100 Kč/osoba/den. Je to reálné pro 2 dospělé?

12. led 2022

Dobrý den, je reálné v dnešní době vyjít se 100kč na osobu/den na jídlo? 2 dospělí (+ roční dítě, ale na to mám 3000 Kč na měsíc). Víc bohužel nemám, partner neustále omýlá jak nemáme, že musíme šetřit. Už opravdu nevím co mám vařit a nakupovat abych vyšla. Mám 1500-1600 Kč pro dva na týden a raději nejím abych nešla do mínusu.

atekram42
13. led 2022

Já to asi nějak nechápu, píšeš, že se mu bojíš o peníze navíc říct.. tak to ale znamená, že peníze máte, jen je nechce dát, ne že nejsou vůbec, ne? A co on s těmi penězi teda dělá, když je nechce dát na jídlo? Osobně teda nechápu ani to říkání si o peníze, proč nehospodaříte společně? Prostě vzít celou tu hromádku peněz (tvůj rodičák + jeho výplata) a tu rozdělit na potřebné výdaje, zbytek šetřit na rezervu. A ne že každý má svoji část peněz, to je při společné domácnosti a dítěti blbost..

autor
13. led 2022

@atekram42 Ono to tak bylo od začátku kdy jsem se sem přistěhovala a mela plat o 12 tisíc vyšší než mám příjmy teď a už to zak zůstalo. On platil výdaje za dům a já platila jídlo. Teď zaplatí hypotéku, důchodové spoření, pojištění atd. Má tam nějaké spoření pro dítě. Bydlí s námi jeho rodiče, to jsem mu říkala ať si řekne víc peněz, že je všechno drahý a oni peníze mají. Ne neřekne. Já nemám ani spoření, ani pojištění nic protože na to prostě nemám. Nikdy nepřijde a na to nám zbylo tak si něco kup. Musím si vždycky o peníze říct. Z minulého vztahu splácím ještě jeden dluh, ale to není moc a v říjnu to bude zaplaceno. Takže mi zbyde 8 tisíc rodičák a 3 tisíce z 6 co dostanu na jídlo po zaplacení splátky. Peníze mu musí nějaké určitě ještě zbývat jenže neustále do mě hustí, jak musíme šetřit aby jsme měli když se něco stane, šetřit, šetřit, šetřit. Valí mi to do hlavy. Přijdu si už jako moje máma, která na úkor nás a otce skoro nejedla a měla to co zbylo.

autor
13. led 2022

@ele_nka Kéž by u nás byl Lidl. Máme tu jen Penny a pár malých obchůdků, kde je to nejdražší. Nikam na velké nákupy nejezdíme. Jednou za čas koupím, to co nauvezu v kočárku a pak chodím nakupovat při procházce.

autor
13. led 2022

@orchidis Kafe nebo něco si sem tam dám, ale na úkor toho, že to mám místo snídaně třeba. V depresích už jsem hodně dlouho. Po porodu jsem hodně přibrala, nemám někdy sílu se zvednout z gauče a jít ven. Jsem hrozně unavená ze všeho. Chtěla jsem si najít brigádu, ale s dítětem hodně těžko zvládám domácnost a už bych neudělala nic.

autor
13. led 2022

@atekram42 Kdybych hodně utrácela, kupovala blbosti tak pochopím, že by mi navíc třeba nechtěl dát, ale kupuji jen to základní. Dítěti málokdy nové oblečení, skoro vše máme ze swapu nebo za pár korun.

zuzineckah
13. led 2022

a hanba ho nefackuje?

lachtanice86
13. led 2022

Se nějak ztrácím, takže on vydělává, ma s tebou dítě, ví že příjmy ti klesly jak to tak na rd bývá a i přes to, vyžaduje stejné dělení plateb jako před dítětem? Jako sorry ale oba nejste normální. On je blb, že totak nechává a ještě prudi aby si setrila a ty se bojíš mu říct, že takhle to nejde a ty nemáš jidlo pro sebe. Tohle bude tvůj boj. Si prostě sedněte a sepiste si to

zmrzlinka
13. led 2022

Tak jdi na brigádu.Pomuze Ti to i psychicky.

mia255
13. led 2022

A co si s ním sednout a vysvětlit mu jak to vidíš a máš každý měsíc ty. Pokud nepochopí, tak je ignorant a rozhodně bych s takovým člověkem nezůstala... Pokud si ON platí svou hypotéku, své pojištění a své spoření a na tebe dlabe... to je teda Muž roku.

