Matka, nebo tchýně. Obě stejné, nebo každá jiná?

magdalenax
14. dub 2015

Zdravím všechny! Dnes jsem byli u přátel na návštěvě. Kávička, klídek. Najednou zvonek. Kamarádka nikoho nečekající otevřela dveře, za nimi její matka. Jen tak..., bez jakéhokoliv předchozího upozornění, že by se stavěla. Pozvala ji dál s tím, že má návštěvu, ona dál šla, takže nás prostě představila. Najednou její matka před námi normálně spustila, jak nedokonale vytřela podlahu. Cítila jsem se trapně. Jakékoliv omlouvání z kamarádčino strany bylo absolutně přeslechnuto. Já jim občas hlídávám děti a vím, jak to u nich standartně vypadá, proto mne až zasáhlo, co si ta její máma dovolila před námi. Můj partner řekl, že, na jejím místě by ji neohlášenou ani nepustil do bytu, což mi přijde přehnané, ale určitě mohla alespoˇm poslat sms, nebo se formou sms zeptat, zda budou vůbec doma. Při návštěvě fňukala, jak jí bolí nohy, protože prý šla 3 km pěšky, ale už víme, že jela MHD., ale to je jedno. Jestli přišla vyzitýrovat, tak by si stejně něco našla, jakože našla, protože jsme byli pozvaní na bramborové placky, kamarádka v zástěře stála u plotny a debatovali jsme, - tedy do doby, než že neklečela na kolenou při mytí podlahy

nov777
14. dub 2015

Ja teda pozoruju u mamky i u tchyne podobne tendence. Rozdil je hlavne v tom, jak na me reaguji. Mati reknu jednou ne a tim je situace vyresena. Tchyne se jeste trikrat zepta, pak mi vysvetluje pozitiva sveho napadu a pak se pokusi me zmanipulovat, aby bylo po jejim. Ale napady maji zhruba stejne. Nekdy se tomu s manzelem smejeme.

beveron
14. dub 2015

já jednou gruntovala celé dopoledne, vše se lesklo, podlaha, nábytek naleštěný, žádné hračky po zemi, nádobí ani hrneček, prostě nic. najednou se stavila máma, zničehonic. dobrý dělá to, jsem zvyklá. sedá si na gauč, vidím jak se rozhlíží, hledá, v duchu si gratuluju k tomu že jsem uklidila zrovna tak důkladně dneska a neodložila to, s pocitem, že tentokrát fakt nemůže nic říct ji nesu kafe. sleduju jak se zaklání a pak řekne: máš špinavej lustr, to sis ještě neumyla od tý rekonstrukce, ukaž jde to tady vyšroubat abys to hodila do dřezu.... no dál nemá cenu psát. 😒

bunny123
14. dub 2015

Moje mamka je stejná. První věta, když k nám vejde je "vyvětrejte si" 🙂 a vzápětí můj otec dodá "máte tu vlhko" 😀 Pak samozřejmě vidí každý chuchvalec prachu na plovoučce, okamžitě musím sundávat vše z klavíru... Teď o víkendu mi dělala 2h přednášku o tom, jak bych měla chodit běhat, abych zhubla. Poté co se dostatečně vymluvila, jsem se jí zeptala, ať zavzpomíná, jestli když měla sestra rok, měla energii chodit běhat. Odpověď zněla překvapivě "ne" 🙂 Nejhorší bylo, když mě takto shazovala před tchýní, což způsobilo to, že mě tchýně nerespektuje a bere mě jako malou holku. Jo a taky k nám chodí zásadně bez ohlášení.

luji
14. dub 2015

Rozhodne ne - mam zlatou mamu a jedovatou tchyni 😝

mandala
15. dub 2015

Teda, to by asi bylo po mě, kdyby do mě takhle někdo šil, já naopak se kolikrát stydím, když přijedou naši neohlášeni, že nemám naklizeno, i z toho důvodu, že moje mamka je puntčkářka a stíhá práci, sport, i mít doma naklizeno a já jsem na MD a nedokážu si dát byt do pořádku, ale moje mamka to přehlíží a nic neříká, i když vím, že vidí. S tchýní bydlíme v baráku, takže ta tu je každou chvíli, na nepořádek nikdy nic neřekla, pro ni je důležitější si udělat čas na děti. 😉

sheeni123
15. dub 2015

Mama je na poradku zavisla, takze i kdyz k nam dojde a ja mam poctive uklizeno, vim, ze ne dostatecne pro ni...uz jsem to vzdala. Jestli se nekomu zda, ze mamw doma bordel, at k nam nechodi.o))))))))) Tchyne je mwga bordelarka, nedochvilna a dost neapolehliva, nikdy mi nic nerekla.o) Jinak bez ohlaseni k nam nikdo nechodi, zavolaji aspon dvacet minut predem.o)

nov777
15. dub 2015

@beveron Tak to ja mam podobnou historku. Jsem v baraku, kde se dodelava horni patro (rozumej delnici, bordel, prach), nejtarsi syn ma rok, dvojcata dva tydny, mam umytou koupelnu i zachod, vysato, vytreno, uvarenej obed pro tchanovce i delniky, syn si hraje, dvojcata spokojene spi, kuchynska linka cista, nadobi v mycce, v troube se pece kolac. Tchyne vejde do domu a zahlasi: Je videt, ze to nezvladas, mela by ses vic snazit. 😀 Co na to rict?

