Babička má úvěr, nezbývá jí na léky, jídlo

stekkna
13. dub 2016

Už tu psala o babičce....potřebovala bych poradit
Máá uvěr od Home Creditu, měsíčně platí bez pát kaček 2500,- a má to na další min 7 let... ted je v situaci kdy si sama nedojde ani na wc, nenapije se..nic
Nezbývá jí na léky, na jídlo... Nevíte někdo jak to řešit?

zvalentova
13. dub 2016

S ověřenou plnou mocí za ní můžete většinu věcí vyřídit - osobně. Jinak než uhradit to nepůjde.

mogwaika
13. dub 2016

@stekkna pokud je na tom babička takhle, co zkusit zažádat o příspěvek na péči? Ten by velkou část nákladů pokryl. Pokud babička nemá žádný majetek, asi bych to jinak nechala spadnout do exekuce, budou jí strhávat z důchodu jen takovou částku, aby vyžila. Insolvenci jí nikdo neudělá, brigádu si ve svém stavu těžko najde

asa2
13. dub 2016

Ano, příspěvek na péči může být až 12 tisíc. Záleží podle zdravotního stavu. Ale pokud si babička nedojte ani na záchod, měli by jí dát alespoň 2. stupeň a tam je příspěvek tuším 8 tisíc.

mogwaika
13. dub 2016

@asa2 u dospělých 4000,-, 8000,- je třetí stupeň, ale málokdo na to dosáhne

asa2
13. dub 2016

Omlouvám se - babička dostává 12 tisíc a je ležák tudíž to je 4. stupeň. Ale postupně jsme to navyšovali a né vždy to schválili na poprvé.

anelamates
13. dub 2016

Na ten třetí stupen už je ten člověk - já tomu říkám prostě tělo. Nic víc - nedomluví se, nepohne se, sám nic nezvládne, čili krmit, dát napít, přebalovat, převlékat umývat, koupat. Prostě klasický ležák.
Ale o to tu nejde - nezbude vám, než vyřídit plnou moc a babičku zastupovat. A půjčku splácet. Z toho úniku není.

stekkna
autor
13. dub 2016

@anelamates Babička na půjčku nemá a já to zohodně platit nebudu. Plnou moc k čemu?

editah222
13. dub 2016

@stekkna to je těžké, babičku asi do půjčky nikdo nenutil. Jasně, že ten HC to po ni bude chtít platit. Pokud platit nebude, udělají ji exekuci na důchod.

stekkna
autor
14. dub 2016

@editah222 Půjčka je na vysavač rainbow. Takže vím co vedlo k tomu aby ji dostala. Exekuci když udělají tak na tom bude líp. Žije v mém bytě, takže tam stejně exekutor nesmí na nic sáhnout. Duchod má jeden z nejnižších. Platí půjčku 2500,-měsíčně, při výši jejího důchodu jí může strhnout max 1200,-

keerka
14. dub 2016

A co se zkusit s HC domluvit třeba na těch 1200? Přijde mi celkem dost zbytečný nechat ten dluh narůstat o náklady řízení a exekuce, jsou to hrozný pálky,...

nita1984
14. dub 2016

@stekkna Pozor, to je špatná myšlenka. POkud žije ve vašem bytě exekutor tam klidně přijít může, obstaví věci a vy pak musíte vylučovací žalobou dokázat, že jsou vaše. Bohužel, osobní zkušenost. Přišli i do pronajatého bytu a zabavovali i majetek spolubydlících, kteří pak museli dokazovat.

nita1984
14. dub 2016

@stekkna jediná šance, plná moc a jednat přímo s HC.

stekkna
autor
14. dub 2016

@keerka to zkouším, volala jsem jim ale oni se mnou mluvit nebudou. Prý jen s babičkou, tu ale včera odvezli do psychiatrické léčebny takže začarovaný kruh

nita1984
14. dub 2016

@stekkna v případě plné ověřené moci s Tebou mluvit musí.

keerka
14. dub 2016

A představit se jako babička? 🙂

stekkna
autor
14. dub 2016

@nita1984 Byt je napsaný ne mě a jediné co v něj je a má to hodnotu je kuchynská linka, ta je součástí bytu a nemůže na ní sáhnout. Pak tam má věci jako jídelní stůl, postel...to snad ani vzít nesmí a i kdyby ano tak pochybuju ze by se tahal s věcmi, za které nedostane ani 200kc.
Plná moc je sice super rada ale ona se nedokáže ani podespat, nedokáže normálně myslet, má bludy...

