Tchýně a klíče od domu. Máte to tak? Vadí Vám to taky?

dareenn
30. kvě 2020

Ahoj holky/ženy, zajímalo by mě, jestli je to u vás doma taky takto nastaveno a je to normální a já jsem jen přecitlivělá, nebo by vám to taky vadilo..?
Naši i tchánovci dostali klíče od našeho domu když jsme se přestěhovali, pro jistotu kdyby bylo něco potřeba. Když k nám jedou naši, vím to na 99% dopředu, zavolají nebo napíšou a jsme dopředu domluvení, stejně většinou zazvoní i když si sami odemknou. Tchýně ale nevolá ani nepíše většinou, maximálně manželovi a to když on je v práci a není doma a jsem doma jen já se synem. Nezvoní, rovnou si odemyká a jde dovnitř jako doma. A hlavně píše stylem "přijdu, stavím se atd", ne že by se aspoň zeptala jestli jsme vůbec doma, jestli může, jestli nemáme něco v plánu nebo návštěvu. Muž to samozřejmě neřeší, takže dost často o tom vůbec nevím, nebo maximálně pár minut předem. V červenci se nám má narodit druhý syn a opravdu si nedokážu představit jak mi sem bude tchýně chodit jako domů když budu třeba chtít uspávat, kojit, sama si třeba půjdu s klukama lehnout... Pro mě hodně nepříjemná představa. Sama ale nemám na to jí něco říct, nemám na to povahu nebo jako to říct - odvahu? A manžel to neřeší, nebo řešit nechce - že mi zase něco na jeho rodičích vadí... Takže asi se budu muset hecnout a nějak to říct sama 🤦🏻‍♀️
Ale spíš mě zajímá jak to máte v téhle situaci doma vy - chodí k vám rodiče na návštěvu, ohlásí se, zazvoní a tak, nebo si k vám chodí jak se jim zlíbí jako k sobě domů?

pipi_puncocha
30. kvě 2020

No, u nás má klíče i tchýně i mamka, oběma jsem je dala právě z toho důvodu, že mám malé miminko a nechtěla jsem, ať zvoní nebo ať musím chodit otvírat když kojim atd., ale ani jedna nechodí bez ohlášení a bez předchozí domluvy. Obávám se, že jediné dospělé řešení je si o tom promluvit. Blbé je, že nemáš v takové situaci zastání od manžela.

lenerka1
30. kvě 2020

Tchánovci bydlí hned vedle, klíče máme vzájemně, ohlašují se, jen když jdou na déle, jinak prostě zazvoní a když vidí, že jdou nevhod, hned zase odcházejí (my to děláme také tak). Od doby, co mám malé děti, jsem ráda, že tchýně v době jejich předpokládaného spánku nezvoní a rovnou si odemkne, když mě nenajde dole, usoudí, že jsem si lehla s dětma, a zase potichu odchází. Myslím, že nám to takhle vyhovuje všem, vztahy máme dobré, když mi něco vadí, stačí s tchýní hodit řeč a většinou se domluvíme.

petrasipkova1
30. kvě 2020

@lenerka1 to je strasne hezky, přesně takhle bych si to přála jestli budu někdy Babicka ❤️

zuzkasim
30. kvě 2020

Tý jo, to si nedovedu představit. Klíče od nás má moje mamka, bydlí cca 15minut pěšky a má je kvůli tomu, že nám chodí zalévat kytky, když jsme na dovolené, popř. kdyby se náhodou něco stalo... Stejně tak máme klíče my od ní, ale nikdy bychom je nepoužily "jen tak". Když si třeba máme u mamky něco vyzvednout a vím, že ona nebude doma a nedaří se nám vymyslet jiný termín předání, tak mi výslovně řekne, však klíče od nás máš, tak si to vem. Ale to je opravdu vyjímečně. A většinou si zavoláme, když se chceme navštívit předem, protože obě máme dost aktivní život, takže jít nablind se moc nevyplácí. Tchýně je od nás 40km, takže to nic. Ale ob 2 domy vedle ní bydlí švagrová a taky si k sobě nechodí "jen tak".

