Styk dětí s babičkou. Nemáte nějakou radu?

1eso1
21. zář 2019

Ahojte, jsem asi v dost blbé situaci. A nevím, co dělat. Matka otce mých dětí napsala dopis, jak se chtějí vídat s vnoučaty. Celou dobu na ně kašlali a ani se nezajímali, jestli něco nepotřebují nebo jestli se mají dobře. Mě akorát neustále obviňují ze smrti jejich otce. A teď si chtějí vymáhat styk s dětmi. Z dobré vůle jsem jim nabídla pár hodin s tím, že budu u toho a pak by se vidělo. To se jí nelíbilo, že není nesvéprávná a že chce děti sama a na celý den. A když jim to neumoznim, tak se teda budou soudit. Podotýkám, že děti je neviděli cca půl roku a jsou jim 2 roky a rok.
Nemáte nějakou radu? Já už jsem ze všeho zoufalá.

lolam10
21. zář 2019

Je otazka zda na to maji prarodice pravo.mozna ne a pak jste v pohode.ale uprimne kazdy rika jak se bude soudit a kdyz jde pak na vec vetsina z toho vycouva.radu nemam,desim se ze me tohle taky potka...ale zatim zajem nejevi tak snad u toho zustane...

kajalka
21. zář 2019

Právo na to samozřejmě mají. Napsala bych jim dopis s tím, že to vítáš, ale že zvykání bude probíhat postupně, že nechceš děti stresovat. Když by dělali vlny, obrátila bych se na ospod.

sudylichozrout
21. zář 2019

@lolam10 prarodice maji ze zakona naeok na styk s vnoucaty. Verim tomu, ze tahle babicka se soudit bude.
@1eso1 jak jsem ti psala uz do sms, neboj se toho. Deti jsou prilis male na to, aby je soud poslal na cely den s babickou. Spis budes muset treba umoznit navstevu a podobne. Hlavne si myslim, ze ji ani tak nejde o vnoucata jako o to, te nastvat a zadupat. Takze kdyz ji soud nepujde na ruku, prestane ji to casem bavit a podle me sama prestane o kontakt stat.

gabriela_morais
21. zář 2019

Dle mého názoru - vaš příběh neznam , nevím , co vám udělali a neudělali , ale děti si prarodiče zaslouží , pokud mají zajem . Dětem bych to neupirala . Nehledě na to , ze jednou vám to přijde jen k dobru - teď si to ještě neuvědomujete , protože jste na mateřské , ale přijdou prázdniny s jste na to sama . Já bych zkousla jazyk a sla do toho - pomalu s rozvahou , asi bych jim napsala , ze děti jsou ještě malé na nějaké extra babickovani , ale hodku na návštěvu , vzit ven kolem baraku , na hřiště, procházku atd ..

svntvt
21. zář 2019

Rocni a dvouleté dite si nedovedu (at uz za jakekoliv - vyjma akutni - situace) predstavit dat hlidat na cely den nekomu, kdo je pul roku (tedy pul a ctvrt života 😂) neviděl.

merope
21. zář 2019

Napsala bych znovu, že proti setkání nic nemáš, ale že si děti musí zvyknout, takže ať přijde párkrát na návštěvu, ať si děti zvykají a podle toho, jak si zvyknou se pak dá i půjčit i na déle. A napsat to tak, aby i soudu bylo jasné, až mu ten dopis případně dáš, že fakt styku nebráníš.

vitezove
21. zář 2019

Ale oni nemají ze zákona nárok na styk. To si pletete. Kdysi jsem si to zjišťovala. Je to tak, že DÍTĚ MÁ NÁROK NA PRARODIČE. Nikoli obráceně. Ta práva má dítě, dítě by mělo mít co nejrozmanitější rodinu, co nejvíc příbuzných, který jeho život obohacují. Soudu bych se nebála, ať se soudí. Jistě máš kamarády a známé co dosvědčí, jak se k tobě tchánovci chovají. A jak dlouho o děti neměli zájem. Možná bych ti doporučila jedno: najít si právníka a dopisy psát s ním. Abys nenapsala něco, co se dá použít proti tobě. On ti poradí co psát, jak se domluvit. Není nenormální požadavek být při návštěvách alespoň ze začátku u toho. Doporučuji napsat harmonogram, kdy mají přijet, jak dlouho to bude u tebe. Pak procházky bez tebe, občas je nechat hlídat. Děti jsou ještě malé, nedivím se, že chceš být u nich. Jako matka máš právo tohle určovat. Oni si mohou klidně vymlátit ze soudu styk s dětmi. Ale ty styku s nimi nebráníš, jen chceš být u toho. Tohle nemůže žádný soud nařídit, abys nebyla u svých dětí. To je nesmysl a nemusíš se toho bát. Ale buď s nim vstřícná a nech je aby trávili čas s vnoučaty. A pokud bude vše klapat a oni budou slušní i k tobě, není důvod jim je občas půjčovat. Třeba časem budete mít lepší vztah.

