Problém se stravováním syna mého partnera

lenkapetros
22. dub 2015

Ahoj všem, jsem tu poprvé, snad mi někdo poradíte, jak se zachovat v teto situaci. Je mi 29, žiji jiz 5 let s rozvedenym mužem který ma dítě z předchozího vztahu. Synovi je 14, bydlí u matky, a odmala byl rozmazlovan a nejí zeleninu,ani ovoce. Prostě nechtěl, tak ho rodiče nenutili, a dopadlo to tak, ze vždy když ho máme 1x za 14 dni, musím vařit jen maso, na vše ostatní se tváří kysele. Co se týče jeho otce-meho přítele, neustále se ho zastává, ze přece ho nebudeme nutit atd, ze by k nám přestal pak chodit, kdyby neměl na stole jen dobroty co mu chutnají. Já mu rikam, v ustranni, ze to je jen o mlnosti a vybiravosti, nechci to tolerovat. Vim ze je u nás malo, ale rada bych aby se u nás doma dodržovala naše pravidla, ze se bude jist co je na stole.. Já to mám takto od rodičů, taky se s nami nikdo nebavil a jist jsme museli i čočku atd.... Samozřejmě jem za spatnou a zlou, přitom se me to dost dotýká, jsem omezena v tom co vařit, a neznám to ze dítě určuje co se bude jist... Bohužel nevím s tím, přítel me nechce vyhovet a trochu na něj zatlačit, ze je už velký a má ve všem dost volnost,a chováme e k němu jak k dospělému, tak by mel začít taky jist jako dospělý... Děkuji vsem za postřehy jak si nerozbit vztah ale zároveň nebýt za služku.. Desim se toho az bude mít svou vlastní rodinu a já pak budu obsluhovat jeho deti, když vidím jakou měl ne-vychovu tak se opravdu bojím budoucnosti, vlastní děti s pritelem planujeme... Děkuji vsem

suzanna123
22. dub 2015

@luj89 o výchovný efekt a o zdraví? To jsou podle mě věci, do kterých je zakladatelce velký kulový. To je starost jeho rodičů a pokud ti se současným stavem nemají problém, tak nechápu, proč se ho snaží partnerka jeho otce převychovat. Na druhou stranu souhlasím s tím, že má plné právo muži oznámit, že si pro něj má v tom případě vařit sám 😉
A ještě k původnímu dotazu @lenkapetros kdyby byl kluk vegetarián, tak to taky budeš řešit, že u vás se jí maso a ty pro něj nebudeš vymýšlet bezmasá jídla? 😕

toga25
22. dub 2015

@kacca11 Jj, asi jsem to blbě napsala 🙂 My jsme byly naučené tak, že jsme dojíst musely a pokud ne nechalo se nám to a pak jak jsme přišly, že máme hlad nebo na něco chuť, tak se nám to ohřálo. To je pro mě ,,neplýtvat jídlem. Ono i na něm vidím, jak on už pomalu nemůže jíst, že je plný a za 10 minut se nasypou křupky na stůl a jak je láduje. Chápu, je to dítě, ale tohle není dobrý stravovací návyk právě. A taky když se snažíš uvařit jídlo dobře a za sebe musím říct že se snažím o to víc, aby mu chutnalo, tak tě pak prostě doslova nasere, když to láduje a u posledních lžiček ti řekne že to nechce že mu to nechutná...