eviicka
30. kvě 2020

Myslím, že tohle není o klíčích, ale o její nezdvořilosti a možná tvojí povaze, že ses ji zatím nepostavila. I když klíče mít nebude, může zvonit. Záleží také jak to je pak dál - přijde a "překáží" nebo třeba pomůže. Možná bych to asi zkusila měnit postupně, to znamená mít v záloze pokaždé nějakou neodkladnou práci, kterou v tu chvíli začneš nutně dělat, nebo narovinu říct, že jdete na hřiště, že to je třeba domluvené, zkrátka si ji všímat minimálně s tím, že když dá příště vědět bude to lepší.

sudylichozrout
30. kvě 2020

@dareenn Klice od naseho bytu maji nasi i tchanovci. A nikdy sem nevlezli bez ohlaseni predem jen tak. Domluvime se treba telefonicky, ze se zastavi a teprve kdyz prijdou, tak nejprve zazvoni a pak si odemknou.

veruuu_kubesovic
30. kvě 2020

nějak nerozumím, proč by měl mít klíče od domu i někdo jiný, než ten, kdo v něm bydlí...🙄

marti89
30. kvě 2020

@dareenn Bydlím v generačním domě, moji rodiče a děda k nám chodí, jak chtějí, vypoklonkuju je bez pardonu, jen když dítě spí, nebo jdu uspávat. Jinak je mi to jedno.. Tcháni dostali jeden klíč, abych jim nemusela běhat odemykat, když k nám jdou - ale hlásí se předem. Jen ze začátku jsem jim musela vysvětlit, aby si plánovali návštěvu mimo určitou dobu, kdy chodil syn pravidelně spát a jim přijížděl bus. Slušně bych požádala, jestli by bylo možné se na návštěvy domlouvat s tebou, protože si potřebuješ čas plánovat (vaření, úklid, nákup, kojení, péče o děti a rodinní přátelé) a zkrátka se může stát, že budete mít už jiné plány a měli by zbytečnou cestu.

lotosek
30. kvě 2020

Já jsem lekací, takže takové překvápko by mi udělala jednou a přišla by o ušní bubínky, jak bych hrůzou zařvala. 🙉 Tak se příště pořádně lekni a ve srandě jí pak můžeš říct, že to ti dělat nemá, že kdyby se ohlásila, tak ji čekáš, ale teď máš málem infarkt. 😎

lennus
30. kvě 2020

@dareenn Bydlíme daleko, ale mně by to vadilo. Mám klíče od domu mamky a vždy se ohlásím a zvoním, člověk by měl ctít soukromí. Mamka mi vyprávěla, že to tak taky měli, její tchyně, moje babi, měla klíče a jednou došla neohlášená, mamce to vadilo a ozvala se, tuším se i pohádaly. Je to těžké, ale řešila bych co nejdříve, prostě nastavit si hranice - ať se včas ohlásí, domluví a zvoní. Je to slušnost!

priefi
30. kvě 2020

@dareenn tcháni chtěli takto fungovat, že si budou k nám chodit, jak se jim zamane a kdy se jim zamane, ale zarazilo se to hned v zárodku, přesto nejel vlak z mojí strany. Neohlášené návštěvy se zrušily po tom, co jsem se psychicky složila před manželem (byly víc než časté) do té doby to bral na lehkou váhu. Od té doby klid. Měla jsem strach, že bude repete po narození druhátka, ale manžel nastolil hned hranice a byl (uražený) klid. Základ je nastolit hranice a jelikož to je tchýně, jediný, kdo to zvládne vyřešit je jen a pouze Tvůj manžel. Pokud k tomu bude přistupovat laxně, nic se nezmění.
Jen dodám, že klíč mají, kdyby náhodou něco a jednou ho použil manželův bratr, místo aby zaklepal nebo zazvonil... Já z toho byla špatná víc jak týden, jak si to mohl dovolit a jednou to chtěl udělat tchán za okolností pro mě nepochopitelných, neotvírala jsem někomu hned včil už dveře (nějaká kontrola v bytech), protože jsem kojila miminko a o už se na to chystal (bydlí naproti a kontrolu dělal nějaký jeho známý a prvně byl u nich)... Nakonec to nestihl, protože jsem otevřela já, ale na*ralo mě to....

