Nevyžádané rady. Jak se z toho nezbláznit?

5. čer 2020

Ahoj. Potřebuju poradit a i se vypovídat. Je mi přes 30 takže žádné nevyzrálé kuře. Mám první miminko, a i když je první, okamžitě jsem se do všeho zaběhla, mateřský instinkt funguje na 100%. I podle doktorů je vše tak jak má být, dávám správné pleny, že kyčle rostou jak mají, malá není opruzená, normálně přibírá. No ale rady tchýně a mojí mámy se kupí a já už začínám šílet. Pořád slyším "já si myslím to a to" a "já bych to dělala tak a tak", a "když já měla děti tak jsem to dělala jinak" a bla bla bla. Moje máma do mě pořád hustí kvůli kojení, že u nás nikdo nikdy nekojil, a že tomu nevěří, že malá musí mít hlad a že bych měla dávat sunar. Tak jsem řekla že hlad nemá, že normálně přibírá a když jsem si svobodně zvolila kojení, proč bych do malé strkala sunar. Tuhle jsme byli na procházce a po cestě domů začla malá plakat. A máma měla řeči že to je hrozný, že ji to srdce trhá ji vidět hladovou, a že kdyby jedla sunar, že by se mohla hned najíst a vydržela by déle sytá. Pak u našich si malá nadělila do plínky. Poznala jsem to podle zvuku i podle stylu pláče. Tak jsem se zvedla že ji přebalím, a máma začla že má určitě hlad. Tak jsem ji řekla že nemá, že se musí přebalit. A měla jsem pravdu já. Nebo máma si ji chtěla pochovat, a chová ji typem silného houpání, až poskakování. Malá se ihned rozbrečela, tak jsem mamce řekla ať s ní tak nehází, že to malá nesnáší. Mamka se mi ale vysmála že to je blbost že nás taky tak chovala. a prý že má určitě hlad protože kojení je hladové a nezasytí. Tak jsem si malou vzala do náruče já, a jak se přestala houpat, zklidnila se a usnula. A máma začla že to je divný, a že má asi geny po mým manželovi, že já byla úplně jiné mimino. A to bych mohla pokračovat. Nevím jestli si to moc beru, ale štve mě, že ze mě dělají jako bych nebyla schopná se postarat o svoje dítě. Já přece sama vím co moje dítě má a nemá rádo, tak proč mi chtějí vynucovat věci a styl z doby kamenné. I když jsem už rázně řekla ať mi do toho nekecají, tak vždy to je stejné:"Já vím že to nemáš ráda, když ti radím, ale já bych to udělala tak a tak... " Poraďte jak se z toho nezbláznit.

olga_
5. čer 2020

Pevně stát za svým a vymezovat hranice - ty jsi matka, ona babička. Bych se skoro bála jí to dítě dát bez dozoru, aby mi ho nenacpala tím Sunarem...

autor
5. čer 2020

@olga_ O to se pokusila malým podrazem, a ani jsem nemusela nadávat já, malá začla prskat a nechtěla sunar. A jako já malou nedám ani na půl hodiny z očí, za prvé ji není ani měsíc, a za další když babičky nerespektují moje přání, tak jim ji prostě nedám.

mariegroth
5. čer 2020

A jejda...to jsou opravdu ukazkove nevyzadane rady. A co ji ukazat nejaky vedecky clanek o kojeni a vsechny ty prekonane povery? To moje tchyne si taky mysli, ze kazde zabreceni znamena hlad. A pokud dite breci, tak dle meho, pokud to jde by ho meli uklidnit rodice/matka. Ona to asi mysli dobre, ale ma svoji pravdu o houpani a asi i kojeni.

autor
5. čer 2020

@mariegroth To by nepomohlo, ony mají svou pravdu a já jsem ta blbá...Ono i ta malá asi vycítí že je něco špatně, když jsme doma nebo když ji mám já v náručí, tak hezky spinká. Ale jak ji mají babičky, tak je zle.

autor
5. čer 2020

@mariegroth Vlastně my všichni jsme blbý, máma by malé strkala furt heřmánkový čaj, tak jsem se ptala doktora zda je dobré dávat čaj, a on že když se kojí, že to není potřeba, a že s heřmánkem opatrně, že to může být pro mimi velký alergen. No a když jsem to pak tlumočila mámě, tak ta kritizuje názory i toho doktora 😆

mariegroth
5. čer 2020

no jo, bohuzel to ty babicky nespravne berou jako utok na jejich materstvi a styl vychovy. Hlasky: “Za nas se to delalo takhle a nikomu se nic nestalo”, to znam taky. A jak pises, mas jeste male miminko a to je ta tendence radit snad nejvetsi.

