Mít nebo nemít druhé miminko?

ironie
30. kvě 2017

Ahoj holky, už jsem četla spousty podobných příspěvků o tom jestli mít nebo nemít druhé dítě. Je mi 23let a mám manžela, kterému je stejně jako mě. Máme spolu skoro 4letou dceru, která je pro nás vším a snažíme se pro ní dělat jen to nejlepší. Malá chodí do školky, kde má své kamarády a je tam šťastná, má si s kým hrát a nenudí se. Každý den, když na ní koukám, jak si sama hraje v pokoji je mi líto toho, že je sama. Ráda bych chtěla pro ní sourozence,ale bojím se toho. Přemýšlím dopředu, ale člověk nikdy nemůže přemýšlet dopředu co se stane, můžeme možná tak předvídat. Jsme 3 v bytě 2+1 (pro nás akorát velký byt 68m2) a nemáme se finančně zas tak špatně, vyjdeme akorát, občas nám něco do další výplaty zbude,jedeme si třeba do ZOO atd. Měsíční nájemné i se splátkami, které platíme jsou dohromady cca 16tisíc. Někdy nám zbude na celý měsíc na jídlo,šacení, výlety cca kolem 15tisíc, někdy je to ale méně, záleží kolik přítel vydělá. Strašně se bojím toho, že kdyby přišlo druhé dítě, tak vyžít s tím by bylo třeba těžké a nemohli by jsme jim dopřát to co chceme. Někdy opravdu zbude i 10tisíc na celý měsíc a já se toho bojím :( Prosím, poraďte mi. Mám se řídit srdcem nebo rozumem? Znám lidi, kteří jsou na tom hůř a mají dvě děti a žijí šťastný život a znám lidi, který šetří každou korunu, aby vyžili. Po třech letech, kdy by jsme měli mít všechny dluhy zaplacené (dluhy nám celkem dělají 98tisíc), budeme na tom finančně lepé,ale já nechci čekat 3roky, kdy má dcera bude vetší a věkový rozdíl bude mezi dětmi znát, chtěla bych druhé teď,ale jak píšu, bojím se toho. Jak jste na tom vy? Máte některá stejný problém? DĚKUJI ZA VAŠE RADY, ODPOVĚDI. Pěkný den přeji, Lucie

listopadka1
30. kvě 2017

Ahoj, no co se týče financí, jsme na tom dost podobně, jedno dítě máme a druhé teď čekám - vůbec jsem se nerozmýšlela, nikdy jsme nechtěli jen jedno dítě. Ale samozřejmě už teď to je občas na konci měsíce napjatější, ale říkám si - problémy budu řešit, až nastanou.Koneckonců jsme to zatím vždycky zvládli a ještě jsme nezažili vyloženě krizi, kdy by nebylo na jídlo. Kdybychom se pořád báli, tak nakonec nebudeme mít žádné dítě. A podle mě už není takový rozdíl mít jedno nebo dvě děti - alespoň zpočátku, kdy jsou malé a matka je doma na rodičovské, to bývají finance nejnapjatější. to mladší toho hodně podědí, už máš postýlku, kočárek atd., víš, do čeho jdeš, takže největší finanční újma je, že jsi s ním doma.
Jinak mojí první dcerce není ještě rok, to druhé se narodí, až jí bude rok a 7 měsíců, to ty máš aspoň kliku, že starší už chodí do školky a trochu se už obstará 😀 Já jsem teď spíš zvědavá, jak to budu zvládat 😀

pavla140
30. kvě 2017

Nejvíc dětí se vždy rodilo za války. To byly jistoty co?
Zkuste zajít za rodiči, určitě pomohou buď finančně, nebo pomohou s hlídáním aby jste oba mohli víc vydělávat (třeba po večerech na mateřské se dá přivydělat).

