naši zakladatelky je nejlepší si dítě nechat vzhledem ke zdravotním problémům. Peněnžní situace je furt záležitost, která se dá nebo je možnost ji vyřešit . Kdežto pak možná neplodnost, s tím by se už člověk těžko vyrovnával. ☹