zuzineckah
13. led 2022

@zmrzlinka on sedí na penězích, nejspíš proto, že je finančně negramotný a nemá páru, kolik co stojí a ona bude strhaná jak šestka šroub lítat po brigádách s děckem za zadkem? Já ti nevím, dala bych asi přednost jiné psychické očistě a doma si to pořešila trochu radikálněji...

autor
13. led 2022

@zuzineckah Když jde nakoupit tak max pečivo nebo mlíko v akci. Na nákupu větším byl akorát po porodu kdy jsem potřebovala být doma. Jinak chodím jen já. Jídlo společně kupovat nechodíme

martiniquest
13. led 2022

Zenska, nemas vubec vybudovane hranice a sebehodnotu. Toto jinak neni mozny.

journals
13. led 2022

Jednoduchy - vraz mu tasku a seznam a cau. At se milostpan stara 🤦🏻‍♀️

zuzineckah
13. led 2022

To je ale úplne jedno… můj muž se mnou taky nechodí nakupovat, do krámu nevleze, nesnáší to. Ale neopovazil by se omezovat finance. Ví, ze nejsem žádný blb, co vyhazuje za kraviny, taky ví, ze si rad dá tatarak nebo steak z kvalitního masa a je mu jasne, ze to v supermarketu nekoupim. Kolik co stojí mu občas zběžně říkám, aby byl aspon trochu v obraze. Takže je to jen o tvém muži, proste je sobecká držgrešle…

bessinka
13. led 2022

my teda chodíme nakupovat do Penny.děláme týdenní nákupy předem mám vymyšleno,co budu kupovat.maso máme obden,vařím mužovi do práce,plus nám se synem.snídáme musli s jogurtem a ovocem,jíme hodně jogurty,kupujeme kefíry,tvarohy,ovoce,zeleninu.na jídle nešetříme nijak zvlášť a když vezmu cenu i s tím masem,tak jsem na 2 000 kč týdně za jídlo pro nás 2 dospělé a syna skoro 3 roky.
budeš ho muset brát s sebou a hlavně bych mu řekla,že to jídlo musí platit prostě on.nemůžeš se stresovat a nemít ani 1 kč navíc.jídlo hrozně podražilo.

veronicka89
13. led 2022

Tak ať nežere on...

veronicka89
13. led 2022

Nebo ať vaří se 100 😅

westie
13. led 2022

Já bych s těmito penězi nedokázala vyžít a u ostatních to obdivuji. Popravdě jsem si myslela, že už je mezi ženami finanční gramotnost docela rozšířená, že se o tom hodně mluví. A vždycky mě překvapí, že to tak asi není.
Lidé, kteří mají malé příjmy by si měli uvědomit, že když dají své příjmy dohromady a budou finance řešit společně, je to vždycky efektivnější.
A už vůbec nechápu, že ženy na rodičovské se takto nechají od svých partnerů "odrbávat". Jak je možné, že tvůj partner a tvé dítě má pojištění a spoření a ty nemáš nic? A ještě si musíš příteli říkat o peníze na jídlo? Předpokládám, že kdyby Ti stejnou situaci popisovala Tvoje kamarádka, tak jí řekneš, že se úplně zbláznila, že to nechala zajít tak daleko.
Buď můžeš i nadále řešit, jak uvařit za 100 na den, nebo si s partnerem sednete jako dva dospělí lidé a uvědomíte si, že jste jedna rodina a jedna domácnost, která má hospodařit spolu. A je jedno, jestli budete mít jeden účet nebo pět, ale měli byste vzájemně vědět o svých příjmech a výdajích a měli byste dělat finanční plánování spolu. To je podle mě základ.
A upřímně bych se zamyslela nad tím, že máš chlapa, pro kterého není důležité, že se máš stejně dobře jako on. Chápu, že můžete mít jinou výchozí finanční pozici na začátku vztahu, fajn, to je normální a nikdo asi nechce po partnerovi, aby do něj hned začal investovat dřív vydělané peníze. Ale ten pocit, že jen proto, že jsem doma s dětmi, si nemohu dovolit stejný standard jako můj partner a jemu je to jedno, bych nepřekousla.
Takže se omlouvám za příspěvek zdánlivě offtopic, ale já nevidím řešení v tom, že budeš hledat, jak vařit co nejlevněji, ale že dokážete přenastavit vaše finanční plánování.