mimco
6. čer 2020

Moje nervy za vás 😡!
Tak ty stejné kecy o kojení jsem poslouchala od tchýně v jednom kuse, navíc v létě do mě jela, že ji trápím žízní, když ji jen kojím a že ji nedávám čaj, dokonce šla za manželem do práce mu říct, ať s tím něco dělá, že si nedám říct....
Byla na zabití!!!! Furt jenom sunar a při každém kviknutí, že má určitě hlad, no jako u vás....doma kvůli tomu bylo dost peklo, protože manžel se jí nebyl schopný postavit a já jsem se snažila být furt slušná, tak jsme se hádali my dva 😁.
Teď čekám druhé a jestli se to bude opakovat, jsem připravena ji poslat hned na začátku rázně do prdele 👍. Doporučuji vám udělat totéž, nebo se zblázníte....

inkheart
6. čer 2020

Empatizuji s tebou, taky to tak mám, i když tedy naštěstí v menší míře. Moje máma třeba pořád řeší, jak musí být malému zima... Já ji řeknu, je celý rozehřátý (ona to většinou píše přes net poté, co jí pošlu fotky, takže se nemuze přesvědčit tím, že by se ho dotkla), ona mi to odkyve, ale pri další příležitosti začne znovu. Jinak babička se taky divila, proč nedávám čajík, že malý musí mít žízeň. Nakonec mu čajík opravdu dávám, fenyklovy, ale jen po lzickach a z úplně jiného důvodu (protoze ho trápí bříško). Jinak kojit plánuji ideálně rok, takže taky se těším na případné připomínky 😁 ale to spíš od babiček, máma mě v tomto podporuje, protože jí kojit šlo jen do tří měsíců a chtěla déle.

autor
6. čer 2020

@inkheart Jo to znám taky že malé musí být zima. Tuhle venku teplo jak něco, malá je z domu zvyklá na chladnější prostředí. A tchýně ještě zatopila, a malá že má studený ručičky, tak ji zabalila do teplý deky 😫 malá celá spocená, žhavá, jako oni fakt nemají rozum.

mona91
6. čer 2020

Naprosto te chápu! My bydlíme v rodinném trojdomku vedle jsou naši a moje babicka, tchyně teda 200km daleko. Ze začátku taky takovéhle podobne rady, my teda šli domu už na UM a snažila jsem se měsíc marně rozkojit (u nás nikdo taky nekojil) tchyně ze začátku na pest pak byl klid pak jak začal malej tapat tak furt prudila s botama a vozila mi totálně nevhodný velký boty po neterich. Tak jsem ji řekla dost na mě nic pak ji to řekl manžel asi ještě důrazněji a byl klid a teď funguje jako super babicka i na hlídání. Moje babicka synovo prababicka vždy když malej zaknoura nebo breci tak ale jezisinkote ono ho něco trápí a tutu nunu přitom se třeba jen vzteka ze mu seberu ovladac který tak pracně získal tak na ni jsem musela velmi velmi důrazně aby dala pokoj a když vyvrcholilo to na písku kdy jsem furt slyšela jak bude nemocný protože sedi na písku.... tak jsem sebrala sebe i malého a odešla za barak, naštěstí pak dva dny bylo hnusne a pršelo takže jsme nebyli venku a ani se neviděli a babicka to brala tak ze ji ho nechci dat a od té doby klid. Máma moc jako babicka nefunguje bohuzel ale vždy když přijede od kamarádky co má taky dceru s malým dítětem tak mi dává rady o které fakt vůbec nestojím a to už jsem po ni vyjela ze mě to vůbec nezajima co dela Ivana ze s její výchovou nesouhlasím a ze si syna budu vychovávat jak já uznám za vhodne a byl klid... v sestinedeli je to strašně těžký hormony pracuji ale buď to rázně a velmi důrazně utnout jejich chování nebo se toho nezbavíš bohuzel... a co teda u nás zabralo ve všech ohledech byla věta ze taky malého nemusí videt vůbec... je to drsný ale efektivni

