Odlišná příjmení po svatbě - máte zkušenosti?

maru9
6. led 2016

Ahoj holky.. první vás uvedu do mé situace - s přítelem čekáme mimčo, chtěli jsme se první brát, ale pak přišlo hned po prvním pokusu těhotenství a já se nechtěla vdávat se špekem, ale pak až s pupíkem. Takže teď už mám pupík, a přítel přišel najednou s tím, že má termín svatby (za necelých 14 dní). OK, super! Ale.. už dříve jsem narážela na to, že chci mít své příjmení, to on vůbec nechtěl slyšet, a už vůbec ne že děti budou po mě nebo že by se měl přejmenovat on, bral to jako dobře mířený vtip. Prostě to zůstalo otevřené.. teď jsem tuto otázku otevřela znovu, zase o tom nechtěl nic slyšet a myslel si asi, že jenom tak žvaním, abych ho ve sradně vytočila. Ale - 1) mám moc ráda své příjmení, je hezké, 2) jeho příjmení není ani z poloviny tak hezké jako moje, 3) mám (svůj vlastní vnitřní) problém s tchýní a přišlo by mi strašně protivné se jmenovat jak ona (při vyslovení jejího příjmení si vybavím největší drbnu na světě, která se se*e do všeho, po čem je jí houby atd.. znáte ty tchýně).. Pročítala jsem diskuze, 1. část holek si zvykla na nové, 2. část toho dodnes lituje. Obávám se, že bych byla 2. skupina.
Dnes jsme byli na úřadě vyplnit dopředu papíry a já se při podepisování, že budu po partnerovi, rozbrečela a nešlo to zastavit... nakonec to skončilo tak, že si nechám zatím své, a případně někdy v budoucnu si ho změním na příjmení zbytku rodiny, ale bylo to za dost silného skřípání zubů partnera (nečekal, stejně jako já, že z toho vznikne tak trapná situace, kdy se nás ptali, jestli se opravdu chceme vzít, když nejsme dohodnutí na jméně)..
Nemám zrovna práci, ve které bych měla velké jméno, s otcem (nositelem mého příjmení) se nevídám, mamka se jmenuje po novém manželovi (dokonce se těšila, až se zbavím příjmení po mém otci), sestry se jednou taky vdají a nikdo nebude jak mé rodné.. ale mě je ta změna z výše uvedených důvodů prostě strašně proti srsti.. vím, že budou drobné komplikace s rozdílným příjmením ve vztahu matka-dítě (každé jinak) + kecy od přítelovy rodiny + okolí, ale s tím počítám a dle mého nikdo z nich do toho nemá co mluvit .. svatba (pouze se svědky) bude za víc jak týden, takže čas na změnu tam ještě je, ale já si to prostě nedovedu představit..

Chci se zeptat, zda jste byla některá v mé situaci (ostatní situace, kdy je to ženě jedno nebo se těší na manželovo příjmení - to je situace jiná!! a na ně se neptám) a jak to nakonec u vás dopadlo, zda jste zůstaly s rodným, zda toho litujete, nebo litujete toho, že jste nakonec podlehli všem jen ne svému přání.. moc děkuji za vaše zkušenosti!!

misi78
2. únor 2016

Jsem vdaná uz 13 let 🙂 mam dve prijmeni. V te tobe to byla docela rarita. Chtela jsem si nechat jen svoje, ale manzel byl smutny tak mi ho bylo lito 🙂 Nelituju, ale mozna by se mi vic libilo mit manzelovo bez ova. Take ma cizi prijmeni.

regi09
12. črc 2018

@maru9 docela by mě zajímalo jak to je s odstupem času 🙂 ;) stále máš své příjmení? Všechno v pohodě?

blahova_andrea
12. črc 2018

no, kdybychom se jednou vzali, taky by nastal problém s příjmeními 😅 kdysi jsme se brát chtěli, přítel se s rodinou nestýkal, chtěl si vzít moje příjmení. na svatbu ale nedošlo a s rodinou se vztahy obnovily. děti máme a ty se tedy jmenují po mě. o tom jsem nediskutovala. nebudu se jmenovat jinak než mé děti, když tatínek se téměř ničeho neúčastní. ano, pracuje. ale prostě s dětmi jsem převážně já a chci se jmenovat stejně. teď kdyby došlo na svatbu, tak už bych to měnit nechtěla. měnit příjmení sobě i dětem. syn už jde do školy. v průběhu školy mu to měnit, to fakt ne. no a to, že by si vzal naše příjmení už by asi taky neklaplo. tak leda bychom si nechali každý svoje 😀

zavodnice
12. črc 2018

Také jsem si nechala své příjmení. Aspoň jsem nemusela měnit doklady a všude to hlásit. Děti budou mít příjmení po otci. Prý je to výhoda při vyzvedavani ve školce, říkal kolega, jehož manželka má také své původní jméno 😄.

