Manžel mi vyčítá, že při dítěti denně nevařím a neuklízím

lebyedlo
11. srp 2015

Ahoj holky. Pokud nevadí, že jsem registrovaná jen chvíli, ráda bych od vás slyšela názory na naší situaci... S manželem jsme spolu 7 let, 2 roky svoji. Vše vždy bylo super, byl milý, pozorný. Mimi se nám podařilo takřka hned, oba jsme byli moc šťastní. V těhu jsem byla doma, takže jsem nudila a stále jen uklízela, vařila, pekla. Manžel byl úžasnej a pořád mi říkal, ať to nepřeháním, že až se mimčo narodí, nebudu mít tolik času. Když se syn narodil, priority se mi úplně změnily. Hlavně, ať je spokojený syn, pak až se jde na vaření a uklízení. Snažím se být co nejlepší matkou. Manželovi jsem se také snažila věnovat, sestra nám syna pohlídala a šli jsme na véču, připravuji hezké večery, když malý spí (jednohubky, svíčky apod.). Nicméně tak 14 dní zpět začal být manžel divný. Vyčítá mi, že nevařím, což ale není pravda. Navařím vždy na 2-3 dny. V těhle vedrech je i malý protivný a tak neuklízím každý den, ale obden (střídám s vařením). Každý večer mám ale na talíři, jak jsem líná, že mám stíhat dělat všecko každý den, že si přeje normální ženskou, která by to zvládala, a že prý přece není tak náročnej. Nechce si nic nechat vysvětlit, argumentuje tím, že mám malýho dát do sedátka a on se zabaví. Ale proto ho přeci nemáme... Včera na mě dokonce řval, že zítra (dnes) nepřijde domů, že si musí odpočinout. A dnes mi přišla sms, že to myslí vážně. Přitom sám s malým nebyl déle, než hodinu... Jsem už v koncím, nevím, co si mám počít...

eldrag
11. srp 2015

víš co, nech ty dva spolu at si to taky zkusí... jako po narození jsem uklízela jednou týdne, po tom co byl malemu rok uklizim jen kdyz je to potřeba... každý den vařit a uklízet? to je kus dřeva ten tvuj chlap fakt. Až me spiš napada jestli za tim neni neco jineho (domaci ponorka, strach z ditete, ....)

anetka1701
11. srp 2015

to je fakt blbec... Ale Eldrag radí dobře - pokud udělal tohle, tak mu malého vraž v sobotu ráno a vrat se večer... Ono mu to dojde...

betelgeuzz
11. srp 2015

Manžel si asi zvykl na servis a teď si nemůže zvyknout, že už to tak není a měl by se zapojit. Taky bych doporučila nechat ho nějakou dobu s malým samotnýho a nejlépe mu dát ještě nějaký úkol, ať třeba uklidí. ať vidí, jaký to je.
Mně manžel první půlrok nosil obědy, protože jsem byla ráda, když jsem se najedla a ne ještě vařit. Uklízela jsem, když byl m doma a staral se o malou.

eldrag
11. srp 2015

ještě bych k tomu dodala tohle, jsi v 1. řadě žena/matka/partnerka, tyhle tři bytosti v tobě ukryté se musí podělit o 24 h. vlasntě mín spánek se do toho nepočítá. Jenže matkou musíš být v podstatě 24h/7d, partnerkou můžeš být v době kdy je muž doma a jako žena si pro sebe taky musíš najít čas... zdá se to nemožné a je to nemožné...

kacca11
11. srp 2015

Predne bych se kriticky zamyslela nad sebou. Neni vareni na 3 dny moc? Zvlast v horku? Neni doma opravduu bordel? Neni na miste venovat se vice muzi? Nejsi na maleho az prilis upnuta?

Tim nerikam, ze to tak je, ale tady bych zacala. Prece jen jsi doma s jednim ditetem a treba muz mysli, ze uz je na case najit nejaky fungujici system mezi malym, domacnosti a jim. Pokud mas pocit, ze jsi v pravu, zapoj do chodu domacnosti muze. At neco uvari nebo uklidi, davej mu vice maleho at i ty mas vice casu.

andelka
11. srp 2015

Souhlasim s holkama. Nechat s dítětem,tatinkovsky den,a ať taky uvaří, uklidí,nachysta program na večer..
Krom toho mám pocit,že si chystá únikový východ. Najednou není spokojený,vadí mu co dřív ne,vidí chyby..není to dobrý. Ale pokud je co k čemu, měl by pochopit,že žádá nemožné. Chce dokonalost a 100% servis,to není dlouhodobě možné. Navíc máte štěstí,hlídání a můžete si dělat program a čas pro sebe. To taky každý nemá.

