"Za nás se to dělalo takhle."

agnes_123
27. kvě 2020

Ahoj,
od včerejška jsem smutná z toho, že tchán se do mě pěkně obul. Sice mile, avšak stejně, mi řekl, že oni dělali věci jinak a líp a nechápe, proč o své osmitýdenní dítě pečuju tak a tak.
Zkritizoval mi způsob koupání, způsob držení lahvicky při krmení, množství krmení, používání monitoru dechu, využívání služeb laktační poradkyně, úmysl jít na kurz manipulace s dítětem, málo procházek a celé to zabalil do toho, že všechno řešíme a že oni nic neřešili a byli v pohodě. Jsem prvorodička a mám uzkostnou poruchu. Ano, své dítě řeším a ano, jsem neobratná. Proto asi chci jít na kurz...
Jsem z toho fakt smutná. Nikdy jsem nechtěla starší generaci házet s radami přes palubu. Naopak jsem se aktivně ptala, jak to dělali oni a inspirovala se tím. Myslím, že na oplátku jsem si teda kritiku zasloužit nemusela :- ( Takhle to akorát skončí tím, že já se v tom ut svém jen utvrdím a jim řeknu, ať si to dělali jak chtěli, dneska je to jinak.

zuzkasim
27. kvě 2020

Mě překvapuje, jak si většina z vás myslí, že chlap před 30 lety se nestaral o mimino. Já byla mimino před 40 lety, taťka se o mě staral úplně stejně jako mamka (ona stejně dlouho nekojila, takže mě i brzy krmil), přebaloval, převlékal, zvládl základ uvařit, účastnil se zavařování, dělání přesnídávek, šťáv, chodil na procházky, hrál si s náma. Přestože měli naši později velké neshody (a já s taťkou taky), mamka mi vždy připomínala, že se o nás jako o děti staral vzorně, ostatně spoustu toho máme i na fotkách. A když už navštívil svá vnoučata (mé děti), tak ho i docela zajímalo, co a jak děláme, vzpomínal, jak to bylo za nás, já to tedy nebrala jako rady, ale možná to tak taky myslel🙂 Neměl problém vzít do ruk novorozence ani jako dědeček, stejně tak moje mamka, byla okamžitě pohotová. Naopak tchýně se bála miminka bez zavinovačky🙂 A dokonce i mamčin tatínek se o malé děti doma taky staral, vzpomínala vždy babička, takže je to rodina od rodiny, nezevšeobecňovala bych. Nejvíc rad mi asi dala moje druhá babička, která vychovala 5 dětí, nosila děti v šátku (na dědině se tomu říkalo "loktuše"), hodně je chovala, kojila na požádání, ale taky je s sebou tahala na pole...

mourovatakocka
27. kvě 2020

@zuzkasim Můj otec byl na vojně, máma na mě byla sama. Pochybuju, že otec držel v ruce složenou plenku. Můj děda si na přebalení v době, kdy babi jen na chvilku odběhla do krámu, zavolal sousedku. Druhý děda říkal, že se staral až později, že tohle byla hlavně babičky práce. Ale u něj zase nepochybuju, že pomáhal, jen zkrátka hlavní část byla vždy na matce. Dneska to taky není ve všech rodinách běžné, ale dříve rozhodně nebyl standard, aby se otec zabýval miminem.

zuzkasim
27. kvě 2020

@mourovatakocka Dneska to také není všude standard, je to asi víc v módě, poměr starajících se otců se určitě vylepšil, ale dřív to prostě taky bylo. Možná o tom chlapi tolik nemluvili, aby nevypadali jako podpantofláci, nevím, rozhodně to nesdíleli na netu🙂 I co pamatuju z rodiny, tak třeba jeden strýc se o mimina moc nestaral, druhého si pamatuju, jak sestřenky a bratrance přebaloval. Další měl náročnou práci a jezdil hodně pryč, zato teta nemusela hodně dlouho pracovat, takže asi předpokládal, že toto vše obstará ona. Naopak babička říkala, že její maminka se plenek štítila, takže svou mladší sestru musela přebalovat ona jako sedmiletá🙂 Kdo přebaloval babičku fakt netuším, už nebylo koho se zeptat.