My naštěstí s jídlem extra problém nemáme, dokonce si i přidává, což mě těší, že mu chutná, ale občas prostě zkusí posunout moje hranice, které ale já neposunu a on to velmi rychle pochopí 😀

lu777
22. dub 2015

jinak naše děti jedly krásně... pak šly do školky a seznam toho co nejí (protože to nejí ostatní děti) začal narůstat 😝 v jednom bodě to už byl tak dlouhý seznam, že když na něj starší zničehonic ve chvíli kdy jsem položila jídlo na stůl přihodil i "všechno s rajčaty, sýrem a jakákoli zelenina", tak jsem zavedla pravidlo, že si můžou vyndat jednu věc...

protože nejsme schopní najít kompromis (jeden nejí mrkev, druhý rajčata, třetí brokolici, čtvrtý sýr apod.) a já nejsem ochotná vařit a jíst dokola 3 jídla 😝 😝 tak udělám jídlo ve stylu kompromis (tzn. něco co nikomu echt nevadí) a u stolu si můžou 1 věc vyndat (je na to talířek uprostřed stolu, hlavně nechci slyšet negativní komentáře a dohadovačky, chci se v klidu najíst a nemít žaludeční vředy).... takže se musí rozhodnout jestli jim něco vadí a co si vyndají... vtipné je, že občas pak dojdou v tom monologu k tomu, že "hrášek není špatnej... tohle maso vypadá docela dobře, to je krůtí?... ta mrkev je vlastně sladká když jsem ji teď ochutnal"... donutí je to prostě ochutnat a na talířek si někdy nevyndají nic, jindy tu jednu věc - kterou často drapne ten druhý 😅 😅

já jinak fakt nevím jak bych vyhověla všem.. navíc musím jíst zdravě, byla jsem kdysi dost nemocná a mám to nařízeno, takže i já musím dost ustupovat bohužel, jinak by děti nejedly... očekávám za to ale, že to chápou a taky ustoupí,... většinou se to daří... a pravidelně zase vařím to co mají oni fakt rádi a pořád zkoušíme nové recepty 🙂

kacca11
22. dub 2015

@toga25 Nuceni do dojidani je skvělým základem pro pozdější obezitu.

Snažím se jídlem neplytvat, ale abych se nějakou porci trápila, to tedy ne.

toga25
22. dub 2015

@kacca11 Tak já nevidím moc rozdíl v tom jestli na svačinu ohřeju zbytek porce z oběda nebo namažu rohlík se sýrem 🙂 Ale to je věc názoru, každý zastává ten svůj a já to respektuju, my tak prostě byly vedené a můžu říct, že obézní teda nejsem a to jím teda hooooodně 😀 Samozřejmě pokud mi jídlo nechutná tak ho nedojídám a udělám si něco jiného, ale pokud vím, že je to jen tím, že už prostě nemůžu, že jsem plná, tak proč si to pak neohřát později 🙂

kacca11
22. dub 2015

@toga25 ale jo, pokud mi jidlo chutna, taky si ho schovam na pozdeji. To jsem nemyslela, ze by bylo spatne. Ale pokud mi nechutna, tak se tim nebudu znova trapit 😉

suzanna123
22. dub 2015

@lu777 toho se taky bojím - že se Julinka ve školce dozví, že kapusta je blééé a špenát se taky nejí... Holt z ní budu muset do té doby vychovat silnou osobnost, aby si naopak ostatní děti začaly pochutnávat na kapustě 😀

toga25
22. dub 2015

@kacca11 Tak to každopádně souhlasím 🙂

lu777
22. dub 2015

@suzanna123 u nás pak bylo blé všechno... Matýsek mi nevěřil, že miloval brokolici nebo špenát, to byla jeho oblíbená ňamka!
po roce jsme se k brokolici a špenátu opět propracovali (v trochu jiné úpravě), což mě příjemně překvapilo... spíš nechápu, že jim nechutná zelený hrášek, který je vyloženě sladký 😅
já si občas dělám salát pro sebe, děti na to valí oči (dneska klíčky, řepa, mozzarella, semínka)... přijde jim to ohromně zajímavé a občas něco ochutnají...
mně jde o to, aby neskončili tak, že budou jíst 20 jídel ze školní jídelny... to je příšerná nuda 🙄
já hrozně ráda experimentuju a některé recepty jsou fakt super - za poslední měsíc např. ovesné muffiny a avokádová nutella, po tom se děti mohly utlouct... prostě hledáme průnik našich chutí 🙂

danfal
23. dub 2015

Za vším se skrývá špatná výchova jejich matek 😂. Ale vážně. Můj syn nejí ovoce ani zeleninu, můj ex je vegetarián. Doma se snažíme, abychom ho to naučili, ale prostě to jde pomalu. Už mě unavuje číst zprávy typu -posílá je k nám nemocné, nic nejí atd...