lebyedlo
autor
11. srp 2015

Moc vám všem děkuju, já už měla dojem, že já dělám chyby a měla fakt se sebou začít něco dělat... Blbý je, že je i o víkendu v práci. Odchází v půl 7 ráno, vrací se v půl 7 večer... Volný víkend má až za 3 týdny. Nejhorší je, že když jsem ho před měsícem prosila, ať opraví zásuvku, nebo opraví sítě proti hmyzu, nebyl toho doteď schopnej... Malej usíná do 7 hodin, takže jakmile on přijde z práce, snažím se tu být pro něj...Ale zase - on když přijde, tak si hned sedne k počítači, zapne si videa, čeká, že mu naservíruju jídlo a nevnímá nic jiného než pc. Já si tady pak mluvim a od něj jsou odpovědi typu Hm, jo, ne, nevim... To mě taky mrzí... A když se ozvu, tak to teda vypne, sedne si vedle mě k tv, mezitím mi řekne, co jsem neudělala a do půl hodiny se ptá, jestli už jdem spát. Takhle to je poslední dobou na denním pořádku... Připadám si strašně sama.

andelka
11. srp 2015

@lebyedlo nedivim se. U nás to bylo podobné. Tatínek se nesrovnal s rodičovstvím,v práci ho to stvalo, neuměl nechat stres a potíže v práci a netahat to domů, nesrovnal se s potřebami dítěte,určitým omezením,že už se vše netoci jen kolem nás..dítě bral jako konkurenci.

anetka1701
11. srp 2015

@lebyedlo tohle je špatně... Hele u nás to funguje tak, že já přes den stihnu udělat co zvládnu s dětma většinou vařím obden, ale občas i méně - tedka v létě se mi vařit nechce v tom vedru... Skoro denně tedy luxuju protože máme dům se zahradou a zvířaty a vždycky udělám "něco" - vytřu, uklidím linku, utřu prach, vyperu pračku... Ale jinak si hraju s dětma a věnuju se jim... No a když přijde muž z práce, tak mu většinou předám děti a jdu si já na chvíli sednout k PC, nebo se na dvacet minut vyspat :oD Společně pak po jeho návratu uděláme povinnosti co jsem nestihla já sama - bud oba, nebo jen jeden a druhý hlídá děti - no a pak když usnou (koupeme a uspáváme společně) tak mám večer společně - občas si povídáme, občas spolu pracoujeme na zahradě, občas spolu sedíme každý u svého PC :oD Prostě spolu...

pavlapl
11. srp 2015

To jsem měla doma taky. Přišel z práce a řval že nejsem schopná nic udělat. Že se celej den válím a podobně tak jsme si vyměnili role. On šel na mateřskou a já do práce. Od té doby je klid. Děti mám 3 takže vařit musím každý den ale uklízím jen když je čas.

lebyedlo
autor
11. srp 2015

A nemáte některá radu, jak to změnit? Vůbec nevím, co si mám počít... Nevím, kam se podělo to bezvadný nehádavý manželství. Mě je pořád do breku....

anetka1701
11. srp 2015

@lebyedlo jak je uvedeno výše - nechat ho samotného s dítětem. Můj muž sám plně pochopil, jak je to těžké až ve chvíli, kdy jsem byla týden zavřená ve špitále se žlučníkem a on vyfasoval malou na celej tejden :oD Od tý doby poctivě pomáhá, hlídá a neřekne jediné slovo... Nedávno jsem byla na celej víkend pryč na rozlučce se svobodou a on měl zase holky sám, tak si to důkladně připomněl, jaký to je peklíčko :oD

lebyedlo
autor
11. srp 2015

@anetka1701 to by potřeboval jak sůl, to je pravda 🙂 ale teď ještě 3 týdny pojede v kuse i víkendy a vrací se domů v půl 7 večer, kdy už je malý vykoupaný a jde spát... Hlavně nevím, co mám dělat dnes, když nepřijde domů... A když přijde, co mu říct a jak se chovat? Já mám v sobě hroznej zmatek... Na jednu stranu bych se s ním chtěla usmířit, i mu třeba něco dobrýho uvařit... Na druhou stranu po tom včerejšku si říkám, aby si neříkal, že jsem si uvědomila, jak jsem neschopná a konečně začala něco dělat (jídlo totiž je uvařené normálně ze včera)....

