Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

lenka_strelenka
5. únor 2017

S tchýní se nemáme rády, co si jenom vzpomenu.. základní příčinou je absolutní nekompatibilita mé a její osobnosti; co přesně mi na ní vadí a co jí vadí na mně, to by bylo na dlouhé vyprávění. Teď bych ale potřebovala nezávislý názor, jestli jsem na ni momentálně naštvaná právem, anebo mi už hrabe a jsem z těch hormonů jenom přecitlivělá - tchýně má teď v nejbližší době jít do nemocnice na více méně banální zákrok, resp. diagnostický výkon (jinak zdravá ženská, něco přes padesát, žádná zvláštní zdravotní rizika). To, že poslední dva tři týdny manžel neposlouchá do telefonu o ničem jiném, než o tomhle (ani na miminko se tchýně nezeptá 🙄 ), to mě ani tak nepřekvapuje, vzhledem k tomu, že se hlavní téma jejich hovoru (resp. jejího monologu) periodicky mění podle toho, co za hlavní zdravotní "problém" zrovna má (a když zrovna ne ona, tak její pes)... Jenže teď si tchýně na manželovi vydupala, aby za ní přijel na víkend (doslova přes celou republiku, 450 km), aby ho, cituji, "ještě naposledy před tou operací viděla". Naprosto chápu, že se bojí toho výkonu i anestézie a trocha hysterie z její strany není ničím neobvyklým, ale dost mě naštvalo to, že ji ani na milisekundu nenapadlo, že by třeba ona přijela sem za námi, že třeba není úplně košer, aby mě tu manžel ve třetím trimestru nechával celý víkend samotnou... znovu podotýkám, že to není žádná nemocná nepohyblivá důchodkyně, ale normálně aktivní, pracující ženská s vlastním autem; vůbec by mi ani nevadilo, kdyby přijela i se psem, ten je úplně zlatý. Navíc s manželem jsme o víkendech často v práci (no, já už od Nového roku ne, ale manžel má pořád těch služeb víc než dost), volných víkendů všeobecně moc nemáme a ty, co bychom měli sami pro sebe do narození miminka, bych už mohla spočítat na prstech jedné ruky. Takže tu teď sedím sama doma, ani ne že bych se bála, že se něco stane, těhotenství mám doposud prakticky bezproblémové (ale i tak, moji rodiče jsou taky daleko a v okolí tu nemám žádné blízké přátele nebo příbuzné, kteří by mi v případě nouze mohli rychle pomoct...), spíš jsem z toho tak nějak smutná... Manželovi to vyčítat nebudu a ani nechci, tchýně je na něj hrozně upnutá (jedináček) a docela ho zvládá psychicky terorizovat, i když je daleko, ale i tak.. jde přece i o její vnouče (první a na příštích pár let taky nejspíše jediné). Když jsem se s tím svěřila své mamince, tak se jí to taky nelíbilo... Jsem normální, že mě to štve, nebo ze mě mluví hormony? 😉
Taaak jsem si postěžovala a abych si šla ohřát oběd...

mysuge
1. bře 2017

Tchyne?Nehorazna pip,pip,pip...ani muj manzel s ni nemluvi jiz 7let...nase dcerky ji ani neznaji...je to na delsi vypraveni...jednim slusnym slovem-"PODVRAŤAČKA"!!! 😁

mo_nick_a
6. bře 2017

Nějak to na mě padlo, tak jdu přelouskat diskuzi 🙂. Nějaká "vtipná" historka s tchýní by nebyla 🙂?

rebe
6. bře 2017

@lenka_strelenka Je normální, že tě to štve, ale stejně tak je normální, že se tchyně bojí operace (byť se všem okolo může zdát banální) a chce před ní vidět svého syna. Z jejího pohledu chápu, že jí tvůj porod připadá daleko a nevidí v odjezdu tvého syna žádné riziko. A stejně normální mi přijde, že tvůj partner v této situaci své mámě vyhoví. Tohle jsou situace, které člověk musí vydýchat a jít dál, protože by se ze spousty jiných věcí už musel zbláznit. U nás třeba po porodu dcery tchynino šílenství dosáhlo do té doby nepředstavitelné úrovně...

