Muž a "jeho" byt

tatjana5
12. črc 2018

Ahojte. Tak ja mam takovy problemik , ze jsem se vdala za muze ktery mel jeste pred svadbou byt na hypoteku. Jde o to ze ja jako jeho zena platim pulku hypo a samozrejme naklady jako strava atd. Jako to neresim ale jde mi o to ze v posledni dobe mi muz pri kazde hadce rekne ze to je jeho byt a kdyz se mi neco nelibi at jdu. Jako kazdyho by to nasralo vzdyt ja taky delam a platim. Chci vas nazor jak by jste se k tomu staveli vy jiny zeny? Rekla jsem mu ze kdyz si ja ted budu chtit vlastni bydleni kdyz uz se jdeme hrat moje tvoje tak jako muj manzel by mi musel dat souhlas. Je to vuci me blby.
.

sarkoc
12. črc 2018

Problém to je, ale tohle jste si asi měli vyřešit hned na začátku, jak to bude s placením atd...my třeba máme byt na půl, ale hypotéku platí jen manžel, stejně jako ostatní náklady na bydlení, auto, které je dokonce psané na mě atd atd...nikde není psáno, že jako manželka musíš platit půlku hypotéky (navíc na byt, co vůbec není Tvůj)...já třeba vůbec nechápu tady to rozdělování na moje tvoje...ani když jde o nesezdané partnery a natož v manželství...prostě NAŠE...

magdalenax
12. črc 2018

Kdyby u nás mělo dojít k rozvodu a brala bych to takhle, tak by můj muž dostal nějakých 100 tisíc z bytu, který má hodnotu nějaký dva a půl milionu

lioness34
12. črc 2018

@tatjana5 a on po Tobě chce půlku na hypotéku půlku na jídlo atd??

lioness34
12. črc 2018

Jinak známy se podruhé oženil a platil vše kolem bytu a manzelka platila jen sama za sebe kadernici nehty kosmetiku apod domu nedala nic a vše se při rozvodu dělilo na půl - soud nezajímalo ze doposud vše kolem domu platil chlap a žena měla v závěru celou výplatu každý měsíc pro sebe - dělilo se na půl

leilinka1234
12. črc 2018

Máme to stejně. Manžel měl byt na hypo už před tím, než mě potkal. Hypotéku jsem mu nikdy neplatila. Ani na začátku. Platila jsem jen polovinu nákladů na bydlení. Nic víc. Teď na RD neplatím nic, s dětma se to všechno dostalo úplně jinam. Když jsem ještě chodila do práce, tak jsem posílala stejnou částku jako on, na speciální účet a bylo to jakože moje šetření v případě, když bychom se rozešli. Pak jsme to zrušili a peníze použili na nové auto. Nicméně během manželství jsme pořídili ještě další nemovitosti (část z nic financována s peněz, které jsem zdědila já...), takže když by někdy došlo na rozvod, bude sranda :D

denny27
12. črc 2018

Jestli platíte půlku za hypo, tak ať on platí půlku na stravu, pokud to ještě nedělá 😬😬nebo bych mu řekla, ať si vaří sám 😁😈

magdalenax
12. črc 2018

@leilinka1234 Dědictví se do společného jmění manželů nezapočítává, to je čistě jen Tvoje

leilinka1234
12. črc 2018

@magdalenax no právě proto... To já moc dobře vím, neboj ;) ale tím, že další nemovitosti byly z části financované z mého dědictví a z části ze společných peněz, tak je to o to horší.

rebe
12. črc 2018

Problém zdaleka nevidím v tom, na koho je psaný byt. Já si byt koupila a celý zaplatila ještě než jsem svého muže vůbec potkala, takže kdybychom se rozvedli, nebude z něj mít nárok ani na korunu. Ale nikdy, nikdy v životě jsem mu neřekla a neřeknu, že byt je můj a pokud se mu něco nelíbí, ať jde. Jsme manželé, co je moje, to je jeho. A naopak.

myjusiatko
12. črc 2018

Tak minimalne po svadbe uz neni zadne moje a tvoje ale mate SJM a penize jsou vase. Byt sice neni tvuj, ale kdybyste se rezesli, mas narok na pulku splatek hypoteky za dobu manzelstvi. Protoze to uz jde z vasich penez.