kata1988
15. dub 2015

@nov777 Co na to říct? Jak píšeš: "mam umytou koupelnu i záchod, vysáto, vytřeno, uvařenej oběd pro Vás i dělníky, syn si hraje, dvojčata spokojene spí, kuchyňská linka čistá, nádobí v myčce, v troubě se peče koláč. Na chodbě je možná bordel, ale to bude tím že se dodělává patra. Tak co podle Vás nezvládám? :D a pokud by řeči neustaly, tak se sladkým úsměvem sdělit, že můžou přiložit ruku k dílu nebo přijít až budete mít vše hotovo 😀 😀 😀

nov777
15. dub 2015

@kata1988 Ja uz vedela, co tchyne predvadi, z doby, kdy se narodil syn. Takze jsem si pomyslela, ze je chudinka a hotovo. Ona totiz chodila casto, kdyz byl prvni syn miminko a rikala, ze mi pomaha. Dlouho mi trvalo ppchopit, ze ona nechodi na praci, ale aby tu praci organizovala me. Byla jsem doslova sedrena. Pak jsem ji razne vysvetlila, kde jsou hranice a dneska uz je mi jedno, co rika. Muj muz rika, ze mluvi, aby mluvila. Nulova reakce je nejlepsi reakce.

zo_ja
15. dub 2015

@nov777 Maminko, kdy přijdete na brigádu?

aklin
15. dub 2015

tak to ja mám teda štěstí. Moje mamka chodí na návštěvu jen s tátou a to ještě po předchozí domluvě. Tchýně ta má problém vylézt z baráku, je závislá na televizi. Tchán by se rád prošel, rád by šel k nám návštěvu, ale s tchýni to ani nehne. Takže když jim řekneme ať k nám přijdou na návštěvu, tak se to stočí tak, že my máme k nim přijít na barák. Takže k nám žádná přepadovka nechodí. Díky bohu 🙂

elvira
15. dub 2015

S mamkou to bylo fajn - někdy jsme si vjely do vlasů, ale nic dramatického - vyčistily jsme vzduch a jelo se dál... Bohužel, už není...
Tchýně, to je jiný kalibr...
Že se zastavila bez ohlášení - no, přežila bych to.
Ale potom - opravujeme starý dům, který je trnem v jejich oku, protože se rozplynuly iluze o společném bydlení.
Takže tchýně :"ty dveře jste neměli rušit..." Ale my jsme to tak chtěli...
"A tady jste si neměli ty dveře dávat, bude se ti tahat bordel domů" - rozuměj balkonovky do zahrady - vždycky jsme to tak chtěli... Tak jsem jí řekla, jestli mi ten bordel bude chodit uklízet, když jí to tak trápí...
Malý jí volal na zahradu, že má novou houpačku - tchýně na houpačku nic, jen komentovala, že nemáme uklizené nařezané dřevo... no, ono se řeže se 4letým dítětem v zádech celkem blbě, že...
A tak bych mohla pokračovat.
Prostě nikdo se jí na názor neptá, tak ať si ho nechá pro sebe. V okamžiku, kdy se jí na názor zeptám, musím počítat i s něčím, co se mi zrovna nelíbí, že...
Ale teď už se u nás delší čas tchýně nevyskytuje, my u nich taky ne, takže, díkybohu, už můžu jen vzpomínat...

editah222
15. dub 2015

Tak to já to mám super, naši k nám nechodí (chodí jen my k nim a to bydlíme v jednom domě) a tchýně k nám chodila jen pozvání a nikdy nic nekritizovala. Mít takou tchýně je za trest, ale mít takou maminku je otřesné ☹

elvira
15. dub 2015

@nov777 - upřímně? Poslala bych jí do zadele... 😀

zuza01
15. dub 2015

Nesnáším neohlášené návštěvy, ať je to kdokoli. Menší dcera chce hodně nosit, ale Manducu nesnáší... Takže toho tolik neudělám. Ale já už to neřeším, protože jsem zjistila, že nás někteří pomlouvají bez ohledu na to, jak to tu vypadá... Nejradši mám návštěvy na šestou večer, kdy se holky koupou, dávám je spát a pak většinou vařím pro manžela na druhý den do práce. Moje mamka se hlásí vždycky předem. Nedokonale vytřenou podlahu neřeší...

