Moje děti mě psychicky ničí.

adrianka1712
28. říj 2019

Ahoj.
Pripadám si ako najhoršia matka na svete. Som už úplne na pokraji svojich síl a neviem už ako ďalej, a hlavne..neviem, čo robím zle.
Mám deti vo veku 11 a 6 let, dcerka začala chodiť do prvej triedy. Problémy mám hlavne s ňou. Chová sa úplne k nevydržaniu a svojím chovaním mi ničí nervy a dá sa povedať, že aj život ako taký. Pre každú maličkosť neznesitelne kričí a kríčí, vetšinou nonstop aj hodinu v kuse. Neplače, slzu nevytlačí ako jednu, len proste kričí a vrieska. Neviem ako to mam popísať, ale privádza ma týmto do stavu, kedy sa celá rozklepem, buší mi srdce, je mi zle a prestávam sa ovládať, takze velakrát jej musím dať aj po zadku, čoho potom lutujem. Je to proste v amoku, a niesom za to na seba pyšná. Niekto mi radil, aby som ju proste nechala tak, že ju to raz prejde a prestane sama. Lenže to vobec neprichádza do úvahy. Pretože bývame v prenajatom byte, a susedia sa sťažujú majitelovi na večný krik decka. Vobec sa im nedivím, veď ten krik je fakt strašný. Ale na mojej psychike sa to podpisuje ešte viac, pretože sa celé dni len bojím toho, že malá začne zase kričať a že sa budú susedia sťažovat majitelovi a prídem o bývanie. Kvoli jej kriku som sa už raz musela sťahovať. Som z toho všetkého úplne na nervy. Dcera somnou manipuluje a psychicky ma deptá. Keď odomňa niečo chce, musím jej vo všetkom vyhovieť, inak by spustila ten svoj rev. A to není zrovna výchovné, a viem že je to celé zle. Snažím sa nedať jej to tým, že si to vykričala. Ale niekedy to naozaj nejde a musím jej vyhovieť, inak by neprestala aj dve hodiny. Susedia velakrát bušia do radiatorov, do zdí..Bože, pripadám si ako úplne neschopná matka. Niektorí susedia sa mi ani nezdravia.
A niečo podobné robí aj syn. Tiež huláka a kričí, ale našťastie nie až tak, ako malá. Nechcú sa učiť, odmietajú robiť úkoly, proste...oni si robia čo chcú, a nedovolia mi vychovávať ich. Som na pokraji psychického zrútenia. Prosím, poraďte ako by ste sa zachovali by. Ocením každú radu. Ďakujem.

janule1940
28. říj 2019

@adrianka1712 Kdybyste nebyla v tak složité životní situaci, doporučila bych Vám dlouhodobá ošetření kraniosakrální terapií, možná i dobrého homeopata...ale to je vše dost finančně nákladné...

adrianka1712
autor
28. říj 2019

Keď malá kriči dlhší čaa, niekedy aj hodinu a pol a ja jej hovorím aby už konečne prestala a aby sa už ukludnila, hovorí mi, že sa chce ukludniť, ale že to nejde. Chce pomojkať ( aj keď mám na ňu také nervy žeby som jej najradšej dala po zadku), pritisnem si ju k sebe a ona prestane. Ale tiež neviem, či ma takto len citovo vydiera, alebo je to naozaj jediná vec, ktorá jej pomože uklidniť sa. Ale zase..skúste mojkať a hladkať dieťa, ktoré hodinu a pol robilo cirkus na celý panelák :'( To je niekedy nad moje sily.

adrianka1712
autor
28. říj 2019

@janule1940 co je to proaim kraniosakrální terapie? O tom som ešte neslyšela. Ďakujem.

zelenaesmolda
28. říj 2019

@adrianka1712
a co kdybys ji zkusila pomazlit driv?nenechala by se?

adrianka1712
autor
28. říj 2019

@zelenaesmolda to nefunguje, skušala som to. Začne sa vztekat ešte viac.

sudylichozrout
28. říj 2019

@adrianka1712 Ja byvh fakt zauvazovala, jestli u ni nemuze byt porucha autistickeho spektra. Trochu mi to takhle z popisu zapada. Ale tezko rici bez poradneho vysetreni. Zkus se objednat nekam drive.

iulia
28. říj 2019

@adrianka1712 Pokud psycholog v jejím raném věku konstatoval, že se chová adekvátně ke svému věku, tak se obávám, že to budou plody nedůsledné výchovy. Vzhledem k tvé aktuální situaci se přikláním jako většina holek k intenzivní spolupráci s psychologem. Čím dříve, tím lépe. Držím palce!

ilonne
28. říj 2019

@sudylichozrout Chodí do první třídy, to už by ve školce poznaly. A u zápisu také.