sisstin
11. srp 2015

@lebyedlo tohle se myslim tyka tak min. 60% vztahu, kde se narodilo dite. Chlap ma pocit, ze on chudacek tezce maka a zenska si vali celej den prdel doma, nic nedela a jeste chce utracet JEHO tezce vydelane penizky. On ma narok na odpocinek a nemas ho nicim zatezovat. Jak z toho ven netusim, zazila jsem to v prvnim manzelstvi a ted mam strach opet, ze to tak zas bude 😖

andelka
11. srp 2015

@lebyedlo u nás nepomohlo nic,až rozchod. Ještě jsme chodili do poradny,a tam mu toho docvaklo hodně,ale musel to s ním rozebrat někdo jiný. Dokud to bylo jen na mě, kaslal na to. Kdybych ho tam dostala dřív,mnohem dřív a viděl by,jak špatné to mezi námi je,mohlo být lépe. Já jsem se snažila i mít čas pro nás,i podporovat, i trávit čas jako rodina i aby byl s dítětem více a sám,ale nefungovalo to. Nechytal se vůbec. Jde hodně o komunikaci, vyrikat si,vysvětlit co kdo cítí a potřebuje a jak to společně zvládnout. Klidně i s odbornou pomocí.
Narození dítěte,fakt že muž tráví většinu času mimo domov a žena s dítětem znamená velkou změnu snad ve vsech rodinách. Co bylo dřív není až tak podstatné, byla jiná situace,jiné podmínky. Důležité je,jak se s tím popasujete teď.

anetka1701
11. srp 2015

@lebyedlo no já bych mu právě řekla, že když ON měl volný večer, tak ty ho chceš taky a až nebude makat v kuse, tak mu dát dítě a odejít... Hele je to těžký, jestli takhle hrozně pracuje, tak se mu vlastně ani nedivím, na druhou stranu moc dobře vím, co to je být celý dny zavřená doma jen s dítětem... Ta samota je ubíjející...

frankie
11. srp 2015

Tak tohle vůbec neznám. Manžel od narození prvního syna funguje perfektně, stará se o kluky. Teď v červnu byl s klukama na 15 dní sám v Chorvatsku, o jídlo se staral sám ( občas zašli na pizzu ), ale věděla jsem, že o ně bude postaráno. Když jsem měla jen jedno dítě, tak jsem měla naklizeno, navařeno stále. Jak přišel druhý syn šel úklid stranou, protože už je to náročné a nejde to mít naklizeno neustále. Vařim stále tak na dva dny, abych každé dopoledne nestála u plotny. Když byli klici menší, tak jsem se snažila vařit třeba večer, když spali, abysme mohli jít druhý den dopoledne ven a uklízela jsem když spali, nebo o víkendu, když je ohlídal manžel. A vůbec neřeší, že je někde prach, nebo zrovna neni vytřeno. Holt to už tak nejde, jak jsou děti.

bbn
11. srp 2015

@lebyedlo jen taková otázka na okraj, a kde jako bude přes noc, když vyhrožuje, že nepřijde večer domů? Já teda nevím, ale trochu mi to zavani jinou ženskou. Najednou z niceho nic mu vadi vsechno okolo tebe. A to jak se k tobě chová a jak ti vše vyčítá je jen projev jeho provinění, snaží se tu svoji vinu pro sebe odůvodnit tím, jak jsi podle něj neschopná, takže má na svoje selhání v podstatě právo.

blahova_andrea
11. srp 2015

@anetka1701 nedojde. chlapi se pak postarají horko těžko o dítě a vařit a uklízet najednou není potřeba. to si uděláme hezky sami až se vrátíme 😠

lebyedlo
autor
11. srp 2015

@andelka napdlo mě ještě to rozebrat s jeho sestrou, na kterou on dá... zase si říkám, aby se to nakonec zase neobrátilo proti mě....
@anetka1701 pracuje hodně, abychom se měli dobře, toho si vážím... taky mu to říkám... ale přijde mi líto, že sotva přijde domů, tak hned pc, naservírovat jídlo, umejt po něm nádobí a pak poslouchat, v čem jsem zase udělala chybu ☹ i jsem se ho včera ptala, jestli je třeba něco, co dělám dobře, za co by byl schopnej mě pochávlit... tak mi řekl, že nemá důvod mě chválit, že to co dělám je role matky a hospodyňky...
@frankie když jsme byli na dovče, tak si malýho vzal taky sám na prochajdu, ale to bylo tak na hodinku... moc bych si přála, aby pro něj taky rodina byla všechno... napadlo mě taky, jestli se nechová, jako jeho rodiče, když on byl malý, protože sám neměl lehké dětství...
@bbn vůbec netuším, kde by spal.... myslím si, že by se zašil v hospodě a tam byl co nejdýl a pak šel spát do auta... ale to jen doufám.... snažím se mu věřit, že by mě nepodváděl, ale jistotu nemá nikdy nikdo...