stekkna
autor
14. dub 2016

@keerka To by asi poznali a navíc by to pak zbořilo to co se jim snažím celou dobu vysvětlit...ona fakt není schopná už ničeho

stekkna
autor
14. dub 2016

Doktor řekl že by bylo nejlepší zbavit ji svéprávnosti, jelikož nesnáší nemocnice a věčně chce odcházet, ale už to jinak nejde, ona se prostě potřebuje léčit, jenže pak mám strach aby ty dluhy pak nespadli na nás

nita1984
14. dub 2016

@stekkna pak požádat soudně o opatrovatelství. Jiná varianta není. Jinak exekutro bere i prstýnky, mobily, prostě cokoliv. Může i ledničku a pračku... na koho je byt napsaný není důležité. Stačí svědectví jednoho souseda, že tam paní pobývá a je vymalováno

stekkna
autor
14. dub 2016

Mánájemní smlouvu o tom že jí před xxx lety byl byt pronajat za korunu a to plně vybavený...prstýnky, mobil :D :D ona nic takového nemá..

mogwaika
14. dub 2016

@stekkna a je si doktor jistý, že jí svéprávnosti zbaví? U nás to neprošlo - babička má Alzheimra, je zmatená, agresivní, hodně pije, je dezorientovaná, ale dle nového občanského zákoníku, bychom jí mohli práva pouze omezit. Pokud soud Tvůj návrh na zbavení neuzná jako opodstatněný, pak za Tebou půjdou veškeré náklady na soudní řízení a znalecké posudky. A z dluhu jí to zpětně nevyváže :-/

nita1984
14. dub 2016

@stekkna nejen jí, ale všem v domácnosti

konik_mischel
14. dub 2016

@stekkna zeptám se jinak, kolik je ten dluh? pokud je to za vysavač, tak by to snad neměla být taková darda, kvůli které je nutná exekuce? V tom případě bych doporučila vyřídit si opatrovnictví na babičku , aby se jí zvýšily finanční prostředky, teď je na psychiatrii, takže náklady na jídlo atd... nemá, co uhradit z důchodu nějakou tu splátku navíc? Fascinuje mě, že dneska někdo může říct, že exekuce je vlastně super řešení. Nevím, zda si to uvědomujete, ale na vše, co je ve společné domácnosti nalepí exekutor nálepku, klidně zabaví a Vy jste povinni dokázat že ty věci jsou Vaše. Nevím, jak to máte doma, ale já si např. účtenku od mikrovlnky atd.. nechávám po dobu záruky, pak vyhazuju při nějakém generálním úklidu, pak ž opravdu nedokážete, že je to vaše nebo babičky, a ono i když se to nezdá, má člověk dnes v bytě tolik věcí, které nejsou základní výbavou bytu - tj. může ji exekutor zabavit - např. již zmíněná mikrovlnka, televize ( třeba za 6 000, ale naštve to...) . Být vámi, mrknu se, kolik je ten dluh, když žije babička s vámi, asi třeba teď když je v nemocnici spravujete její finance, takže bych hradila maximum. Exekuci bych se vyhnula velkým obloukem.

mogwaika
14. dub 2016

@konik_mischel exekuce určitě není super řešení, ale konkrétně u té babičky schůdnější, bude platit nižší částku, sáhnou jí spíše na důchod, než aby dělali mobiliárku - ta je až jako poslední řešení, pokud není dohledatelný příjem. Babičce zbydou peníze na jídlo a léky, věřiteli se vrátí alespoň část peněz.

bramarfi
14. dub 2016

@mogwaika ono už navíc zbavit svéprávnosti nejde vůbec, jsou jenom různé stupně omezení...

konik_mischel
14. dub 2016

@mogwaika za mě to opravdu není nejlepší cesta, pokud nedluží 500 000. Menší částka je daleko lepší platit, navíc bych tam zavolala jménem babičky, ne jménem vnučky a řekla, že mám zdrav. problémy,mám zájem splácet a můžu splácet xy... nevím kolik má babička důchod, když 2500 není reálné a bydlí ve společné domácnosti s někým...

ruzenkas
14. dub 2016

Jak už jsem psala v jiné diskuzi, doporučovala bych konzultaci v Poradně při finanční tísni. V Praze je skvělá paní doktorka, velmi příjemná a konzultace je zdarma (kontakt ráda předám). Paní doktorka je vysloveně právnička, tak si myslím, že by mohla poskytnou víc informací. Jak to dopadlo s tím příspěvkem na péči, dostala ho paní?

stekkna
autor
14. dub 2016

@konik_mischel Nikdo nemá zájem o exekuci, kdyby to bylo tak super řešení tak na to kašlu a nechám to být. Ona by na tom byla vážně lépe. Žije v našem bytě ale společná domácnost to není, mi jí jen poskytli náš druhý byt. Žijeme v domku kousek od ní a jak jsem již psala ona v bytě nic nemá a co tam má tak to můžeme prokázat že není její. Dluh je dost vysoký. Má platit ještě 8let částku 2500,-

stekkna
autor
14. dub 2016

@ruzenkas Děkuji moc, příspěvek na péči je zatím odložen, paní ze sociálky musí přijít na nějakou kontrolu a to nejde když babička není doma :/ Za kontakt bych byla ráda

stekkna
autor
14. dub 2016

@mogwaika Přesně tak.