Přítel a jeho syn. Máte zkušenost?

24. únor 2024

Ahojky mam takovej dotaz. Pritel ma syna jsou mu 4 roky a je u nas tyden a tyden u jeho mamky takze stridavka. A problem je v tom, ze je hrozne citove rozmazlenej nebo jak to rict.. hraje vlastne tatovi na city. Vecne knoura a ja jsem z toho uz na prasky. Furt po nem leze, furt chce vodit za ruku a vecne dela smutnyho aby ho tata litoval. Mam ho rada, ale jeho chovani me ppravdu vadi. Jsme spolu 2 roky a prijde mi to cim dal horsi protoze mu od taty skoro vse projde a vecne ho lituje jak on to chce … vsechno za nej skoro dela a ten kluk skoro nezvladne vsechno sam .. kdyz tu je jsem uz takova nervozni a protivna protoze to chovani nesnasim a pritel ho moc neokrikne za nic.. ma to nekdo taky tak? Nebo nejaka rada jak se nezblaznit ? Mockrat dekuju

veronikav31
25. únor 2024

@martinka_33 ano, to chci jít s takovým doprovodem po ulici a občas jsem i tak chodila, když jsem měla čas tak jsem řekla, že si sedám na lavičku a počkám, že mám času dost a udělala jsem to, při dešti jsem stála i 20 minut s deštníkem.

mjbkarol
25. únor 2024

Na tohle se hodi citat “Byla jsem skvela matka, dokud se mi nenarodili deti”. Myslim, ze na ctyrletaka mas realny pozadavky, ale nerealny ocekavani. Jasne, chtej po nem aby si treba daval bundu na zidlicku, ale necekej ze to poslusne bude delat. Proste nebude, je to malej nevyzralej kluk. Vzdyt tohle nedelaj ani starsi deti a teda kolikrat ani dospelej cchlap neresi, co z nej kde odpadlo😃A ano spousta ctyrletaku jsou neposlusny a urvany a uknourany, vzdorujico bytosti. Je to proste prirozene. Navic ve stridavce as novym sourozencem. Tady bych prave ocekavala zhroseni uplne vseho u ctyrletaka v nasledujicich mesicich, protoze miminko zacne vic okupovat prostor, prosazovat si svoji a az v te dobe se casto sourozenci zacinaji bourit.Doporucuji obcas poslechnout nejake podcasty od Vladky Bartakove - Jak vychovavat a neznlaznit se. Umi vysvetlit i proc te ten ctyrletak tak stve, lip se ti na to pak napoji a muzes dost infa uplatnit v praxi se svym ditetem.

klokanka31
25. únor 2024

@martinka_33 Naše malá si šetří od malička penízky do pokladničky, a když něco fakt chce, co já bych zrovna nekoupila, tak jí řeknu že jestli to teda musí opravdu mít, tak ať si to zaplatí ze svých korunek...Tuhle si koupila plyšovou želvu za 500. Jasně, má plyšáků dost, ale bez želvy by se neobešla, tak její rozhodnutí, její penízky. Teď ví že má pokladničku skoro prázdnou, a že musí zase šetřit...😊

martinka_33
25. únor 2024

@klokanka31 no takhle to mam se staršími, ale ve dvou letech to uplne nefunguje 😅 dvouleté díte tohle nepochopí. Cim jsou starsi, tim lepe se s nimi baví 👍

elesse
25. únor 2024

Popisujes normalni ctyrlete dite, ktere se chova obdobne jako muj syn, ktereho bezne vychovavame - pozdrav, sed u jidla, oblikej se:D a ne, nedela to. S babickami ano, ale v bezpecnem domacim prostredi se konkretne me neumi ani obliknout. De vsim chce pomahat, protoze mladsi segre taky pomuzu… vis o tom evidentne houby, nemas realne pozadavky. Zkusila bych si o om neco precit/poslechnout