lennus
6. čer 2020

Zastavit, dokud je čas i za cenu konfliktu! Tchyně nám u druhého měla tendence kecat do výchovy, ale zarazila jsem ji a chvíli se s ní nebavila, bylo toho už moc, já si ale nic nenechám líbit! Opravdu na to pozor, bude toho přibývat, řekněte, že je vám to nepříjemné, že ony si už děti vychovaly, jinak bych klidně odcházela, pokud nefunguje domluva, prostě přitvrdila, hrozně to obhajování vyčerpává, ale vy se přece nemusíte obhajovat! Jinak kojení WHO doporučuje do 2 let, můžete to svézt i na dr, dřív nekojil nikdo, já syna 22 m. a dceru nedávno dvouletou stále kojím a nikdo z rodiny by si nedovolil říct popel, jen mě mamka a teta chválily u prvního, že ony to nezvládly. Držím palce,ono to pp dobrém fakt moc nejde, já už se připravuju na to, že jednou budu tchyně a říkám si Do ničeho nekecat 😆

mourovatakocka
6. čer 2020

Z těchhle keců se mi otevírá kudla v kapse. Je třeba to utnout v zárodku, jinak bude hůř. Slušně vysvětlit, že ty to budeš dělat takhle a až budeš hrot poradit, ráda se zeptáš. Můžeš přihodit, jak jsi vděčná, že se i tebe postarala, případně tchýně i syna, ale teď jsi ty matka a vychováš podle svého. Stůj si za svými názory a pokud to není nutné, dítko nenechávej s babičkama. Klidně se poraď s manželem a něco vymyslete. Oháněj se případně radami lékaře - na starší generaci to někdy zabírá.

letalnica
6. čer 2020

@mourovatakocka No jak kdy. Moje tchýně by pořád malému strkala čaj, a když jsem jí řekla, že mi doktorka poradila, že kojené děti už další tekutiny nepotřebují, prohlásila, že doktorka tomu nerozumí! Teda ona to neřekla mně, tlumočil mi to její synáček, který byl s matinkou naprosto zajedno. A nejen proto už spolu nejsme 🙂

mourovatakocka
6. čer 2020

@letalnica Hexa a synáček asi taky dáreček 😤

gamboland
6. čer 2020

Jojo, tchyne mela potrebu se me zene do techto veci take s*at. Zena je takove slabsi povahy, neumi rodicum moc odporovat, takze jsem musel zasahnout ja. Je to dite me zeny a moje, nikoliv tchyne/tchana. Pokud nebudou dodrzovat nase pravidla, tak s malou nikdy nebudou sami. Na takove ty chytre reci "my to delali tak a tak" jsem alergicky. Nase dite = nase pravidla.

aronek
6. čer 2020

Tak moje mamka naštěstí do ničeho moc nemluví, jen pořád, že musí mít děti kapesník a papírové neuznává, takže jim věčně do kapes cpe ty látkové. Myslím, že brzo už budu mít doma všechny co má. To tchyně je jiný level. Malému je zima, špatně krmím, tohle už může, jak to, že ještě nechodí, nemluví, proč nemá boty a pod. V nestřeženém okamžiku dala 3 měsíční holce zmrzlinu a pod. Takže jsem kontakt prostě omezila. Hlídání nula, jen nevyžádané rady. Staví se na kafe, projede mi co vařím, jestli neumírají hlady, pronese něco o nepořádku a co by mělo být jinak a jede domů. K ní jezdí jen přítel s dětmi a mám klid. Mimo jiné, ona vychovávala jedináčka a jako kuchařka si domů nosila jídlo. Já mám děti čtyři - což tedy taky nerozdýchala, vařím dle potřeby každému dle věku. Do toho barák, kde se snažím na zahradě pěstovat zeleninu, zavařuji a chováme zvířata. Takže já se fakt nezastavím a její, že bych měla děti dovézt do města aby se s ní prošli po městě mně fakt točí. Ona se chce chlubit a já ztratím půl dne. Takže pokud musím jedu, pokud jí potkám, ať se pochlubí, aspoň v klidu nakoupím, ale jinak smůla. Chce to nastavit, aby se to dalo přežít, jinak je to opravdu na zbláznění.

peleta
6. čer 2020

Jezis to je presne ta hladova generace, ktera resi jen zradlo 🙂 Uvidis ze az povyroste budou do ni cpat horem dolem vsechno, co ty zakazes. Ja to nechapu, porad se ohani za nas se to delalo jinak a dobre a nevidi ze jejich generaci kosi rakovina tlustyho streva jak mouchy....

