Mám strach, že dítěti nedám vše, co bude potřebovat

lisianthus
3. pro 2015

Jsem poprve tehotna a jsem momentalne 10+5tt. Citili jste nekdy taky takovy pocit, ze nevite co mate delat? Mam strach.. ze diteti nedam vse, co bude potrebovat. Jsem momentalne po skole, bohuzel jsem neuspesne absolvovala maturitu a mela jsem pockat na novy skolni rok, abych si mohla dodelat posledni rocnik. Prislo do toho miminko. Pritel si miminko chce nechat, ja taky, uz jen diky tomu ze mam zdravotni komplikace a mohlo by to dopadnou pote zle, ale porad mam strach, zda mu dam vse, co bude treba. Jsme oba studenti, pritel by musel skoncit se skolou a jit pracovat. Ocitl se nekdo v podobne situaci? Doma to neschvaluji a pokud si mimco necham, musim pryc.

Nechci nikoho zadat o pomoc, ale pokud by se tu nekdo nasel, byla bych velice vdecna. Diky vsem maminkam.

marticcelli
3. pro 2015

@lisianthus ahoj, ze sveho okoli znam pary, ktere mely miminko, i kdyz oba studovali a nemeli vpodstate nic.. Je uzasne, ze si jej prejete oba a ze budes mlada maminka, ja to taky tak chtela, ale museli jsme si na to pockat mnoho let...
Skolu muzes delat i s miminkem treba dalkove, ve skole se urcite nejak dohodnete.
Drzim palce

lv
3. pro 2015

pokud dítě chceš, tak mu dáš vše co potřebuje - lásku, to je to hlavní. Prarodiče to časem zkousnou a pomůžou snad taky. Fandím vám!

lisianthus
autor
3. pro 2015

Děkuji moc 🙂 Pořád doufám, že doma to pochopí, už díky tomu, že mě doktorka doporučila mít dítě v dřívějším věku.

elfinka1
3. pro 2015

@lisianthus,
jestli jsi na FB,doporucuji skupinu Laktacni poradkyne/pordci,mikovnici kojeni,spojme se. Az budes mit pred porodem,tak si pres stranky Laktacni liga,nebo Mamila.sk dohlrdej LP z Tveho okoli,bud pres telrfon,nebo i navstevou,proberete co treba,co a jak pro kojeni,dobrou psychiku,super poror. Pokud zvladnes kojeni a ver si ze jo,usetris na mlece cca2tis. mesicne a prvni pulrok jen kojis. To jr prvni uspora.

Dalsi,pokud nepracujes,tak bude jen rodicak 220tis.,ktery se deli podlre toho,jak dlouho budes na materske dovolene. Nejvetsi mesicni castka muze byt 11,5tis.,ale to bys nemela ani na2 roky.

Plinky uz muzes nakupovat od 5 mesice,kdyz budou v akci.

Obleceni jsem kupovala pres aukro,cele sety,treba aj za 300 50 ks...miminko rychle roste,skoda vyhazovat tisice za nove,kdyz velikost 50,56,62 bude male uz po 3 mesicich. 😉

A hlavne,ZVLADNES to. Dite potrebuje lasku,naruc,maminku! Tes se,raduj a nestresuj. Ja se v dubnu stresovala,zacla krvacet a po 14 dnech se zastavilo i srdicko!

Takze klid,dite je zazrak, tolik rodin se snazi a nejde jim to, projdi si net,pohledej infa o poceti,neni tak snadne otehotnet. Roste v Tobe novy zivot. Neco nejcennejsiho na tomto svete,uzivej si toho! 😉 💜

elfinka1
3. pro 2015

@lisianthus a doma to rekni az za2 tydny,kdyby jich napadlo,ze to tlukouci srdicko by se melo umlcet 😉

kacca11
3. pro 2015

No, ja bych byla v tomhle asi prakticka a predne resila ty zasadni otazky. Kde budete zit, kde budete brat penize a jak a kdy dokoncite skoly. Pokud vyresite tyto otazky, tak to bude narocne, ale budete mit sanci diteti nabidnout vse, co potrebuje. Ano, potrebuje hlavne lasku, ale je naivni myslet si, ze to vyresi existencni potize.