blahova_andrea
12. črc 2018

@zavodnice to s tou výhodou nějak nechápu? kde a pro koho je ta výhoda? 😀

maru9
autor
22. črc 2018

@regi09 ahoj, jezis ja nekdy resila takovou prkotinu jako prijmeni? 😂 ne, prakticka vec tak se resit musi 😊 jsem spokojena, jak to je, ba navic jsem na to i trosku hrda, ze jsem si obhajila to me jmeno. Manzel dokonce zacal rikat ze na jmenu nezalezi ze prece nedela rodinu jako takovou a uz se na me pri tom blbe neksichti. Problemy s tim u doktoru ani nikde nemivam, nevadi mi, ze mi rikaji pani D.. nekdy je opravim, jindy necham tak. Dneska je odlisne prijmeni naprosto bezna vec, ze. Obcas se nekdo podivi, ze jsme kazdy jinak, ale nikdk to nijak nepitva. A skrz vztah s manzelovou rodinou jsem fakt rada, ze se jmenuju jinak nez oni (se pri a po svatbe jeste vybarvili). Udelala bych to znovu stejne.

regi09
22. črc 2018

@maru9 jsem rada, ze to takto mas ;) take ja si sve prijemni drzim a hodlam tak pokracovat i u sve nynejsi svatby... Takze parada!!!! ;) tez se jmenuji jinak jak me deti a nikdy me to neobtezovalo... Vse se da krasne resit s prehledem a nadhledem... At se dariiiii

frufrunka
23. črc 2018

Nečetla jsem předchozí diskusi, ale v mnohém to mám podobné. Ustoupila jsem, mám manželovo příjmení (už 11 let) a nikdy jsem si na to nezvykla. Dneska bych to řešila kulantně, nechala si rodné a přijala manželovo. Manželovo se uvádí jako první v pořadí, rodné je na druhém místě. Ale co vím z praxe, lidé stejně berou v potaz jen to druhé příjmení, takže rodné... 🙂 Kdybych se mohla rozhodnout znovu, udělám to takhle. Teď pátrám po smyčkách, jestli to jde změnit za manželství, ale na matrice mi řekli, že nejde... ☹ Takže mi zůstává manželovo příjmení, se kterým mám čím dál větší problém. Za mě je tedy jasnou volbou mít dvě příjmení, těch oficiálních formulářů zase člověk v životě tolik nevyplňuje a pro soukromou potřebu je možné používat nadále pouze svoje příjmení... 🙂

zavodnice
23. črc 2018

@blahova_andrea Ze prý
ve školce obvykle znají podle obličeje maminku, takže když jednou přijde pro dítě tatínek, mají aspoň stejné jméno 😀. Já dítě teprv čekám, vyzkoušeno nemam 😉.

blahova_andrea
23. črc 2018

@zavodnice je fakt, že u nás byl tatínek za ty tři roky vyzvednout tak 2x. jak se hlásil jsem se neptala, ale dítě domů dovedl 😀 já jsem moc ráda, že se s dětmi jmenujeme stejně a neměnila bych. bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě. zvlášť, když vztah tak nějak odplynul do háje. s dětmi budu ještě dlouhá léta. bude pro mě jednodušší, že nemají cizí příjmení, víc by mi to ubližovalo psychicky, nehledě na praktické stránky

buldrik
23. črc 2018

hehe, moje story pokracuje 🙂 uz me dostihla neschopnost holandske banky pochopit, ze moje rodne prijmeni proste neexistuje. Normalne jezdim s manzelovo kreditkou, ale zacali to v USA vic kontrolovat a zacali ji odmitat - protoze moje krestni jmeno nezacina na "A" 😀. To bylo porad .. a kde je to "A.." v pase ? Takze pri posledni navsteve jsem byla nucena vzit svoji kreditku kde mam obe prijmenu, i kdyz v dokladech mam samozrejme jen manzelovo. Ve (spravnem) ocekavani dotazu, kde jako muzou overit moje prijmeni jsem vyrazila vyzbrojena oddacim listem, prelozenym do anglictiny a s apostilou. Kupodivu jsem to vsude v pohode ukecala, ale komu by se to chtelo porad vsude tahat. Ale holandska banka je neoblomna a proste mi to rodne uz neexistujici prijmeni odmitaji vymazat.