goovana
30. kvě 2020

Od nás mají klíče tchyně s tchanem. Jelikož můj zdravotní stav tomu odpovídá.( částo kolabuju z nevysvetlitelnych důvodu ) a manžel děla daleko od domova kde i prespava. Tak z tohoto důvodu. Nejednou se to hodilo ze ty klíče měli. Když jsem nebyla schopna ani dojít ke dveřím otevřít prave z důvodu častého kolabovani...Nikdy a zdůrazňuji NIKDY by si sami neotevřeli pokud by věděli ze jsme doma. A i když jsme doma tak zvoní, volají a pak jdou teprve dovnitř.

eviicka
30. kvě 2020

@veruuu_kubesovic na tom nevidím nic nenormálního, já mám taky klíče od dalších bytů a domů (v rámci rodiny) a jeden čas jsme měli dokonce klíče vzájemně s kamarádem (venčili jsme si vzájemně psy, když ten druhý potřeboval). U mého prvního kluka (bylo nám 18 a bydleli jsme ještě u rodičů) mi dal klíč jeho otec už asi po půl roce vztahu. Někdy je to praktické pro všechny zúčastněné - POUZE ovšem za předpokladu, že všichni zúčastnění dodržují vymezená pravidla a pravidla slušného chování.

drep
31. kvě 2020

@veruuu_kubesovic a já zas nechápu, proč by neměli. Klíče od nás mají moji rodiče i mužovi rodiče, nikdy toho nikdo nijak nezneužil. Tchán a tchýně i moji rodiče chodí po avízu, zaklepou a otevřou si, nezvoní, nebudí mi dítko. Máma mi občas cestou do práce hodí jídlo/oblečky pro dceru, tchýně dtto. Občas je potřeba zalít kytky. Občas máme sraz a já se zdržím, tak nemusí stát venku. Opravdu v tom nevidím problém.
Problém zakladatelky není v tom, že tchýně má klíče, ale v tom, že nemá vychování a soudnost.
Takže taky bych nechala klíč v zámku, když zazvoní, tak s úsměvem řekla, že jsme ji nečekali a vyrazila pryč/šla mýt okna nebo cokoliv.

nat
31. kvě 2020

@dareenn a mohu se zeptat proč ji to neřeknete rovnou at zvoní než k Vám jde nebo ať se předem ohlasi? A určitě bych to probrala i s manželem.Jedniu jste manželé tak by jste měly být na jsme vlně.A když bude nejhůř tak jim klíče seberte a je to 🙂 Myslím,že je lepší to řešit přímo s nimi než tady.

jirovapa
31. kvě 2020

@dareenn u nás mají klíče jak moje rodiče, tak tchánovci. Ale na návštěvu chodíme většinou jen my k nim. Tchánovci u nás byli jen párkrát a vždy se předem ohlásili, pak zaklepou a odemknout. S našima jsem také domluvená předem a napíšou mi SMS, že vyjíždí z baráku (cca 1 hodina cesty) a pak ještě u nás klepou a až poté si odemknou. Nedokážu si představit, aby mi někdo,, cizí,, chodil do bytu.

viki999
31. kvě 2020

Je to neskutečně nevychované, takhle si k Vám přijít. My bydlíme na druhém konci zahrady společně s tchanovci, tak vím o čem mluvím, trvalo roky, než se naučili (hlavně tchýně), že bez našeho pozvání nebo prostě domluvy neexistuje, aby sem lezla. Když se narodil syn, tak jsem instruovala manzela, ať mamince vysvětli, že neexistuje, ze sem bude lézt denně "podivat se na miminko"..
Já se jako ozvat umim, ale nechávám to řešit manžela, až to budu resit ja, bude zle..

viki999
31. kvě 2020

Takže na tvém místě bych si promluvila s manželem, že takhle ne, ať se tchyne naučí psát tobě zavčas, ať máš šanci si říct zda ano nebo ne..

bamak
31. kvě 2020

@dareenn naší i tchyně mají klíče. Ale tohle by si nedovolili. Řekni manželovi, že ti to vadí, ať ji to vysvětlí, nebo jí to vysvětlí sama.