arko
27. kvě 2020

Ja bych omezila sverovani se a vyptavani se jak to delala generace nasich rodicu. Tim jim davas munici do ruky a citi se duleziti, ze muzou mluvit a nekdo je posloucha. A pak dostanes cocku,protoze jedes podle soucasnych trendu a ne podle jejich desitek let starych zkusenosti. Co si budeme povidat, cas vsechny prdiky a probdele noci odnese a pak jsi ty ta neschopna co nedokaze uspat dite, naucit v roce na nocnik a bla bla bla.

rendoubravka
27. kvě 2020

@peleta "trend děti šoupou nohama, když se dospělí baví". To jste vystihla úplně přesně! Čím mám děti starší,tím více si uvědomuji, že za nás to bylo přesně tak .... ☹

tyname
27. kvě 2020

Kašli na něj. Pokus se to pustit druhým uchem ven, i když je to těžké... Myslím, že tyhle poznámky zná většina maminek :/ Já teď naposledy slyšela: Proč mu nedáš trochu šlehačky z dortu? Ty jsi to už přece jedla běžně. Syn má teprve 5,5 měsíce... A k tomu držení, když vidím jak s malým kolikrát manipulují, tak vidím rudě... Jsi určitě skvělá máma, pro tvé miminko ta nejlepší, už jen proto, že se snažíž udělat maximum. Dělej věci podle sebe, nenech se rozhodit okolím ani nějakým tím případným klopítnutím 🙂

agnes_123
autor
27. kvě 2020

@zuzkasim Děkuji. Vystihla jsi to přesně. Jen tu poslední větu si dovolilím oponovat. On byl přitom piclý a zkritizoval mi v podstatě všechno, co se s dítětem dělá. Jako vylučovací metodou mi nezbylo nic moc, v čem bych to podle něj dělala dobře. To je trochu debilní. Ale jinak máš pravdu.

agnes_123
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
mariegroth
28. kvě 2020

Ja zase nesnasim "za nas se to delalo takhle a nikomu se nic nestalo...ty to moc resis." Tchyne mi take vnucovala jeji nazory. Tak jsem ji vysvetlila, ze existuji ruzne studie na ty jeji nazory a proc to nedelat. Ona si asi ta starsi generace chce dokazat, ze to delali dobre a neuposlechnuti jejich rad je urazka. Ale uz jsem proste ve fazi, kdy je mi fuk, co si kdo mysli, pokud to neovlivnuje moje dite. A to jsem ji i rekla. Slusne jsem ji rekla neco ve smyslu jakoze ona si deti vychovala a ted je rada na me

merope
28. kvě 2020

Já na žádný kurs manipulace s miminkem nechodila a ani jsem nevěděla, že podobný kurs je. Takže jsme skončili tak, že každé koupání bylo s šíleným řevem a nervy. Dokud jsme si nepozvali domů instruktorku plavání a neskončili u toho, že s ním manipulujeme úplně blbě, takže se bojí a ječí.

A ano, oni nic neřešli, protože za "totáče" podobné věci ani nebyly. Je super, že nyní tyto možnosti máme, tak proč je nevyužít?

babanci
28. kvě 2020

Za nás bylo ledacos jinak. Já měla dítě před 40 lety a tchán mi přivezl výbavu z Kanady. Po vsi šly řeči,že mé dítě má divné jméno,místo plátěné košilky zavazovat na rameni má podivnou kombinézu a bláznivý kočár. Dnešním pohledem takto: má bavlněné body,jezdí v golfáči a jmenuje se Adéla. Skandální,co?😀😀😀

kozroz
28. kvě 2020

@agnes_123 Četla jsem k tomuto super článek, koukni 😉 http://mentalniminimalismus.cz/rodicovstvi-dnes/