merope
28. říj 2019

@ilonne Nemuseli by. Ony ty slabší poruchy jsou dosti špatně diagnostikovatelné a dřív se to ani moc neřešilo a je dost dospělých se slabými poruchami autistického spektra, kteří prostě nemají svou "diagnózu" a nikdo to už ani neřeší.

zelenaesmolda
28. říj 2019

@iulia
taky zalezi kolikrat ji ten psycholog videl.

iulia
28. říj 2019

@zelenaesmolda jj, souhlasím

ariadna12
28. říj 2019

Sla bych se poradit s dobrym detskym i dospelym psychologem, mohou dat ruzne napady, jak s ditetem pracovat a jak to vse lepe zvladat. Pokud ma dite mozna nejakou diagnozu, klasicke vychovne metody nemusi stacit. Dcerku bych zkusila dat na nejaky krouzek (pokud jsou moznosti), kde se fyzicky vybije, dle toho, co ji bavi. Jeste mne napadlo, ze by to chtelo muzskou autoritu - co deda nebo tatinek?

journals
28. říj 2019

Prvni co me napadlo - jestli tam o nejakou PAS nepujde. Diagnostika neni nic jednoducheho, takze to urcite ve skolce poznat nemusi.
Jeste by me zajimalo, jestli ma tyhle vystupy i s jinymi dospelaky? Ucitele, lektori, maminky kamaradu...? Nebo to dela jen tobe? Pokud by slo o “produkt” nedusledne vychovy, mozna bych zauvazovala odjet nejam do prirody, na misto bez sousedu a udelala si “zazitkovy kemp” kde budes trvat na svem i kdyby se zastavil svet. Vzit si nekoho na pomoc a behem par dnu ji dat poznat i to, ze ne vse si vydupe a vyjeci (v pripade ze o zadnou diagnozu nepujde)

sudylichozrout
28. říj 2019

@journals Skoda, ze je zima. Na tohle by bylo super raftovani. Tam musi clovek slapat jak hodinky, jinak je zle...

ilonne
29. říj 2019

@merope Aha. Dík. A nechovala by se takto i ve škole a ne pouze s matkou?

mariegroth
29. říj 2019

Maminko, je mi moc lito tve situace. Nemas to jednoduche. Urcite by si tvoje situace zaslouzila odbornou pomoc. Byt mamou neni jednoduchy.

ter
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lutu11
29. říj 2019

Ahoj, to co popisujes je mi celkem blizke. Akurat si myslim, ze to neni az v tak velke mire....nicmene i takovyhle vystupy jednou za den, dokazou cloveka vydeptat. Rozhodne si nemyslim, zeby dite reagovalo jak popisujes kuli tobe. Jelikoz mame podobny problem se synem, uvazuji psychologa. Teraz asi mesic zkousime bachove essence, a vysledek je spis opacny, nez jsme cekali. Takze poslednych par dnu mame opravdu vystupy ve velke mire. A jelikoz se nam tento stav tahne uz 2-3 roky, zacina se to projevovat na rodine jako celku. Vsichni jsme z nej nervozni a rveme po sobe.... Kdo to nezazil nepochopi.

merope
29. říj 2019

@ilonne Tak každý se v různých společenstvích chová různě, i lidi s PAS. A otázkou je, jak se chová ve škole - tam to může gradovat jiným způsobem.

trdelnik234
29. říj 2019

@adrianka1712

Ahoj, povodne som velmi nechcela reagovat, lebo nastastie k teme velmi nemam co napisat, az kym som si neprecitala tu pasaz o tom, ze krici, nevie sa ukludnit a vyzaduje ten mechanizmus "pomojkanie" od teba.
S tymto mam skusenost u starsej. Urobi vedome nejaku zakazanu hovadinu, upozornim 1X, 2X, ked nepomaha, tak razatne zakrocim ( verbalne zvacsa),co u nej parkrat spustilo kvalitny 10 minutovy hysak, ktory vyzera asi takto:
Dieta hysak, vrieska na mamu, maimii nekric po mne, si na mna skareda".
Mama decku vravi, ze sa musia obidve ukludnit a ze ona uz dobrych par minut nevrieska
Dieta opakuje to iste a dodava, ze sa nevie ukludnit, ze sa potrebuje pomojkat.

brunetka11
31. říj 2019

@adrianka1712 K tomu, že ti říká, že chce přestat, ale nejde to...
Naše holky to mají podobné, mladší je diagnostikovaný dysfatik. Je strašně ukřičená odmala - já tomu říkám, že ryčí. Jak se snaží poprat se svými emocemi, neumí se s tím poprat, zpracovává to tím rykotem.
Když má horší období, zabralo vizualizování - když mi to dovolí nebo je v klidu, vezmu ji do náruče a mluvíme spolu na tohle téma: “Jejda, já vím, že K. už nechce křičet, jenže ten čertík v hlavičce K. se zlobí a jak křičí, tak to pomáhá oběma... ale až oba přestanou, půjdeme si číst knížku - třeba tu o nezbedníčcích nebo tu o Malence?”
Dcerka se u toho začne soustředit na jiné věci, musí postupně utlumit křik, aby mohla odpovědět, aby si mohla vybrat a dělat to, co chce, co ji zajímá.

