Nechci doma tchyni na Vánoce. Jak to manželovi říct?

15. pro 2023

Vůbec nevím jak manželovi říct, že nechci aby tchýně přišla na Štědrý večer, rozbalování dárků a pod.
Tchýně je taková hodně nabručená, drsná, nechápe vtip, pořád má poslední slovo, všechno vím všechno znám... Prostě jí nemusím. Manžel s ní taky nemá moc hezký vztah ( takový chladný) ale že slušnosti jí pozval na vánoce k nám protože nikoho jiného nemá. Ona hraje divadlo.. stejně jako minulý rok, že uvidí, že dá vědět atd. Minulý rok to bylo stejné divadlo a na Štědrý den přišla ještě s její další dcerou a jejím partnerem. Což mě fakt docela naštvalo protože nemám náladu trávit čas s někým s kým si nemám co říct, a ještě ne Vánoce.
Máme dvě malé děti a chci si to užít a ne být nástavná a pozorována. Letos tchýně na narozeninách dcery se chovala jako největší kráva (pardon). Furt kritizovala co dostala za dárky, furt něco mlela, když jsem se chtěla s dcerou vyfotit u dortu tak remcala že řeším kraviny a přitom sama furt fotila, točila... A ještě když jsem jí poprosila za pár dní jestli mi něco pošle řekne že nic nemá 😶. Ok...
Vztah k ní prostě nemám a nechci jí tu ale. nevím jak slušně to říct. Co se týče hlídání vezme si dceru 1x za měsíc na noc s tím že ani o minutu déle... Na návštěvu nepřijde. Vpodstatě se jí s dětmi musím vnucovat já, sama nikdy žádný zájem neprojeví až na kritiku, že si pak stěžuje svojí dceři že naše děti vidí málo 😶... Já už prostě nevím....

zmrzlinka
16. pro 2023

Taky se hlásím do klubu,kde 1 noc hlídání za měsíc je moc 😂Nám děti nikdo nikdy nehlídal 🤦🤷

michaela666
16. pro 2023

Za necelé 3 roky byla 4 krát na spaní u babičky. Já si lajnovala jak si užijí večer a budu spát minimálně do 10. 😃 No samozřejmě nám to s manželem přišlo divné, když neležela ve své posteli a vstávala jsem klasicky v 5. 🤦

@jana_zofie U nás držíme tradici, že u stolu má být talíř a porce jídla pro náhodného pocestného, takže s večeří by byl problém minimální. Když to tak vezmu, vždycky máme navíc pro návštěvu i kdybychom se měli uskromnit.
Mezi kamarády máme pravidlo - nepůjčujeme peníze, ale vždy u nás mají dveře otevřeno a najíst dostanou i o půlnoci.
Asi bych se cítila trapně, kdyby tchýně oznámila ráno, že večer přijde na večeři, my s tím souhlasili, ale měla bych jí dát l večeři špagety. Jasně naštvalo by mě to, ale rozdělila bych jídlo mezi všechny a k rozbalení dárků připravila nějakou studenou variantu pohoštění dopředu.

hanka_12345
16. pro 2023

já teda nevím, tchyne a mamka obcas pohlida ale jen kdyz to potrebuji..takze treba kdyz jedem neco vybirat do domu, kdyz je nemocny a potrebuji do prace, kdyz jdu k holici, jdeme na veceri,jedu na nakupy, apod... Nejak nejsem ten typ co decka strka babickam 2x tydne a nebo je urazenej ze je to malo :D malej u babicek nikdy nespal, ma 6 let a me to teda vubec nevadi

somalicats
16. pro 2023

@22hanah Já co se toho jídla týče celkem @jana_zofie chápu. Starší holky jsou nejedlíci a fakt nebylo nikdy mým cílem navařit na štědrovečerní večeři tunu jídla. Takže s přídavky jsem u nikoho ani moc nepočítala. Zas na druhou stranu je fakt, že třeba rybí polévku mám ráda já, takže ten velký hrnec klidně uvařím, sní se to. Nezbude ani ten kapr, toho miluju já, můj současný muž taky. Ale i když teď mám v rodině 3 další dobré jedlíky, tak stejně dělám kromě kapra ještě klobásu a lososa, a každý si v tom najde to svoje. Ale není toho tuna, takže jeden neohlášený člověk navíc by se u nás najedl, víc asi ne. Nemám ráda plýtvání jídlem.