ironie
autor
30. kvě 2017

@listopadka1 Ahoj, moc ti děkuji za tvou odpověď. Bohužel je taková blbá doba, že lidi opravdu mají jen tak tak,ale máš pravdu v tom, že řešit problémy by se měli až nastanou.Kdyby jsme měli nad problémy přemýšlet, tak nemáme asi nic. Listopadko 🙂, máš super to, že je budeš mít věkově opravdu málo od sebe. Záhul to asi bude a bude to stát za to, uvidíš. Já bohužel kočárek a věcičky nemám, vše jsem už dala pryč, protože jsem druhé nechtěla,ale než by se narodilo to druhé, které zatím jen plánujeme, tak by se dalo ušetřit na kočárek a další potřebné věci. No asi určitě do toho půjdu, mateřské pudy jsou silnější než rozum. Přeji ti Listopadko jen to nejlepší a hlavně zdravíčko Vaší rodince. Díky

poah
30. kvě 2017

@ironie pokud to mas tak,ze evidentne po diteti touzis,tak do toho bez,jednou bys mohla litovat,i kdyz jsi jeste dost mlada,muzes mit dite i za 10 let (ale pro sourozence to neni nic moc,proste dva jedinacci).Skoda,ze jsi veci uz dala pryc,ale pouzite se daji koupit za par korun. Hodne dulezite je,jak se na to diva tvuj partner,jestli taky chce dalsi dite. Jinak te obdivuju,neznam moc lidi v tvem veku,kteri by byli takto rozumni a zodpovedni. 👏

ironie
autor
30. kvě 2017

@pavla140 Tatínek zemřel v roce 2013, maminka jako babička pomáhá, kupuje dobrůtky, hračky atd,ale že by finančně pomáhala to ne, protože jak píšu finančně vyjdeme. S maminkou si pomáháme navzájem,ale jestli že s manželem půjdeme do druhého, nechci aby mi pomáhala finančně mamka. Jednou za čas, když se něco s prominutím posere a bude moct pomoct je tu pro nás, aby pomohla a pomůže, ale sama to má docela těžké a my pomáháme spíš jí. Je to tak, že si opravdu pomáháme navzájem, když to jde. 👍

ironie
autor
30. kvě 2017

@poah Ahoj, no právě dítě ve 30ti mít nechci, nevyřešilo by to co mě teď trápí. A co mě právě teď trápí je to, že dcera je sama a nechci mít jedináčka. Potřebuji mít doma veselo 🙂 Můj muž druhé chce, je si jist, že se o rodinu postará. Stará se co je v jeho silách, máme se fajn. Jedno dítě je v dnešní době přepych a tak se bojím, že přivést na svět druhé už nemusí být fajn, ale budeme se snažit dát jim co nejlepší 🙂 A děkuji za obdiv 😇

puresin
30. kvě 2017

@ironie
Obdivuju, ze o tom takhle zodpovedne premyslis, zvlast v Tvem veku. Znam zeny o deset let starsi, ktere si udelaji druhe dite, prestoze uz s tim prvnim financne sotva doklepou mesic, a k tomu s dost nevalnym partnerem.
Ty mas "vsechno": spolehliveho manzela, fajn rodinu okolo, penez dost i na vylety a radosti. Nevahejte, kazde detatko je radost, a dve deti nestoji jako 2x 1, spis jen jako 1,5. 🙂 Krome toho se male nemusi zadarit hned napoprve, i kdyz s manzelem dobre "ladite", takze bych nevahala a zacala hned. 😉 Drzim pesti!

ironie
autor
30. kvě 2017

@puresin Moc díky za podporu! 🙂 Právě, že lidé jsou nezodpovědný. Nepřemýšlejí ani trochu, jejich děti pak strádají a to se vše vyvíjí na jejich vývoji jako takovým. Jdeme do toho a doufám, že se za daří 🙂 Děkuji a mějte se krásně 😇

janablizka
30. kvě 2017

Také držím pěsti at to vyjde neváhej běž do toho já mám tři syny a je to super všechno se dá zvládnout.Někdy se musí člověk trochu uskrovnit,ale dá se to.Moje kamarádka má jedináčka a je čím dál tím náročnější protože má vše co chce.

