Styk dětí s babičkou. Nemáte nějakou radu?

1eso1
21. zář 2019

Ahojte, jsem asi v dost blbé situaci. A nevím, co dělat. Matka otce mých dětí napsala dopis, jak se chtějí vídat s vnoučaty. Celou dobu na ně kašlali a ani se nezajímali, jestli něco nepotřebují nebo jestli se mají dobře. Mě akorát neustále obviňují ze smrti jejich otce. A teď si chtějí vymáhat styk s dětmi. Z dobré vůle jsem jim nabídla pár hodin s tím, že budu u toho a pak by se vidělo. To se jí nelíbilo, že není nesvéprávná a že chce děti sama a na celý den. A když jim to neumoznim, tak se teda budou soudit. Podotýkám, že děti je neviděli cca půl roku a jsou jim 2 roky a rok.
Nemáte nějakou radu? Já už jsem ze všeho zoufalá.

xcassiopea
21. zář 2019

Ahoj, s tím soudem si myslím, že to je jen výkřik zoufalé ženy, co jí urazilo, že bude přítomná i druhá babička.
Určitě odepiš, že vzhledem k dosavadnímu nezájmu se s dětmi vídat jim samozřejmě styk umožníš, ale zatím jen v Tvé přítomnosti. V budoucnu až se lépe poznají a až na to budou mít věk nevylučuješ, že bude docházet i k delším návštěvám bez Tebe. Navrhni jim konkrétní termín a konkrétní místo. Prostě vyhov žádosti a uvidíš. Taky bych zmínila, že po dobu návštěvy si nepřeješ být neprávem obviňovaná nebo jinak slovně napadaná před dětmi. Prostě udělej vstřícný krok. Myslím, že ani pro ně není jednoduchá situace, že přišli o syna. Třeba prvotní emoce opadnou a bude to v pohodě. To, že máte teď konflikty ještě neznamená, že se to nedá nějak vyřešit. Pokud je to na truc, návštěva se nemusí uskutečnit. Ale jestli po smrti svého syna chtějí vidět aspoň vnoučata, dá se to pochopit. Držím palce. Právníka myslím zatím nepotřebuješ. Jen si nech důkazy o tom, že jim ve styku nijak nebráníš a Tvoje přítomnost je vzhledem k jejich věku oprávněná.

karol1996
22. zář 2019

Moje dcera je o dost mladší 8 měsíců. :D a i vlastní máme jsem řekla, ze ji malou do tří let samotnou prostě nedám. :D ze je to moje dítě a že jezdit budu s ni, ať se ji to líbí, nebo ne :D no, chvili se cukala, co zmůže. :D nic. :D
A i kdyby se tchýně soudila, fakt si myslím, že tam budeš moc být s dětmi 🙂 Jsi matka, podle mě by bylo fajn vzit alespoň to starší dítě někam k psychologovi, aby ten odborné potvrdil to, ze babicku nezna a nemá s ni vztah - tudíž je to jako bys dítě dávala cízi osobě na celý den.

1eso1
autor
22. zář 2019

@xcassiopea Já bych s tím od začátku problém neměla. Ale ten psychický nátlak z jejich strany se už nedal vydržet. Vím, že spousta lidí řekne, že jsem sobecká, že neubližují dětem, ale jenom mě. Ale já už jsem chtěla mít taky klid a začít znovu žít a nevrtat se v pořád v minulosti. A upřímně už jen to, že bych se s nima měla vidět mě děsí. Vždycky se rozklepu jen co o nich slyšim.
A taky pořád říká jaký má k dětem citový vztah, ale ozvala se skoro po půl roce. Tomu taky nerozumím

pink_unicorn
22. zář 2019

Ty jo, ja jsem takovej magor, ze ja bych hned videla, ze mi je chteji unest 😀 Jen at se soudi, ty jsi jeji zakonny zastupce a nemusis je nechavat o samote a nikym, s kym nechces.

martiina_k
22. zář 2019

Já teda nevím, za jakých okolností tvůj manžel zemřel, ale dokážu se vžít do pozice těch prarodičů.. zemřelo jim dítě, potřebovali svůj žal na někoho "hodit"... čímž je neospravedlňuju, jen se snažím ukázat pohled z druhé strany. Vídat tebe a děti pro ně třeba mohlo být traumatizující a museli se s tím nejdřív srovnat sami v sobě. A že chtějí vidět děti svého zemřelého syna? Co je na tom holky nepochopitelné? Většina tu píšete, že neexistuje, děti jsou matky... taky jednou budete tchýně a když by se nedejbože stalo to, že vaše dítě zemře, nechtěli byste se vídat s jeho potomky? Jediné co nechápu je, proč ti prarodiče nepřistoupí nejdřív na návštěvy. Vždyť i jim musí být jasné, že takto malé děti by jen obtížně zvládly celý den bez matky..