lu777
11. srp 2015

@lebyedlo no obávám se, že sis ho rozmazlila! 😖

jinak teda vyhrožovat tím, že nepřijde domů... zdá se mi to dost divné, však nemáte žádné vážné potíže podle toho co píšeš 😕 ... nemá spíš nějakou bokovku? 😔 😖 nebo není přetažený z práce, v depresi? ovšem takovéhle chování k manželce se mi nezdá prostě...

každopádně chlapům vždy hodně pomůže otevřít oči, když ho necháš s dítětem.... dej mu základní instrukce, ale moc mu to nepřipravuj 😉
pokud bys mu to chtěla ztížit, tak k tomu nakup a ať i uvaří 😉

nekomentuj to nijak předem - pokud to zvládne dobře, tím líp!! 😉
možná bude dělat geroje, ale na malém poznáš bezpečně jestli je v pohodě...
každopádně tohle dělej pravidelně 😉 jinak s dítětem nepomůže - bude se vymlouvat, že to neumí... no nebude umět, když se to nebude mít kdy naučit...

zo_ja
11. srp 2015

@lebyedlo Co máš dělat dnes večer, když nepřijde domů? Nic. Aspoň Ti to řekl, tak víš, že nemáš volat policii, že se ztratil. Udělej si hezkej večer, je-li koho, pozvi si návštěvu a užij si to. Neseď a nečekej na něj, že život zane, až on přijde.
Jako může být přehřátej z vedra, může mít starosti v práci, nechce Tě tím zatěžovat, mluvit o tom, a mají-li chlapi problémy v práci nebo toho mají v práci moc, chovají se občas neurvale, i když jinak fungujou ok. Jakož i na všestranný servis se zvyká velice rychle. A záhy se stane samozřejmostí, která najednou vadí, když není.
Ale to, že nepřijde na noc... je fakt divný a celkově souhlas s @bbn, že tahle varianta je taky dost reálná. Zkusila bych pár dní vyčkat na lepší rozpoložení, jestli přijde, a promluvit s ním o tom - když on bude na příjmu, ochoten naslouchat - vyber si 2, max 3 stěžejní věci, ne 15, to nepobere nikdo. A uvidíš.
JInak chlapi slyší na to "potřebuju pomoc, uděláš prosím to a to" podstatně líp než na nějaký důvody a vysvětlování, a stejně ještě líp to začnou vnímat, až ty věci prostě nebudeš dělat, protože to prostě nejde, nebo on se nepodílí. Někdy prostě i cíleně něco nedělej, ať to vyhnije, protože když to uděláš, tak mu to nepřide, že to nejde.

sisstin
11. srp 2015

@lebyedlo hele, to je prostě fakt častý. On má pocit, že těžce vydělává a tvoje povinnost je se o něj starat a poskytovat mu veškerý servis. Taky žena na RD je většinou na chlapovi ekonomicky závislá, a to oni moc dobře vědí a náležitě toho zneužívají 😖 u nás vše bylo ok, dokud jsem chodila do práce, měla dvě zaměstnání a nic od něj nechtěla, to si na mě nedovolil nic. Začlo to, jakmile jsem byla doma s děckem, měl pocit, že je pán tvorstva, já jsem líná veš a málo si ho všímám. Třeba jsem vařila ptáčky na smetaně, což se rovná, že vše nakrájíš, dáš do hrnce, a kontroluješ a on mi na to řekl, že to přece není žádný vaření, když u toho nemusím stát dvě hodiny v kuse a jen to chodím mícha 😝

no a u přítele se tohohle taky trošku obávám no 😖

elu
11. srp 2015

to bude krize, uklid a vaření je jen zástupný problém....snad se probere a omluví se ti za svoje chování...ale napsala bych mu, at sezene hlídání, že si taky bereš den off a pak bych napsala sms tchýni, jestli je možné vrátit ji synáčka bez udání důvodů....toto je její vizitka

andelka
11. srp 2015

@lebyedlo to se obavám že neklapne. Na náznaky asi nedá,nepochopi je,a pokud bude sestra konkrétní, hned mu dojde odkud vítr vane, že sis stěžovala a chceš,aby mu někdo domluvil. To jeho ego asi nedá a bude to kontraproduktivní.