elvira
7. bře 2017

@lenka_strelenka - no mě bije do očí to, že jsem četla "tchýně, tchýně, tchýně..." a pak "manželovi to vyčítat nebudu, bo je jedináček".
Takže tchýně je ta svině a manžel je chudáček jedináček.
Mmch - můžou za to oba stejným dílem - tchýnin problém je ten, že v padesáti je upnutá na dospělého syna, že si nedokázala vytvořit zájmy, koníčky a nasbírat přátele, manželův problém je ten, že i přes svůj věk a budoucí statut otce nedokáže matce /zdravé a relativně mladé/ říct NE...
A na tobě to leží - buď to budeš tolerovat - je to jedináček, nedospělý, matka si ho umí držet, tak to tak musím brát, přestože naše společné dítě bude, nedejbůh v nemocnici, tak on na povel poběží, nebo zatlačím na muže, on konečně dospěje a začne se chovat jako manžel a otec a dokáže se matce vzepřít... Ovšem pak očekávám protiútok od matky - nakonec si nepomůžeš ani tak ani tak - ale dítě na cestě, takže....

julierawding
23. kvě 2017

S tchýní jsme vydrželi pod jednou střechou přesně 85 dní. 85 dní, které nikdo z nás zúčastněných, už nechce nikdy opakovat. Leda, že by měl nějaké psycho-masochistické choutky.

Během soužití s tchýní jsem pochopila, několik základních životních pravd:

*V kuchyni, která patří tchýni na nic nešahejte, nemyjte nádobí, nepoužívejte žádný výrobek, i kdyby vám tvrdila, že se tam máte chovat jako doma.
*Pokud chcete rychle rozvést manželství, prostě se sestěhujte s tchýní.
*Stěhovat se z domu, kde máte tři toalety, do domu, kde je pouze jedna toaleta a ještě k tomu spojená s koupelnou, je blbost.
*Pokud máte pocit, že je v domácnosti dusno, tak máte pravděpodobně pravdu.
O bydlení s tchýní bych mohla napsat knihu, která by byla pouze pro otrlé povahy, protože přesto, že je moje tchýně fajn ženská, (tedy k takové jsem se stěhovala), tak se naše osobnosti opravdu nesetkaly v harmonickém souznění.

Což mělo vliv na úplně všechny.

Já již po prvním měsíci zvažovala nejen odstěhování od tchýně, ale i z Anglie. Jenže já mám v povaze nějakou divnou umanutost a tak jsem si řekla, že to vydržím. Z lásky k dětem. Pro dobro rodiny. A všechny tyhle super hesla, jak z prvomájového průvodu.

A tak jsem držela. Skončila jsem s tiky v obou očích. S 54 kily (moje váha na střední škole, tehdy jsem si ovšem myslela, že jsem tlustá). A s každodenní úvahou, zda toto ustojím bez pomoci farmak a psychiatra.

A taky jsem natočila tohle video:

https://www.youtube.com/watch?v=6XKL60xl558
cilka4488
11. črc 2017

Ahoj ženský. Zajímalo by mě i od někoho jínného co si myslíte o tomhle. Schválně nebudu psát, co si myslím já .S přítelem jsme spolu 5.let. Celých 5.let zvu budoucí tchýni k nám na narozeniny atd jak na moje , tak na přítelovi. Když už náhodou dojede tj.1 x za 4.měsíce nikdy u nás nespí. Prej vždy musí druhý den do práce, nebo musí ráno tchán krmit zvířata- podotýkám , že u zvířat je i přítelův brácha, který by je klíďo pokrmil sám. Tak hrozně se těšila na vnouče ,že bude chodit s kočárkem atd. Malá ma 9.měsíců a byla tady 2 x a opět tady nespala vždy jen na 3 h a dom. A teď to podstatné. Já teď odjela na víkend pryč , malou hlídal přítel a ejhle tchýně přijela i s tchánem po 5 ti letech na celej víkend i tady spaly a šlo to. Přítel je o pomoc s malou nežádal, ale věděli od něj , že budu pryč. Co si o tom myslíte ? Dík 🙂 Nikdy jsem jí nic neudělala jen to , že jsme si koupily chalupu a přítel se odstěhoval od nich.