martinka0209
26. únor 2024

@elesse to jsi mi připomněla mojí tchýni,dcera neumí pozdravit ani poděkovat,to je strašný a když jsem jim řekla ať jí to připomenou,když něco chceš,tak co se říká atd.,tak tchýně s tchánem,ale to jí máte vychovávat vy ,taky ji bylo tenkrát 4,prostě tohle se dětem musí občas připomenout,aby si to zafixovali a šestiletou,musím taky občas upozornit ať sedí hezky u jídla

autor
26. únor 2024

@martinka0209 jde o to, ze se mu vse rika tak 30x za den kazdej den .. to neni jenom jidlo toho je vic, ale je to unavujici to rikat celej den a je to jak mluvit do dubu 🤷🏻‍♀️ jsou veci ktery se daj pochopit, ale sikanovat psa proste nemuze a dela to stale dokola.. o to me jde. Jeho mamce uz rikal, ze chce byt jen u nas, ze tady ma za vsechno odmeny a muze koukat furt na pohadky a vlastne tady ma vetsi volno.. tak to asi neni dobry ne 🤷🏻‍♀️jinak stale chapu ze je to jedte dite, ale veci ocaď pocaď proste.

klokanka31
26. únor 2024

No a vysvětlujete mu proč se musí chovat k pejskovi hezky?

veronikav31
26. únor 2024

Když je u vás tak kdo se o něj primárně stará? Kdo mu povoluje pohádky a odměny?
Vysvětlovat, že pejskovi se neubližuje, protože ho to bolí. Kdyby někdo za ním přišel a takto mu ubližoval,tak by ho to bolelo.
Je to někdy unavující vysvětlování,ale tak to s dětmi někdy je. Vnímá vás,když s ním mluvíte nebo on někde je a je k vám otočen zády nebo se dívá na vaše oči,rty a vnímá vás

klokanka31
26. únor 2024

Souhlasím s
@veronikav31 vysvětlovat že to pejska bolí, ale taky že pejsek bude smutný, a že by ho mohl taky pokousat...A když ho pokouše, bude mít au, a bude muset k doktorovi...
Dítěti se pořád něco vysvětluje, a počkej až bude období neustálého "A proč?" 😃

autor
26. únor 2024

@klokanka31 ano vysvetlujeme.. proc se to nedela a ze ho to boli kdyz zaknuci pak chodi po byte s hlavou dolu a rika jak je smutnej, ze to udelal.. tatka pribehne a vysvetluje at to nedela kdyz je pak smutnej a za chvilku znova a furt dokola..

autor
26. únor 2024

@veronikav31 vsechno tatka.. ja se taky staram, ale odmeny i za “hezkej usmev” fakt davat nebudu ano kdyz sni obed hezky tak pak mu neco dam, ale tatka mu dava odmeny fakt za vsechno.. jestli chapete pak neco provede a zakaze mu pohadku, tak mu ji nepusti na telce, ale namobilu ano 🤷🏻‍♀️ takze dosahl svyho i kdyz nemel mit zadnou🤷🏻‍♀️

autor
26. únor 2024

@veronikav31 a vnimani mu moc nejde.. 😁 to i tatka ma obcas problem aby ho vnimal a udrzel kontakt ani v klidu nevydrzi

veronikav31
26. únor 2024

No a jsme u toho, nevnímá vás, proto mu vše opakujete víckrát, pro něj je to ztráta času. Chce to trpělivost, bez toho to nepůjde a hlavně aby vás vnímal,tak ho stačí jen dotknout třeba na rameno, aby se na vás díval. 10 minutová řeč je k ničemu, jasně krátce, to děti chápou

martinka_33
26. únor 2024

Urcite promluv s pritelem jak to s tou výchovou plánuje do budoucna 🤔 I to ze me moje deti ignorujou a vse jim opakuju dokola má své hranice, nemuze vyrustat jak dříví v lese

martinka_33
26. únor 2024

@veronikav31 nevníma nebo delá že nevnímá, moje deti slyší jen to co se jim hodí. Chce to důslednost a trvat si ja svém.