michaela666
13. led 2022

Pošli ho s taškou a seznamem do obchodu, ať se podívá kolik co stojí. Až se vrátí, zeptala bych se ho jak by si představoval jídelníček když ti dává ho*no a ty musíš šetřit na úkor sv3ho zdraví. Hlavně, že on pro sebe peníze má.
Musíš fungovat s dítětem a mít energii, takže se taky výživně najíst. Jestli nechce přispívat na jídlo víc, ať si nakupuje a vaří sám.
U nás mám na starosti nákupy a jídlo já, ale manžel mi pošle určitou částku a ke konci měsíce se ještě zeptá jak na tom jsem a případně pošle víc. Na velký nákup jezdí se mnou, takže vidí ty ceny a pokud nechceme jíst sra*ky nedá se nic dělat. Hlídám si akce, vařím na víc dní, snažím se šetřit, ale ne na úkor zdraví. Maso má muž téměř denně ( já ho skoro nejím), kvanta zeleniny a ovoce. Nevím jak bych v tomhle vychovávala dítě, které kopíruje stravovací návyky rodičů.

levandule_k
13. led 2022

Když ti nechce dávat peníze na více, proč mu vlastně podstrojuješ a dáváš mu jídlo na úkor sebe?

Co takhle uvařit normální oběd pro oba a on do práce dostane rohlík s máslem a ještě bude rád za to máslo.

@westie Problém bude v tom, že autorka si tenhle model, kdy mu je dopřáváno a na ní nezáleží donesla z domu. Někde v diskuzi psala, že její máma šetřila na úkor sebe, aby otec měl dostatek.

zmrzlinka
13. led 2022

@zuzineckah když má doma takový " poklad" ,tak ji asi nic jiného nezbyde.Ja bych s takovým dítě nepořídila.Ale to už věc zakladatelky.

evik19
13. led 2022

Pošli chlapa na nákup, ať vidí, kolik co stojí. Můj manžel měl taky pořád představu, že strašně rozhazuju, než zjistil, že žije v představě cen asi tak z roku 1999 a že se situace dost změnila...Podle mě se z těch peněz dlouhodobě vyjít nedá, pokud máš vařit každý den dvě porce pro manžela. To se prostě nedá utáhnout.

izz76
13. led 2022

100kc na den pro 2 dospělé a dítě je blbost. To možná pro jednoho člověka by se to horko těžko dalo. My jsme 2 dospělý a 1 dítě 7let,jeden malý pes, za jídlo utartim kolem 10000 a není to žádný nadstandard.

autor
13. led 2022

@izz76 100 Kč pro jednoho. Pro dítě mám 3000 na měsíc včetně plen, UM a jídla. Nekupuji žádné skleničky, ale snažím se aby jídlo bylo kvalitní, dostatek ovoce, zeleniny, maso, sem tam ryba.

marcicek84
13. led 2022

@fyii 2+2 ja jak bys mela na den 400 Kc - ja proste za jidlo a drogerku vc.UM a plen vic jak 2800 Kc neutratim (2 dospeli a 2 deti z toho jedno mimco) a fakt nesetrim tak,abych vysla...no je pravda,ze v tom nemam nakupy obleceni nebo nejake mimoradne vydaje,ale opravdu nechapu jak nekdo nemuze vyjit,mozna tak v Praze by to asi problem byl ale jinak?

@zuzineckah nezlob se na me,ale neumis cist,ja psala ze oni maji 2100 Kc na tyden triclenna rodina to je jak by ctyrclenna bychom meli 2800Kc na tyden a s tim fakt vyjdeme,takze pohadku tady s prominutim z toho delas ty.Ja proste na jeden nakup na tyden vic neutratim,ale jak jsem psala pomaha mi tesco online,kde koupim vzdy to co je v akci a usetrim mnohem vic nez litat kazdy den do kramu,kdyz jsme jezdili do supermarketu,fakt ty reagaly neobehnes,tak jsme na zajidlo dali min. 1/3 vice nekdy i o 50 procent vice,takze ja to delam takto a sama cumim,jak se da nakoupit i kvalitni potraviny za docela malo,to ze to neznas neznamena,ze to nejde...

marketa11112
13. led 2022

100 na den pro jednoho se da. Ale nechapu, proc ty nejis? To preci nejde. Dejte si spolecny obed ci veceri a druhe jidlo studene, k snidani upec koláč a na svacu zobnete ovo-zel. Pripadne at jde muz na nakup s tebou, at vidi,kolik dnes jidlo stoji.
Ale meli by jste nit prehled o prijmech toho druheho. Rodina ma byt rodinou a finance by mely byt spolecne. Pokud ma manzel pojistku, proc ne ty. Pokud ma sporeni,proc ne ty. Je dobre vedet, ze i ja jako zena mam hodnotu a nejsem podradnejsi ,nez muz.

