Otcova přítelkyně chce, aby jí mé dcery říkaly babička

kajulda
29. lis 2016

Holky, ještě jedna věc. Můj otec si našel takovou ráznější paní. Jsou spolu asi půl roku. Je docela fajn, rozumím si s ní v pečení a květinách. Ale.... Už při druhém setkání mi řekla, že pro holky bude babička ať je to naučím říkat. Moje mamča ani mužskýho mamča už nejsou mezi námi a můj názor je, že babičky byly jen jedny a nebudu je učit oslovení babi na cizí ženskou. Když jsem to říkala otci, ať se nezlobí, ale že je to učit nebudu, tak mi řek, může to být třetí babička. Já byla na mámu hodně fixovaná a nesnesu, že holky budou oslovovat takhle někoho jiného. Co si o tom myslíte?

lucisuska
30. lis 2016

My osobně to máme stejné v tom, že já ani manžel nemáme už maminky, tudíž nemá Kubík žádnou babičku a kdyby si některý z našich tatínků našel novou partnerku, neměla bych vůbec problém s tím, aby jí říkal babičko. Naopak bych byla asi ráda... Babičky byly sice jen dvě, ale když je malý nezažil, tak je to podle mě pro něj tak abstraktní, že by to nepochopil zatím, a proto mi přijde logické, aby paní, která je s dědou, byla babička.
Já jsem manžela poznala až po smrti jeho maminky a taky je to pro mě člověk, kterému jsem za manžela neskutečně vděčná, mám k němu úctu atd., ale nic víc, protože jsem ho neznala osobně, tak si myslím, že bude jednou malý vnímat i své babičky, které nikdy nepoznal.

cukricek123
30. lis 2016

Já mám nevlastního otce. Je s náma nějakých 15 let a pro moji dceru bude děda. Ale, kdyby si moje mamka našla takového "dědu" tak bych nedovolila aby ho dcera dědo oslovovala po takové krátké chvíli. To by ho nazývala třeba křestním jménem. :-/

soleilll
30. lis 2016

@kajulda Udělej to tak, jak to cítíš. Jestli by tě mělo zraňovat pokaždé, když tvoje děti osloví "cizí paní" babičko, pak je to neuč. A fakt bych si nenechala určovat, jak komu mají moje děti říkat, i když si s paní jinak dobře rozumíš!
Moje děti mají obě babičky, manželovi rodiče žijí spolu, ale naši jsou rozvedení a oba mají jiné partnery. Synovi od začátku říkám, že každý má jen dvě babičky a dva dědy a ty ostatní oslovuje křestním jménem. Trochu problém je v tom, že dcera otcovy ženy, která žije v sousedním domě vedle nich, nechává své syny oslovovat mého otce jako "dědo", přestože s nimi žije i její vlastní otec a tedy jejich vlastní děda. Vysvětluje to tak, že oni prostě mají 3 dědy. To je věc, která se mi nelíbí. Pokud máme dobré vztahy v přímé příbuzenské linii, nevidím důvod, proč "adoptovat" jiné lidi. Není potřeba něčí roli nahrazovat, zastupovat nebo doplňovat. A krev není voda. 🙂

rebejsova
30. lis 2016

@kajulda Hm, to je ošemetná věc. Chápu tě, připadá mi, že tatínkova přítelkyně trochu moc tlačí na pilu, po půl roce. Na druhou stranu, můj syn má babičky tři, moji mámu, mámu přítele a současnou ženu přítelova táty. Nenapadlo by mě uvažovat tak, že třetí jmenovaná je "cizí ženská". Mám i nevlastní dceru a ta má paní, o kterých říká, že jsou to babičky, ještě víc (kromě těch tří ještě prababičku, maminku své mamky, maminku jejího přítele). Tedy, má to tak, že chápe, že to jsou vlastně babičky, ale některé oslovuje "babi" a některé jménem (třeba mě překvapilo, že mamince svého otčíma říká "babičko"). Zkrátka, nechala bych na dětech, ať si vyberou samy, jak paní oslovovat.