amazonkajanik
6. čer 2020

Mno,tak maminka je s prominutím pěkný mimoň. Prej kojení je hladové. A i kdyby měla malá hlad,tak stejně před tím se přebalí. A to houpání,každé dítě je jiné,má jiný rytmus. Syn třeba v kočárku potřebuje houpat,když usne,ale v postýlce usne bez toho a to mu bude rok a má to takhle od narození. Výjimka je,když ho hodně chytnou zuby. Mě se paradoxně snaží do výchovy kecat ségra,které se o děti od narození starala mamka,aby mohla do práce. Třeba mi nutila pro malého dort,když mu bylo čerstvých 11měsíců (slehacka,čokoláda,cukr) ve 4měsících mu chtěla nacpat jablko. Nebo paní od nás z hospody podávala malému takový ten sladký pendrek,prej ať si kouše 🙄 že její holky v roce jedly úplně všechno. Pro mě jedním uchem tam a druhým ven!

dejvitka
6. čer 2020

U nas je to uplne stejne. Jen kombo tchyne i mamka. Prcek se narodil v zime - kdyz moc spal, duvodem bylo, ze jsem ho malo oblekla a je urcite podchlazeny - nakoupili nam kombinezy, cepice a rukavice (vse jsem samozrejme mela a nemyslim, ze mi maly nekdy prochladl). Kojeni dele nez 3 mesice - uz to pry prehanim. Uz musim mit slabe mleko, kdyz porad kojim 3x za noc, ma hlad. Chovani - nechovej ho kdykoliv piskne, rozmazlis ho a uz doma nic neudelas (podotykam, ze tohle razily obe uz v 6ti nedeli), pak prikrmy - paneboze az po 6 mesici ? Umre hlady. Od 4.mesice je nutna kase na noc. Voda, caj - musis davat hned tekutiny, to dite ma zizen, kojeni je jidlo, musi pit ! Dite v posteli - zalehnete ho, bude pak chtit spat s vami porad (asi az do puberty 😂). Satek na noseni - nicis mu zada, kycle...... A mohla bych pokracovat.
A k tomu - za nas to bylo lepsi, to je nesmysl protoze se to za nas delalo/nedelalo.
Ze zacatku mi to taky hrozne vadilo, stvalo a furt jsem mela potrebu jim vse zduvodnovat, vysvetlovat a hlavne obhajovat se. Ale uz to nedelam. Bud nereaguju vubec, nebo jim v klidu reknu, ze nam to takhle vyhovuje a ze je to nase dite. Uz si trosku i zvykly a ubraly. Ale je to asi i tim, ze ony se proste tesily na roli babicek a mely nejakou predstavu jak dulezitou poradni roli budou mit, protoze sami takhle cerpaly rady od svych matek a nebylo bezny si neco hledat na internetu, cist knihy, psychologicky studie atd atd. Ja si vzdy rikam, ze to ve vysledku mysli jen dobre. Neco jim fungovalo, chteji to predat, nechapou, ze by to mohlo byt jinak spravne. Tak to proste chvili vsichni prezijem 😁. Ale nejsi v tom sama.

rnika
6. čer 2020

Snažit se nastavit hranice a hotovo ( ono se to lehce řekne, ale je to boj... prvního syna jsem měla v 29 a tchýně i máma furt hořekovali jak jsme mladý na děti a jak se o něj postaráme, přitom ony měli první dítě po dvacítce a to bylo v pořádku...). Rady jak co dělali líp jsem poslouchala pořád... s rokama se to mírní, ale je to boj stále a to už mám děti 4 ... stejně si tchýně neodpustí poznámky typu, že jsou oblečený moc nebo málo a pod.

pipi_puncocha
6. čer 2020

Ach, ano. U nás je to pořád Kdy už ho KONEČNĚ přestaneš kojit? To ho chceš kojit až do maturity?? Syn má podotýkám 6.5 měsíce.😅😅

marti89
6. čer 2020

To bude asi snad v každé rodině. U nás je zase problém s tchánem - když k nim manžel začal malýho vozit na pár hodin o víkendu bez mé přítomnosti, ládovali si ho, čím chtěli oni (takže samozřejmě věci, které si já nepřeju a malému nedávám, protože trpí na atopický ekzém a vím, co mu to zhoršuje). Napsala jsem tchýni dost důkladný seznam, jak o malého pečuju, čím ho mažu, jak koupu (když tam chtěl přespat), co mu nedávám jíst vůbec a co minimálně. No a samozřejmě když jsem tam nečekaně dorazila také, tak tchán už ve dveřích nastartovaný se sladkým v ruce, že já mu to přeci nedávám. A pak se mi nemělo dítě do 2 dnů od jejich návštěvy osypávat, když ho ládovali extra silnými zeleninovými vývary, když kořenová zelenina obsahuje histamin dráždící kůži atopiků a čokoládama. Takže co se týče kosmetiky, jsem už radši začala vše posílat i ve větším množství, aby se náhodou nestalo, že něco dojde a budou mu cpát svoje chemický srajdy. Bohužel to vměšování do kojení musí být opravdu hodně náročné na nervy, zvlášť když to slyšíš pořád dokola.. :( Ještě že děti rostou tak rychle, potom už si sami spoustu věcí řeknou, že si nepřejí..