caboonek
15. dub 2015

Já s mamkou nemám vřelé vztahy, ale navštěvujeme se, vždy po předchozí domluvě nebo telefonem. Tchýně je ježibaba, vletí k nám kdy se jí zachce, neumí se zvednout a samozřejmě ještě kritizuje. Takže nejsou stejné... Chci se odstěhovat od tchýně dál... Snad se nám to podaří...

mandala
15. dub 2015

@zuza01 Tyhle návštěvy taky miluju, ale vždycky to jsou ti, kteří ještě nemají děti a nechápou... ☹

magdalenax
autor
15. dub 2015

Neohlášené návštěvy já osobně také nesnáším, ten můj se sice tváří jako milius, ale vím, že je taky pořádně nasr..... , na té návštěvě potom zmínil, že by ji nepustil dál, ale jak já, tak kamarádka moc dobře víme, že to byly jen silné řeči, koneckonců, i moji rodiče sem tam přijdou neohlášeni a nebo takový to, jedeme okolo, takže jsou tu do pěti minut, což je skoro stejný, jako přepadovka. A tchýni? Tu jsme nenaučili se ohlašovat ani v poté, co k nám jela několik km vlakem a třeba i třikrát po sobě nás nezastihla doma. No, a když se stalo, že přijela a z nějakého důvodu tu prostě nebylo vše ok, tak nikdy neřekla ani slovo, prostě flegmatik

lu777
25. dub 2015

každá jiná 😀

moje mamka - úzkostlivá, pořád hledá proč něco nejde 😅, nerada zkouší nové věci, nikam nejezdí.... těžko kromě rodiny nebo zdraví hledáme témata, protože divadlo, knížky, sport, to ji nezajímá, nemá koníčky......
když jsem hotová tak jí nevolám, protože když jí řeknu nějakou svoji starost tak jsou dvě varianty 1. mlčí (připadám si jak blbec protože vedu monolog a přijde mi, že ona mě ani neslyší, už se mi i stalo opakovaně že jí řeknu něco důležitého a nic, tak jí to za půl hodiny řekne muž a hodně výrazně a ona celá udivená, takže fakt kolikrát asi nevnímá.... žije si ve svém světě dost, ale je to moje máma a mám ji ráda 🙂

moje tchýně - akční, společenská, upovídaná, všechno ji zajímá, na vše se vyptává.... když má někdo starost tak reaguje druhým extrémem - mega podpora, až se někdy musím usmívat, už jsem jí říkala, že by to měla vyučovat 😀 hodně ji zajímá rodina a děti a zdraví, ale dá se s ní mluvit o čemkoli jiném, miluje filmy, muziku, ráda se dozví něco nového... neustále mě chválí, mně to je až trapné, protože to neodpovídá skutečnosti 😅 (někdy fakt vůbec)... ráda cestuje, u všeho chce být....
někdy mi leze na nervy, protože pusu nezavře 😅 a přiletí v létě (žije na Floridě) na 4-8 týdnů, ale vždycky jí to můžu říct a klidně se i chytnem trochu, ale zase jsme pak spolu rádi, je to prostě správná ženská 🙂

takže tak 😀

jinak neohlášená návštěva jednou za čas by mě tak nezničila, ale pravidelně? no tak to bych to na férovku řekla... navíc aby někdo přišel kritizovat pořádek... já uklízím pořád 😝 a stejně je někde pořád nepořádek... včera jsem ho našla za pračkou třeba a dneska na balkoně na stropě... kdo chce psa bít, tak si hůl najde 😉
my ženský potřebujeme víc chodit ven - pak člověk nečumí doma na ten nepořádek a pěkně se odreaguje 😎

zo_ja
25. dub 2015

@lu777 Hele, ale perfektní tchýně: chválí a chválí... Kde to najdeš? 🙂 Užij si to! 😉

lu777
26. dub 2015

@zo_ja jj, já si to užívám 🙂 akorát je teda neuvěřitelné kolik lidí tomu skoro ani nevěří... ono většinou to bývá na obou stranách když je antipatie, já když si představím, že jednou o mě bude snacha mluvit špatně, no tak nevím jak to ustojím.... 😖 😖
je to nelehká pozice, syna má člověk prostě moc rád... a musí tam být tolerance na obou stranách...

my se s tchýní taky pohádaly párkrát řádně... ale s někým to člověk prostě umí shodit ze stolu a uznat chybu... jenže je to právě o té vůli.. na obou stranách...