Problémy s tchyní: Když slibovaná pomoc selže při porodu
Třeba si někdo pamatuje starší vlákno kde jsem si postěžovala na tchýni a na to, jak nám “zrušila” hlídání na poslední chvíli (kvůli porodu). Hlídání co jsme si zajistili sami bohužel padlo. Paní, které jsme měli platit, chudák utrpěla zranění v rozsahu, že nebude půl roku chodit. Manželova kolegyně je C+ a motá se v tom celá rodina. PA je nám ochotna pomoci, manžel ale u porodu bohužel nebude. Tchýně tady před pár dny byla a s tím se vám prostě musím svěřit. Prý, že tady ten týden před termínem bude jako pohotovost. Nezapomněla dodat, že jsem slaboch, když lpím na přítomnosti chlapa u porodu, že ten u toho fakt být nemusí, protože má z toho stejně trauma a je to chudák. I když s kecma, držela jsem se, protože vidina partnerovy podpory se mi hrozně líbila a začala jsem se těšit. Tak jsem ji začala vysvětlovat, co budeme potřebovat až začnu rodit v noci. Uprostřed věty mi do toho skočila. “Počkej, jak v noci? Já jsem si na ten týden domluvila večeři, víno s kamarádkou a každý večer mám něco. Nebo jste si mysleli, že budu doma a čekat u telefonu?” Manžel říká: “No, ano…” “To ne, co bych tady tu dobu dělala”. Přes den mi volejte, když budu poblíž tak dojedu. Ale večer nebudu koukat na nějaký seriály jak stará babka!”. “A co když budu rodit v noci? To s tebou nemůžeme počítat?” “Jestli chcete abych tady byla pod vlivem…” řekla a hrozně se u toho smála. Brečela jsem když odešla. Já jenom pro ty, co se jí zastávali, že nikoho nemůžeme do ničeho nutit, chápu. My nikoho nemůžeme nutit být babičkou. Jen jsme potřebovali pomoc. Když nás takhle podrazila i když nám celé těhotenství tvrdila, že pomůže, zařídili jsme se po svém. Když to padlo, ani jsme jí nevolali a neobtěžovali ji, že máme problém. Prostě jsme si to připustili. A ona si přijde takhle kopnout. Já už teď ani nevím, jestli chci vůbec rodit přes den…
PS: před 14dny jsem měla ošklivou virózu. Nemohla jsem ani chodit, kýbl u postele, znáte to. Manžel jí volal, jestli by dopoledne přišla na dvě hodiny, že musí urgentně do práce. Tak prý že dorazí už ráno a bude u nás celé dopoledne. Manžel odjel a my doma sami. Neukázala se, nebrala mi telefon. Když chlap přišel, řekla jsem mu co se stalo. Volal jí. Prý práce a zapomněla na nás. V ten den se dozvěděl, že se den před tím opila s kamarádkou (od té to měl) a v ten den, co měla být u nás, strávila s tou kamarádkou na nákupech ve městě, kde všichni společně bydlíme. I když né babička, stojím si za tím, že je to hrozny člověk a bude lepší když s dětmi nebude trávit čas. Nicméně mě to pořád žere a mrzí. Tak si važte své blízké, kteří vás mají rádi a pomůžou vám bez toho aby jste jim to říkali ❤️
Stručné shrnutí
- Tchyně může na poslední chvíli zrušit slíbené hlídání kolem porodu, proto je nutné mít záložní plán a nespoléhat se jedině na rodinu.
- Jako záloha fungují placené hlídání v noci, najmutí duly (dula jako podpora při porodu a odvoz do nemocnice) nebo manžel/domácí člen, který zůstane s větším dítětem.
- V diskuzích se objevují i lokální nabídky dobrovolné pomoci (Praha, Liberec, Jižní Čechy) a doporučení uchovávat SMS a nahrávky jako důkazy v případě konfliktů.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle zařídit náhradní hlídání, když tchyně na poslední chvíli zruší pomoc?