regi09
24. črc 2018

@buldrik banka má zřejmě svůj vlastní svět :D

vercik83
30. říj 2019

Já si tesne pred svatbou vzala rodne prijmeni me babicky. A dcera se jmenuje jako ja,manzel jinak. Nez aby mne rikali manzelovym prijmenim to spis reknou mym prijmenim manzelovi. Jsem spokojena, manzelovi to extra nevadi. Ted jeste kluka,at nese prijmeni s temer jistotou dal

pkocka
10. pro 2019

Zdá se mi, že ty z vás, které mají problém dobrovolně a bez jakýchkoliv diskusí přijmout po svatbě manželovo příjmení, nejsou dostatečně zralé na tak závažné rozhodnutí jakým uzavření manželství je. Pokud přece někoho miluji tak, že s ním chci spojit svůj budoucí život, tak s láskou, úctou a hrdostí přijmu jeho příjmení a budu pyšná, že k němu oficiálně i podle příjmení patřím. Já se letos v lednu vdávala již potřetí a neměla jsem nejmenší problém si opět, jako již dvakrát změnit příjmení a začít novou kapitolu svého života. Můj názor je tedy ten, že která s tím má problém, tak ať se vůbec nevdává, není na to zralá!

liss_durman
10. pro 2019

@pkocka to jetedy slovo do pranice. Ono se to vzdycky da otocit, ze proc si tedy muz nevezme prijmeni zeny, kdyz s ni chce stravit cely zivot a miluje ji 😊 Myslim, ze v teto spolecnosti zasadne chybi empatie a respekt jinych nazoru, nez je ten nas. Ja osobne se nedivam na zen, ktere si berou manzelovo prijmeni, jako na menecenne. A nevidim duvod, proc by me nemohly takove zeny povazovat za zralou pro manzelstvi, kdyz prpste manzelovo prijmeni mit nechci.

zuzineckah
11. pro 2019

@pkocka a co je zralého na tom vdávat se třikrát??? To zas hlava nebere mně, nezlob se. To mi přijde mnohem větší úlet než zachování dívčího příjmení.

biedronka10
11. pro 2019

@pkocka tak jestli tu chces kritizovat zenske, ktere maji problem se vzdat sveho prijmeni, byť to vubec nevypovida o velikosti lasky, nebo vaznosti manzelstvi (ja mam treba obe dve a lepsi rozhodnuti jsem udelat nemohla), tak byt tebou se nechlubim, ze se vdavam potreti...... Protoze treti svatba je varovny signal, ne stav prijmeni.

pkocka
11. pro 2019

Já se nechci chlubit tím, že jsem potřetí vdaná, jenom jsem tím chtěla říct, že mi přijde přehnané přikládat rodnému příjmení takovou váhu, nebo si ho chtít necht jenom proto že některá nesnáší budoucí tchýni. Jak už tady zaznělo, neberete si přece tchýni! A aby si měnili příjmení muži, no tak k tomu nevidím vůbec žádný důvod! Ono se tohoto totiž co se týče mužů za celé generace příliš nezměnilo. Pořád to jsou v skrytu duše lovci, hrdí válečníci a hlavně nositelé rodového příjmení a jeho odkazu, takže po nich přece nemůžeme chtít aby příjmení, které se dědí z otce na syna již bůhvíkolik generací jen tak odhodili jenom proto, že si jejich budoucí žena postaví hlavu a vzepře se generacemi prověřenému fungujícímu pořádku. Z mého úhlu pohledu se mají manželé jmenovat stejně, neboť je to nejen hezké, ale i praktické a nepůsobí to zbytečný chaos kdy není na první dobrou zřejmé kdo ke komu patří. Např. manželé Novákovi zní přece daleko lépe než třeba manželé Pokorná a Novák. Když už se někdo nedokáže z nějakého mě nepochopitelného důvodu vzdát svého příjmení, tak už je lepší mít obě příjmení, než jenom rodné.

ondul
11. pro 2019

@pkocka "Pořád to jsou v skrytu duše lovci, hrdí válečníci a hlavně nositelé rodového příjmení a jeho odkazu, takže po nich přece nemůžeme chtít aby příjmení, které se dědí z otce na syna již bůhvíkolik generací jen tak odhodili jenom proto, že si jejich budoucí žena postaví hlavu a vzepře se generacemi prověřenému fungujícímu pořádku."
:D :D :D Nezlob se, ale takovejhle blábol sem už dlouho nečetla :D Obávám se, že čteš příliš mnoho červené knihovny s tematikou skotských horalů. Jestli ne, tak gratuluju k třetímu hrdému válečníkovi v řadě, který si tě bere :D