1eso1
autor
21. zář 2019

@merope to jsem navrhla, že je neviděli půl roku, takze chci být u toho. Dostala jsem vynadano, že není nesvéprávná a že jsem dvě hodiny kvůli tomu nepojede abych ji ještě kontrolovala.

1eso1
autor
21. zář 2019

@sudylichozrout to si taky myslím, že je hlavní účel. Já se hlavně snažila být slušná. Nabídla jsem ji návštěvu za přítomnosti mojí a mojí mamky, protože jsem sebou chtěla oporu a ona na me hned startovala, že takhle teda ne, že je chce sama na celej den a že má nárok a práva a bla bla bla...

kajalka
21. zář 2019

@vitezove Vztah je oboustranný, viz paragraf 927

tulikiss
21. zář 2019

@1eso1 urcite napsat s pravnikem doporuceny dopis, ze je zves tehdy a tehdy na navstevy a ze pokud ji deti neznaji, tak neni mozne ji dite dat bez matky a zpusobit jim tak trauma. Jako podle toho co si tu psala verim ze ta kr.va se klidne soudit bude, ale zadny pricetny soudce ji neda deti na cely den, kdyz ji ani neznaji. Navic vzhledem k vyhrocenemu vztahu mezi vama, je diskutabilni nakolik je tento styk pro deti ku prospechu. Ono pokud bude cely den hustit do deti jak jim maminka zabila tatu... to dokaze napachat opravdu velke skody. Urcite si schovavej dukazy o tom jak se chovaji k tobe a co ti pisou. Bude se to k pripadnemu soudu hodit. ☹

elu
21. zář 2019

Tak toho bych se nebala... Dulezite je, ze ty jako matka mas pravo byt se svymi takto malymi detmi 24 hod denne... Pokud nesouhlasi s tvou pritomnosti, je to jrn jejich problem.. At se klidne soudi, zadny soud ti to nemuze uprit...muzou prijit za nema k vam, ale zadny zakon ti nenaridi, abys jim je dala.. Bud v klidu

merope
21. zář 2019

@1eso1 Proto doporučuji zopakovat dopisem a schovat si kopii pro soud 🙂.

1eso1
autor
21. zář 2019

@tulikiss díky za radu. Upřímně já už mám pocit, že se ze všeho zblázním. Řeším moc věcí najednou, do toho se táhne dědictví, nemůžu zařizovat ještě nový domov a toho šílená tchýně... Nejhorší je, že vztahy mezi námi údajně nikoho zajímat nebudou. Pro dítě je prarodič přínos

merope
21. zář 2019

Mrkla jsem schválně do legislativy a ta říká toto: "Dle § 927 zákona č. 89/20125 Sb., občanský zákoník platí, že právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí."

Dle všeho usuzuji, že tvé děti k babičce ani citový vztah nemají (když se ozvala až nyní) a určitě i kdyby to dala k soudu, tak zpočátku tam bude určitě že vidět může, ale s tvým dohledem.

1eso1
autor
21. zář 2019

@merope taky už jsem procetla kde co. A vztah k ni děti opravdu nemají. Ani neví, kdo to je. Za celou je nezajimali. Ani když malá byla v nemocnici, tak se nezeptali jak ji je a věděli to. Nějak nechápu, co teď najednou chtějí

merope
21. zář 2019

@1eso1 Prudit? ☹

1eso1
autor
21. zář 2019

@merope No docela mi to tak připadá. Ale já už jsem fakt zralá na to, se ze všeho zbláznit

sudylichozrout
21. zář 2019

@1eso1 Vem si pravnika, ona treba tro hu dela ramena. Jakmile to bude vsechno resit tvuj pravni zastupce, je mozne, ze vycouva. Podle me neocekava, ze bys do sporu ted sla.

