Tchýni tykají všichni, kromě mě. Co se mi tím snaží dát nejevo?

marketbene
29. zář 2019

Ahoj. Možná se vám to bude zdát hloupé k řešení, ale je to věc, která mě tíží a od naší svatby to ve mně udělalo obrovský blok a propast k jeho matce.

S mužem jsme spolu už přes 6 let. Máme 5 lete dítě. Jeho otci tykam téměř od začátku. Matce stále vykam. Bylo mi vždy nepříjemné, že je musím oba zdravit jinak, popravdě bych raději oběma vykala, ale budiž.

Jsme týden po svatbe a dostalo se ke mně, že tchýně nabídla na svatbě tykání úplně všem, i těm, které právě poznala, i těm mladším... Všichni o tom neustále mluví a já z toho mám kameny v břiše, je mi to nepříjemné a přijde mi to od ní velice nezdvořilé.

S jeho rodiči se nedá o ničem mluvit, zastávají názor, že o pocitech se nemluví a pokud se do toho pustíte, nejsou otevření diskuzi. Muž z nich ma celý život spíše strach, takže na něj rozhovor o tomto problému delegovat nemůžu.

Ale nemůžu ti pochopit a i když nechci, tíží mě to. Co se mi tím snaží dát najevo? Co mám dělat?

Díky za zkušenosti.

alcar
29. zář 2019

@marketbene to chapu...ale cemu nerozumim je to, ze kdyz je u vas v rodine tak dusno, tak proc se stykate tak casto? Teda obdivuju te... ja bych tohle dusno nedavala. 😁 Mas dve moznosti, bud se s tim popasujes ty sama a budes vykat a nebo pujdes do jasneho sporu. To uz je o tve povaze a o tom, jak to mas nastavene. Ne kazdy ma na to naturu, to je jasne.

klea81
29. zář 2019

@marketbene já tě chápu, a ty se zkus nad mými větami zamyslet, jestli na nich nemůže být něco pravdy. Jinak ti samozřejmě nebráním se trápit dál, ale je to v této situaci zcela zbytečné. 4 dohody Ruiz, pravidlo první- Neber si věci osobně.

jane46
29. zář 2019

@marketbene Napriklad v me praci, kdyz jsem nastoupila, mi jedna kolegyne (starsi, pracuje tam skoro od zacatku, vazena osoba) nabidla tykani a stala tam u nas i sefka (mladsi, par let) a v tu chvili se nechala strhnout a nabidla mi to taky. Hodne dlouho nam to vadilo (byla jsem jeji asistentka, po case jsme si to i rekly, ze to bylo blbe). To jsem tim myslela. Kdyz na svatbe stoji hloucky, tykacka, pije se... Je to hned. Plus treba ja si taky snaz potykam s nekym cizim, koho uz nikdy neuvidim. A jak se rika "ty kravo jde snaz nez vy kravo" clovek se tim chrani. Kdyz jsem ucila, tak vsichni kolegove si nechali od lidi tykat, ja ne... Ale chapu, ze je Ti to neprijemne. Plus jestli jsou divnousi...

linethe
29. zář 2019

@marketbene taky bych se jí rada zeptala, ale nechci dělat zle. Přítele to taky štve. Připadám si jako bych nebyla hodna jí tykat.

marketbene
autor
29. zář 2019

@alcar jsou velmi aktivní prarodiče a berou si syna na hlídání na víkend. Teď, kdyz stavíme dům, tak téměř každý víkend. A když ne, tak často vyžadují alespoň návštěvy. Když jsem řekla manželovi, že bych chtěl návštěvy omezit, aby jezdili se synem sami (než se s tím popasuji), nelíbilo se mu to.

marketbene
autor
29. zář 2019

@klea81 rozhodně vím, že bych si to neměla brát osobně a že je to zbytečné. Bohužel srdci poručit neumím. Doteď jsem to brala, ale události na svatbě ve mně zanechaly pocit, že se jedná o akt nepřátelství.

jane46
29. zář 2019

Pockej, pockej... Na Tve svatbe jsi Ty byla TOP. Ty jako nevesta jsi mela pravo nabizet tykani jako prvni. Pokud nebudu pocitat stolete babicky a dedecky, kde to je porad na nich. Nos nahoru a nabizej tykani jako prvni... Kdo bude chtit prijme a kdo ne, budes vedet na cem jsi.