stastnablcha
30. kvě 2017

ja by som do baba sla.. tiez sme sa potacali ale dalo sa. a teraz ked su vacsie, obaja sme v praci a je nam dobre sa nad tym uz len smejem... urcite je detom lepsie ked su spolu.. a teraz ked si vezmem ze by som sa musela stale venovat - jeden sa nikdy tak dobre nevyhra ako dvaja, tak som strasne rada ze sme sa tak rozhodli

laurinka2016
31. kvě 2017

@ironie předem vám chci popřát hodně štěstí při snažení o miminko.
Ale docela mě ta diskuze přivedla na jednu důležitou otázku, kolik z vás má sourozence za kterého jste opravdu rády a vychazite s ním dobře i v dospělosti? Můj osobní názor a zkušenost je ze jsem sice nevyrustala,, sama " ale vždy jsem se sama cítila s bráchou jsme od sebe o 4 roky a musím Teda říct že nás vztah nikdy nebyl idylka, dost jsme si ublizovali a vlastně teď máme vztah úplně hrozný téměř žádný... A v okolí mám jen jednu kamarádku která má 3 sestry a mají opravdu hezky vztah jinak většina nic moc spíš nic než moc. Partner má 2 bratry jednoho o 2 roky starší s tím si nerozumí jsou hrozně odlišní a druhý je o téměř 20 let mladší a s tím má krásný vztah a tady se nabízí otázka je opravdu za každou cenu dobré když jsou dva, kde člověk bere jistotu že budou spolu vycházet a mít hezky vztah? Neříkám že je zase dobré aby byli všichni jedinacci jen mě zaráží ty názory že dva si vždy vyhrají lépe, že je lepší když jsou dva atd. Sama mám jen dceru a v brzké době neplanuji další možná tak za 5-6 let až mi bude sama schopna říct jestli by sourozence sama chtěla

dora13
31. kvě 2017

@laurinka2016 treba ja🙂 Mam brachu o tri roky mladsiho a jasny, rvali jsme se, hadali, lezli si na nervy, ale pres to vsechno mam z detstvi milion drobnych zazitku, ve kterych on figuruje a ktery byly uzasny. I ted je to fajn, bydlime teda kazdy v jinem meste, takze se nevidime denne, ale troufam si tvrdit, ze se mame uprimne radi a jsme radi, ze se mame🙂 Jistota to samozrejme neni, ze budou sourozenci kamosi, ale jista sance, rekla bych, ze relativne vysoka, tam je.

Jinak k zakladatelce, to co popisujes neni samozrejme na nejake vyskakovani a kazdorocni letani na Maledivy, ale urcite bych to nevidela jako prekazku pro druhe dite. Ono prvnich par let to dite ani nemusi byt nejak extra drahe, da se usetrit na strasne moc vecech a da se to zvladnout. Z toho, co pises, na me pusobis, ze druhe dite chces a ze by te jednou mrzelo, kdyby sis ho neporidila. Mate co jist, mate kde bydlet, mas spolehliveho partnera, co vydelava, rekla bych, ze si druhe dite dovolit muzete🙂

laurinka2016
31. kvě 2017

@dora13 to je super že to takhle s bráchou máte 😉 šance vždy je jen s tím jestli je vysoká bych moc nerozebirala 🙂 uvidíme co bude třeba i ta naše cacorka jednou bude chtít mít sourozence a budou mít krásný vztah