laska.nezna.hranic
30. lis 2016

o tom, jak se kdo nechá oslovovat, rozhoduje jen on sám, ne ty, tím spíš, že do toho mícháš emoce, které tam nepatří. nikdo přece tvou mamku nenahrazuje. co bys byla ráda, tak děláš dusno. tohle nech na ní a pokud s tím nemají problém děti, neřeš to a buď ráda za to, že se snaží být součást rodiny a pro tvé děti být víc než jen cizí paní. i tvá mamka byla kdysi dávno pro tvého taťku cizí... krev není to, co dělá rodinu.

caverina
30. lis 2016

@laska.nezna.hranic nezlob se,ale v tom tebou budu silne nesouhlasit...rozhodovat muzu o tom aby mi treba nekdo nerikal nejakou zdrobnelinou meho jmena,ktera se mi nelibi....ale vicemene naridit aby mi nekdo prikazoval at mu rikam babicko,kdyz ho skoro jeste poradne ani neznam mi prijde dost divne...

nutricnihodnota
30. lis 2016

@laska.nezna.hranic Takže když budu lidem říkat, aby mě oslovovali miláčku, tak se mi musí podřídit? A když někdo namítne, že je to ujetý a odmítne mě tak oslovovat, tak jen zbytečně vytváří dusno, protože míchá emoce tam, kam nepatří?

kackakastanka
30. lis 2016

@nutricnihodnota @caverina myslim, ze to autorka @laska.nezna.hranic myslela tak, ze je to na domluve te pani/babicky a deti, a ze by jim do toho idealne nemel nikdo vstupovat s negativnimi argumenty, proc ji babicko nerikat 🙂

nutricnihodnota
30. lis 2016

@kackakastanka No jo, jenže zakladatelka se nezmiňuje o tom, že by to dětem zakazovala. Naopak paní, si to oslovení "babička" doslova vynucuje jak od dětí, tak od ní. Takže je to jen ona, kdo do toho dětem vstupuje s nátlakem.

kackakastanka
30. lis 2016

@nutricnihodnota to si nemyslim, ze vyplyva z prispevku zakladatelky, a ja uz jsem svuj nazor na tema v dotazu zakladatelky napsala vyse, tak uz jej nebudu ted opakovat, jen jsem chtela pomoci

makak21
30. lis 2016

Mam nového partnera a syn automaticky, sám od sebe, začal jeho rodičům říkat babi a dedo 🙂 jim to nevadí a me taky ne. Ma ještě další babičky a dedy ( moje rodiče, rodiče u taty, moje babičky a dedy, ty dva se v tom poctu ztrati 😀 ) Bydlime spolu v jednom domě a funguje to. Nechala bych to na dětech 🙂

kajulda
autor
30. lis 2016

Nebudu nikoho soudit, ani se zastávat. Dostala jsem od Vás rady, jsem ráda. A pro upřesnění, ano hned při druhé návštěvě řekla, že je pro ně babička, né že by se zeptala, zda mi to nevadí. Prostě řekla a hotovo, neuzná můj názor. Já to dětem nezakazuju, ale je mi to proti srsti. Takže tak, není důvod se tu hádat. Každá máte jiný názor

la_amanita
30. lis 2016

@kajulda
A ty jsi jí řekla, že si to nepřeješ, když víš, že tvůj názor neuzná? A co teda vlastně od této diskuze chceš?

kvakuska
30. lis 2016

@kajulda já tě naprosto chápu, cítím to stejně ... ne nadarmo se babičce na Slovensku říká "stará mama", oslovení "babička" mělo primárně patřit tvé mamce a pokud by tě zraňovalo, že by tak tvoje děti říkaly jiné ženě, tak není co řešit ... navíc bych nesnesla, aby si tohle vynucoval někdo, kdo ještě své stálé místo v rodině nemá (po půl roce to fakt za stálé nepovažuji) ... a co když se děda s ráznou paní rozejdou? příjde nová babička? ... děti by neměly mít pocit, že babičky přicházejí a odcházejí jak na běžícím pásu a je to tak normální.
Jiná věc je, když se k dětem nějaká starší paní chová pěkně, má je ráda, vídá je často, to se potom může stát, že takové paní děti samy od sebe začnou říkat "babička", i když je to třeba jen sousedka z baráku. Třeba by si i tatínkova rázná paní časem děti získala na svoji stranu a ony by jí tak začaly říkat, ale vynucovat si tohle oslovení nemůže.
No a to že někdo začne ve třiceti letech partnerovi svého rodiče říkat "tati" (případně "mami") mi příjde fakt hodně ujeté

kvakuska
30. lis 2016

@laska.nezna.hranic ... ale ani vynucená oslovení nedělají rodinu ... a pokud zakladatelka píše "cizí ženskou", tak je snad jasné, že ji zatím za součást rodiny nepovažuje ...