somalicats
22. zář 2019

@martiina_k doporucuju najit si starsi diskuse zakladatelky, tahle situace je celkem specificka...

martiina_k
22. zář 2019

@somalicats no tak jestli jsou nějaké informace, které tady v diskuzi nepadly, tak potom je jasné, že všichni, co se k tomu vyjádřili těžko poradí adekvátně situaci. Reagovala jsem na základě toho, co tu padlo. Nebudu tady dohledávat staré diskuze, mám jinou práci 🙂))

somalicats
22. zář 2019

@martiina_k Ve zkratce - chlap se pelesil s milenkou, nakonec se k ni odstehoval, pak si to rozmyslel a chtel zpatky. Zakladatelka ho zpatky nevzala a chlap spachal sebevrazdu. Milenka a matka chlapa jsou kamaradky a zakladatelka je ta nejhorsi na svete, protoze zabila babce syna. Babka se o deti nezajimala. Zakladatelka naopak reaguje zatim rozumne, kdyz navrhla moznost navstev, osobne bych takhle male deti do takoveho prostredi taky nedala, kor kdyz babku ani neznaji. Jina by byla situace, kdy maji deti k babicce vybudovany nejaky vztah, ale takhle je to zadost ciziho cloveka.

martiina_k
22. zář 2019

@somalicats jasný, ale když by to takhle (plus mínus) nastínila zakladatelka tématu, tak je to úplně jiné povídání. Každopádně bych trvala na styku za mé přítomnosti, to každopádně - i když by ta situace byla méně vyhrocená.

somalicats
22. zář 2019

@martiina_k vsak jo, jenze to ta babka dle info od zakladatelky odmita. A chapu, ze to je pro zakladatelku stres, resit jeste tohle.

martiina_k
22. zář 2019

@somalicats jj četla jsem, že to tchýně nechce... každá rada drahá... nejspíš to jinak než soudně nepůjde ☹

odula
22. zář 2019

Čus necetla jsem diskusi tak možná budu opakovat. V zákoně je tohle: Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí ". Takže osoby mají PRÁVO se s dítětem stýkat POKUD to dítě k nim ma citový vztah který není přechodný. A kdyby odloučení od nich dítěti způsobilo újmu. Vzhledem k tomu že půl roku nejevili zájem tak asi moc zásadní ten vztah děti k nim nebude. Takže by u soudu museli prarodice prokazat že ten vztah existuje a že pokud se s dítětem neuvidí tak mu to způsobí újmu. Byt tebou zkusím se obrátit na nějakou právní poradnu. Veškerou komunikaci s nima si nějak ukladej pokud to půjde. Obávám se že to zavání průšvihem - vzhledem k situaci. Nechci bejt paranoidní ale - buď ostrazita. Aby neměli nějaký úmysly si vyřizovat s tebou skrz děti nějaký svoje traumata... :/

ariadna12
22. zář 2019

Na cely den bych ji deti nedala bez dozoru. Urcite ne jen tak po pisemne vyzve. Muzete zacit na neutralni pude, hernicka, hriste nebo ji navstivit, uvidi snahu. Tim byste mohli zacit. Treba se muzete skrz vnoucata usmirit nebo mit klid zbrani. Nebo si overit, zda babi tak male dve deti je schopna zvladnout. Zemrel ji syn, tak chce videt vnoucata, to chapu. Asi bych ji odepsala, ze kvuli detem ji v rozumnem styku s nimi branit nebudu a zpocatku navrhuji to a to a nasledne se uvidi. A neboj, pokud deti kojis nebo jsou na tebe silne fixovane, zadny rozumny soud by styk ve smyslu "cely den s babi" neodsouhlasil. A soudy stoji penize. Myslim, ze je babi zoufala, tak se soudem blafuje. Je to to jedine, co ji po synovi zbylo.

hansed
22. zář 2019

@pink_unicorn s tim unosem to bylo prvni, co mě napadlo... Ze by ty deti nemuseli vrátit...

1eso1
autor
22. zář 2019

@odula no zase se můžou u soudu ohradit tím, že prarodič je přínos a že si vztah vytvoří. Nevim. Upřímně nevím jestli je vůbec možné, aby to normálně fungovalo, když naše vztahy jsou na bodu mrazu

dor
22. zář 2019

Vím že je situace specifická. Chápu tvé pocity. Starší diskuze znám.

Ale zeptám se takhle: chceš tedy , aby po celý život děti nepoznaly svoje prarodiče?