rajecka
31. kvě 2017

Mám dvě holčičky 2 a 4 roky a i když je to každodenní boj o přežití, nikdy jsem nelitovala ani na chviličku. Se dvěma dětmi je to najednou úplně jiný svět a i když je to pořád dokolečka brek a smích, je to úžasné pozorovat, jak na sebe reagují a teď už jsou ve věku, kdy se spolu zabaví a vyhrají si. Starší pořád vymýšlí nějaké kraviny a ta mladší se všeho chytá a starší sestřičku ve všem napodobuje. TAky na tom nejsme finančně nijak báječně, sice pracuju na i rodičáku, takže neživoříme, ale máme nějaké resty z minulosti a taky jedeme od výplaty k výplatě. Ale jak už se tu psalo, druhé dítě už není zas taková položka v rozpočtu, znát to bude až bude ve školním věku a začnou chtít chodit na kroužky apod, ale tak snad na tom budeme v té době zase o něco lépe. Každý na to má jiný pohled, pro mě prostě rodina jsou min 2+2 a myslím, že když člověk na ně bude dobře působit, budou si blízcí po celý život. Já s bráchou extra vztah nemám a myslím hlavně pro to, že naši udělali nějaké výchovné chyby, které k tomu přispěli, nicméně i když jsme si jako děti ubližovali, tak jsme ale zažili spoustu legrace, vymýšlel pro mě pořád nějakou zábavu a bylo to fajn. A i když každý kdo má sourozence, tak asi chtěl být jako dítě jedináček a mít všechno pro sebe, ale já teda neznám žádného jedináčka, který by řekl, že je rád, že neměl sourozence.

dreadnought
31. kvě 2017

Já vždycky trochu kroutím hlavou nad tím, jak lidi řeší finanční situaci a odkládají rodičovství, ale asi jsem trochu exot, o čemž je mé okolí dokonce přesvědčené. Nikdy jsem se moc nerozmýšlela nad tím, kolik dětí budu mít, protože když už to přišlo, a otěhotněla jsem, vždycky byla má volba jasná. Asi proto už jich mám skoro pět. Vždy jsem spoléhala jen sama na sebe a svého partnera, že rodinu utáhneme. Rodiče už nemáme. Umíme s penězi, věcmi i jídlem hospodařit, naše děti netrpí nedostatkem, jezdí na tábory, výlety i školu v přírodě, a to naše příjmy nejsou zas tak vysoké. Když mi někdo řekne, že mu zbývá na jídlo, ošacení a ostatní věci "jen" 10.000,- jsem celkem v šoku. Nám po zaplacení všeho ( škola, nájem, služby, auto) zbývá kolem 4.000,-Kč. Ale je to asi tím, že jsem vychovaná ke skromnosti, stejně jako můj muž.
Takže pokud jste alespoň zajištěni natolik, že se najíte, oblečete a zajedete na výlet do ZOO, pak bych se nezdráhala mít druhé dítě. Všechno je to o možnostech.

normalnimatka
31. kvě 2017

ale jó, to dáte🙂
dyž oni se taky lidi různě neuměj moc uskromnit... nás třeba dítě nestálo zatím skoro nic... můžeš pořídit výbavičku jak ze žurnálu a vrazit do toho 30 000 a nebo taky koupit jen fakt potřebný, ideálně z druhý ruky, něco si jen půjčit a nemusí tě to stát ani 5 (náš případ)... peníze budou potřeba spíš do budoucna, a to píšeš, že až splatíte dluhy, budete na tom mnohem líp. my bychom spíš uvažovali, jestli jít do třetího nebo ne, protože živit 3 děti na vš, to třeba už není taková sranda. ale takhle když jsou malý, tak není problém řekla bych. jako jo, když nekojíš, je to třeba rozdíl, ale taky nemusíte kupovat nutrilon, ale třeba mlíko z dmka (pokud děcku vyhovuje) atp.
škoda, že jsi dala věci pryč. ale zase toho není toliká takhle ze začátku🙂 pokud jsi to neprodala, ale jen někomu dala, můžeš o to poprosit zpátky:D je to trochu blbý, ale co už...za zeptání nic nedáš. třeba ty věci už dotyčný taky nepotřebujou...

kkubikula
31. kvě 2017

@laurinka2016 ja teda mam jednoho sourozence a troufam si rict,ze s nim mam skvely vztah. Pomahame si a i kdyz jsme byli v puberte nikdy jsme nemeli nejaky sileny hadky. Mam mezi detmi 6-lety rozdil. Starsi se na brasku tesil,hraje si s nim,pomaha mi. Ma 7 let a teda pri predstave,ze bych s nim resila,jestli chce nebo nechce sourozence si nedovedu predstavit.

