Neustálé VULGARISMY. Jak to přítele "odnaučit"?

biedronca
22. pro 2019

Přítel mluví hodně vulgarně, opravdu sprostě. Vulgarismy vyplňuje věty, prostě "slovní vata". Mluví tAK automaticky, neuvědomuje si to.
Konkrétně např.: " Šel do toho zk*rveného obchodu, koupil po*ebanou šunku a sýr". "Jedeme do té zp*čené Ostravy?"...
Je to dlaždič, prostě sprostá slova používá tam kde vůbec nemusí být, používá je v běžné hovorové mluvě.
ALE! Má to od svých rodičů. Oni také mluví velmi sprostě, vyrůstal v tom, má to zautomatizované. Já naopak jsem z rodiny,kde se absolutně vubec sprostě nemluvilo a proto sprostě mluvit mi ani nejde, nechci.
Kámen urazu je v tom,že čekáme vymodlené miminko (po několika letech a po několika potratech). Nechci, aby naše dítko mluvilo stejně sprostě jako on. Tak jak to přítel slyšel doma a příjde mu to normalní.
Jsme spolu více jak 10 let, žijeme spolu 5 let.
DÁ SE TO NĚJAK ODNAUČIT? RADY, TIPY, FÍGLE? PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE PROSTĚ MUSÍ CHTÍT SÁM....

rebe
22. pro 2019

@sudylichozrout Hypotetická otázka, ale můj muž v našem vztahu hodně změnil a já se hodně změnila kvůli němu. A oba jsme se opravdu hodně změnili kvůli našim dětem. On třeba kvůli mně přestal kouřit. Proč by enměl zvládnout přestat mluvi sprostě?
Ono se to od počítače dobře radí, že je to důvod k ukončení vztahu. V realitě hrají větší roli úplně jiné věci, v dlouholetém vztahu rozhodně, a když je ve hře i dítě, tak ukončit vztah kvůli sprostémluvě se mi jako logické řešení nezdá už vůbec.

sudylichozrout
22. pro 2019

@rebe Ja urcite nerikam, ze ma vztah ted ukoncit. Spis se fakt podivuju nad tim, ze do takoveho vztahu sla a ze v nem vydrzela 10 let. Predstava, ze bych mela partnera, za ktereho se 10 let stydim, je pro me uplne z rise fantazie. Ted je uz proste skoro pozde plakat nad rozlotym mlekem. Mozna to pujde korihovat, ale urcite to nepujde eliminovat.
Pokud se za 10 let nezmenil, nezmeni se ani ted. Tvuj muz na mnoha vecech pracovat chtel. Stejne jako ty. On asi ne.

rebe
22. pro 2019

@sudylichozrout Nečetla jsem tu, že se za něj stydí. Asi jí to doteď tolik nevadilo. Tak to je, že s příchodem dětí mohou začít vadit jiné věci s můžeme změnit jiné věci než dřív. A proč to odepsat hned a ani to nezkusit? Zrovna kouření kvůli dítěti dokáže vyřešit hodně lidí, který předtím u více než deset let nevadilo...

brunetka11
22. pro 2019

@biedronca Zkus si s ním promluvit, jak by vnímal a jakoby se mu zamlouvalo, kdyby ses podobně vulgárně vyjadřovala ty.
Že tě to trápí a přijde ti to prostě neuctivé. I vůči tobě.
Jak by mu bylo, kdyby ses tak chovala ty.

biedronca
autor
22. pro 2019

@rebe doteď mi to nejak extrémně nevadilo,neresila jsem.Kdyz jsme spolu zacinali bylo mi 18.
Ano sem tam mi to pred znamymi vadilo,ale byli jsme vsichni ve stejném věku.
Nyni to už neni o mě, ja si na to zvykla asi svym zpusobem,a kor kdyz vim,ze jeho rodiče jsou taky takoví.
Ale dítě změní myšlení a směr člověka, na me az tak nezáleží.

aselluska
22. pro 2019

@biedronca Ale ke větě promluvit si to tak k pochopení je.

loylii
22. pro 2019

@biedronca no já nevím.. na půl se chce souhlasit s tebou a na půl s příspěvky výše.. to jak popisuješ svého chlapa mi přijde jako běžný standart. Nepije, nekouří, pracuje, je slušný. Pokud se člověk pohybuje ve střední vrstvě, která má jakžtakž úroveň, tak tam takový chlap je standart. Pokud něco z těchto vlastnosti zahapruje, je to důvod k rozchodu, aspoň pro mě. A ohledně slovníku? To opravdu nezáleží na inteligenci, vzdělání. Měla jsem takového 8 let😉 a proste tak mluvil a cítil se uvolněné. Když jsme byli třeba u mých rodičů, tak sedel a radši nemluvil. Měla jsem pro nej slabost, tak jsem mu to odpoustela. V době kdy jsme začali “dělat mimi” mi to ale začalo děsně vadit! Najednou jsem byla úplně jinak nastavena... zkus se s nim dohodnout, ze doma před dítětem se tak proste mluvit nebude......