autor
6. čer 2020

@mourovatakocka No právě... Já mám svůj rozum, ale aby byl klid tak říkám i to, co mi říkal doktor. Čekala bych že to zabere a ono ne. Prý je to všechno divný, za nich to bylo tak a tak, a shazuje nakonec i toho doktora, jestli je vůbec dobrý. Ona je i proti doktorovi protože není z našeho města (ona chtěla chodit po doktorech se mnou). Za doktorem dojíždíme, protože je fakt zlatý a chová se k malé naprosto úžasně, v téhle době je to až neuvěřitelné. A to ještě měla kecy že proč s malou chodíme k doktorovi s manželem oba, že ona chodila sama, že za nich se nesmělo chodit ve dvou. Si myslím že prostě žárlí...

marti89
6. čer 2020

A jéje, když čtu to chození po doktorech - to mi dělal tchán. Manžel jim vyzvonil, kdy jdeme s dítětem na kontroly nebo očkování a on se musel vždy projet na kole a zrovna kolem doktora, takže nás zcela náhodou potkal. A když už tam je, tak proč by přece nešel s náma. Nemusím podotýkat, že jsme tam chodili jak dementi - dítě, já a manžel, tchán a někdy i tchýně. Musela jsem manžela důrazně požádat, aby držel před nimi zobák, že si nepřeju, aby s náma chodili k doktorovi - kdybych někdy pomoc potřebovala, řeknu si o ni sama. Potom se aspoň přestali vnucovat do ordinace a potkávali jsme je cestou od doktora.

autor
6. čer 2020

@marti89 No právě, děti rostou hrozně rychle a já si chci to svoje sladké maličké miminko užít co nejvíc, a ne jen bojovat s babičkami. Přece matka dítěte je nejvíc a má právo si to dělat po svém ne?

filigranologie
6. čer 2020

Delas to skvele a preju pevne nervy. Oni to nemysli zle, dost mozna kdyz mama vidi, jak ti to vsechno krasne prirozene jde, tak je ted nejista, zda ona vse delala ok, tak to muze byt jeji obrana. Jestli na to mas dost nervu, tak to zkus prejit s vedomim, ze ona ma v sobe nevyresene veci, ktere si musi vyresit jen ona sama. Muzes podekovat za radu s tim, ze se rozhodnes sama, jak budes o sve dite pecovat 🙂

autor
6. čer 2020

Stejně je to divný. Celý život jsem měla se svou mámou skvělý vztah, jak dvě kamarádky. A s tátou to bylo na houby. A teď s mámou to je na houby když furt do všeho kecá a odmítá si připustit že jsem dospělá co si rozhoduje sama o sobě a svém dítěti. Ale táta je najednou super. Do ničeho se nemíchá, s malou si hezky povídá, a říká jak je vidět že je malá spokojená a že jsem skvělá máma. Proč takové nemůžou být i babičky 🤔

majina89
6. čer 2020

Nedivim se, že ti to vadi. V 6nedeli u 1.dcerky (2.den po návratu z porodky) mela máti tendence radit, klavirovala do me (ať mi nespadne z prebalovaku, ať ji neudusim prsem, atd), tak jsem ji hodne hlasite pozadala, aby odešla. Urazila se a mela jsem měsíc klid od jejich návštěv. Pak už nepindala. U druhé dcerky se scénář opakoval, jen to nebyly nevyzadane rady, ale chtěla mi preskladavat věci ve skříni. Tak jsem zvedava, kdy se začneme zas bavit.

aneta15
6. čer 2020

@pipi_puncocha tak je jasny proč máš přestat kojit. Protože pak na tebe nebude závislý a budou to ho brát. To přesně měla moje tchýně, ale ta nebyla chytrá a říkala přestaň už kojit ať si ji můžeme vzít na víkend. To jistě kojila jsem do roka a půl a tchýni tvrdila, že kojim ještě když ji bylo dva 😁

majina89
6. čer 2020

@marti89 to je fakt sileny, že mají tendence prarodiče ty deti cpát srajdama. Taky mi to dělají. Sladký buchty, tavenak. Atd atp