Je hezke, ze dite chcete, ale je dulezite myslet hlavne na to dite a na to, jaky zivot ho bude cekat. Tim nerikam, abys slana potrat, to vubec ne, ale ze je dulezite myslet hlavne na dite a na to, ze nestaci mu dat jen zivot jako takovy, ale i to, co k nemu patri.

lisianthus
autor
3. pro 2015

@elfinka1 díky moc, určitě se tam podívám. Doma už to ví, máma by nejradši abych šla na potrat, ale já bych tomu malému nedokázala vzít život. Už jen když jsem ho viděla na ult. jsem ho milovala.🙂

Samozřejmě vím, že je důležité myslet na bydlení atd. Myslím na to neustále.

loc
3. pro 2015

@lisianthus a co rodice od pritele, ty by nepomohli? A co tvoji rodice? Sice ted chteji potrat a vyhrozuji, ze nepomuzou, ale az si miminko nechas a potrat uz nebude mozny a az se s tim smiri, opravdu si myslis, ze te nepodrzi? Ja je samozrejme neznam, ale prece jen jsou to tvoji rodice, oni to ted berou tak, ze si nicis zivot, ze mas nejdriv dostudovat, chteji pro tebe jiste jen to nejlepsi, coz pro ne v tento moment miminko nepredstavuje... Ja ti budu moc drzet palce, at se vsechno co nejlepe vyresi a rodice te podpori. A skvele je, ze pritel male chce a nenechal te na holickach, aspon, ze v nem mas podporu. Neboj, urcite to zvladnete 😉

lisianthus
autor
3. pro 2015

@loc Bohužel nevím, možná když uvidí, že to myslíme vážně, tak snad pomohou. Ale tak jinak ostatní členové rodiny pomohou, akorát máma je proti 🙂 Uvidíme, třeba se osmělí. Jinak co se týče rodiče přítele, tak jeho máma bohužel nemá "mateřský" pud a je ji to jedno. Od ni nic čekat nemůžeme. 🙂

elfinka1
3. pro 2015

@lisianthus neboj,to prejde,myslim rodice 😉
Mas 2 tydny. Ted se musi starat chlap,Tebe nikde tehotnou nevezmou. Muzes brigady,...krom rodicovske budete mit narok na mnohe! Porodne! Pak az sezenete podnajem,prispevek na bydleni,ktery muze byt az do vyse celeho najmu, pak jsou prispevky pro kojici,nevim presne,jak se tomu rika,ja nemela na nic narok,jsem starsi a na materskou jsem sla z prace,a partner ma taky nejakou kacku v praci....ale hlavne se ptej,zadosti podavej. Kamaradka podavala napriklad zadost o prispevek na bydleni! a blbka socka,a to si myslite ze mate narok?!a Ona?myslim...a schvalili ji 3tis.mesicne!
Tak hlavne nesedet doma a necekat,ze se to vyresi. S ditetem se nebojte. Neni jedina matka a ditetem na ulici. Tady existuje hodne soc.pomoci,jen si o ni clovek musi rict a presne hledat,u koho, kde,o co 😉

Chce to narazit na skvelou soc,prac.,nejlepe nekoho prima s OSPOD, ...

A teste se. Nezapomente s partnerem,nez se to narodi,jit na urad,a tam si ossouhlasit jmeno pro chlapce/holku a jake prijmeni,jinak dostane po Vas,vcetne priznani otcovstvi,at nema pak dite v rodnem liste,ze je bez otce. Ale i to poradi socka. 😉

loc
3. pro 2015

@lisianthus tak aspon, ze nekdo pomuze 🙂 . A mamu to urcite prejde a podrzi te. A mate uz vymyslene bydleni? A pritel praci? Je toho hodne, co musite zaridit, ale ty ted mas hafo casu, urcite to zvladnete. Drzim palce 😉

keny123
3. pro 2015

@lisianthus mohu se zeptat kolik ti je?že se k tomu tvy rodiče tak staví?držím palečky to zvládnete!!!

maky4
3. pro 2015

Nevím, odkud jsi, ale pokud bys to chtěla s někým v klidu probrat, tak existuje síť občanských poraden, které poskytují poradenství zadarmo. Mají přehled jednak o úřadech, jednak o neziskovkách v okolí. Takže by ti měli být schopní poradit, na co máš nárok, atd. Moje spolužačka maturovala s miminkem, brali se ještě jako nezletilí, vydrželo jim to (už 20 let). Moc držím palce!!!! http://www.obcanskeporadny.cz/component/option,...