journals
22. pro 2019

Eh... diskuzi jsem celou nečetla. Moje zkušenost - takto v jednom mém zaměstnání mluvil majitel. Byl to primitiv (bez urážky kohokoliv zde). Když se s ním někam jelo, byla to vždy strašná ostuda, styděla se za něj celá firma. Jednou jsme spolu měli debatu na toto téma a já mu řekla, že mi ty jeho neustálé vulgarismy opravdu vadí. Sice nepochopil, neustále ze mě dělal princeznu, ale chvíli se prý "snažil". Nevím do jaké míry, ale nebyl schopný se takových vulgárních vsuvek v řeči vzdát. Nedokázal to.
Já něco takového úplně nesnáším, přijde mi to fakt primitivní, hloupé a buranské. Dala bych mu těžce nůž na krk, protože bych si opravdu velmi nepřála, aby takto mluvil otec mého dítěte a to v tom od malička vyrůstalo. Pro mě je nepřijatelné i to, když někdo dítěti řekne, že mu dá na prdel když bude zlobit (neřeším obsah, řeším formu), natož horší slova. Jsem ráda, že tak doma nemluvíme a ani v okruhu našich přátel tak nikdo běžně fakt nemluví... asi taky žiju v nějaké sociální bublině, ale nějak se chceme prezentovat na veřejnosti lépe. Dítě bych s někým takovým neměla, ale to je tvoje věc... popravdě bych po 10 letech moc nečekala že dojde k nějaké zásadní změně.
(požadavky typu: nepije, pracuje, nemlátí mě atd. považuji za naprosto samozřejmé 😉 )

journals
22. pro 2019

A ještě teda jedna věc - čtu, že jeho rodiče mluví taky tak. I když jeho změníš, co prarodiče? Já si tohle vůbec neumím představit... on se třeba bude i snažit. Ale co babička s dědečkem?

lysecek
22. pro 2019

@biedronca Já osobně jsem se odnaučovala několikrát (ne sprostá slova, aby mě zdejší moralistky hned neupálily, bylo to prostě nějaké úsloví, které jsem říkala tak často, že to nebylo "příjemné" poslouchat). Pomáhalo vždy, když jsem to nechtěné řekla, udělat 10 dřepů, za dva dny to bylo pryč (ovšem nebyl to u mě celoživotní zvyk). Pak mi pomohlo tu nechtěnou frázi nebo slovo nahradit něčím neškodným, ideálně podobným, stejnou slabikou začínajícím slovem (například místo Ku.va říkat kuřecí noha atd.) - člověk ze zvyku to slovo začne, ale ještě si může uvědomit a změnit to. Snad to pomůže!

biedronca
autor
22. pro 2019

@lysecek konečně jeden konkrétní jasný tip jak na to.Diskuze ma 4 strany a rady přímo jak na to, snad dvě.
Děkuji!

kaja2016
23. pro 2019

@biedronca Tipy, triky vypadaj jako snadne reseni, ale v partnerstvi ne vzdy snadna reseni funguji. Me se taky v manzelstvi osvedcilo, ze nejdulezitejsi je jakoukoliv problemovou situaci napred pochopit komplexne. Proto to ostatni podle me rozpytvavaj. Kdyby na vse pomohl nejaky trik, tak neni 50ti procentni rozvodost .-)

marketanova
23. pro 2019

Ten můj je používá jen u sexu a je to hooodně příjemné.

herminka
23. pro 2019

Já jsem měla v práci šéfa, který mluvil podobně. Byl to majitel, vykali jsme si, takže jsem neměla odvahu mu něco říkat. Při nějakém oficiálním jednání se ovládal a jednal slušně a distingovaně. Znala jsem i jeho manželku, byla to normální slušná paní. Tímto úvodem jsem chtěla říct, že chápu, že jsi to dosud moc neřešila, já jsem taky zpočátku skoro vyskočila při každém vulgarismu a pak jsem si v podstatě zvykla, že to k němu patří (i když je samozřejmě rozdíl mezi partnerem a nadřízeným).