veronikav31
26. únor 2024

@martinka_33 no,ať tak či tak, jsou to děti,mají svůj svět a pokud jim někdo stojí za zády a mluví na ně,tak se nedivím, že neslyší,když jsou zamýšlený,něco dělají, hrají si.stačí k dítěti dojít,dotknout se ramene a ono pak vnímá.pak ať se rodiče nediví,že to musí několikrát opakovat,když děti jsou občas "mimo". Vždyť i já se kolikrát zamyslím a nevnímám co mi doma řekli,že musím říct aby mi to zopakovali

martinka_33
26. únor 2024

@elesse no jasne, banicky mu nepomuzou, tak to zvladne sám 😀 Maminka pomuze tal co by se namahal 👏 Ja ovsem nejsem deti služka. Dceru jdem v peti letech vykopala do skolky v pyzamu, od te doby se obleknout umela 🤔

martinka_33
26. únor 2024

@veronikav31 jasne to je normalni, taky nevnimam kdyz na me nekdo mluvi a ja nevim ze mluvi na me. Horsi je kdyz jim reknu at neco udelaj a oni nic a vzapeti dodam jestli chtej zmrzlinu a to najednou slysej 😅 Tak jim reknu, no az udelate co jsem vam rekla a to najednou je prejde chut na tu zmrzlinu 😀

drakenn
26. únor 2024

Tad, vidím ten nejhlavnejsi problém a to je tatínek! Problém není v klukovi, ale v jeho otci.
A popravdě nevěřím, že se něco u vás změní. Tohle nedopadne dobře

veronikav31
26. únor 2024

@martinka_33 tak ono je upřímně rozdíl zda se řekne, že něco mají udělat protože se to řeklo a nebo že je potřeba udělat něco. Pokud je víc věcí potřeba udělat tak není problém aby se domluvili kdo co udělá. Neříkám nic rozkazem, že já jsem to řekla a tak to bude. To je ten rozdíl. Každý ať uzná za vhodné.

exbordelar
26. únor 2024

Blby je, ze se moc neshodnete na te vychove. A to je podle me ten kamen urazu. Kluk je pak zmatenej a z toho zmatku zaskodnickej. Jinak tve pozadavky na vychovu jsou uplne normalni a zaroven je normalni, ze se decku rika vsechno 30x. To je jedna z mnoha veci, proc jsou hlavne mamy tak vycerpane. Ja jsem ťz toho kolikrat taky nanervy. Na druhou stranu uz vim, ze oni to prece jenom vnimaji. Kdyz jsou v institucich nebo s nekym cizim, tak se chovaji uplne vzorne, vi co se slusi a patri, az se mi tomu vubec nechce verit, ze tohle jsou opravdu moje deti 😅
U vas je ta situace slozitejsi, protoze ty jsi jeho macecha a tata ma podle me spatne svedomi, te opustil rodinu a chce to tou “laskavejsi” vychovou nejak vynahradit. Jenze to je bohuzel ku skode toho decka. Obecne - mamy jsoz vetsinou prisnejsi nez tatove. Ted, kdyz jsi to o neco vice objasnila, mi tva frustrace dava mmnohem vetsi smysl. Akorat nevim, jak bych ti mmohla poradit… mmozna se obratit na nejake zkusene macesky, jak se s tim popraly ony.

izz76
26. únor 2024

Lepší to nebude je to nevlastní dite,vždycky bude otravny vetrelec. Mě by tedy vadilo, ze trápí psa,to bych byla běsná,jinak vše co píšeš je podle mě v toleranci, je to malé dite. Ještě mě tedy překvapilo, ze tvůj manžel nebo pritel okrikuje 4mesicni dite aby v klidu jedlo? To je trochu na hlavu ne..