barmil
31. kvě 2020

@dareenn tchanovci maji klice od nas, my od nich, ale nikdy by si neotevreli. Jezdi jen na pozvani a to jsou 5km od nas, my jezdime casteji (skoro denne) k nim, pomahame se zahradou, ale vzdy tchyni napisu, v kolik dorazime, ptam se, zda nemame neco privezt (oni na vesnici, my jsme ve meste) a i kdyz manzel odemkne, vzdy z predsine hlasi, jsme tady, nez jdeme dovnitr.
Jednou mi prisla neohlasene svagrova, manzel byl v praci, ja si konecne odpoledne sedla s dcerou k filmu (tehotna, jarnaky se skoropubertackou) a najednou zvonek a "je tady teticka". A byla u nas 2h, padala jsem na hubu.
Pak jsem vysvetlila manzelovi, ze takhle ne, ze na kafe klidne, ale predem napsat, ze zrovna ten den bych se ji omluvila, ze mi neni dobre. Ja jim vzdy pisu, i kdyz jdem jen na prochazku kolem a chcem je jen pozdravit pres plot..
Doufam, ze nam to takhle vydrzi i ted, mam par tydnu do porodu a fakt nechci, aby mi tu furt nekdo vysedaval.

hanulkaha
31. kvě 2020

@dareenn musis se prekonat a tchyni to narovinu rict, ze si neprejes, aby k vám chodila jako domu, ze muze prijit kdykoliv, ale pouze po PREDCHOZI domluve. Rekni, ze je ti to neprijemne, kdyz tam chodi jak se ji zachce, ze ne vzdy se ti to hodi, deti spi, kojis, jdete ven... Pokud je tchynka normalni, pochopi to 😉 a kdyz si pojede dal podle sebe, bud bych zacala nechavat klice v zamku a kdyz by vyvolavala ze se nemuze dostat do baraku, rekni, ze zrovna kojis a treba ji to prestane bavit, kdyz bude muset parkrat stepovat pul hodiny prede dverma a cekat, nez se mimi nabasti 😉 nebo se nechej naschval parkrat "nacapat" napr jen ve spodarech nebo jeste lip s chlapem v loznici se slovy, ze je opravdu nevhodne vam takto narusovat soukromi 😀
Moje tchyne je to same a kdyz jsme koupulu barak, bylo to ze zacatku peklicko 😠 prvni co bylo, tak kdy ji nechame udelat klice... Nikdy! Hodinova debata, ale neuspela...
Potom na dalsi navsteve chtela kafe a hnala se do kuchyně, tak ji chlap rika: sedni si, jsi na navsteve tak ti kafe udelame. A ona "no Martine?! Jaka navsteva, snad domaci!" a tehdy mi doslo, ze ahaa, tady bude problem... No, jeste párkrát se pourazela, pobrecela, stala pred barakem a cekala az přijdeme z prochazky a ted uz aspon napise, ze chce prijet jestli jsme doma...

priefi
31. kvě 2020

@hanulkaha jo jo... Jaká návštěva, že snad domácí, to jsme měli taky tuto větu od tchána. Tak jsem mu vysvětlila, že návštěva jsou Ti, co přijdou na návštěvu, domácí jsou Ti, co bydlí v jednom bytě.

natilla
31. kvě 2020

Jediné řešení za mě je jim to říct,pokud si netroufáš,což chápu (mám to stejně),tak přes manžela..bydlíme vedle tchánovců,máme vzájemně i klíče,sami sem sice nechodí,ale když se narodila malá neustále volali ať jim ji dám ven, jestli můžou přijít nebo my k nim apod. Tenkrát už jsem to nedala a složila se,malá byla předčasně,špatně jedla,spala,bylo toho prostě dost a hrozně narušovali program,který jsem se teprv snažila vytvořit.. Chápala jsem je,první vnouče,tchán byl po těžké operaci a prostě natěšený..manžel s nimi pak promluvil,ať mi dají prostor,že musíme vymyslet,co bude vyhovovat všem a jde to..ono to té druhé straně kolikrát nedojde,že to někomu může vadit..

pipi_puncocha
31. kvě 2020

@lotosek ano, to jsem udělala jednou, byly jsme domluvené s tchýní, že dojede ten den v určitou dobu, ale ona se rozhodla dojet o 2h dříve a řekla to jen manželovi a ten mi to nevyřídil. Já jsem se jí tak lekla, že jsem asi 10 vteřin v kuse ječela a pak jsem asi 5x zopakovala, že z toho budu mít infarkt. Ty dvě hodiny co tam byla "navic" jsem strávila mytím hlavy a úklidem, což jsem měla celou dobu původně v plánu. Aniž by to byl záměr, tak od té doby se domlouvá přímo se mnou.