kaccistar
31. kvě 2017

no, myslím, že rozhodnutie je na Tebe, ale mňa by teda mrzelo, že mám jedináčka dieťa len preto, že si myslím, že súrodenec by mi znížil doterajší komfort. Vždy to ide urobiť a vždy sa človek musí snažiť.. tak by sa partner musel viac otáčať, alebo nájsť si inú prácu.. ja mám podnájomnika v mojom byte, ktorý je 2+1, žena jeho je študntka a aj napriek tomu majú spolu 3 deti.. nemyslím si, že hladujú alebo chodia otrhaní.. ale rozhodne viem, že sú šťastní.. sú rodina. Trošku z druhej strany, keby sa niečo stane tomu jedinému, tak to tiež asi by nebolo ono, že ste bez detí, keď to poviem takto blbo.. myslím si, že v dnešnej dobe, kedy je práca kam sa človek otočí, tak 2 deti je normálne.. poznám rodiny, ktoré majú 4 a 5 detí.. takže neviem, ale aj keď sa to snažíš vysvetliť pekne, tak stále otázku financií a znižovania komfortu nechápem a myslím, že raz toho budeš ľutovať, že máte len 1 dcérku. Ale to je fakt len môj pohľad na vec a je to na každom z nás, ako sa rozhodne.

saoirse
31. kvě 2017

@laurinka2016 Pro mě je má sestra moje nejlepší kamarádka. Jasně, že v průběhu dětství a dospívání to mezi námi mnohokrát drhlo... V pubertě myslím dojde ke trenicim vždycky. Nejvyrovnanejsi vztah jsme ziskaly az v dospelosti.Za svůj život jsem měla spoustu blízkých přátel, co v jeho prubehu přicházeli a odcházeli podle mého momentálního životního stavu, zájmů, priorit (ne,že bych se s nimi rozkmotrila, ale třeba hodně vztahů ochladlo přechodem na mateřskou-změnil se životní styl). Sestra zůstala vždycky. Díky bohu za rodinu.

kaccistar
31. kvě 2017

@saoirse súhlasím, moja sestra je pre mňa najlepšia kamarátka.. takže otázka kto vlastne má svojho súrodenca rád (inými slovami) je pre mňa trochu zvláštna.. 🙂

laurinka2016
31. kvě 2017

@saoirse
@kaccistar chápu že to tak někdo může vnímat a je hezké že jsou rodiny kde to mezi sourozenci funguje hezky já mám pouze opačnou zkušenost jak od sebe tak i ze svého okolí až na výjimky. Je fakt že bráchu mi vždy zastavali kamarádky z jednou úplně z dětství se setkáme do teď a druhou která je mi sestrou znám od 13 a bereme se jako rodina i přes to že má manžela a že máme děti. Ale souhlasím že tento názor nebo postoj může být zvláštní já svého vlastního bratra opravdu nemusím mám k tomu milion důvodu a není mi to blbé přiznat prostě to tak je díky všemu co kdy udělal. Ale prostě nezastavam názor že sourozenec nadevše, pro mě je nadevše má nejlepší kamarádka

saoirse
31. kvě 2017

@laurinka2016 Určitě souhlasím s tím, že výborný vztah mezi sourozenci se vždycky podařit nemusí, ale pravděpodobnost dle mě je vzhledem ke společným okolnostem celkem velká, nezkusit to je dle mě škoda. Ale je mi jasné, že pokud má někdo opačnou zkušenost, úplně se do toho nehrne. Nakonec pro každého je idealni počet dětí i věkový rozestup jiný, v závislosti k jeho schopnostem, touham i zdravotnímu stavu. Pokud by tu ale touha byla, za mě je to dobrá volba (Pokud se zakladatelka bojí,co budoucnost přinese po materiální strance-podle výš popsané situace nežijì v nedostatku a bude ještě lépe, tak bych jí ráda dodala kuráž)