ma_jo
3. pro 2015

@lisianthus to zvladnete! Nenech se odradit, potrat je spatna vec a kdo na nej jde, tak toho vetsinou cely zivot lituje. Tim spis, kdyz jim pak otehotnet nejde.
I kdyz to ted asi nebudete mit jednoduche, je skvele, ze si dite chcete nechat! Moc vam fandim!!

soda365
3. pro 2015

ahoj, možná by sis mohla najít práci aspoň na chvilku - já nastoupila do práce v 18.týdnu těhu - byla to po škole moje první práce a byla jsem tam až do porodu - dobrá je každá kačka navíc - s rodiči držím palce a přeju hodně sil

luj89
3. pro 2015

Ahoj,
já bych osobně taky dopředu řešila takové ty praktické věci... Můžu se zeptat, kdy bys měla mít po škole a v jakém ročníku je přítel? Protože pořád máte před sebou dost času do porodu 🙂. Jinak s tou rodičovskou... Pokud jsi min. rok nepracovala, budeš muset mít tu 4letou variantu, což měsíčně není moc.

kacca11
3. pro 2015

@ma_jo prosim nesir tady nepravdy a bludy. To, co pises nelze tvrdit obecne.

Znam spoustu zen, co potrat absolvovaly, zadna na nej nesla s chuti, ale vsechny jsou za sve rozhodnuti rady a v dane situaci by to podstoupily znovu. Tvrdit, ze potrat je spatny je strasne jednoduche, ale to je asi tak vsechno.

marticcelli
3. pro 2015

@kacca11 nalejme si cisteho vina, potrat je zabiti, da se to resit i jinak, ty zeny, co na nej jdou, tak tim resi nejakou svou situaci, ale neverim, ze pak maji klidne spani, spise to okoli nereknou a cely zivot se to s nima tahne, znam to z velmi blizkeho okoli..

kacca11
3. pro 2015

@marticcelli nechapu, jak muzes rict neco takoveho a mluvit plosne za ostatni zeny. Kdo ti dava pravo soudit? Tim, ze to budes tvrdit z toho pravdu neudelas a naopak tim zenam ublizis.

Pokud jsi proti potratum, tak klidne bud, nikdo te nebude nutit ho absolvovat, ale nevyjadruj se o tom jako o nejake obecne pravde, to je proste hloupe.

Ze se to s nejakou tvou znamou tahne neznamena, ze to tak maji vsechny ostatni zeny. Navic spousta z tech, ktere to spatne nesou, k tomu dohnalo jejich netolerantni okoli s nazory, jako mas ty.

Mej nazor jaky chces, ale bud velmi opatrna s jeho prezentaci.

luciamala1979
3. pro 2015

@kacca11 já si myslím, že prezentovat svůj názor je úplně zdravé a právě Vy jste tá, která má problém s vyjádřením opačné strany, v nesouladu s postojem Vaším. @ma_jo napsala obecný žvást pro podporu a Vy se prostě nemáte s kým hádat. Kromě toho téma není o tom, kdo je za nebo proti potratu.
k témě -
@lisianthus osobně jsem situaci nezažila, takže odpověd na otázku je NE a taky neznám Tvojí / Vaší situaci, kolik je Vám s partnerom let, jak jste na tom vyspěle, zabezpečení rodičovskou stranou (to první bum odejte, neboj-te), ale.. vím jenom, co je to snažit se o mimi dlouho, když se nedaří a je touha. Taky znám pocit, jaké je to porodit a vychovávat dítě. Myslím si, že pokud jste už teď pro mimi, oba, tak kdyby jste si mimi nenechala, dohnalo by Vás to později, psychika je prase. Nebála bych se toho. Změní se VÁM život, to je jasné, radikálně změní, možná to jak pár neustojíte, možná jo a nebudete žít - na začátku nebo nikdy v extra luxusu, možná si nesplníte představu rodinného žití a toho, co by jste deťátku chtěla dát.. ale nemyslím si, že by jste někdy litovala, že se to malé narodí / lo, to ne 😎

marticcelli
3. pro 2015

@kacca11 promin, ale ja nikoho nesoudim, jestli sis nevsimla. Jako krestan ctim zivot a pravo na nej pro kazdeho, ostatne i jedno z prikazani rika "nezabijes"
Zijeme v dobe a miste, ktere umoznuje se zenam rozhodnout podle SVE vule, ja s tim nic neudelam, ale ani ty ne, takze i ve tvem pripade je lepsi se nevyjadrovat a "neukazovat" na druhou stranu..

kacca11
3. pro 2015

@luciamala1979 myslim, ze prezentovat svuj nazor na potraty muze kdokoli, ale prave proto, ze tato diskuze neni k tomu urcena, nesouhlasim s tim, aby tu byly prezentovany nazory o tom, jak je potrat spatny jako obecna pravda. Tak, jak to tu je. Myslim, ze tohle tema se na takove nazory nehodi, proto tu s tim nesouhlasim a jako protivahu se snazim sdelit to, ze zadne rozhodnuti neni spatne a nikdo nema pravo na to soudit ho za nej.