tynka9
31. kvě 2020

Zatrhnout co nejdřív. Toto je strašně nepříjemné... pokud se ti nechce do konfliktu s tchýní, tak řádně vysvětlit manželovi, že to takhle nejde... jak už tu holky psaly, co kdyby vás nachytala v posteli, psala jsi, že čekáš prcka - po porodu se počítá s větší hygienou, umím si představit situaci, že mimčo usne, ty si hodíš sprchu, necháš si otevřené dveře do koupelny, abys případně prcka slyšela a do toho tam vleze tchýně? Nebo si zdřímneš s dětma a do domu ti někdo vleze? Pokud manžel nepochopí, tak klíče do zámku, vypnout zvonek (přece nevzbudí děti), a ztlumit telefon (kojila jsem, neslysela jsem).

U nás máme my klíče od našich rodičů, zůstaly nám z doby, kdy jsme bydleli doma. Ale máme je jako rezervu, když např jsou na dovolené, že jim dojdeme zalit kytky nebo kdyby něco... ale normálně je u sebe ani nenosime, na návštěvu se domlouvame a u dveří zvoníme. Naše klíče nikdo nemá. Naši bydlí půl hod autem, vždy se domlouvaji, jestli jsme doma, tchanovci jsou kousek, děda se někdy staví bez ohlášení na chvilku kouknout na děti. Pokud mám klid, povidame, pokud mám něco rozděleného, pokračuju v práci. Zdrží se chvilku, nevadí mi to. S tchýní nemám úplně dobrý vztah, a jsem ráda když vím, že má přijít, potrebuju se psychicky připravit. Párkat se tu zjevila jen tak, párkrát jsem vypadala nevrle (měla jsem pozvané sousedy, jiné plány... nebo mě jen překvapila). Moc často nechodí, ale poslední dobou už většinou jen na pozvání/ když se ohlásí. Už mám konečně k dispozici auto, tak nemůže počítat s tím, že jsme “stejně pořád doma”.

codal
31. kvě 2020

Klíče mají oboje rodiče, pro jistotu, kdyby náhodou bylo někdy potřeba, nikdo nejezdí neohlaseny, rozhodně si nikdo neodemyka, vždy se domluvíme, jak se nám to hodí. Tohle bych nesnesla a nedovolila. A pokud je to tchyně, doplatila bych manžela, aby to vyřešil. A nechavej klíče v zámku, aby si neotevrela, a pokud přijde neohlasene, klidně ji řekni: "nezlob se, dnes se mi to nehodí, příště zavolej!" a zase bych dveře zavřela. Ono ji to dojde a třeba se to naučí.

priefi
Autor odpověď smazal
Zobraz
altalia
1. čer 2020

@dareenn : klice u nas maji take oboje rodice + sousedka. Ale ani jedni nikdy klic nepouzili, pokud jsme nebyli dohodnuti na nejake pomoci v nasi nepritomnosti apod. Tchyni “chapu”, jde proste k synovi domu, co by se hlasila. Skoda, ze se ta pravidla nerekla hned ze zacatku po prvni prepadovce, takhle bude akorat nabrucena 🙂 Ale hlavne by to mel rict jeji syn za vas oba myslim, ani jemu by myslim nebylo prijemne kdyby tvoje maminka znicehonic vpadla treba vecer do domu.. Zkuste to probrat doma 🙂

dareenn
autor
1. čer 2020

@altalia já teda nevím, tchyně budu až za x let ale peávě proto že by šlo o synuv domov tak bych si nedovolila tam chodit jako k sobě domů, když by to byla domácnost snachy 🤦🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

michalelka
1. čer 2020

To by mi kleplo 😀 Rodiče měli klíče pro klid duše, kdyby bylo potřeba, ale nikdy bez ohlášení nepřišli. Na to byl expert babi. Chodila bez ohlášení a ještě nejlépe, když jsem byla sama doma. Stačilo si promluvit. Jasně, ale mile. Musí pochopit, že to je váš domov, ne její a ačkoliv je vítána, musí dát vědět dopředu.