Odlišná příjmení po svatbě - máte zkušenosti?

maru9
6. led 2016

Ahoj holky.. první vás uvedu do mé situace - s přítelem čekáme mimčo, chtěli jsme se první brát, ale pak přišlo hned po prvním pokusu těhotenství a já se nechtěla vdávat se špekem, ale pak až s pupíkem. Takže teď už mám pupík, a přítel přišel najednou s tím, že má termín svatby (za necelých 14 dní). OK, super! Ale.. už dříve jsem narážela na to, že chci mít své příjmení, to on vůbec nechtěl slyšet, a už vůbec ne že děti budou po mě nebo že by se měl přejmenovat on, bral to jako dobře mířený vtip. Prostě to zůstalo otevřené.. teď jsem tuto otázku otevřela znovu, zase o tom nechtěl nic slyšet a myslel si asi, že jenom tak žvaním, abych ho ve sradně vytočila. Ale - 1) mám moc ráda své příjmení, je hezké, 2) jeho příjmení není ani z poloviny tak hezké jako moje, 3) mám (svůj vlastní vnitřní) problém s tchýní a přišlo by mi strašně protivné se jmenovat jak ona (při vyslovení jejího příjmení si vybavím největší drbnu na světě, která se se*e do všeho, po čem je jí houby atd.. znáte ty tchýně).. Pročítala jsem diskuze, 1. část holek si zvykla na nové, 2. část toho dodnes lituje. Obávám se, že bych byla 2. skupina.
Dnes jsme byli na úřadě vyplnit dopředu papíry a já se při podepisování, že budu po partnerovi, rozbrečela a nešlo to zastavit... nakonec to skončilo tak, že si nechám zatím své, a případně někdy v budoucnu si ho změním na příjmení zbytku rodiny, ale bylo to za dost silného skřípání zubů partnera (nečekal, stejně jako já, že z toho vznikne tak trapná situace, kdy se nás ptali, jestli se opravdu chceme vzít, když nejsme dohodnutí na jméně)..
Nemám zrovna práci, ve které bych měla velké jméno, s otcem (nositelem mého příjmení) se nevídám, mamka se jmenuje po novém manželovi (dokonce se těšila, až se zbavím příjmení po mém otci), sestry se jednou taky vdají a nikdo nebude jak mé rodné.. ale mě je ta změna z výše uvedených důvodů prostě strašně proti srsti.. vím, že budou drobné komplikace s rozdílným příjmením ve vztahu matka-dítě (každé jinak) + kecy od přítelovy rodiny + okolí, ale s tím počítám a dle mého nikdo z nich do toho nemá co mluvit .. svatba (pouze se svědky) bude za víc jak týden, takže čas na změnu tam ještě je, ale já si to prostě nedovedu představit..

Chci se zeptat, zda jste byla některá v mé situaci (ostatní situace, kdy je to ženě jedno nebo se těší na manželovo příjmení - to je situace jiná!! a na ně se neptám) a jak to nakonec u vás dopadlo, zda jste zůstaly s rodným, zda toho litujete, nebo litujete toho, že jste nakonec podlehli všem jen ne svému přání.. moc děkuji za vaše zkušenosti!!

liss_durman
12. pro 2019

@veruuu_kubesovic Otázka je stará skoro 4 roky 😀 😀 😀

zuzineckah
12. pro 2019

@klarina_f je to diskuze, tak se diskutuje. A že se v ní potkají lidé s odlišnými názory je logické. Dá očekávat, že ne všechny názory budou hezké, negativa k tomu patří taky. Spíš je dobré nebrat si je k srdci😉

klarina_f
12. pro 2019

@zuzineckah já si je k srdci neberu. Ale máš pravdu, je to diskuze. 😉

hanka_333
18. lis 2021

@maru9 A co kdyby příjmení převzal manžel? Znám takový případ

mimi1004
18. lis 2021

@hanka_333 5 let stará diskuze, počítám, že už to autorka vyřešila

kaisermil
10. led 2022

@maru9
Moje prateticka byla ve stejne situaci - dávno, v Jihlave. Oba právníci. On ji opravdu miloval a vzal si jeji jméno. Jinak by naše rodinné jméno zaniklo ( tři holky).
Buď je to opravdový chlap a miluje te. Pak si vezme tvoje jméno. Musela bys ho za to moc obdivovat. Nebo je to jen trochu chlap, takovy malochlap a pak ješitnost zvítězí a on to nedokáže. V tom případě nastupuje Emancipace - pravoplatnost a příjmení si změnite oba.
Na žádnou jinou možnost nepristupuj. A musi se to udělat hned - později uz to nebude možné.

kaisermil
10. led 2022

@regi09 Banky maji peníze a maji pravdu. Banka se vám nepřizpůsobi. přizpůsobit se musíte vy.

kaisermil
10. led 2022

@andy80 vás manžel je pro mne hrdina. Velky muz s velkým M !!!!