lv
23. dub 2015

@suzanna123 přesně!!!! Ve školce decka dělali bleee a fuuuj na kde-co a Apolenka přestala jist maso a spoustu věci!

verusky
23. dub 2015

@lenkapetros
az budes mit vlastni deti, poznas, ze to s nimi neni jednoduche. ani tedy v jidle (nechapu soucasny svet, ano, my bychom si to taky doma nedovolili).
jak tu radi devcata, nebylo by spatne nechat vareni na chlapem. take mozna neni zle maso nechat prave na ty viukendy, kdy je doma a pres tyden nebo ty dalsi vikendy varit nemasova jidla, nebo ta, co nema rad. sama poznas, ze s valstnimi detmi to bude podobne... bohuzel... vynakladame tolik energie na vychovu a presto se to obcas borti...
ja zuiji s pritelem, ktery ma v peci kluky 18 a 14let. takze toho pubertaka mam doma. v jidle to jeste jakztakz jde (i kdyz ted si vydelal penize a tech obalu, co ma v pokoji......), ale u nas je problem vychova. tatinek ho do pece bral v peti letech a vlastne mu dela maminku. kluk nic nemusi, ani myslet ve skole (ctyrky). ja loni, kdy jsem se sem nastehovala, se s nim ucila a zlepsili jsme trinact znamek. letos na vysvedceni zhorseno osm a vcera o trictvrtileti dalsi ctyri... (po porodu treti dcerky se s nim neucim). tatinek mu toleruje naprosty bordel v pokoji... tatinek toleruje, ze nic nemusi a radsi za nej vse udela... a dokonce v zime, v dobe kdy jako kojici matka, starajici se o sedmiclennou domacnost, jsem byla nemocna, oslabena, jeste drevo do kamen nosit, tak tatinek prohlasil, ze jsem na vojtu skareda... tehdy mi doslo, ze je to jeho vojtulinecek, mazanek od narozeni (po byvale zene si ho vyprosil). a to mas pak tezko. nejak se s tim smiruju, nekdy to jde, nekdy velmi spatne... v soucasne dobe delam, ze je vzduch, tady je tolik prace (zahrada, louka, dilna, velky dum...) a synecek nic. NIC. driv jsem mu davala ukoly. splnil je po nekolika upozornenich, asi me poslouchal vic nez nedusledneho tatu, ktery je podnikatel, dric a za pet minut nevi, co nakazal. ( v jeho starostech se nedivim, ale od vychovy utect???). pred asi deseti dny byla uplna krize a ja se nebavim. jen odpovim na pozdrav. takze tu vsechno dru s mymi dcerami a miminem v naruci. nektere dny jsem nedelala nic, co je jen povinne (uvarit chlapovi). nechala jsem treba neporadek v kuchyni, abych nebyla zavalena ukoly a povinnostmi, kdyz synacek si lezi u pc.... trochu to pomohlo. ze si clovek nepripada jako sluha vsemu a vsem, kdyz jsou tu druzi, kteri by meli prispet k dilu.
vcera jsem delala kure na paprice a kdyz se sel vecer najist a daval si, nutila jsem se nerict- a Ty si za neco jidlo zaslouzis??
je to narocne........
pardon za vykecani. chci rict, ze muze byt jeste hur. takze v necem muzes ustoupit, v necem zase ne, ale ideal nechat nakoupit a uvarit sami chlapi. uziji si to 🙂

