Nechci doma tchyni na Vánoce. Jak to manželovi říct?

15. pro 2023

Vůbec nevím jak manželovi říct, že nechci aby tchýně přišla na Štědrý večer, rozbalování dárků a pod.
Tchýně je taková hodně nabručená, drsná, nechápe vtip, pořád má poslední slovo, všechno vím všechno znám... Prostě jí nemusím. Manžel s ní taky nemá moc hezký vztah ( takový chladný) ale že slušnosti jí pozval na vánoce k nám protože nikoho jiného nemá. Ona hraje divadlo.. stejně jako minulý rok, že uvidí, že dá vědět atd. Minulý rok to bylo stejné divadlo a na Štědrý den přišla ještě s její další dcerou a jejím partnerem. Což mě fakt docela naštvalo protože nemám náladu trávit čas s někým s kým si nemám co říct, a ještě ne Vánoce.
Máme dvě malé děti a chci si to užít a ne být nástavná a pozorována. Letos tchýně na narozeninách dcery se chovala jako největší kráva (pardon). Furt kritizovala co dostala za dárky, furt něco mlela, když jsem se chtěla s dcerou vyfotit u dortu tak remcala že řeším kraviny a přitom sama furt fotila, točila... A ještě když jsem jí poprosila za pár dní jestli mi něco pošle řekne že nic nemá 😶. Ok...
Vztah k ní prostě nemám a nechci jí tu ale. nevím jak slušně to říct. Co se týče hlídání vezme si dceru 1x za měsíc na noc s tím že ani o minutu déle... Na návštěvu nepřijde. Vpodstatě se jí s dětmi musím vnucovat já, sama nikdy žádný zájem neprojeví až na kritiku, že si pak stěžuje svojí dceři že naše děti vidí málo 😶... Já už prostě nevím....

ilone
17. pro 2023

@drep já myslím, že dobré rodinné vztahy jsou nad zlato a má se o ně pečovat. Mohli bychom se učit...

me_druhe_ja
17. pro 2023

Já se přidávám do klubu " co bych dala za to, kdyby děti jednou měsíčně spali u prarodičů," 😀 ale my jsme jiný případ. Moji rodiče bydli 1700km a rodiče přítele 150km, nicméně jim je 75+ a nevím jak dřív, ale Každopádně teď bych jim malé děti nesverila (i když jsou jinak v pohodě a všechno). My nemáme žádný hlídání. Nula nula nikdy. Za 4 roky byli děti jednou přes noc u přítelova bratra (jsou taky daleko a je to složité to naplánovat). Když jsem v ČR, tak rodiče jsou s dětma furt, venujou se jim a vše. Tam si odpočinu. Ale zase jezdím bez přítele, takže spolu sami jsme byli za 4 roky jednou přes noc.
Sestra je na opačném spektru. Její dcera začala spát u prarodičů v 5 měsících (nebyla kojena). Už od narození trávila pravidelně několik hodin u prarodičů. Teď bude mít rok a půl a zhruba půlku týdne spí doma, půlku jinde. 🙂

eviicka
17. pro 2023

@ilone nevšimla jsem si, že by někdo dávkoval něco po měsíci. My oceňujeme zakladatelky tchyni za to, že hlídá jednou měsíčně pres noc, protože víme, že to není samozřejmost, ať už jsou důvody jakékoli.

lcn162
17. pro 2023

@jana_zofie já chápu, co jsi tím chtěla říct. Uznávám, že někdo nemá být na Vánoce sám, ale jestli není někdo schopen potvrdit, že přijde, tak ať pak jí špagety s kečupem. Slušnost musí být oboustranná

veronikav31
17. pro 2023

Mám tchýni se kterou se respektujeme,já řeknu upřímně co mám na srdci.Ona teď udělala něco co neměla a partner jí to řekl.Loni ji i tchána partner zval k nám na Štědrý den, nešli,letos znovu a to ještě uvidíme. Dceři bude 8 let,synovi 6 a chceme aby je viděli u stromečku.Nevadí mi to,je to jednou za rok.Hlidají nám děti jednou za měsíc 4hodiny po škole nebo školce a když je to o víkendu tak od rána do večera, přes noc u nich nebyli.

veronikav31
17. pro 2023

@honatko092 ani já si neumím představit,že by u nás naši nebo tchýně byli takto často.Moje máma s mou babičkou,když přijedou 1xza 14 dní na 2-3 hodiny odpoledne,tak to stačí,děcka už jsou pak nervózní,že nemůžou jít ven za kamarády(jsou zvyklí chodit sami ven s kamarády, dceři bude teď 8,synovi 6).U nás není myslitelné,aby moje babička byla tak dlouho na procházce,je už starší,má problémy s chůzí.

zuzurox
17. pro 2023

Minule Vánoce vy, tyto ji má ta její dcera...

honatko092
17. pro 2023

@veronikav31 Chápu, každý to má jinak. Ty máš už větší děti, já mám dceru 13 měsíců a syna, který mám necelých 3,5. A jsem vážně ráda za jejich pomoc, že můžu odpoledne chvilku v klidu stavět Lego Duplo zoo, aniž by to dcera bořila nebo číst si s malou knížku..a manžel zatím uklidí 😊 Prostě každý to má tak, jak potřebuje a jak mu to vyhovuje 😊

veronikav31
17. pro 2023

@honatko092 jenomže u nás je to takto od začátku,dcerka měla 2r a 1m když se syn narodil.vždy jsem do všeho děti zapojovala, vše děláme společně,když jsem potřebovala na úřad nebo k doktorovi,měla jsem děti s sebou.Hřiště,herny, nákupy vždy jsem měla oba.Oba se rychle zapojili do chodu domácnosti, pomáhají mi při pečení cukroví,při vaření, dát prádlo z/do pračky.Nespoléhala jsem na babičky, mají svůj věk a svoje zdr.problémy.

honatko092
17. pro 2023

@veronikav31 V pořádku. Úplně nechápu smysl poslední zprávy, jedině, že bys chtěla, abych se cítila jako horší matka. 😊 Každá máme jiné děti, ty moje jsou akční, i když jsem je zapojovala - zapojuju do všeho, tak odejdou do jiného pokoje a nezájem. Babičky s námi být chtějí a my s nimi, tak jsou u nás. Ty to máš jinak, jsi skvělá, žes to s nimi tak hezky zvládla! Já to s nimi kvůli jejich temperamentu tak nezvládám 🤷🏻‍♀️👍🏻

veronikav31
17. pro 2023

@honatko092 zvládám to jak se dá.Mě dost pomáhá Nevýchova.A jestli si myslíš,že mám děti co sedí,to fakt ne.Každý to dělá po svém.

mariegroth
18. pro 2023

Pokud s ni partner nema extra dobre vztahy, tak ti asi bude rozumet. Je to jeji syn a proste se citil blbe ji nepozvat a vzit pozvani zpet asi neni uplne bezny postup. Pristi rok ho “predbehni” a vezmi to do vlastnich rukou:

“Hele, loni, kdyz tu byla tvoje mama, tak mi nebylo uplne prijemne kvuli XYZ. Co kdybychom ji letos pozvali 25.prosince. Mohla bych uvarit XYZ a oslavit cely den s ni.”

boarh
19. pro 2023

Domluvila bych se s manželem, že přijde na oběd, ale dá jí vědět, že na večeři ne. A klidně bych třeba na čtvrtou naplánovala procházku(a zároveň rozloučení s ní).

pavicka
28. pro 2023

Tak jak to dopadlo? 😉