A: Možnosti jsou okamžitě najmout placené hlídání, domluvit se s manželem, aby zůstal se starším dítětem, nebo použít dulu jako podporu; v jedné reakci byla dula uvedena jako osoba, která "v noci poveze do nemocnice" a "zůstává jako podpora".
Q: Kde hledat komunitní pomoc nebo dobrovolné hlídání?
A: V diskuzi se objevily konkrétní nabídky dobrovolné pomoci z Prahy, Liberce a Jižních Čech; lokální rodičovské skupiny a internetová fóra obvykle zprostředkovávají podobné nabídky.
Q: Co dělat s nespolehlivou tchyní, která slibuje pomoc a nedomluví se?
A: Doporučení zahrnují nepočítat s ní při plánování porodu, omezit kontakt na narozeniny a Vánoce nebo ji zcela vyloučit z hlídání dětí.
Q: Jak postupovat, když tchyně vyhrožuje nebo dochází k závažnějším konfliktům?
A: V diskusi byly zmíněny kroky: kontaktovat policii, doložit SMS a nahrávky jako důkazy a případně čekat na rozhodnutí přestupkové komise.
Q: Je najmutí duly běžné řešení místo rodinné podpory?
A: Ano; dula byla v diskuzi uváděna jako aktivní řešení – zůstává u rodičky jako podpora a může zajistit i odvoz do nemocnice v noci.
Q: Jak řešit podezření na alkoholismus u babičky vzhledem k bezpečnosti dětí?
A: V diskuzi lidé doporučovali nesvěřovat děti osobě s rizikovým chováním, domluvit si trvalé omezení kontaktu a přehledně dokumentovat incidenty pro případné zásahy úřadů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nespoléhat se výhradně na tchyni a zajistit záložní plán (placené hlídání, dula, partner jako hlídající).
- Dula je v praxi uváděna jako reálná alternativa: poskytuje podporu při porodu a může zajistit odvoz do nemocnice.
- Doporučení omezit kontakt s nespolehlivou tchyní nebo ji vyloučit z hlídání dětí.
Sporné názory
- Někteří radí tchyni „vymýt“ z rodinného života a trvale omezit kontakt; jiní zdůrazňují, že nikoho do role babičky nelze nutit a je potřeba to přijmout jako fakt.
Otevřené otázky
- Jak dlouhodobě omezit kontakt s nespolehlivou příbuznou, aniž by to mělo negativní právní následky?
- Kdy je vhodné oficiálně zapojit policii nebo sociální služby v rodinných sporech týkajících se péče o děti?
Zmíněné značky a firmy
policie, přestupková komise, sociálky
Zmíněné produkty a metody
dula, placené hlídání, placené hlídání v noci, kontaktování policie, přestupkové řízení, kontaktování sociálních služeb, uchovávání SMS a nahrávek jako důkaz, omezení kontaktu (narozeniny, Vánoce)
Místa a osoby
Praha, Liberec, Jižní Čechy, Vysočina
Ahojky, vlákno si pamatuji...a tentokrát Ti napíšu komentář 😃...vyprdni se na tu bl*ou 🐮, i když chápu, že to mrzí... Mám doma malé miminko, takže v noci nepomůžu, ale jinak bych Ti ráda nabídla pomoc, jsem z Prahy a kdybys někdy potřebovala urgentně třeba pohlídat toho prcka, co už doma máš, tak se nabízím a samozřejmě zadara... 😉
Vlákno si nepamatuji. Co ale vím, že nemám ráda sobecký lidi. Toto je fakt síla. S takovou bych asi ani nechtěla, aby se mé děti nějak blíže znaly. Horší je, že až ona bude potřebovat, vy tu pro ni budete.
Napíšu Ti to co minule.Nepočitej s ní.Ta Vám nikdy nepomůže.Porod budeš muset hold zvládnout sama a manžel bude hlídat syna.Nepočitej si ani teď ,ani do budoucna a ani nikdy jindy.Přijmi to jako fakt a uleví se Ti.Je to těžké ,ale zvládnete to.Nejste ani první ani poslední co nemají hlídání.
příběh si nepamatuju, ale k čemu jí potřebuješ? ta babičkou nikdy nebude a k tomu jí nedonutíš a je jen její věc jak tráví čas...to je bohužel fakt...
nebylo by lepší se s tím smířit zavčas?