Mne neprijde v poradku v takoveto diskuzi prezentovat nazory, ktere mohou mit za nasledek, ze v nekom vzbudi pocity viny, pocity, ze je na zaklade sveho rozhodnuti vniman jako spatny.

kacca11
3. pro 2015

@marticcelli ja reagovala na tve obecne tvrzeni, ze potrat je spatny. Myslim, ze bez ohledu na to, co vyznavas, je tohle neco, co nemuzes tvrdit obecne.

luciamala1979
3. pro 2015

@kacca11 tak její příspěvek nahlašte adminovi a diskutujte k témě 😉

ma_jo
3. pro 2015

@kacca11 ja jsem tady prezentovala svuj nazor ze potrat je spatny, stejne jako ty jsi napsala svuj nazor, ze co pisu jsou bludy ;). Nikdo nemluvi o zadnem obecnem tvrzeni.

Jestli jsem se te dotkla, tak se omlouvam. Priznavam, ze mi pripada absurdni, ze se v nasi spolecnosti bere potrat jako neco normalniho a kdyz nekdo rekne opak, je on za toho bezohledneho, ale tahle diskuze opravdu neni urcena k tomu, abychom se o tom dohadovaly.

kacca11
3. pro 2015

@ma_jo tato diskuze podle mě není vhodné místo k tomu, aby se tu tvrdilo, že je potrat špatný.

Připadá mi absurdní, že někdo napíše do tak citlivého tématu něco takového, jako ty. Ano, podle mě je tvůj názor prezentovaný zde bezohledný, a to, že jsi schopná se vyjadřovat za ostatní ženy podobnými výroky, je té absurdity vrcholem.

marticcelli
3. pro 2015

@ma_jo ano presne tak, schvalujes-li to, ok, neschvalujes, jsi spatna. To se ale dnes tyka i homosexuality, manzelstvi, apod..
A pak at si tu nekdo pise o nehodicich se nazorech

marticcelli
3. pro 2015

@kacca11 promin, ale ty tde take pretentujes sve nazory.
Vice uz no comment...

kacca11
3. pro 2015

@marticcelli nejde o to ty věci schvalovat, ale respektovat.

Respektuji názor, že je někdo proti ... čemukoliv, jen mi přijde vhodné prezentovat to v jiném typu diskuzí.

minima2
3. pro 2015

@lisianthus Ahoj, nechci být za zlou nebo Tě nějak deprimovat, protože jsi vystresovaná asi dost, ale nebudu Ti tvrdit, že dítě potřebuje jen lásku, protože to je blbost. Lásky se nenají a ani si ji neobleče. A spoléhat na dávky je taky kravina. Jste v docela složité situaci, ale věřím, že pokud to dobře naplánujete, dá se to zvládnout. Nevím, jakou školu jsi dělala, ale doporučuju školu dodělat ihned, jak to jen bude možné (já si na rodičáku dodělávám další obor na VŠ), škola Ti určitě vyjde vstříc. Pokud Ti učení moc nejde, tak bych začala s mírnou přípravou už teď. Prostě učit se AJ, pročítat si knížky o literatuře... Nevím, co Ti nešlo. Nemyslím šprtat, to bys do další maturity stejně zapomněla, ale tak nějak to dostat do podvědomí, líp se to pak bude učit, když budeš mít míň času s dítětem a teď máš asi času dost. Víš, co Ti nešlo, tak se na to zaměř. Plus zkus se mrknout po nějaké brigádě. Líp se pak bude shánět práce, když budeš mít zkušenosti.. Když rodiče uvidí, že máš plán a školu si doděláš, uklidní se. Asi jim jde o to, že nemáš školu a tím i vyhlídky na práci. Pokud uvidí, že makáš na nápravě, pomůžou vám.