denissima
29. zář 2019

Přijde mi docela úsměvné to spojení, které tady padlo - zdvořilé odmítnutí tykání. Nic takového neexistuje, odmítnutí tykání není nikdy zdvořilé.

marketbene
autor
29. zář 2019

@urtica to byl samozřejmě i můj návrh řešení. Ale manžel s tím má problém. Nechce, abych se separovala a nechce jezdit na návštěvy beze mě. Na jednu stranu je asi raději, že mě má jako podporu, kdyby něco a na druhou stranu nechce zodpovídat otázky, proč za nimi nejezdím také. Do svatby jsem to neřešila tolik, ale po tom potýkani si na svatbě s kde kým jsem to opravdu vzala velmi osobně.

sudylichozrout
29. zář 2019

@marketbene uprimne receno, bude to asi tvrde, ale nestala bych o tykani s osobou, ktera dohnala sveho syna k tomu, ze je vlastne v mnoha ohledech zbabelec. Protoze pokud se ji boji a tebe se proti ni nezastane, tak zbabely je. Ty jsi jeho zena, on si ma vyrespektovat mati.

marketbene
autor
29. zář 2019

@linethe přesně takhle to cítím. Přitom její syn je se mnou šťastný, pomohla jsem se mu vyšvihnout, dala jsem ji vnuka a co si budeme povídat, napravuji křivdy, které na svém synovi sama spáchala a s kterými se neuměl popasovat. Nevím, co víc vy chtěla.

alcar
29. zář 2019

@klea81 vidim to jinak, v tomhle se neshodneme. Respekt ano, ale ne vynuceny respekt, obzvlast v rodine je to trapne. A tady je to zcela zamerne a pro me by to byla vyzva, do ktere bych ja osobne sla a bylo by mi jedno, jak se tchyne bude citit. Ale bude v tom jasno, i kdyby to dopadlo jakkoliv a ja budu vedet, ze jsem pro to neco udelala. Vsak tchyni je taky zcela evidentne jedno, jak se citi snacha. Mozna to mas jinak, asi jsi presne ten clovek, co se bude radsi pretvarovat, co kdyby nahodou... Ja takova nejsem, takze rady “nech to byt, bylo by to trapne” tady ode me nezazni.

marketbene
autor
29. zář 2019

@sudylichozrout je to asi divné, ale já vlastně o tykání s ní nestojím. Ale ani nestojím o to, aby mi dávala okatě najevo, že si bude týkat se všemi a se mnou ne. Ano, muž v tomhle ohledu zbabělec je. Za poslední dobu jsme kvůli tomu měli dvě dost tvrde hádky, jednu týden před svatbou a musím říct, že to velmi otřáslo tím svatebním týdnem. On ví, že by měl, ale neumí se jí postavit. Já to na jednu stranu chápu. Představ si, že když jim něco řeknes, oni okamžitě vyjedou, otočí zrak někam jinam, daji si ruku před obličej a opakují jen nenenene a nejsou ochotni diskuzi. V tu chvíli cítíš šíleně svíravé pocity na hrudi, chce se ti křičet, brečet a něčím je praštit po hlavě. A tyhle pocity z nich měl celý život. Takže aby je eliminoval, naučil se mlčet a neodporovat jim. Já se snažím taky, aby byl klid. Ale párkrát jsem ujela a to byl obrovský problém. Navíc, jak říkám, ona okamžitě do našeho "problému" vtáhne jeho a vyžaduje jeho podporu.

aselluska
29. zář 2019

Na to se upřímně vykašli, nemá cenu to řešit. Mě moje bývalá tchýně nikdy nenabídla tykání. Švagrová si každou chvíli tahala jiného chlapa a těm to nabídla hned. Neskutečně mě to štvalo, přišel zlom a řekla jsem si, že se na tu krávu můžu vy****! Po X letech mě to přestalo trápit. Jenže to už mě pak přestalo trápit všechno a celkově se mi změnil život. Moje mamka stále vyká svému tchánovi. Příjde mi to uplně trapný a ubohý. Všichni strýcové mu tykat mohou. Dokonce to nabídl na první návštěvě i ménu příteli. Ten je z toho zmatený, proč by měl tykat mému dědovi. Takže jsem ho požádala, aby mu stále vykal. To znamená, že to prostě dělá schválně. Vadí mu, že se před ním nekrčí a že z něj nemá strach jako ostatní. Choval se k ní a tátovi fakt hnusně. Díky tomu ho nemáme se sourozencem rádi. Třeba to časem vycítí i tvoje děti až budou starší. Opravdu se tím netrap. Ať to zní sebevíc hnusně ( i když za ty naschvály .....) věčně tu nebudou.