1eso1
autor
21. zář 2019

@sudylichozrout Zkusim nějakýho najít a aspoň mi řekne co a jak.
A nějak jsem to celý nepochopila. Ona údajně nic špatnýho neřekla, nedělala... To všechno její dcera z jejího telefonu... Nějak to nechápu

sudylichozrout
21. zář 2019

@1eso1 Jw uplne jedni, kdo to z telefonu psal. Dulezity je to, co rika vyse citovany zakon 🙂 Mas trumfy ve svych rukach, tak je ukaz a hraj 🙂

1eso1
autor
21. zář 2019

@sudylichozrout No budu muset. Nechci si už nechat pořád od někoho diktovat život. Chci začít znovu a lépe ne s minulostí

xenie131
21. zář 2019

prarodice bohuzel maji na sva vnoucata pravo. je to hodne o soudci a socialce. jsou to preci jen prarodice a nemuseji mit tak velke pravo na styk jako pri rozvodu. bohuzel i tak male deti muzou zislat treba 1x za 2 az 3 tydny na cely den pokid ospod nezjiati zadne prekazky. je to tady postavene na hlavu. bohuzel sme neco podobneho taky resili. od 3 let deti jezdi k druhym prarodicum 1x za 3 tydny na cely vikend a o velkych prazdninach je tento styk prerusen a je styk 1tyden v cervenxi a 1 tyden v srpnu. chce rict veskere obavy a trvat na prosetreni a treba pak i posouzeni psychologa pokud deti nejsou na ne zvykle. chce se to obrnit pokud opeavdu bude trvat na soudu. drzim pesti

evaamy
21. zář 2019

ja tedy nejsem zadny odbornik ( urcite bych nejakeho kontaktovala), ale bohuzel prarodice maji nejake pravo vidat vnoucata, ale! male deti maji zase pravo byt neustale s matkou! tzn ze ti nikdo nemuze zakazat, abys tam byla taky. na fb je skupina "podporte me v osvete- prava rodicu a deti" nebo tak nejak a podobna temata se tam rozebiraji casto, radi tam zdarma pravnicka.

tee36
21. zář 2019

Hlavně teď vsechno písemné (popr.elektronicky), ať mas u případného soudu podklady, ze jsi se snazila vyhovět apod...co je psáno, to je dáno 😉 přeji, ať vše dopadne dobre!

babanci
21. zář 2019

Prarodiče mají právo vnoučata vidět. Mě zemřela dcera a kdyby mi můj zet bránil její dítě vidět,soudila bych se. Vnučka byla šestiletá a byla na mě,na moje další dcery, hodně fixovaná. Nikdy nám ale nebránil, byl by sám proti sobě a hlavně by škodil malé.

1eso1
autor
21. zář 2019

@babanci Tak u nás je to trochu o něčem jiném. Já jim nebránila. Děti neviděli půl roku a teď si vzpomněli. Kontakt s nimi jsem přerušila z důvodu neustálého psychického nátlaku

teckadvojtecka
21. zář 2019

Přeju hodně štěstí. Jinak pomoct nemohu.

teckadvojtecka
21. zář 2019

A držím palce, ať všechno dobře dopadne.

eonee
21. zář 2019

Legislativa nebo ne...
Všechny dopisy si schovávej. Znovu bych, být tebou, napsala dopis - v něm bych napsala, že mě mrzí, že u výchovy vašich dětí do této doby nebyli a že budeš samozřejmě ráda, když se zapojí. Ale protože jsou děti maličké, nechceš je hned přenechávat někomu, koho neznají. Že by sis přála, aby spolu hezky vycházeli a aby si děti zvykly a že by nejprve mohli přijet na návštěvu. Hezky, v klidu, trpělivě je pozvi.
A dopis si okopíruj a zakládej si všechno, co ti pošlou oni a co budeš ty posílat jim. Soudu se neboj, i pokud do něj půjdou, rozhodně si u tak maličkých dětí nevymůžou víkendy. Prarodiče sice mají ze zákona právo vídat vnoučata, ale především se vždy rozhoduje ve prospěch dětí 🙂
Trvej na svém, buď laskavá a trpělivá, i když je mi jasné, že tě to bude stát hodně síly. Ale všechno, co jim napíšeš, by mohlo být použito proti tobě, tak to ber jako strategii. Pokud jim nabídneš nejprve společná setkávání, nejedná se z tvé strany o omezování styku s dětmi a jejich stížnost u soudu je tedy lichá. Na co by si chtěli stěžovat? Že jim nepůjčíš tak maličké děti na víkend? Vždyť to je hloupost 🙂