lvl16
16. pro 2023

Píšeš, že nemá s kým trávit Vánoce, ale k vám přišla s dcerou a partnerem. Proč netráví tedy Štědrý den s nimi?
Jinak já Ti rozumím, ale pokud tentokrát fakt nemá, s kým být a sama být nechce, tak bych se asi kousla a nějak to přežila. Ale je to na prd. U nás byla tchyně jednou a stačilo 🙂.

petrasipkova1
16. pro 2023

Tyhle diskuze mě vždycky pred Vánoci mrzí. Uvedomujete si, ze budete taky babičky ? Já mám syna a dceru a když si představím, ze by mě na Vánoce nechtěl ani jeden. Ze bych třeba nemohla být s vnoučaty. Jako proč ? Proč se držet takhle o samotě zrovna o Vánocích ? A o čem jiném tedy jsou Vánoce než o rodině, laskavosti. My k nám na Vánoce bereme odjakziva manželovi rodiče, nyní už jim je 85. A mého tatínka ,tomu je 60, kdyz byl bracha svobodný byl u nás. Nikdo nemá být na Vánoce sám.

hanka_12345
16. pro 2023

@petrasipkova1 podivejte ja na to mam nazor takovy ze pokud je ta osoba proste nesnesitelna, tak si za to muze sama. Manzel cele detstvi prozival se svym dedou a jeho druhou manzelkou+mamka a sestra....vzdy z toho meli stres ze dojede deda s manzelkou,nechteli je u sebe...ano jasne muze se to zdat ze je to hrozny,taky budou stari a nebudou chtit byt sami jednou..
.jenze milej deda a jeho manzelka se vzdy dojeli jen zhádat, resit nevhodny temata-kterej s kym si to kde pres rok rozdaval a jak ho za to ten druhy nenavidi, nemoci, hladomor,,jak nesnasej fusery doktory, jak to a tamto....takovou atmosku u stromku fakt chces. Vzdy zkazeny vanoce

hanka_12345
16. pro 2023

@honatko092 me to teda dost prijde, me zas neprijde normalni abych tam mela nekoho 4x za tyden...tak snad jsou to me deti a nedelala sem si je s vizí ze mi je 4xtydne nekdo bude hlidat. Tohle je za me teda uz pres caru a asi bych to utla..pro me by bylo ideal take 1xmesicne...nebo ne ideal-ale primerene vhodne,

jana_zofie
16. pro 2023

@michaela666 kdyby to oznamila v dobe, kdy uz by bylo jasne, ze nestihnu upravit plan, zdvorile ji odmitnu. Proc bych ji slibovala nesplnitelne. Ja nejsemnzakerna. Jednam narovinu. Neni to tak, zr by nevedela jakym zpusobem fungujeme a proc musim vedet jestli prijde nebo neprijde dopredu.

jana_zofie
16. pro 2023

Jinak jako sletly jste se tu na me jako vosy, pritom tu vetsina pise, ze byste ji u vas na Stedry vecer nechtely. Ja doma na Stedry vecer hostim tchyni s radosti a pomerne bezne. Jenom potrebuju vedet jestli prijde. A to je to, co mi na puvodnim postu nejvic vadilo a taky to, proti cemu jsem se ohradila. Protoze tyhle hry na to, jestli prijdu nebo neprijdu mi vadi. Nic vic, nic min.

honatko092
16. pro 2023

@hanka_12345 Ony mi je nehlídají, ony jsou s námi doma, dáme si kávu, hrajeme si u toho všichni s dětmi a povídáme si, jak bylo v práci, co syn ve školce, co jsme dělali dopoledne. Prohlídnou si se synem knížku, já se můžu věnovat dceři nebo naopak. Občas spolu zajdeme na procházku, občas když potřebuju pracovat, tak je vezme třeba jen mamka do herničky. O víkendech si dáme spolu oběd nebo jdeme za mojí babičkou...prostě spolu rádi trávíme čas, máme to tak 😊

ireniq
16. pro 2023

@jana_zofie jedna věc je, že někoho nechceme, a druhá věc je zlomyslnost a pasivní agrese, která byla cítit z tvého prvního příspěvku o špagetách. Možná to jenom tak vyznělo...