(Samozřejmě, chce to toleranci a trochu přizpůsobení se z obou stran....)

xenie131
22. zář 2019

bohuzel vztahy mezi tebou a prarodici az tak podstatne nejsou. pokud to daji k soudu tak soud prihlizi hlavne v zajmu deti. jak jsem.jiz psala. pak je dulezity nazor ospodu. ten dela.navstevu u obou stran a zjistuje pomery. kdyz nemaji deti otce je pro ne jeste horsi jim brat i prarodice. jak jsme jiz paala. je to tu postavene na hlavu ta justice. klidne bych si zasla na ospod a primo se zeptala jak by to bylo a co by hrozilo. takovych pripadu resi bohuzel nekolik...

1eso1
autor
22. zář 2019

@dor já jim, ale styk zakázat nechtěla. Jen jsem chtěla svojí přítomnost u toho. I když já s nimi nejspíš už nikdy za dobře nebudu, tak dětem nic zakazovat nebudu

hankaviki
22. zář 2019

@karol1996 nechápu tvůj postoj, dokonce i k vlastní mámě. Ty jsi máma 8 měsíců, tvoje máma i tchýně desítky let. Tak nevím co by nemohly samy zvládnout na jízdě kočárem, pokud jsou zdravé, střízlivé a při smyslech

karol1996
22. zář 2019

@hankaviki :D na jízdu kocarkem jim malou dám, ale moje mama ji chtěla od roka na prespani :D a to jako prr, už i při tom, když je s nima kocarkem jsem nervózní :D mala je savec a kojime tak po dvou hodinách maximalne :D A moje máma absolutně nerespektuje dcery a moje zájmy, mají psa, co nesnasi děti, uz pokousal dceru moji segry a máma mu malou posadila na záda (nehlede na to, ue je pes uz starej a nevrlej sám o sobe).. nebo na dcera ABKM a ona mi to nevěřila a za mymi zady ji dala bramborovou kaši.. malá pak kadila krev...
Prostě si jejím chováním zadelala na problém, kdyby se chovala zodpovědně, možná bych ji malou svěřila dříve.. ale nechová. :D

codal
22. zář 2019

@1eso1 jsi zcela v právu a obdivuju tě, že jsi i přes její chování byla ochotná svolit k návštěvě.. myslím, že ty jsi udělala vstřícný krok, návštěva v tvé přítomnosti v této situaci, kdy děti "babičku" v podstatě neznají, je naprosto v pořádku a stala bych si za tím!!! Myslím, že i u soudu by jsi to s tímto přístupem vyhrála,e myslím, že tak daleko to nedojde.. myslím, že tchýně se ti snaží zase jen ublížit..nedej se!!

leneee
22. zář 2019

@hankaviki ...protoze nektere babicky se i pres prvotni upozorneni maminkou na nektere veci, co si nepreje, chovaji jak nesvepravne a maji touhu dokazovat ze ony jsou preci ty zkusenejsi a znalejsi a jejich nazor ten jediny spravny na svete- viz prispevek @karol1996 o alergii nebo napr. moje zkusenost kdy tchyne naprosto ignoruje me rozhodnuti nekrmit dite sladkostmi,mlecnym a lepkem kvuli alergiim... takze po kazde navsteve u ni ma dite plne kapsy cokolady,bonbonu a ke svacine dostane pribinaka a susenku a my pak tyden resime nasledne potize z toho vznikle... temhle lidem totoz nejde o to dite,ale primarne o sebe samotne-to co je dobre pro to dite,je absolutne nebere... takze kdyz se clovek takto “spali” a jejich chovani je nezodpovedne a jeste se o tom dohaduji,ze prece jedna susenka neublizi, nebo delaji nedejboze tohle za zady matky,tak se nedivte,ze s nimi ty deti nechceme nechavat o samote bez dozoru.

kristyn.g
22. zář 2019

Zkus se s tím tak mrstresovat. Můžeš se poradit s odborníkem. Takhle malé děti jim nikdo nedá na celý den bez tebe... Až to zjistí uvidíš jestli jim zájem vydrží. Rozmysli si to a nediskutuj. Návštěvy za tvé přítomnosti jsou si myslím úplně ok. Kdyby sis to někde nechala posvětit tak by to bylo nejlepší.

evaamy
23. zář 2019

kdyz jsem cetla vas pribeh, tak souhlasim s Odula, ze jim muze jit o pomstu. kdo nezna okolnosti tak si muze myslet, ze jde se stykat "aspon" s vnoucaty. rozhodne bych se snazila ziskat/ ukladat dukazy, ze vas vini ze smrti sveho syna. pokud u nas neni uplny absurdistan tak jim snad nikdo ten kontakt ani nemuze umoznit. drzim vam pestinat uz mate od nich klid.

evaamy
23. zář 2019

oprava: ze jde o to se stykat " aspon" s vnoucaty