sudylichozrout
29. zář 2019

@marketbene Rozumim. Muj pohled je takovy, ze bych ji rekla, ze si budeme obe vykat. Ne ze ona mi bude tykat a ja ji vykat. To je ve vasem pripade vrchol neucty. A klidne bych ji opravovala, pokud by mi tykala dal.

marketbene
autor
29. zář 2019

@alcar máme na to podobný náhled. Ale nemám odvahu na konfrontaci. Hlavně z důvodu, že by to mělo dopad i na syna a hlavně na muze. Po "hádce" týden před svatbou, ve které jsem byla v právu. Druhý den psala muži něco ve stylu, jestli jsem se uklidnila a nebo jestli má doma peklo. Veškeré konfrontace svaluje na mě. A nejhorší je, že nás pak doma stojí hodně hádek, než se muž přepne a začne to brát objektivně a ne pod jejím vlivem.

marketbene
autor
29. zář 2019

@sudylichozrout to by byl samozřejmě akt pomsty a vyústilo by to v šílený problém, kterému se nechci vystavit. Jak už jsem tu psala, tak hlavně z toho důvodu, že z ní má muž takový strach, že by si ho přetáhla na svou stranu.

pipi_puncocha
29. zář 2019

Já tě naprosto chápu, mám to podobně. Jsme s manželem přes 8let, tchyně mi tyká od začátku, já ji vykám. Přijdu si jako malá holka a automaticky mám pocit podřízené pozice. Můj manžel si tyká s celou mou rodinou včetně babičky... tchyně si tyká i s mojí mamkou, jediná já jsem "černá ovce." 😖

marketbene
autor
29. zář 2019

@pipi_puncocha přesně tak! Já rozhodně nejsem v podřízené pozici. Já se budu chovat slušně a s respektem, nezávisle na tykání, nebo vykání. Popravdě, hlavně z tohoto důvodu je náš vztah tak moc chladný. Nestojím o to, aby mě brala jako něco méně. Ano, je starší. Ale to je vše. Já jsem také dospělá, také matka, také manželka, také hospodyně, vydělávám (víc než ona), mám slušne vychování. Nejsem méně.

sudylichozrout
29. zář 2019

@marketbene Pak ovsem stoji otazka trochu jinak. Proc sis ho brala a proc jsi do vztahu s nim sla, kdyz jsi vedela, ze jsou vztahy v rodine na hovno a on se te nikdy nezastane? Osobne bych z takoveho vztahu prchala, jak bych tohle poznala. Ale vzala sis ho, asi ma v jinych oblastech kvality, ze ses to rozhodla prijmout. To je pak ale tezke menit rozjety vlak.

alcar
29. zář 2019

@marketbene tady je podle me i dost dulezity prvek tvuj muz. Je doslova ve sparech rodicu, jejich loutka, zcela evidentne na nem zanechala prisna vychova bez citu dozivotni nasledky. A ty jsi do toho zcela zamerne vtahovana. Je to slozita situace, ale tady vidim jako to hlavni gró problemu v rodine tveho muze... Bohuzel, ale je to tak. Dokud on nekde neprijde k sebevedomi a k pocitu situaci s rodici nejak resit, tak ty nenadelas nic. Vzdy budes ta spatna. Ta rodina je prolezla plisni (rozumej nevyresene vztahy a veci) a dokud si ta rodina neda ocistnou kuru (coz asi ne), tak te ta plisen bude casem pozirat taky.

galatea_a
29. zář 2019

Myslím, že se tě tchýně trochu bojí, a proto si chce zachovat hranice a nadřazenou pozici tím, že ona ti tyká a ty jí musíš vykat. Nijak jinak na tebe "nemůže".