hanka_12345
16. pro 2023

@honatko092 i to je na me moc😆

anetka1701
16. pro 2023

Každý rok stejné diskuse, každý rok stejné dva tábory. Je to vlastně takový never ending story moderního středního věku 🙂

Vánoce jsou sice svátky klidu, míru a tolerance, ale rozhodně ne tak, že ty budeš tolerovat a respektovat tchýni a ona tebe ne. Chce-li nebýt sama, měla by projevit dostatek sebereflexe aby se chovala tak, aby sama nebyla. Pokud má sociální skill pouťového rodeo býka, nemůže se divit, že jí hrozí, že s ní nikdo nebude chtít trávit čas - to ale není tvůj problém, to je problém čistě její.

U nás jsou svátky naše. Nejede přes to vlak. Nikdy. Trávím je společně se svým mužem a svými dětmi. Úklid nemáme nijak mimořádný, protože to v malém domě plném lidí a zvířat ani nejde, Jíme střídmě, na Štědrý den jdeme na procházku, večeříme celkem brzy a Ježíšek rozdá dárky těsně po setmění. Vánoce jsou pro mě dlouhá dovolená (většinou první v roce) a předchází jim maraton v práci, kdy si já i muž potřebujeme napracovat dovolenou, dotáhnout resty a vyčistit stůl. Jsme unavení a jediné, na co se těšíme je, že se budeme věnovat dětem, hrát s nimi hry a nebudeme muset vůbec nic řešit a ohlížet se na jiné.

To Vánoce s matkami nejsou - tchýně je perfekcionistka, která musí mít všechno skvělé a dokonalé. Večeře má 8 chodů protože se "to musí", všichni mají být slavnostní a nazdobení a celou dobu vánočního veselí řve televize. Když něco není dokonalé tak se hroutí a říká, jak je vše zkažené a strašné. Moje matka oproti tomu neustále vše kritizuje a celou svojí bytostí se mi snaží dokázat, že je lepší než já. Uklízí po mě uklizené, předělává stůl, neustále kritizuje každý můj čin a dává mi jasně najevo, že je lepší, šikovnější, chytřejší a když dojdou argumenty, tak že je starší a z toho pohledu jí musím poslouchat a respektovat.

Děkuji, nechci.

Takže jsem sobecká. Jsem jen se svými dětmi a mužem, babičky navštívíme mimo Štědrý den a to kdy se mi to bude hodit. Pokud se já sama dostanu ve starším věku do situace, že semnou žádná z mých dcer nebude chtít Vánoce trávit, rozhodně nebudu nikomu přítěží a budu si pravidelně objednávat na svátky vánoční zájezd do Egypta k moři. Protože přežívat běsnění babiček, jenom proto, abych dětem ukázala, že se to tak dělá - a aby oni mě pak museli kvůli zvyku na vánoce snášet i když o mě stát nebudou - nepovažuji za kvalitní trávení vánoc...

antoinet
16. pro 2023

Tchyně ti dala ten něj dáreček života - muže 🙂 Já bych se hecla, je to ten nejlepší vzor pro děti.

honatko092
16. pro 2023

@hanka_12345 chápu, my jsme šilená rodina pořád spolu 😆

westie
16. pro 2023

A zkoušel té šílené tchýni někdo říct, že si přejete, aby se chovala jinak? Nebo má i manžel strach ji asertivně konfrontovat? Neplatí přeci, že návštěva má dodržovat pravidla hostitelů? Jenže to by to někdo těm lidem musel říct, co chcete za pravidla dodržovat. Nejsem na straně tchýně, ale řešit to rovnou tak, že ji na svátky nechci, když si můžu nastavit hranice?
Nějak si neumím představit, že si můj syn najde v dospělosti ženskou, které na mě bude něco vadit, ale ani mi on ani ona nebudou schopni říct, co to je.

fire85
16. pro 2023

@hanka_12345 co bys utla? To ze babičky mají rady svoje vnoučata a chtějí se jim věnovat, než vyrostou? Mám to podobně, moje děti jsou u našich každý měsíc na cely víkend , jsou třeba donkinq do zoo, plus u tchánu nekolikat týdne třeba po školce. Divný nam to nepřijde. A není to tak ze se jich chceme zbavovat, spíš podporujeme ty hezké vztahy.