ariadna12
12. črc 2018

@tatjana5 ja bych to resit zacala, kdyz te vyhazuje z bytu, na placeni jeho hypoteky k jeho bytu bych se vyprdla.

koordinatorka_odboje
12. črc 2018

Byt nepatri jemu, ale bance. A za druhe, podle NOZ vas nemuze jenom tak vyhodit na ulici, i kdyz je byt psany jenom na nej.

ivuska1986
12. črc 2018

Ahojky, no, v tomhle opatrne. Zila jsem osm let v partnerství, opravila s nim barak, zivila jeho segru, jeji deti, matku a kdyz jsem rekla dost a odchazela jsem nedostala jsem ani sve osobni věci. Promluvila bych si s nim v klidu v dobe, kdy se nebudete hadat. Ono se te to samozřejmě musi i vzdy dotknout, kdyz tuhle vetu pouzije. Kdyz nebude souhlasit, ze nastane papirove zmena, tak bych to brala tak, ze se mnou proste v budoucnu nepočítá a odted bych si davala na stranu, to, co platim za JEHO byt👍 na horší casy, případně SVUJ byt. Ono ho pak treba deleni na MOJE a TVOJE přejde, ale uz bych tak blbá teda nebyla. Fakt mam spatnou zkušenost

magdalenax
12. črc 2018

@koordinatorka_odboje Byt patří jemu. Je to slovíčkaření, ale patří jemu. Bance bude patřit v případě, že nezaplatí hypotéku

ariadna12
12. črc 2018

@koordinatorka_odboje byt patri jemu a vazne na nem zastavni pravo banky zapsane v katastru nemovitosti. Vlastnikem je ale on.

superkousky
13. črc 2018

Kdyby mě chlap vyhodil,tak bych se sebrala a šla bych. Pokud odejít nemůžeš,tak už bych mu nedala ani korunu a tu polovinu hypo,co mu platíš,bych si posílala na svůj spořící účet a na ten bych za žádnou cenu nesáhla a ať se třeba pose@e.

swetlusska
13. črc 2018

U nás je to obráceně. Byt je můj, manžel platí půlku všeho 🙂 Ale tak zněla dohoda na začátku, než jsme spolu začli bydlet. To je základ, vyjasnit si to všechno hned.
Jinak jestli ti to nevyhovuje, tak to neplať nebo trvej na tom ať ti půlku bytu přepíše 🙂 ať máš "důvod" platit.

gabuse778
13. črc 2018

Já bych si to sním vyřešila teď...At máte jasno jak to ve vašem vztahu všechno bude...Ono se to někdy všechno může tak zkomplikovat, že je z toho člověk pak akorát smutný..Mám vlastní zkušenost...

pasiba
13. črc 2018

Já potkala přítele s barákem a který jsem mu pomohla finančně vysoudit od manželky a barák je i automaticky muj. Při rozchodu tě oškube jako kuře. Láska neláska. Takže bych mu to řekla jasně. Buď a nebo a pak bych se zařídila po svém. Na hypotéku bych mu nedala ani korunu a peníze si šetřila a buď si časem sama něco pořídiš nebo s kamarádkou a dětmi procestuješ svět 😉

biciklissie
13. črc 2018

Pro mě není problém to, na koho je byt a kdo na co dává peníze. Ale to, jak se vyjadřuje. Chce mít jasně navrch a má to v hlavě krásně rozdělené, koho je čí. Myslíš, že v případě komplikací ve vztahu by najednou obrátil a bylo by všechno obou? To asi ne, že... Mě se zdá situace jasná, ať navalí ty peníze, co jsi už dala do JEHO hypotéky na JEHO byt. Odložila bych ji je bokem pro strýčka příhodu a dál už bych ty peníze rovnou dávala tam. Pak můžete "co jsme si, to jsme si" a pokračovat hezky dál. Každý za svoje. Ale nemyslím že to bude tak jednoduché, na tento jeho přístup musí být povaha. Buď je lakomec nebo uzurpátor, nedovedu si představit jiný důvod, proč by tohle vypouštěl z úst. Afekt v hádce neomlouvá, nejsme zvířátka. Já jsem pro to, aby v kvalitním vztahu a manželství bylo vše společné, ale to prostě jde jen s někým. A i tak to nemusí vždy vyjít. Láska i finance, to je prostě vždycky sázka. A tady je jasné, že to prostě nejde. Držím pěsti...