zuzineckah
11. pro 2019

@ondul takže by ses klidně jmenovala "Jebavá", jo? Já tedy ne a nechtěla bych takové příjmení ani pro své děti. A upřímně, názor hrdého bojovníka by musel jít v tomhle případě stranou. Tobě by zase evidentně neškodilo dát trochu váhy stavu manželskému, protože jestli nejsi dvojnásobná vdova, tak pak si tuto instituci nejspíš pleteš se sběratelstvím příjmení a lovců 🤐

pkocka
11. pro 2019

Nezlobte se, ale přijde mi, že hlavním a jediným důvodem proč se některé ženy brání stejnému příjmení po svatbě je urputná snaha se za každou cenu vyrovnat mužům a opičit se po nich úplně ve všem, protože proč já bych si měla měnit příjmení, když muž si ho taky nemění, tak si najust nechám to své a basta! Důvod jako, že je jediná dcera svého otce neberu jako pádný argument, protože se to týkalo i mě, příjmení mého otce taky mým sňatkem zaniklo, no a co, přece nejde o život, vždyť je to proboha jenom příjmení! Přijde mi že dnes už málokterá žena dokáže připustit, že muž je prostě úplně jinak nastavený než žena a že je to tak naprosto v pořádku a že to je vlastně moc fajn a že ženy i přes veškerou snahu nikdy nemůžou být ve všem stejné jako muži čistě už jenom proto, že se tak nenarodily! Myslím že tahle snaha spíš svědčí o nízkém sebevědomí než o emancipaci, protože zdravě sebevědomá žena se necítí jako méněcenná, nebo podřízená muži jenom proto že se jmenuje jako její manžel. Mimochodem je velice příjemné když necháte muže aby se k Vám choval jako muž a dovolíte mu aby byl hlava rodiny a Váš ochránce, pak si Vás hýčká a snese Vám modré z nebe, naopak u ženy která vše zvládne, všechno ví a zná, většinou nabude rychle dojmu, že ho vlastně nepotřebuje a jde o dům dál, tak bacha ať na tuto urputnou snahu vyrovnat se mužům nedoplatíte samotou...

drep
11. pro 2019

@pkocka já myslím, že spousta z těch “generacemi prověřených fingujících pořádků” stojí dost za vyližkapsu. Ano, změna příjmení je důvod, proč se nechci vdát. Mám své přijmení ráda, celkem dost jsem toho s ním dokázala a nechci pár let zase vysvětlovat, že sice volá “yyy”, ale to je tatáž osoba jako “xxy”, takže když říka, že máte hned přijít, tak proto, že vidí problém, ne protože je to mladý neznámý posera. Navíc jsem pod ním napsala i nějaké odborné články, které by se mnou najednou přestaly být spojované. A v neposlední řadě se prostě nechci do telefonu představovat jako mužova ex.

pkocka
11. pro 2019

@zuzineckah No pokud bych se seznámila třeba s Jebavým, tak buď by mě to rovnou odradilo si s ním něco začínat, nebo bych si ho prostě nevzala, všechno je věc volby. Jinak nejsem ani sběratelka manželů ani příjmení, prostě vždy se nepovede výběr. 1. muž se před svatbou přetvařoval a když se ukázalo že je to cholerik a chorobný žárlivec a že život s ním bude jedno velké peklo, tak už bylo pozdě, 2. muž mě zase sprostě využil, tvrdil že mě miluje a přitom se chtěl jenom dostat z ubytovny, mít domácí zázemí a rodinu a já mu přišla dostatečně hodná, tvárná a po ruce, i přesto že jsem se toto dověděla při jedné hádce až po 10 letech manželství, vydržela jsem s ním kvůli dětem ještě dalších 5 let. Jelikož jsem věčný optimista, tak jsem do toho šla ještě jednou, vždyť se říká do třetice všeho dobrého, ne? Teď konečně mám pořádného chlapa se vším všudy který si mě hýčká, stará se o mě a ochraňuje mě a já si to strašně užívám. Pokud se některým z Vás povedl výběr hned na poprvé, jako třeba mým rodičům, budiž Vám přáno, já to štěstí bohužel neměla.

pkocka
11. pro 2019

@drep No tak se nevdávej, to je taky možnost, nebo si můžeš vzít ke svému příjmení ještě to manželovo. Jinak ať už se budeš představovat do telefonu jakkoliv, tak jeho ex bude vždycky jenom ex, to je minulost a s Tebou to nemá nic společného, nehledě na to, že stejné příjmení jako jeho ex má nejspíš spousta i jiných žen v této zemi.