andelka
11. srp 2015

@lebyedlo tak to byla jedna z prvních věcí, které nám v poradne doporučili. Každý večer si sednout a pochválit a poděkovat za tři věci. Pokud má pocit,že není za co a že je to všechno automatické, tak máte hodně velký problém a samo se to nezlepší. 😒

lv
11. srp 2015

myslím, že se pořád srovnává s novou rolí otce, s tím, že dítě ti zabírá většinu času - i když děláš hezký večer, určitě mu o malým vyprávíš, co dělal, nedělal..zkusila bych si v klidu promluvit, o nových rolích obou, co vás na tom těší a co zas ne, co ho vede k nespokojenosti, ne v hádce, ne vyčítání, zkusit navrhovat řešení, jak to zlepšit, jak z toho ven..
no a toto asi nebude příjemné:
..eh, já chápu, že když přijde po 12h z práce, chce si trochu "odfrknout" u netu, třeba mlčet, jestli toho má v práci hodně, že chce mít uklizíno a jídlo..
..jídlo na 3dny, to nejíme ani jeden, dá se uvařit za půl hodiny, a miminku neublíží, když bude s tebou v kuchyni na dece, v lehátku bez tvé 100% pozornosti, můžeš mu povídat, u toho kuchtit. Mozek mimina potřebuje i odpočívat od podnětů.
..eh, já chápu i tebe, znám to, celý den sama s tisícem povinností kolem miminka, k tomu domácnost, nikdo na tebe nepromluví, pořád sama, až mimino usne večer, chceš si to vynahradit a chlap zrovna není na stejné vlně..jak toto asi známe všechny..
ať jen nemudruju, u nás bylo kvůli úklidu taky několik velkých hádek, ne běžný provozní, ale třeba na lince, měnění závěsů, muž řval, že to žádná doma tahle nemá? tak jsem se ho chladně zeptala, do kolika domácností chodí, že to tak hezky ví..

lu777
11. srp 2015

@lebyedlo a určitě večer maximálně omezit nejen počítač, tablec a smart phone, ale i televizi 😉
elektronika prostě lidi ve vztahu rozděluje... je potřeba mít nějaká pravidla - u nás např. žádná elektronika v ložnici (výjimka je když se díváme na notebooku na film)

ono si chlapi i rádi hledají různé virtuální kontakty a ten počítač je pro ně taková bublina, ve které si žijí...

pokud máte hlídání tak ideálně vyzkoušet něco nového - např. spolu nový sport, výlet apod....vytrhnout se ze stereotypu, třeba ho ubíjí hodně, protože dost pracuje a doma dítě a on si ještě nezvykl... chlapům to trvá déle a nechápou, že žena má taky potřeby...
musíš trošku zabojovat jinak to nezní moc dobře - ani vztah, ani Tvůj nějaký prostor na dýchání a žití...
navíc když tohle syn uvidí u táty, tak po Tobě taky bude vyžadovat takový "full service"! 🤐 😝

bassetlady
11. srp 2015

budu možná drsná, ale jak sis ho "vychovala" tak ho máš. já od začátku razila tvrdou praxi: makáme oba, oba jsme dospělí a svéprávní, takže pokud nemůže jeden udělá druhý. Vadí Ti, že dnes není uvařeno? tak si vezmi chleba nebo si uvař sám. Jediné co má zakázáno je prát a žehlit. A navíc můj přístup byl notně podpořen tím, že mě vařit extrémně nebaví a máme dva hafáky, takže u nás je naklizeno tak maximálně 20 minut 🙂 a popral se s tím statečně ( jediný, kdo ho vždycky hrozně lituje je moje mamina ).
Chlap není dítě!! Chlap je můj rovnocenný partner a parťák.

lebyedlo
autor
11. srp 2015

@lu777 @zo_ja @sisstin @sisstin @elu @andelka @lv @bassetlady to, že nechce přijít na noc domů nechápu... nikdy tohle neudělal, doufám, že jenom vyhrožuje a nemá v plánu to splnit... i když jako výhružku je schopnej si do 10 na pivo dojít... U nás se musí vařit i z finančních důvodů nejlépe alespoň na dva dny, protože jsme teď kupovali nové auto, což nás trošku vycucalo. Dopoledne se fakt snažím něco udělat. Syn je docela samostatnej a když na něj juknu, tak si třeba hodinku, dvě vyhraje... Ale pak jdeme třeba ven, jedeme k našim na zahradu apod. Nicméně opravdu jeho chování je takové až teď, dříve si ráno malého vzal, když v noci nespal, ať se aspoň chvilku vyspím, než půjde do práce, když bylo třeba, večer uvařil a já dělala něco jiného... Na dovolené byl úžasnej... A teď se v něm nevyznám....