mandala
23. dub 2015

@lenkapetros Asi takhle - ve 14 letech ho už asi nepřevychováš, myslím, že když je u vás jednou za 14 dní, že se nechá udělat kompromis, abyste byli spokojeni všichni. Že se ho partner zastává, se ani nedivím, protože má oprávněný strach, že by k vám už nechtěl jezdit. Až budete mít svoje děti, stejně hlavní výchovu povedeš ty, ty je budeš ušit jíst ovoce a zeleninu od miminka a v tomto případě budete rodiče oba, takže si nemyslím, že by ti je jednou nějak extra rozmazloval. Ale upřímně, pokud u vás nejsou jiné neshody, myslím, že si ještě můžete gratulovat, podle mě je to, co tu řešíš úplná malichernost. 😉

zo_ja
23. dub 2015

My teda máme systém - kdo co nechce, smí vynechat. Nenutím, náhrada se ovšem neposkytuje žádná. Máme žravé děti, ale jedno má období, že nejí dýňovku, pže je oranžová, přestalo jíst nakyslá jídla (fazolky,.koprovku) nenutím, má brambory a vajíčko bez toho.
Mě jako dítě nutili a strašně ublížili mému trávicímu traktu. Chápu, že někdo něco nerad, nechutná (třeba ty nakyslý věci jsou svým způsobem atyp), o nic nejde, když jí jinak dost všeho možnýho. Někdy sní tři masa (když teda jsou) a jindy zase maso nechce, tak má jen brambory nebo rýži. Já taky každý den nejím stejně. Dítě neumí říct, že mu je těžko, nebo mu něco dělá problém.
Perfektně funguje systém, že když to dítě nechce, někdo to dojí - nejlíp sourozenec - tak to pak nejí jen to, co mu fakt nechutná/dělá problém/má plný bříško.
Pozitivní postoj k určité potravině se nezíská nucením. Nejlepší jsou vzory - z tatínkova talíře sní téměř cokoli, klidně ostrý věci....
Část chutí je daná - dispozicí anebo i obdobím, já se poměrně bavím, když jedno dítě chce políbku jen vodu a druhý vybírá kousky zeleniny přednostně... tak ten, co ji nechce, ji po dohodě dává do talíře sourozenci... to je dobré pro jejich spolupráci, mně je tohle fuk, oba se nají dostatečně. Nebo když jeden chce maso, druhej zrovna ne, jeden zrovna výjimečně vynechává rýži a druhej po ní prahne - obě dětí jí celkem všechno a dost, a není to tak, že by jeden jedl jen maso a druhej vůbec nejedl maso. Neřeším. Jídlo je tady, podělme se, kdo nechce, nemusí. To funguje mnohem líp než nějaký nucení.
A ano, než přejídat - oni se často cpou přijde mi dost a přidávají si 5x (od 3. přidávání dávám už dost málo), takže učím, že když jim to chutná, tak ale bříško je dost možná plný, můžou si to nechat na později - než aby to do sebe cpali s pocitem, že jim něco uteče a pak už to neuvidí - jak tu padlo s ohříváním, dojídáním ap. Nakonec pokud se někdo hlásí o zbytky od oběda k večeři, nebo klidně na svačinu, je to jen pozitivní.

losnikolos
23. dub 2015

@lenkapetros dám ti opravdu dobrou radu: chápu tě,ale neres to. Ty budeš za špatnou,ikdyz to myslis dobře. Budeš kvůli tomu mít neshody s přítelem. U vašeho dítěte to ták nebude,pokud to nedovolis. A pokud jezdí k vám jednou za 14 dní,uvar to co chce dítě. U nás ji 19lety kluk jen mrazenou pizzu,parky a syrovou omáčku. A tos nami bydlí,kdybych to mela řešit,ták už se "houpu". A to u nás se vaří i bez jisky.🙂, a sveho syna vychovávám na zelenině,rybách apod