hanka_12345
26. únor 2024

tak ho to nauc, on to asi nevi nebo jeste neumi-nepamatuje si na to, ze ma budu dat na vesacek. Treba mu zkuste poridit jeho a povesit ho v predsini. Bude vedet ze si po prichodu ma veci povesit.
Syn treba taky samozrejme nevedel kdyz zacal chodit na wc ze si musi umyt ruce-po kazdodennim xtem upozornovani uz to vi a dela to. Tak to tomuto drobkovi rekni co se dela kdyz prijdete dom a bude po problemu.
Ale asi bud zmekci pristup, odnauc ho co te stve ze dela a treba si k sobe cestu najdete. Ja osobne bych mu treba sem tam neco koupila abych si ho naklonila a bral me jako kamaradku. Takto je zbytecny dusno a vsechny to bude srát a stejne s tim nic nenadelas

elesse
26. únor 2024

@martinka_33 zalezi co pripustime a co uz ne. Mluvite o petilete dceri, ja o prave ctyrletem synovi. Vase dcera ve ctyrech letech asi v pyzamu taky nesla🙂)

autor
26. únor 2024

@hanka_12345 ma tady zidlicku na kterou to ma davat a hezky jsem mu vysvetlila, ze kdyz prijde tak to staci dat na tu zidlicku a pak se to uklidi ze vim ze tam nedosahne. Jednou to udela a podruhe to hodi na zem, ale dobry rikam mu to stale a necham mu to sebrat a at to da na tu zidlicku. A kupovani? To bych rekla, ze koupim co vim, ze si preje a neni to nic extra drahyho ne furt, ale umim mu neco koupit at se jedna o dobrutky nebo o hracku. Tim bych rekla, ze jsem ta dobra teta ktera koupi 😁 ale ocaď pocaď to je jasny. Vetsinou bych rekla, ze jsem dobra jen kdyz neco chce.

autor
26. únor 2024

@izz76 nekdy to v toleranci je, ale obcas je to prilis.. v tom by clovek musel chvilku zit aby vedel jak to tady opravdu chodi 🤷🏻‍♀️ jsem tu pro vsechny jak ta spatna, ale ono to opravdu neni tak jednoduchy jak si clovek jen tak rekne.

autor
26. únor 2024

@exbordelar ano prave, ze ma to spatne svedomi.. a proto ma vetsi toleranci nez ja.. a snazi se ku vyhovet snad uplne ve vsem. Ja na nej nejsem zla, ale obcas uz toho je na me moc a zakrocim tak takhle teda ne🤷🏻‍♀️ a rekne mi ze ja jsem prisna.. ano mozna jsem trosku prisnejsi, ale jen ti, ze chci ho neco naucit takze mu vse vysvetluji a taky mu dokazu dat odmenu.. jen mam hranice a pres ne nejdu 🤷🏻‍♀️ .. dam priklad.. u nas mame pocitani do 3 kdyz chci aby me poslechl .. ale pritel je schopnej pocitat do 20 🙂 ja jen do 3 jak reknu🤷🏻‍♀️ je to takovej pes co nekouse takze je pak jasny, ze ten kluk pak vi, ze mu noc nehrozi. Pardon za tak dlouhou zpravu 🤦🏻‍♀️

veronikav31
26. únor 2024

Proč počítáš do 3? Co nastane pak? To u nás opravdu nefunguje, dětem je jedno nějaké počítání. Když bych napočítala do 3, tak syn i dcera by pokračovali, 4,5,6 atd... A ano, já jsem ta přísnější,nebojím se to přiznat, ví to dcera(8let) i její spolužáci, ale taky ví,že ve spoustě věcí jsem benevolentnější než většina rodičů, když chce jít do kina, tak půjde, samozřejmě, já jí tam dovezu a vyzvednu,může jít i se spolužáky,ale to samé platí -dovezu,odvezu. Chodí se spolužačkami sami na zmrzlinu, hřiště,povolím v případě,že se pravidla dodržují, pokud ne, tak příště smůla.

autor
26. únor 2024

@veronikav31 pak nastane, ze zvysim treba hlas .. napr. Pojd se oblikat nic tak reknu jeste jednou a pak pocitam .. preci ho nebudu hodinu prosit aby sel.. kdyz nevnima tak reknu 1 a vetsinou jde) takze vlastne vnima jen nechce