luj89
30. lis 2016

@nutricnihodnota A když budeš po někom chtít, ať tě oslovuje např. ,,Hanko" a ten člověk řekne ne, mě se to nelíbí, známe se jen krátce, nepřikazuj mi jak ti mám říkat, chci tě oslovovat ,,blbečku", tak to je v pořádku? To slovo prosím neber na sebe :D.

alemari
30. lis 2016

To je situace...kdyby moje děti měly rády osobu, která má ráda mojeho tatínka a mé děti, bylo by mi jedno jak jí říkají. Taky nemám maminku a moje děti říkají babičko jakékoli starší paní. Ale chapu, je to těžké.

anetka1701
30. lis 2016

@kajulda já osobně mám stejný názor jako ty. Naši jsou od sebe a jejich partneři jsou prostě teta s strejda. Pokud by některý z nich přišel s tím, že jim mají moje dcery říkat babí nebo dědo, tak je velmi rychle vynesu v zubech... Na tvém místě by mne i velmi mrzelo, že nová přítelkyně tvého táty si vydupava oslovení, které patřilo tvoji mamince...

olivv
30. lis 2016

Každá na to máme nějaký názor... Moji rodiče jsou rozvedení a oba mají nové protějšky. Mámy manžel není děda od svých dětí a naše děti mu dědo říkají. Tátova žena už babička je a našim dětem říká, že je jejich teta... to mi přijde uhozené...

babanci
30. lis 2016

Tak v tomhle jsme přeborníci. Já mám otčíma,kterému jsem říkala vždy křestním jménem a teď,co mám děti,mu říkám dědo a moje již dospělé dcery mu tak říkaly od dětství a za dêdu ho považují.Mám taky vnučku a my i rodiče jejího otce jsme rozvedení a všichni máme nové partnery,takže má 6 babićek a 6 dědečků,protože má i 2 prababičky a dva pradêdečky. Všem tak říká a jsme rozdělení na babi Radku,dědu Míšu a tak. Jedna prababi je babi bílá,má bílé vlasy a druhá je babi z Litic.🙂

caverina
30. lis 2016

@babanci to mi pripomina rodinu me kamaradky....vzdycky kdyz rika ze jde na nejakou oslavu a vyjmenuje kdo tam vsechno bude tak mi jde hlava kolem a nestiham😀nektere z nich znam i osobne ale i tak v tom mam porad hokej😎ale tam vsechna ta osloveni babicko a dedo sli tak nejak prirozene.....

babanci
30. lis 2016

@caverina No,je to masakr. Naše vnučka nás má seřazené taky podle oblíbenosti. To mám nejradši,protože já jsem mamka mamky a jsem number one.🙂

nutricnihodnota
30. lis 2016

@luj89 Tak samozřejmě by záleželo na tom, jestli se jmenuji Hanka, nebo ne. Pokud se jmenuji Hanka, tak mám na oslovení Hanka plné právo. Pokud se jmenuji Blbeček, tak můžu někomu navrhnout, že oslovení Hanka je mi milejší, ale nemůžu ho nutit, aby mi tak říkal. Ona není jejich babička, takže na to oslovení prostě právo nemá. Můžou jí tak říkat, pokud sami budou chtít, ale kde ona bere tu drzost, to po nich takto tvrdě vyžadovat?

houpacikonik
30. lis 2016

Holky vy s tím nadelate. Syn si volí sám, jak bude oslovovat. Když se rozhodne, že bude tě paní staršího věku říkat babí a pánovi děda, tak to tak je. A tituluje tak nejen členy své rodiny, ale i cizí lidi. Takže bych tomu nechala volný průběh. Ať se děti sami rozhodnou, jak budou koho oslovovat. Jinak babí, děda je provozní označení starších lidí.

