3. dítě na cestě, ale já si nejsem jistá. Zvládneme to?

1sally1
22. zář 2023

Ahoj všem, chtěla bych Vás požádat o nějakou radu, nebo možná spíše o uklidnění. Nebo ani vlastně nevím co čekám, jen mám hrozný strach jestli to všechno zvládnu.

Zjistila jsem před pár dny že jsem těhotná, miminko bych si přála, ale s manželem jsme se nikterak nesnažili, ochranu jsme používali, avšak přece jen se to nějak neuhlídalo a jsem těhotná. Máme dvě děti ve věku 6 a 11 let a o 3. jsme se bavili jen tak lehce ale dohodli jsme se že to pro nás asi nebude ani reálné z hlediska financí. Ano Vím že to není jen o penězích, ale bojím se abychom to třetí dítě uživili ☹.
Před pár lety jsme koupili dům na hypotéku s tím že příští rok nás čeká re fixace. No nicméně naše pravidelné platby jsou cca 14000 hypotéku, 2500 elektriku, 7500 plyn, 1000 kč voda, 800 školka, 600 škola, 4500 tmobile (paušaly, internet, televize), půjčka 4000 kč, plus nějaké výdaje na dopravu do zaměstnání.
Já mám plat cca 28000 a manžel také tak. do toho máme psa a 2 kočky. Dům máme velký, takže s místem by problém nebyl ale je starý takže vyžaduje investice. Bohužel prostě vůbec nevím jak bychom tohle prakticky z jednoho platu zvládli. Ještě navíc když nám mají re fixovat tu hypotéku ☹.
Nechali jsme si i doma udělat nový komín, abychom mohli topit dřevem a neutráceli tolik za plyn, ale i tak mi to prostě připadá že to bude málo a já pak nebudu moct dát dětem vše co potřebují.
Bojím se že to nezvládneme a skončíme na ulici😢

ninive211
27. zář 2023

@veroniquecz To už je fajn. To bychom se tehdy bejvali s přehledem vešli i při nejvyšším rodičáku, co jsem brala (11 000). Teď by to bylo na hraně, někdy jo, někdy ne (podle prémií v manželově výplatě). Ale už se nás to netýká, pracujeme oba.

ninive211
27. zář 2023

@kakba V 90.letech třeba bral přídavky na děti skoro každý, náš taťka měl dobrou výplatu, nadprůměrnou na tu dobu a než to radikálně zkrouhli, tak na nás bral přídavky snad do mých 12 let. V Německu mají matky nárok na Kindergeld (nebo tak něco) bez ohledu na příjmy! prostě je to na to, že vychováváš nového poplatníka. U nás to do nedávna bylo fakt jen pro "socky", jak jeden z paartnerů vydělávat víc nad minimálku, tak nebyla šance. A když si to vezmem, ono to zas nějaký terno není, nějakých průměrně 600 na dítě? To to dítě mnohonásobně víc projí.
@1sally1 Zas ještě manžel bude moct mít další daňovou slevu/daňový bonus na další dítě (a s každým dítětem to roste o něco), takže to by bylo taky pár tisíc, které by v čistém byly navíc.

1sally1
autor
2. říj 2023

Ahoj všem! 🙂 v první řadě bych chtěla poděkovat všem, které jste reagovaly na můj příspěvek ať už mile, nebo nemile.

Ráda bych vám zde podala malý update aneb co vše se může stát za 2 týdny

- určitým způsobem se nám podařilo stáhnout naše výdaje o cca 8000 korun
(místo paušálů kredity, místo tv XL balíčk S, trochu jsme stáhli platby za plyn protože máme možnost topit i tuhými palivy a dřevo máme atd ... )
- manžel dostal v práci přidáno o cca 4000 korun + našel si brigádu na obci což máme do plusu dalších cca 8000 korun
- protože pracujeme oba na stejném místě a jen pár km od domu prodali jsme jedno menší auto což nám udělalo další peníze na vrch a manžel si chce koupit jen nějaký "prckolet" na dojetí do práce - druhé by zůstalo mě

No během týdne se toho událo celkem dost. Šli jsme do sebe zamysleli se nad vším co jsme mohli zlepšit a opravdu to šlo.

Bohužel mi dnes na kontrole pan doktor oznámil, že miminku přestalo tlouct srdíčko ❤
Takže Všem ještě jednou děkuji za rady - opravdu jsem si vzala k srdci vše co jste mi zde psaly.

A ty které jste se bály že bych já (36 letá žena, která od svých 15 let chodila po brigádách a po ukončení střední školy neustále pracovala (včetně tehotenství), nikdy nemarodila a nikdy si nestěžovala na stát, nekuřačka a totální abstinentka) si dovolila požádat stát o dávky, a tím bych VÁS, určitě bezchybné a dokonalé ženy a rodiny cicmala z peněz, můžete být naprosto klidné 😇 již není potřeba o žádné dávky žádat. Samozřejmě i vám děkuji za vaše reakce! opravdu pro mě byly velmi přínosné.

Nicméně vše dopadlo tak jak to dopadnout mělo. 🙏

Přeji všem hezký den a buďte na sebe lidi ve svém okolí milé 🙂