martiniquest
13. led 2022

@marcicek84 Souhlasím. Ja si schvalne spocitala, kolik mesicne utratime. Za rijen to bylo 6300 (predpokladam, ze jsme o to vic nakloupili koncem zari, to uz jsem nedohledavala), listopad 7800, prosinec 12200 - prosinec byl vyjimecny, delali jsme nekolik rodinných seslosti, kupovali veci na dort, dost alkoholu a nealko piti. Jsme 2+2, je v tom pocitano jidlo a pleny pro dceru, neni v tom skolkove jidlo (cca 900) a obedy manzela (ma stravenky a casto ma ruzne konference, kde obed dostane, taky si obcas vezme uvarene z domu, odhaduju 5x mesicne). Nesetrim, dopreju si, co chceme, ale nerozhazuju za kraviny a davam prednost potravinam v akci (je mi fakt fuk, jestli vezmu treba jogurt firmy te nebo te, kdyz je mame radi oba, akce se neustale toci dokola). Vajicka a brambory mame domaci. Do restaurace nechodime.

somalicats
13. led 2022

Máte to především blbě nastavené, jak už tu padlo i dřív. Je fuk, jestli jste nebo nejste manželé, hospodařit musíte společně z jedné hromady bez ohledu na to, kdo vydělává aktuálně víc. Vařit se dá zdravě i relativně levně, ale na to musíš mít plán dopředu, co vařit, a podle toho nakupovat. Každopádně ale je chybou se omezovat v jídle na úkor muže - je fuk, že dělá na 3 směny, Ty máš práci 24/7, takže taky musíš jíst (a z nekvalitního jídla se přibere). Teplé jídlo rozděl pro vás oba, do práce mu dej klidně bagetu, a když bude mít kecy, tak ať přidá. Na to je ale dobré mít připravené argumenty - ceny potravin (šly nahoru), skladbu jídelníčku.
Pár tipů: zeleninu jako základ do polévek si nakládám strouhanou do soli - koupím v akci, naložím do sklenic, vyžiju s tím do další akce. Trvanlivé potraviny mám v zásobě, koupím za výhodnější cenu. Vařím ze základních surovin, nekupuju polotovary, vařím i příkrmy - dneska jsem navařila hrnec přesnídávky - jedna sklenka tak vyjde na pár kaček včetně energie, a vím, co v tom mám. Masozel pro mimino taky vařím sama. To,co uvařím, zužitkujem beze zbytku - já do práce, manžel teď začal chodit do práce, tak mu dávám obědy s sebou - je to levnější, než kdyby šel někam na jídlo. Ovoce a zeleninu beru v bedýnkách. Jo, a zapomněla jsem napsat - vařím pro 6 lidí, z toho 4 děti. Týdně dám za jídlo cca 3 tis, nejsou v tom obědy pro školkovou a školní. V létě využívám samosběry, něco se mi urodí i na zahrádce (maliny, rybíz) - zpracuju do marmelád, šťáv, namrazím na zimu.

westie
13. led 2022

@levandule_k Jasne, ze navyky z detstvi jsou silena vec. Ale kdo z nas si neodnesl neco, co nam zivot komplikuje? Ja si taky odnesla spoustu spatnych veci, ale ucim se, jak to prekonat. Pracuji na sobe, abych to prekonala a naucila jsem se chovat jako dospela a uvedomit si, ze muzu mit rodice jake chci, ale je to muj zivot.
Ja proste nechapu, jak muze byt pro nekoho normalni rikat, ze “chlap prispiva na jidlo”. Jak jako prispiva? Ji stejne jako ostatni clenove rodiny, nemusi se o to starat… Chapu, ze model financi ma kazda rosina trochu jinak, to je urcite v poradku, moje reseni neni jedine spravne. Ale oba musi byt rovnocennymi partnery. A ne ze jeden da urcitou castku, nepodlozenou skutecnymi naklady a jeste vymrzuje. A partnerka kvuli tomu neji.

westie
13. led 2022

Jeste me napada, ze kdyz nechces jit do debaty o celkove situaci, ale chces, aby partner videl veci v souvislostech, tak ho do celeho procesu zapoj. Rekni mu, ze pokud ma pocit, ze to delas spatne, tak ho prosis, aby ti ukazal v praxi, jak bys to mela delat. Nemusi varit, ale at vymysli, co budete jist, nakoupi a uctenky na konci mesice secte. Treba zjisti, ze nevyjde, nebo ze kupuje male mnozstvi jidla pro vas dva. A normalne jez, neodbivej se rohlikem. Konkretni postup predani odpovednosti zalezi na partnerove zatvrzelosti, egu a “zabednenosti”.