kalka
12. črc 2017

@cilka4488 🙂))))) no to je ono..ukradla jsi jim syna 🙂)))) teď vážně... zkus se jich zeptat, proč?... A přítel na to má nějaký názor???

shine2015
12. črc 2017

@cilka4488 podle mě se necítí když tam jsi ty nechce obtěžovat ..... nemá takove pohodlí a klid jako když tam nejsi....před synem si nemusí dávat pozor na pusu ani na to jak je či není upravena ...proste se pak cítí lip ne proto ze by té nesnasela ale není to mezi vámi jako s dcerou....
Jak spolu jinak vycházíte??? Dáte si spolu víno?? Jezdíte vy za nimi??

kika266
12. črc 2017

S chlapem jsme vedli uz nekolikrat rozhovor na spolecne bydleni s rodici a dokonce s prarodici. Jemu se to strasne libi, ze by mel kdo hlidat malou, ze bychom si treba i nekam spolu zasli. To je sice fajn, ale za ty ostatni veci mi to nestoji, do vseho se motaji, vsechno vi lip, nejvic o nasi male, i kdyz ted ji vidaji tak co 14dni, ale vi proste vsechno, no a prarodice musi mit vsechno nez umrou, jsou proste se zahradou streleni, misto aby odpocivali, tak se chteji asi na te zahrade zahrabat ☹. Nastinila jsem chlapovi par situaci co by mohly nastat a rychle si to nastesti rozmyslel. Takze s vami vsemi soucitim a nezavidim ☹

khpeta
12. črc 2017

Taky s tchánovci dost bojuju, hlavně poslední dobou mi už fakt dochází trpělivost a síly. Pořád by nám (mně s manželem a jeho sestře) organizovali život, všechno ví nejlíp, všechno kritizují, poučují... Švagrová se bude vdávat a je to nápor pro nás všechny. Do všeho vrtají, řeší hovadiny, všichni musí kmitat, jak oni pískají. Naposledy se třeba řešilo pečení koláčků. Nemůžeme prostě přijet o něco později (začíná se v 5.30), musím tam být od začátku. Prý tam máme teda spát. A to moc dobře ví, že se tam Ondrášek prostě budí. Nebude vyspalý nikdo, ale bylo by po jejím... Držím se, aby aspoň ta svatba proběhla co nejvíc v poklidu, ale fakt mi pijou krev. ☹

cilka4488
12. črc 2017

@shine2015 Na víno jsem jí vzala asi tak milionkrát- nikdy nepřijela. Není to daleko cca 40 km, takže my tam jezdíme docela dost, jelikož švagr je super. Neudělala jsem jí nic , ale tímhle mě děsně naštvala. I jídlo si vzala vlastní i pro dceru, jako kdybych je tady měla nechat umřít hlady .😈

cilka4488
12. črc 2017

@kalka Taky si to myslím, že to vydejchává těžko. Ptala jsem se i jsem jí to říkala , že jsem přeci nikomu nic neudělala. Debilně se usmála a jela dom .Přítel to neřeší. Ví to že to bylo přes čáru, ale asi chce mít klid, tak nic na to neřek. Jen, že jim říkal, že pomoct nepotřebuje a oni stejně dojely.

normalnimatka
12. črc 2017

tak to je jednoduchý... buď tam a ona nebude jezdit... co já bych dala za to se nemuset s tchýní vidět, když s ní nejsou dobrý vztahy....to je daleko lepší, než si hrát na vztahy a povinně se navštěvovat.

alemari
12. črc 2017

@lenka_strelenka manžel je teda bambula, to ho nenapadne, že jsi ve 3.trim??? Tchýni bych moc neobviňovala v tomto, synáček má mít na mysli potomka.

cilka4488
12. črc 2017

@normalnimatka No něco na tom bude 😁

normalnimatka
12. črc 2017

ale jinak je to blbý no.... evidentně tě prostě nemusí, ale tváří se jako by se nic nedělo a tohle je tda pecka. přijet na celej víkend, když tam nejsi:D fááákt nenápadný....
no nesnášim přetvářku, takhle ti to řeknu. pro mě fakt stokrát lepší se prostě nestýkat, než tyhle divadla....ale většinou si lidi spíš na tu rodinu hrajou no. a stojí to pak za pendrek.