saoirse
31. kvě 2017

@laurinka2016 A vysloveně odpor a zášť mezi sourozenci... Pokud se to stane, muj dojem je, ze se neco těžce nezvládlo. Buď výchovně (třeba upřednostňování jednoho dítěte před druhým,nedostatečnej zájem rodičů o vztah-šikana ), nebo pak fakt smůla na patologickou osobnost. Panc vlaznej vztah je pro mě pochopitelnej (osobnosti si ne vždycky sednou), ale takoví nelitují toho,že členy rodiny mají. Přece jen spolu prozijí ve stejné domácnosti pěkný kus života.

laurinka2016
31. kvě 2017

@saoirse s tim maximálně souhlasím co se týče zakladatelky tam v jejím případě tomu určitě fandím a přeji ať to vyjde 😉 můj názor je ze je určitě v jejich možnostech aby se měli dobře i se dvěma dětmi

laurinka2016
31. kvě 2017

@saoirse patologicka osobnost to je, každopádně máme oba stejné rodiče, ale prostě já jsem po máme a on po biologickem otci a v tom je asi ten největší háček že opravdu není snad nic v čem by jsme si byli podobni a co se týče té výchovy tak tam dle mého názoru chyba nebyla máma na nás byla sama když on konečně odešel, ale dělala maximum proto aby jsme se měli dobře a aby nebyli mezi námi rozdíly, hold lidi jsou různí

saoirse
1. čer 2017

@laurinka2016 Je mi líto, že máte takovou zkušenost. Asi jste to neměli lehké a vidat se v jedné domácnosti denodenně s člověkem, se kterým jste na kordy, musí být vážně peklo. Nekdy se to fakt nepovede

kaccistar
1. čer 2017

@laurinka2016 to určite súhlasím, nie vždy sa to povede. Rodinu si nevyberame, takže môže sa štát, že si súrodenci nesadnu. Ale teda verím, že to je menej časté, ako naopak. Teda dúfam 🙂

ironie
autor
1. čer 2017

@normalnimatka Ahoj, já jsem věcičky dala do takového "kontajneru", který se vždycky jednou za čas vybere a lidé co to mají na starosti to roznesou do nemocnic, nebo maminkám, které jsou na tom finančně špatně atd 🙂 Když jsem čekala první dítě, tak jsem koupila všechno nové a kočárek stál 10tisíc, já ho pak prodala za 2tisíce a😀 to byl jak novej,ale nějak jsme to neřešili. Neměli jsme dluhy. Teď jsem koukala taky na nové kočáry a nejsou drahé, za pěkný nový kočár zaplatíš i 7tisíc co určitě vy tady víte 😉 S mužem jsme o tom mluvili a chceme(až se podaří otěhotnět) dávat každý měsíc na stranu koruny a ušetřit si na nový kočár a výbavičku. Myslím si, že za těch 9měsíců se pak dá krásně něco ušetřit, když bude z čeho ha ha 😀 Muž říká, když dostalo první dítě vše nové, musí i druhé. A já s tím souhlasím. Každý si to udělá podle svých možností. Když tak nad tím přemýšlím, jak tady ženský píší, že jedináček vyjde dráž než když jsou 2děti, tak ono je to pravda. Moje dcera má opravdu vše, protože prostě zatím na to bylo (pozor, opravdu není rozmazlená) a když bude to druhé, tak se to vždy mezi nimi rozdělí.Jen jsem si nebyla jistá tím, že co když přijde druhé a já jim pak nebudu moct dát to co chci, tak jako teď dopřávám mojí dceři, tak že už nedopřeji ani jednomu,ale zjistila jsem, že nad tím člověk přemýšlet nemůže jinak by neměl nic a že se vždycky v rámci možností budeme snažit dát jim to nej, tak jako každý dobrý rodič👍 Já doufám, že se nám brzy za daří a moc se na miminko těšíme 🙂 Holky, díky za Vaše názory a za podporu, jste tu skvělé. Ať se každému z Vás daří 👍