zuzineckah
13. črc 2018

Primarne bych teda řešila váš způsob komunikace. Aby se manžel vyjádřil, ze můžeš jít, ze byt je jeho, tak to bych nevydejchala. Ze mu pomáhaš splatit nemovitost, která bude mít tržní hodnotu patrně mnohem větší než by byla polovina tvých splátek, které by si při rozvodu možná dostala, to radši pominu...vůbec nechápu jak můžete takhle fungovat a ten způsob komunikace je přímo otresný.

zuzekk
13. črc 2018

Jednou jsi JEHO žena a on TVŮJ muž, předhazovat si co je moje/tvoje...no nevím, zní to spíš jako že potřebuje mít převahu a nadvládu, než že se chce s tebou dělit o dobré i zlé do konce života.. Někdy v klidu si o tom promluvte, jak to cítíš se společným vlastnictvím ty (jak "pocitově " tak právně) a on, co vlastně od společného soužití očekáváte, o čem že to manželství pro vás je (btw. - je to pouze smlouva o majetku!), proberte jak to mají doma vaši kamarádi (kdo komu co platí atd), určitě i jak to mají jeho a tvoji rodiče. Najděte model, který vám vyhovuje, a ukončete dohady.
Za mě - já jsem jeho, barák je jeho, takže se "máme" navzájem, z výplat platíme co je jak praktické, nic nepůlíme. Já beru minimum, za které platím nákupy a své věci (dárky, léky, oblečení, tel, mhd atp), muž vše ostatní (hypotéky, stavbu, poplatky, vybavení domu, dovolený ...)

irena1111
13. črc 2018

@tatjana5 je škoda, že jste si majetkové záležitosti neurovnali už dřív. Pokud byl byl tvého muže ještě před svatbou tak ty nemáš na nic nárok i když platíš půlku hypotéky takže bys měla buď přestat tu hypotéku platit ( podílet se dál jen na pravidelných poplatcích za chod domácnosti) a nebo by ti měl manžel půlku bytu napsat na tebe a pak by bylo logické že budete platit hypotéku napůl. Takhle sypeš ty peníze do jeho majetku a kdybyste se třeba někdy rozešli tak ty odejdeš s prázdnou.

kassandra1
13. črc 2018

@tatjana5 A ta půlka co platíš je na hypotéku nebo prostě jen půlka na náklady domácnosti (elektřina, plyn, poplatky atd.)?

myjusiatko
13. črc 2018

@irena1111 to neni pravda. Jelikoz hypo je placena ze sjm, ma narok na pulku splatek za byt, ktere probehly po dobu trvani manzelstvi (sjm), kdyby se rozesli. Uz to nejsou jeji a jeho penize, ale jejich.

biedronca
13. črc 2018

A může to být daleko horší... jsem s pritelem 9 let. Pred 2 lety jsme si poridili společný UVĚR (zadatel + spoluzadatel),abychom na něj dosáhli, musel být príjem společny.
A je to druzstevní byt a my nejsme svoji. TAKZE: já sice MUSÍM platit polovinu splatky + nájem + energie, ale mam v byte "jen"trvaly pobyt. Hlavní "majítel" je pouze pritel, protoze kdyz nejsem svoji, muze tam být jen jedno jméno.
A ted? Kdyz se rozejdeme... tak ja budu platit uver treba 300tis ale on mě můze vykopnoout z "jeho" bytu.

kami1984
13. črc 2018

@biedronca proč nejste na družstvě napsáni oba dva?

biedronca
13. črc 2018

@kami1984 protoze tam můze být pouze jeden jako majitel. Ja tam mam jen trvalé bydlište.

evaviki
13. črc 2018

Pokud mas jak dolozit, ze si platila polovinu hypoteky, mas po rozvodu narok na vyporadani. Manzel se plete. Samozrejme nemas narok na polovinu bytu, protoze ten je jeho, ale na tu cast, co si platila, tak ano. Je to podle noveho obcanskeho zakonnika

zlorenka
13. črc 2018

@magdalenax pokud z dedictvi koupi byt za 20001000 a tu 1000 da manzel, je to sjm a jede se napul. :D