Myslím, že by bylo dobré to s ním probrat, vysvětlit své důvody, ale on musí chtít sám a možná si to i začne víc uvědomovat, až se dítě narodí a začne mluvit.

littlenymfadora
24. pro 2019

Já mám v práci takovou kolegyni. Je fajn, jen ten slovník 🙄. Moc nechápu, jak může ženská, navíc matka takto mluvit. Už ji i s ostatníma holkama napomeneme, chvíli přestane a za chvíli zase jede dál v tom samém,. Sedět v kanclu a celý den poslouchat přesně to co je popsáno v popisu diskuze se nedá a mě osobně to vysává energii. A odnaučit to někoho kdo to považuje za normální, nebo si to ani neuvědomuje je nemožné bohužel.

marcicek84
24. pro 2019

@littlenymfadora tak to vas lituju,aspon bych si dala sluchatka do usi...

barulina
25. pro 2019

@biedronca musí chtít sám 😊 nemysli. Si že miris nízko a taky si nemysli. Že tvůj muž je bez inteligence když mluví sprosté. Psala jsi Ostravu. Já jsem ze Slezska, v Ostravě jsem žila 11 let, jinak pocházím kousek od a tam u nás se prostě sprosté mluví a ještě se to míchá s polstinoz a to i lidé s tituly a opravdu inteligentní. Po přestěhování na Valašsko už to taky slyším a i já sama se to odnauvuji. Pokud je tvůj muž fajn stačí mu to říct občas napomenout. Jde to ale musí to on sám opravdu hlidat

budouci_maminka
25. pro 2019

S mužem si nejdeme pro sprosté slovo daleko, bylo tomu vždy, mají to i tak obě naše rodiny. Kvůli dětem jsme slovník oba hodně zmirnili, az kolem roku prvorozene, kdy zacla opakovat - a ta zmena prisla sama od sebe. Pokud tvůj muz je prima a inteligentní člověk tak mu to pak dojde samo a sám se to bude snažit regulovat zvlášť když pak i dáš najevo že ti to kvůli dítěti nepřijde vhodne. Jako rozhazet se kvůli slovní zasobe to mi přijde dobře pošahane...
Holky si tu nechávají zahybat, zebrat o peníze, šlapat po sobě od tchýně za prihlíženi svého chlapa, ale pak ti tu hrdinsky říkají jak se máš jako těhotná rozchazet s někým proto, že mluví sprosté, že jim by to vadilo (smajlik co se plácá do čela)

biedronca
autor
25. pro 2019

@budouci_maminka
@barulina tak snad si to uvědomí sam, ja budu případně upozornovat.Promluvime si spolu,a věřím,ze se to zlepší.
Určitě,kdyz jsem s chlapem více nez 10 let, tak se nebudu s ním rozchazet kvuli sprosté mluve.

bamak
25. pro 2019

@biedronca tak si s ním promluv. Je to zlozvyk jako každý jiný. Někdo skřípe zuby, někdo "poklepava" nohou. Myslím, že i jemu by vadilo kdyby tohle dítě slyšelo. Domluvte se na nějaké formě odnauvovaní, ať to nebere jako buzeraci. Asi bych mu zkusila nabídnout, že na se na oplátku taky zbavis nějaké vlastní nectnosti, která mu vadí. Určitě to půjde aspoň trochu změnit. Nemum si představit, že stojí nad postýlku a říká... To je tak zku...rvene krásně miminko 😀

ilonne
25. pro 2019

@biedronca Nevím, kde žiješ, ale můj muž také nekouří, nepije, pracuje a doma funguje a "sprosty jako dlaždic" rozhodně neni. Upřímně más doma pěkného hulvata. A nezlob se na mě, ale pracující, nepijici a nekourici k tomu slušný muž standartem je. Moc hulvatu a těch co popisuješ tedy neznám.

barulina
25. pro 2019

@bamak 😆

zuz4a
25. pro 2019

@biedronca ne úplně vše zde jsem četla, ale hodně žen ti píše, že se nezmění, ale já napíši proč by nemohl. Každý se měníme a přizpůsobujeme svému protějšku. Tchán přestal kvůli dětem ze dne na den kouřit. Hlavně musí chtít chlap sám. Pak to zvládne. Pokud miminko nebude dostatečně silná motivace, bude to těžké. Jak na to mě napadá projít net, youtube, jestli nebudeš video sprostě mluvícího dítěte. Nejlépe nějakého "andílka". Že bys mu řekla, že nechceš, aby vaše dítě mluvilo takhle a třeba to zvelicila, že ve školce by to vadilo rodičům a neměl by žádné kamarády... Pak se mi líbí to nahrazování slov jiným, podobným, třeba smyslenym. Třeba místo zk*rvený zkrákaný a tak. A jak tu nekdo psal jako trest nějakou korunu a do prasatka, přidala bych k tomu i pozitivní motivaci - něco, co má rád - oblíbené jídlo, masáž, film, sexuální praktika 😀. Třeba za den bez sprostých slov. Hlavně musí vyjít z té automatiky a pochopit, že ro není normální, naopak to většinou okolí pobuřuje