Postupně jsme si takhle vybudovali systém zpracování těch emocí. K tomu i pomáhá pohyb - chodí na taneční gymnastiku, kde se i učí soustředit.

Jen upřímně - nám na tohle pomáhá, že jsme dva - když vidíme, že to ten druhý nedává, střídáme se.

Být na vše sama, musí být peklo na kolečkách. Opravdu vyhledej odbornou pomoc. A pak postupně i support pro děti.

Přeji ti, ať je líp... jen teď v sobě vyškráni ten zbytek energie, a najdi pro sebe pomoc.

brunetka11
31. říj 2019

@merope Souhlasím. Několik lékařů nám v 5 letech dcerky řeklo, že co řešíme (včetně velmi zkušené klinické logopedky), že dysfázie je skutečně diagnostikovatelná v cca 8 letech dítěte.
Teprve, když řeknu, že jsme byli u jednoho konkrétního neurologa, který stanovil diagnózu a doporučil postup, obratem se jejich přístup vždy změnil a začali řešit.

queenp
31. říj 2019

Syn taky od narození dráždivý, řval a řval... I když se to postupem času lepší a lepsí, záchvaty vzteku kvůli kravinám jsou stále (má 3,5 roku). A to dokáže řvát klidně i hodinu, že jsme pro něj do školky přijeli jiným autem než on čekal atd...Taky jsme z něj kolikrát psychicky na dně a druhé dítě kvůli jeho povaze stále odkládám,protože bych k tomu ještě další uřvaný mimino nezvládla. Strašně na něj sedí tenhle článek, zkus mrknout :
https://www.maminka.cz/clanek/mate-precitlivele...

lucka662006
31. říj 2019

@iulia Mnoho lidí nemá důslednou východu a její plody se takto neprojevují. Spíš si myslím že bude mít holčička nějaké psychické vrozené potíže/ extrémní chování.

lucka662006
31. říj 2019

@ilonne Ahoj, u zápisu, který trvá 10 minut a vystřídá se tam 30 dětí se nemůže žádná porucha autist. spektra poznat a ani to od toho není. Na zápisu ve 3 různých městech děti v naší rodině určovaly barvy, podepsali se, zkoušeli 2 + 2, a zavázat si tkaničku. A kdo to neuměl, tak stejně do té první třídy šel, takže asi tak.

ai30
31. říj 2019

@adrianka1712 K vychove psat nic nebudu, protoze s tim mam pramalo zkusenosti, myslim, ze co pise @janule1940 dava smysl.
Jen me napadlo jeste jedna vec - zajdi za sousedy, rekni jim, ze vis, ze je ten krik hrozny, ze se to snazis resit (u psychologa, zmenou vychovy), at s vami maji jeste trpelivost, ze se to snazis drzet na minimu, ale v soucasne dobe to proste nejde. Aby vedeli, ze proste jen vedle nebydli nejaka zenska s frackama, co na ni krici a ji je to jedno, ale ze proste jsi normalni rozumna zenska s detma ve slozitem obdobi a ze to driv nebo pozdeji prestane. Nerikam, ze na to budou vsichni slyset, ale me jako sousedku by to treba alespon torchu uklidnilo. A kdyz budes vedet, ze sousedi jsou vic v klidu, budes mit i sama mensi nervy. Drz se, je to narocne obdobi, vsechny may samozivitelky maji muj obrovsky obdiv!

zelenaesmolda
31. říj 2019

@ai30
super napad

pink_unicorn
31. říj 2019

Nečetla jsem všechny příspěvky, jen ty tvé a na mě to působí spíš tak, že jste žili a vlastně žijete v dost nelehké životní situaci a děti vycítí takovou tu nestabilitu zázemí (chybí otec, stěhování, problémy s penězi atd.) Myslím, že by se to mohlo promítnout do poruchy chování. A jak se chová ve škole? Jsou na ní stížnosti? Pokud ve škole funguje normálně a doma se chová jak magor, tak asi fakt s tebou jen manipuluje. Ať ti pediatr doporučí nějakého psychologa, to není nic proti ničemu se s ním poradit.

pabka
31. říj 2019

@lucka662006 prave na to jsem taky myslela, hodně se v diskusich řeší zapis, ale podle mých zkušenosti je zapis formalita, spousta deti, krátký čas, dokonce k němu deti ani nemusí a rozhodne si nemyslím, ze zapis něco (cokoliv) vyřeší či se při něm na cokoliv přijde.