biedronka10
11. pro 2019

@pkocka ale to je taky nesmysl. Ja treba nemam potrebu se vyrovnavat manzelovi. On je vyjimecny a dokonaly takovy jakeho jsem si ho vzala a takovy proste je. Ja jsem zase jina. Ja klidne vysvetlim proc odmitam smaznout sve prijmeni a mit jen muzovo. Protoze jsem jedina v nasi rodine kdo ma deti a nikdo jiny u nas je uz mit nebude. Za dalsi, dost se zapsalo do umelcke sfery, skladani basni, psani clanku, takze proste nehodlam slapnout a sjoncit to vse. A v neposledni rade jsem hrda na svuj rusky rod, kdy nase rodina zakousela za 2,sv. valky, muj pradeda byl partizan, ktereho pak mucili zas komunisti, muj deda zase bojoval aby mu komunisti vsechno nesebrali, je to hrdy a odvazny kulacky rod a ja jsem jedina kdo v podstate tu krev nese dal skrz deti, i kdyz prijmeni maji manzelovo. Manzel je zas hrdy polovicni Rumun. A vzajemne se chapem a mame pro to pochopeni ze ja proste chci mit dve prijmeni a casto se stava, ze me lidi oslovuji po staru. Tim chci rict, ze zenskou muze vest nechani si prijmeni sve i jine duvody, nez jake uvadis.

pkocka
11. pro 2019

@biedronka10 Já ale přece netvrdím, že je něco špatného na dvouch příjmeních, to je v pohodě, mě se jen nelíbí, když má každý z manželů pouze to své. U dvojitých příjmení je přece jenom poznat k jakému muži žena patří. Já mít vybudovanou nějakou kariéru nebo postavení pod svým rodným příjmením, tak si ho také ponechám, ale zároveň k němu přidám ještě to manželovo. Já jsem byla sice taky poslední toho příjmení v naší rodině, ale jelikož jsem se poprvé vdávala v 18 letech, tak mě nikdo ještě moc neznal a historie mého příjmení nebyla zas tak bohatá, tak bylo celkem jedno, že to příjmení zanikne.

zuzineckah
11. pro 2019

@pkocka ale blbé příjmení přeci není důvod na to se nevzít, to mi přijde dost povrchní a malicherné. Zvlášť když je možnost vzít si jméno manželky (v případě třeba toho hanlivého). Vyžaduje to ale především dostatečnou soudnost, která zvítězí nad nějakou zpátečnickou rodovou hrdostí, žejo. No ano, já asi měla štěstí, nebo takhle, na štěstí moc nevěřím. Každý si svůj osud do velké míry ovlivňuje sám, a to i výběrem partnera. To ovšem předpokládá dělat neukvapené závěry a nehnat se do manželství (nebo dětí) po hlavě... Já ti to, samozřejmě, přeji a doufám, že do třetice tě opravdu potká hodný a správný chlap. Ovšem vzhledem k tomu, že si už dvakrát sáhla vedle bych se asi předčasně neradovala. Ale jak říkám, moc ti to přeji!

klarina_f
11. pro 2019

Každý by si měl první zamést před svým prahem a pak soudit ostatní. Někdo nebere rozvody a znovu svatbu, jiný zase nezkousne hanlivě znějící příjmení. Není nejdůležitější, že ten dotyčný člověk je šťastný?

Já se rozhodla jak jsem se rozhodla a jsem ráda a komu se to nelíbí nebo mě má třeba za nedospělou/malichernou..., měl by si první srovnat svůj život. Soudit druhého a říkat o něm negativa je tak tuze jednoduché. Ne? 🧐😉🌻

tensorflow
11. pro 2019

@pkocka Sama rikas, ze "no a co, přece nejde o život, vždyť je to proboha jenom příjmení!", tak proc si ho proboha menit jen kvuli svatbe? 🙂 Mam sve prijmeni pres 30 let, jsem na nej zvykla, mam ho rada, mam pod nim hromadu publikaci a proste svatba pro mne neni dostatecna motivace ho odhodit jako spinavy ponozky. Deti se jmenuji po muzovi, protoze to pro nej bylo dulezite, pro mne ne.

veruuu_kubesovic
11. pro 2019

@maru9
podle mě je tohle naprosto zbytečné svatba, první bych si ujasnila, co chci a snažila se přistoupit na kompromis, ne si klást zbytečné podmínky = chudák tvůj muž, a přece si hodláš vzít jeho, ne tchyni 🤔 Ja se vdávala, když byli dceři 2roky a chtěli jsme být rodina se stejným jménem, plánovali jsme druhého prcka, tak jsem přijala manželovo příjmení úplně bez problémů...