cilka4488
12. črc 2017

@normalnimatka Mazec že ! No já řekla příteli , že k nim po tomhle pojedu taky tak 2 x do roka a spát tam budu za 5.let a až nebude ona dona a to hodlám říct i tchýni až zavolá a bude se ptát kdy dojedem. Jsem zvědavá, co mi na to řekne.😂😂

normalnimatka
12. črc 2017

@cilka4488 hele doporučuju dobře rozmyslet... můžeš to řešit narovinu, asi z toho bude celá vykulená, protože na to evidentně není zvyklá, a je to dobře. ale spíš opatrně a v dobrým. i tak budeš riskovat, že budeš za nejhorší, ale začít s blbým tónem nevede moc nikam. (možná si to myslela obrazně, co jí řekneš, ale i tak..... řešit to asi smysl má.)

ale jináč, skoro u všech problémů s tchýní bych to řešila přes muže, resp. toho, čí je to máma. já chápu, že chce mít přítel klid (mám doma něco podobnýho:/), ale zkus ho přesvědčit, že je to pro tebe důležitý, i kvůli dítěti, aby třeba měl fajn babičku...on by měl vykomunikovat, proč se ti vyhejbá a ideálně dospět k nějakýmu řešení, pro všechny strany schůdný.

cilka4488
12. črc 2017

@normalnimatka Jasný myslela jsem to obrazně, ale nějak tak to udělám.
Přes přítele je to těžký řešit on je takovej , že než aby vyvolal někde hádku , nebo důvod k rozčílení radši lže. Už jsem sem 1 psala cca před rokem, že místo toho aby doma přiznal barvu lže , protože si myslí, že lež je lepší než hádka.
Dám příklad pro pochopení: Ještě
než jsme měly mimčo. Máme tu chalupu moc práce a jeho máma volá, proč jako nepřijede domů ? A on místo toho, aby řek mami je mi 32 , koupil jsem chalupu a dělám tam aby se tam dalo bydlet a mohl mít rodinu - tento důvod k nepřijetí za ní jeho máma jako důvod opravdu nebere jí řekne - Víš Evka odjela za holkama a já musím krmit koně. Já přitom byla doma. Lže protože si myslí, že ona mi nezavolá
Tenkrát to ale schytal, jelikož jeho máma mi volala, jak si to představují, že on maká a já si lítam s holkama.

normalnimatka
12. črc 2017

@cilka4488 no mě na tom příkladu dostává hlavně to, že ti potenciální tchýně volala s tím, aby ti vyhubovala, že si dovolíš lítat a necháš chlapa pracovat........... to si fakt dovolila? jako ne v humoru, ale úplně vážně? nebo se chtěla ujistit, jestli jsi fakt pryč? to je teda divný dost... co je jí do toho, co kde děláte? a už vůbec, co kde děláš ty?

cilka4488
13. črc 2017

@normalnimatka No docela po mě řvala , jako že on musí makat a já si lítám. Já jsem ale zas taková, že si to nenechám. Řekla jsem jí, co jí je do toho i kdyby, dala tel. nahlas a přítel musel přiznat barvu.
Bylo to docela divadlo

kolibricek36
13. črc 2017

@cilka4488 nechci být nepříjemná - ale nemůže to být tak, že si váš přítel jen své matce postěžoval, že má obavy, že hlídání nezvládne - a ona jako matka a babička v jedné osobě chtěla pomoct, aniž by si o něco řekl. Že vám něco vyčetla, je prostě ze staré školy - žena má být s dítětem doma - to bych tak tragicky nebrala ... to by mě osobně i moje vlastní matka vyčetla .... prostě stará škola ... muž má makat a žena se má starat o dítě a domácnost ....
To že u vás nepřespí, no a co, nechce být na obtíž, zvlášt když máte dítě - což se mi zdá rozumné, mají hosspodářství a jsou zvyklí se o to postarat sami - říkávalo se, že dobrý hospodář spí doma, nedělala bych z komára velblouda ....