emillyhk
16. pro 2023

@westie Když ono to někdy není jen o nastavení hranic. Vidím to u nás - mamka je hodná ženská, ale prostě brutálně sebestředná, naprosto neschopná respektovat něčí hranice. A čím je starší, tím je to s ní těžší a psychicky náročnější. A nějaké promluvy a domluvy nejsou k ničemu, to jde v lepším případě jedním uchem tam, druhým ven. Většinou ti ale bude tvrdit, že ona taková přeci není... Takže už třetím rokem jsem Štědrý den hodila na ségru, u nás bude mamka letos až na druhý svátek vánoční. Měla jsem ji u sebe víc než deset let předtím. Bylo to náročný. Ale to co předvádí poslední dobou je fakt mazec, už i manžel má problém to ustát (a to se jí vždycky zastával) 😟

zmrzlinka
16. pro 2023

U nás jsou moji rodiče každý druhý rok.Střidame si je s bráchou.Vzdy u nás spí několik nocí, protože bydlí daleko.Muj manžel proti tomu nic nemá, protože jsou naši normální.
Jeho rodiče bydleli 5 km a nikdy na Vánoce u nás nebyli.Manzel si to nikdy nepřál.Vzdy se akorát zhadali když se viděli.A bylo to jedno jestli byli Vánoce nebo narozeniny.Tchyne už bohužel nežije ,tak to řešit nemusíme.....

honatko092
16. pro 2023

@fire85 Jé, ráda tě poznávám a ráda poznávám, že nejsme jediní, kteří se s maminkami vidí hodně často 😊 Navíc manželova maminka je sama (manželův tatínek umřel už když byl manžel malý) a já jsem taky z rozvedené rodiny, tak proč brát babičkám radost v životě, že? 😊

veroniquecz
16. pro 2023

@anetka1701 přesně a výstižně napsáno 👍

hanka_12345
16. pro 2023

@fire85 to abych mela doma nekoho nakyblovanyho 4x tydne, nebo aby mi vsici vychovavali my deti. Muj pohled na vec

ilone
16. pro 2023

@hanka_12345 proc bys utla tak pěkně rodinné vztahy? Vždyť je úžasné, jak se k sobě chovají hezky. Já spíš kroutim hlavou nad tím, kolik z vás čas děti strávený s prarodici davkuje na 1x mesicne🙈.

hanka_12345
16. pro 2023

@ilone kazdy neni zvedavy na to mit doma porad nekoho

hanka_12345
16. pro 2023

@ilone nerikam utla uplne,vsak vidat se je normalni, ale tolik?

veroniquecz
17. pro 2023

@ilone tak pokud jsou oboje rodiče daleko, tak jsme za jednou měsíčně ještě rádi 😓

zmrzlinka
17. pro 2023

@ilone tak je to podle mne hlavně tím,že prarodiče nechtějí.Tchan bydlí od nás 5 km a vidí děti když mají narozeniny a na Vánoce a ještě když ma manžel narozeniny.Zajem nemá.K sobě domů je nikdy nepozval.Vzdy se vidí jenom u nás.

drep
17. pro 2023

@hanka_12345 tak především normální je to, co daným lidem vyhovuje. Naše dcera spí tak jednou týdně u některé babičky, když chce, tak klidně vícekrát, s mojí mámou se vídáme tak 2-3x týdně, s tchýní a tchýnem taky tak. Někdy všichni zaráz, někdy jsme na víkend u našich, někdy s každým zvlášť. Ale přijde mi úplně ujetý se tvářit, že dobré a přátelské rodinné vztahy jsou něco špatnýho?! Je teda pravda, že my s manželem nejsme nastavení jako správní majitelé dítěte, které se půjčuje jak nějak propiska a půjčování se babičkách dávkuje za odměnu🙈

ilone
17. pro 2023

@veroniquecz no právě, my to máme stejně. Proto nechápu, jak by to někteří těm prarodičům davkovali🤔.
@hanka_12345 když jim to vyhovuje, je to v pořádku a hlavně je úžasné, že mají takové skvělé vztahy. Myslim, ze bychom si spíš měli vzít priklad a ne jim to ještě kritizovat.
@zmrzlinka to bylo pozastavení nad těmi, kteří čas prarodičů a dětem omezuji.