eanie
23. dub 2015

@lenkapetros 1x za 14 dni mas spravit 1 obed pre dieta a ty o tom pises siahodlhy prispevok? Fakt z toho musis robit taky problem a koli flaku masa varit vodu v rodinnych vztahoch? Keby si ho mala v striedavej peci alebo nonstop tak to chapem. Ale 1x jedno jedlo za 14 dni??? Keby som bola na mieste tvojho partnera tak by som zvazovala odchod - koli 24 dnom v roku si pokazit vztah s vlasnym dietatom. Zien su mraky - a takych ktore by tolerovali dieta z predosleho vztahu je tiez dost.. Kedze si to nespomenula v prispevk,u tak sa syn k tebe nesprava arogantne, nasilnicky, nie je k tebe neslusny ani vulgarny - a ty niesi schopna spravit obed 1x za 14 dni aby vyhovoval vsetkym? Mozno je problem v tom ze ti jeho syn vadi a vadi ti vsetko na nom, pretoze v nom vidis spojenie s jeho byvalou zenou.

petrajurinova
23. dub 2015

@kacca11 když se u stolu sejde 5 lidí, často se najde něco co je součástí jídla a někdo z těch 5 na to zrovna nemá chuť, nebo mu nějaká surovina nechutná (koukni se třeba někdy na prostřeno - tam je to krásně vidět, že trefit se do chuti všem je nad lidské síly a to aktéři vymýšlejí jídlo jen na jedno menu a ne opakovaně nebo na delší dobu). A opravdu když 4 lidi mají rádi např. rybu, tak ji občas udělám i když vím, že ten pátý ji rád nemá a buď má hlad a sní ji, nebo nesní a nacpe se při dalším jídle. Vyvařovat každému jenom to co má rád je ve velké rodině nereálné, vždyť by člověk trávil celý život v kuchyni a stejně by se nezavděčil.

elvira
23. dub 2015

@lenkapetros - jednou za 14 dní bych nechala partnera, ať uvaří podle svého gusta.
Jinak vařím já, tak jak jsem měla v plánu a mě to vyhovuje.
Rozhodně bych ale nedělala naschvály. Prostě bych se snažila i v tom jídle najít kompromis, aby byli spokojení všichni.
Neřešila bych s partnerem, jak kluk jí anejí - je to jeho syn, vidí ho málo a těžko bude nadšený z toho, že při každé příležitosti bude poslouchat, jak je kluk rozmazlený a mlsný...
Zbytečně se tím nezaobírej...
Ovšem neumím si představit, že ve tvých letech bych přišla ke 14 letému synovi...no, svět je pestrý a každá jsme jiná. 😀

zizalapa
23. dub 2015

mám podobnou zkušenost, co se týče jídla s dětmi moje má 13let, přítele 12,5let a můžu říct, že jsou jako domluvení jeden nechce s hořčicí, druhý nechce kečupem apod. na otázku, co jíš doma jsem se dozvěděla akorát rohlík s máslem, a pizza s parmazánem. přítel se snaží vařit zeleninové polívky, což oba odmítají jíst . no a když třeba uvařím drožďovou polévku, tak to zase nejí můj přítel. Tak co s nimi? Vařím co vařím a bud se ti to líbí, nebo budeš hlady... a pokud se to někomu nelíbí tak ať si donese krabičky z domu, co tedy jí a mě to ušetří nervy a energii... a co se týče přípravy jídla - chtějí brambory, říkám, tak si je pojďte oloupat, a to budou zase raději hlady puberťáci .... 😀

yamdena
23. dub 2015

@lenkapetros Není to přece Tvůj syn, ať si jí co chce - co se tím budeš trápit. Uvař něco, co snědí všichni - prostě trojkombinace příloha (brambory, rýže) + maso (karbanátek, steak) + zelenina (salát, teplá zelenina). Když zeleninu nebude chtít, tak si ji prostě nenabere a sní to ostatní. A jestli nejí ovoce, tak upeč kakaovou buchtu nebo mu nabídni zmrzlinu. Nebo vyzvi partnera, ať se postaví k plotně sám. Jo jiná věc jsou různé fígle, jako např. přidávat do karbanátků a různých ragú zeleninu, vařit zeleninové krémy, apod. ale jak říkám, to bych aplikovala spíš na vlastní potomstvo.. Na druhou stranu, pokud se jedná o nějaký extrém a syn se chce živit jen a pouze smažákem a hranolkami, tak bych ho nasměrovala k nejbližší hospodě a vařila to jen výjimečně.