cilka4488
13. črc 2017

@kolibricek36 Hm to si nemyslím. Hospodařstvi tchán předal dávno švagrovi a ze staré školy nevím nevim. Ona sama má 3 syny a toho nejmladšího šoupla babičce v jeho 2 letech a hlídej a furt a lítala jen po nákupech. Její máma měla zahrádku , maliny , brambory o vše se starala a tchýně když babička již nemohla to nechala vše zarůst a prší na to. Starostlivá taky nevim. Další vnouče má ve vedlejším baráku a taky se nehrne. Baví jí chodit po nákupech a kupovat na ně blbostí a je jí jedno , že třeba o číslo menší. Minule mi říká - no nekup to bylo to ve slevě. To, že už do toho malá nevleze jí nezajímá.
Je spíš možný, že si asi postěžoval ten přítel

normalnimatka
13. črc 2017

@cilka4488 a o takovouhle tchýni - babičku stojíš? Já bych teda asi nestála:D jen si radši ty děti "przněte" sami🙂)) tchýni na to nepotřebujete:D

kolibricek36
13. črc 2017

@cilka4488 ne všichni na to mají vlohy - mí rodiče měli velikánskou zahradu - pokud tatka pracoval jako horník - měli dům od šachty, ted nemám nic a je mi fajn - prostě na to nemám - jako ano, nějaký ten záhonek s kytkami klidně, ale už ne, obrovskou zahradu .... protože, vím co to bylo za práci - naši po práci měli druhou směnu zahradu ... možná ta tchýně má v sobě blok - nicméně mě taky vychodávala babička, mamka nás s tatkou museli živit bylo nás hodně ... takže to bych fakt neodzuzovala - dneska si každý myslí co není a jaký rozum nepobral, a nic neví co bylo kdysi, ale za komunistů mateřská sice byla, ale myslím, že max rok - pokud žena zůstala doma, musela doložit, že jí i děti manžel uživí ....

shine2015
13. črc 2017

@cilka4488 přítel chce být dobrý u ni i u tebe....ani bych se nedivila kdyby zavolal a řekl ať přijedou ze nejsi na víkend doma

shine2015
13. črc 2017

@normalnimatka primárně je normální ze se snaží vycházet a chce aby dítě vidělo ze ona se chová slušně vůči rodičům otce

anelamates
13. črc 2017

@cilka4488 Tak to jídlo ti vysvětlím lehce. Strašně nerada vařím v cizí kuchyni. Nic tam nemůžu najít. Takže mi všechno trvá strašně dlouho, navíc u toho nadávám, protože nemůžu najít pořádný hrnec a pekáč a sítko a mlíko a vůbec nic. Takže to vezení už hotového bych brala takhle. A spaní - taky už se nejlíp vyspím na své posteli doma. Ale jinak - nevím. Možná se s tebou necítí, má strach, že něco řekne a ty budeš naštvaná, anebo třeba řekne z legrace něco malému a ty se naštveš - však se podívej tady do diskuzí, co je tu příkladů, co všechno mohou ty tchyně udělat a říci špatně.
ber ji prostě takovou, jaká je a budete mít klid. Prostě dvě dospělé ženy, které se sešly, a měly by spolu vycházet. Nemusí být ty vztahy vřelé, ale měly by být slušné. Snaž se za vším nehledat něco špatného. Jako s tím jídlem. Vařit v cizí kuchyni je fakt děs.

cilka4488
13. črc 2017

@anelamates No to bych všechno možná brala, jenže ona si dovezla i maso na vaření atd... , takže vařit v cizí kuchyní jí nedělá problém.
Nikdy jsem po ní nevystartovala bez důvodu a doma u nich je to tak, že ona přijede u nákupu, zatroubí a všichni ženou jí pomoct , aby neřvala, takže si myslím, že se teda jako nebojí.
Právě, že ona je ta , co nechápe srandu. Kolikrát jí něco někdo z rodiny řekne ve srandě, ona to úplně otočí a je na něj 2.měsíce naštvaná.
Mě je celkem u pr..., jen jsem chtěla znát názor někoho jínného.