babanci
30. lis 2016

@houpacikonik Já byla babi ve čtyřiceti.😁

holubice.petra
30. lis 2016

@kajulda zkus se na to podivat i z druhe strany..ano pani je s tatkou sice "jen" pul rok, ale pravdepodobne to s nim mysli asi vazne...miluje jeho a tim padem chce a asi i ma rada jeho rodinu...nez si dostane na svou stranu tebe to asi jeste potrva...jelikoz mi prijde ze ty ji to misto po sve mamce proste nechces dat :-/ ale asi by si prala byt alespon babickou pro tve deti kdyz je po boku dedecka...tim ze deti nabadas primo pred ni a rikas at ji rikaji teto ji muzes vlastne i velmi zranovat a ona to muze chapat jako ze ji nechces vlastne vubec prijmout do rodiny...proto mozna uz nezada, ale "prikazuje" ...takze ty se kvuli tomu jeste vice vzpiras a je z toho pekny kolotoc a nedorozumneni ☹ kolik je tvym detem vubec? A zkusila ses zeptat jich jak by ji chteli rikat?

kvakuska
30. lis 2016

Hmmm, zakladatelka diskuze si zrušila svůj koníkovský účet ... takže tady už nemá cenu to dál řešit 😒

brunetka11
30. lis 2016

@kajulda Řekla bych jí to narovinu - mámu mi nenahradíte, ale respektuji vás jako partnerku mého otce.
Podobné věci se vynucovat nedají, tak přestaňte tlačit na pilu.
Časem se uvidí.

A kdyby začala zase o padesáti korunách, už bych ji setřela, že jsem se na dané téma vyjádřila jednoznačně.

laska.nezna.hranic
30. lis 2016

@nutricnihodnota - to, co jsi napsala naposled @luj89 si trošku protiřečí. přijde ti drzé nechat se oslovovat babi, k čemuž má jako dědova partnerka nejblíž a je z toho znát, že si chce s dětmi vytvořit vztah (znám paní, která vlastním vnoučatům zakázala oslovovat ji babičko, protože je to pro ni označení starého člověka, a to ona prý rozhodně není - táhne ji na šedesát, takže ji musí říkat jménem), ať už je "dceřin" vztah k ní jakýkoli, ale nepřijde ti drzé navrhovat oslovení teto (když není zakladatelky sestra ani švagrová, evidentně ani blízká kamarádka) nebo jménem, případně paní XY?
půl roku je dost dlouhá doba, jsou blázínci, co zakládají rodinu po několika týdnech vztahu - jeden takový "strejda" od taťky z práce si vzal "tetu" po dvou měsících známosti a jsou spolu celý život - ale o tom jsem nechtěla. jen mě zajímalo, kdyby si děda cizí paní vzal, byla by ta jeho známost braná po takové době podle téhle vaší logiky vážněji a na onen "titul" by měla větší nárok?
pochopila bych, kdyby děti paní oslovily babičko samy od sebe a ona je sprdla, že pro ně žádná babička není, že by se jejich maminka mohla cítit ukřivděně, byť "cizí paní" měla pravdu, ale to děti neřeší, protože k dědovi patří babička, ať "vlastní" či ne. ale v tomhle případě je to úplně zbytečně vyvolávaný konflikt a rozhodně za to nemůže "babiččino nařízení". předpokládám, že dárky a pamlsky si od ní pro své děti taky nevezme, protože to není babička a od cizích si nic brát nebudou. to asi ne, co?
ještě bych brala, kdyby paní navrhla autorce oslovovat ji mami a ona s díky odmítla. budiž. ale, lidi, proč si komplikujete život a čílíte se nad blbostma, místo abyste byli rádi za každého člověka, který může vašim dětem něco předat... 😉
na autorčině místě bych za každou babičku byla ráda, i kdyby jich děda vystřídal několik, tím spíš, že tu vlastní pro ně nemá... třeba se pletu, ale úvodní příspěvek je poněkud trucovitý: když to nemůže být moje maminka, tak nikdo... přitom ochudit to může jen ty děti, kterých se kupodivu na názor nikdo neptá.

caverina
1. pro 2016

to je fakt sranda🙂...tady prece nejde o to jestli ji nekdo bude nebo nebude rikat babicko,ale o to ze si o to rekla po druhem setkani a vlastne to dala rozkazem...vam fakt prijde normalni ze jeji 30 leta dcera rika jejimu partnerovi po pul roce tati?