kacca11
23. dub 2015

@petrajurinova znam rodinu, kde neni problem pripravit jidlo tak, aby vsem chutnalo, z toho ze ctyr clenu ma jeden bezlepkovou a druhy bezmlecnou dietu. Chteji a tak to proste jde.

Zrovna u ryby nevidim problem dat k tomu na panev treba jeden drubezi platek. Pro priklad,proste nevidim v tom zadnou komplikaci.

kacca11
23. dub 2015

@yamdena Tohle skryvani potravin na me praktikovala ma babicka. Vzdycky jsem spolehlive poznala, co tam je a nakonec jsem od ni nejedla nic. Ale to jen na okraj.

petrajurinova
23. dub 2015

@kacca11 zrovna u ryby, když dáš na stejnou pánvičku plátek kuřecího, tak to od té ryby načichne a dotyčný to stejně jíst nebude, takže jsme opět ve stejné situaci. Prostě na tohle má každý svůj pohled. Já mám svůj přístup ten, že vařím tak aby chutnalo většině lidí u stolu a aby se jídla v měsíci neopakovala a byla relativně zdravá a pokud někomu nechutná, nebo nemá chuť jíst nemusí, ale NECHCI a NEBUDU vyvařovat každému něco jiného. Pokud to má někdo jinak, je to jeho věc.

ludva
23. dub 2015

Jako každá puberťačka jsem nesnášela houby a co myslíte? Macecha byla schopná rozmixovat bramboračku, abych je v ní neviděla 😀 Ale musela mi to dokázat, že máma udělala ve výchově chybu 😖 Takhle se ladí vztahy s dětmi z předešlého vztahu..
Mmch, dneska houby miluju a žádné z mých dětí je nejedí 😀

elvira
24. dub 2015

Marně přemýšlím nad tím, co bych měla z toho, kdybych dokazovala synovi a příteli a jeho exce, že mladej jí blbě...
Když to otočím - ani bych neskákala blahem, kdyby někdo komentoval stravování mého syna, obzvlášť holka, která s ním nemá prakticky nic společného, navíc sama bezdětná...
O tom, co je a není zdravé, víme asi všechny, realita bývá různá.
Známá dávala pít 1,5 roku starému chlapci ledové kafe, do každé ruky hranolek, lízat zmrzlinu, k tomu hromadu bombonů... neřekla jsem nic. K ničemu by to nebylo. Jen u svého děcka to dělám jinak...

ludva
24. dub 2015

@elvira No jasně 🙂 Třeba se jednou bude zakladatelka zlobit, že ve školce nutí jejího Pepíčka jíst rýži, když ji přeci nemá rád... Myslím, že 1x za dva týdny se dá uvařit tak, aby chutnalo všem 🙂 Něco jiného je, pokud se jedná o trvalé žití pod jednou střechou...

luj89
24. dub 2015

@elvira Na druhou stranu by měl kluk dodržovat pravidla ,,domácnosti" a nemusí si zvykat na to, že se mu budou všude přizpůsobovat...

elvira
24. dub 2015

@luj89 - to je taky pravda, ale zas na druhou stranu za každou cenu dokazovat klukovi, že jí blbě a měl by jíst jinak - to taky není ideální řešení... 😉

mandala
24. dub 2015

@elvira
@ludva Podle mě, až bude mít zakladatelka svoje děti, zjistí, že nejde všechno tak, jak si naplánuje, a že ke spokojenosti je potřeba větší tolerance. Já už to taky zjistila. 😀