marketbene
autor
29. zář 2019

@sudylichozrout já jsem si ho vzala, jako samostatnou jednotku (až když jsme rozváželi svatební oznámení mi vlastně došlo, ze si s ním beru celou jeho rodinu). Každopádně, můj muž je úžasný člověk a tvor a byl mým nejlepším rozhodnutím. Za těch 6 let, co jsme spolu jsem ho neskutečně moc posunula a vytáhla to z té ulity, kam ho jeho matka narvala. My jsme se nenašli, jako hotoví lidé, my se společně vzájemně formujeme. Nevidím důvod utíkat. Za celý náš vztah byly 3 chvíle, kdy se mě nezastal. Nebyl k tomu veden, nikdo ho to nenaucil, jak by to měl uměl? Společně jsme o tom mluvili a snažíme se to změnit. Protože chce. Nechápu, proč utíkat....

laka_lacenda
29. zář 2019

Obecně mám strašnej problém s tím, když starší generace začne té mladší automaticky tykat. Fakt mi to vadí. Pamatuju si, když jsem v 22 nastoupila do práce a kolegyne (bylo ji tehdy kolem 50) mi automaticky začala tykat. Byla jsem tam skoro 9 let a nikdy mi ona neřekla, ať ji tykam. A to jsme byly v kanclu jen my dvě. S extchanama to bylo naštěstí v pohodě - napřed vzajemne vykani a po čase nabídli tykani, ale nešlo mi to přes pusu. 😀 Moji rodiče to mají stejně - napřed oboustranné vykani, pak nabídnou tykani. 🙂
Teď se v přítelove rodině automaticky tyka a moji rodiče s přítelem komunikujou anglicky, takže to je jednodušší ze.😀😀😀

Takže za mě je jednostranné tykani ze strany starších buranstvi. 🙂

alcar
29. zář 2019

@marketbene to je bezva...jako moc vam s manzelem fandim, ale dokud tam bude vliv jeho rodiny, tak bude porad neco doutnat a je otazkou casu, kdy se to rozhori.

kizii
29. zář 2019

Tak svatba neznamena hnedka, ze si pak budete tykat. Treba sama citi, ze bude lepsi vykani, at k ni mas nejakou uctu.. kdo vi..

marketbene
autor
29. zář 2019

@alcar ano, v tomto máš pravdu. Výchova bez citu na něm opravdu zanechala obrovské následky. Pamatuji si na chvíli, před pár lety, kdy měla Coca cola kampaň, že na lahvích bylo napsáno, kdo dostane pusu. Dovezla jsem láhev, s nápisem maminka. Jeho otec (nevlastní, ale vychovává ho od 3 let) když je opilý, je velmi srdečný, dal mu tu láhev a hecoval ho, ať jde dát pusu matce. To byla první chvíle, kdy jsem viděla, jak strašné to je - málem se pozvracel, bylo mu nepříjemne, nechtěl, ale otec ho ukecal. Šel za ní, nezmohl se na slovo, jen ukázal tu láhev a stal. Ona nejpve nic, pak se koukla, jako jestli m jako dostat pusu, dala mu pusu na tvář (tváří se dotkla jeho tváře) a poslala ho pryč, že něco dělá. Bylo mi ho tak strašné líto... A pochopila jsem, proč pro něj byl takový problém dávat najevo emoce. Protože když to udělal, dostal kopanec...
Když se nám narodilo dítě, neplakal. Trochu mě to mrzelo a in mi pak říká, jak strašně se musel snažit a přemáhat, aby mu netekly slzy štěstím... 😏 Výchova matky... Naštěstí pár let společného života a pomalých kroků kupředu a na naší svatbě plakal víc, než já...

marketbene
autor
29. zář 2019

@galatea_a taky si myslím. Jakmile bychom si týkaly, postavila by se se mnou na stejnou úroveň a myslím, že se boji, že už by muž stal jenom při mě. Což neche.

marketbene
autor
29. zář 2019

@laka_lacenda přesně tak to beru. Jako buranstvi.

marketbene
autor
29. zář 2019

@alcar jakmile by to z doutnani mělo přejít do plamenů, hned to uslapu... Ale nechci být ta,která ty plameny zažehne.