Nastav si v hlavě že manžel u porodu bude...ani tak neřeš kde budete mít dítko.. prostě jen věř že to nějak dopadne ...a ta ženská má problém s alkoholem ne? Posílám na dálku podporu, děj určitě vědět Jak to dopadlo
Vlákno si pamatuji a nechápu, proč s ní pořád počítáte. Vezmi jako fakt, že je k ničemu a neupínej se na její pomoc. Buď si někoho zaplatíte na hlídání i v noci nebo to prostě zvládneš sama
@veruuu_kubesovic
@darinka84
@ee.liska holky jak jsem psala. Nikdo s ní už nepočítal, zařídili jsme si to po svém, sama zavolala, nabídla se. Tak čekáte co bude a ona toto 🤷🏻♀️ Ale když už řešíme ten porod tak s ni opravdu nepočítáme. Nejspíš už ani s ničím jiným
Prosím tě hlavně si nenech namluvit, že jsi slaboch, protože chceš muže u porodu a muž u porodu je chudák. Tvoje tchýně mele kraviny. Hele ono bude nejlepší ji vymazat ze života, prostě se zapřít, že nejste doma.
Mě by nejvíc mrzelo, že slíbí a nedá se na ni spolehnout. Kdyby řekla narovinu, že hlídat nebude, že na to kašle, OK. Sice to není úplně "rodinné" chování, ale nutit jí, jak píšeš, nemůžete. Ale sliby se mají dodržovat.
Blbé je, že jednoho dne se to otočí. Bude potřebovat pomoc bába...ovšem člověk nemá ty koule jí říct:" jak ty, tak já..." Takže nakonec stejně půjdeš a pomůžeš jí.
Vlákno si pamatuju. Opravdu se na ni nespoléhejte, v ničem. I kdyby nakonec stokrát slíbila, že přijede, tak se na to znova vykašle.
@elvira přesně tak to s mužem máme. Nejsme na nikom závislí, ale spoléhali jsme na ní, tak nás to hrozně štve, protože my v její situaci uděláme první a poslední.
@galatea_a taky si myslím. Už vidím jak jí voláme přes den a ona bude někde na terásce s vínem a nebude schopná řídit…
Vlakno si pamatuji. Odkud jsi a jak stare je starsi dite? Kdybys byla nekde pobliz Liberce, klidne bych pohlidala. ♥️ Na babu kasli.
@makovice88 moc děkuji za podporu, Liberec máme hrozně daleko ❤️ O to víc mně mrzí, když “cizí” mají víc soucitu a pochopení než vlastní rodina ❤️
Dítě na hlídání bych ji raději nesverovala. Budeš s manželem na porodním sále x hodin a ona vám ještě bude schopna volat ať přidáš, že jde pít s kámoškou a syna tam nechá. Co zkusit na rychlo sehnat dulu, ta s tebou odrodi . A manžel se postará o syna. Není nic horšího než mít u porodu nervy, co se děje se starším.
Skoda..ale kdyz napises odkud aspon priblizne jsi, verim, ze se tu nejaka dobra duse najde. 🍀
@hanka_333 už to máme s dulou domluvené. Přes den pojedeme všichni spolu s kluci počkají co bude, nebo pojedou domů, dula zůstává jako podpora. V noci mě do nemocnice poveze právě dula, manžel zůstane se synem spát a přijedou až na návštěvu. Už se nestresujeme. Není to jak by sem chtěli ale zvládneme to tak jak to je
To je material. Nie je malinko alkoholicka? Odkial si, ak by som mohla pomohla by som ;)
To je dobře ,že máš dulu.Držim palce ♥️Tchýni bych poslala SMS ,že se dítě narodilo a víc bych ji nekontaktovala a omezila bych kontakt na narozeniny,Vánoce .....my to tak máme a mne i manželovi to max vyhovuje.

To je neskutečný. Takové bych radši děti na hlídání nedávala. Co na to tvůj manžel?