Jak finančně zvládnout rozvod?

lauranic
21. bře 2022

Ahoj, chci se zeptat žen, které se rozhodly (velmi uváženě, po domluvě) ukončit manželství - jak jste to daly... Já se sypu, jen si to představím. Jak mám platit 20 tisíc hypotéku, platit domácnost a vše pro dceru (2 roky). Tento dům byl můj životní sen (pro dceru-zahrada), na koupi ničeho jiného v této době mít nebudu ani když ho prodáme, cely jsou nesmyslné. I když dám dceru do jeslí, zažádám si o příspěvky.. Dám to? Prosím prakticky, jak to zvládáte? můžete jet třeba na dovolenou, zaplatit tabor... Prodávám vše, co mám, snažím se držet, ale dlouho to nezvládnu a chci se raději rozvézt, dokud si sebe ještě vážíme, abychom oba mohli být šťastní, než aby to dcera viděla a vyrůstala v tom.

jane46
21. bře 2022

@jeyre To kvuli tomu smajlikovi? Ten tam byt nemel koukam, jsem se preklikla. A zakladatelka primo psala, ze je to pres 50 bez jidla a "vseho dalsiho" odhadovala jsem tedy obleceni a dalsi spotrebni veci.

andelka
21. bře 2022

@daasqua záleží na různých okolnostech,ale obvykle se to tak pohybuje. Málokdo má pražský plat nebo nějaký extra vyšší jinde. A i kdyby měl chlap 70 tis, tak 15 tis mu z toho nevypocitaji. Pořád to bývá tak 12-16% z platu na jedno dítě a průměrný plat je tak 35-40tis. A ještě musí být kam jít potom nahoru nebo se přispívá na věci nad rámec.
Byt by musela platit ať má dítě nebo ne. Nájem bych do výživného úplně netahala.

lauranic
autor
21. bře 2022

Tyjo, to jsem nečekala. No jak se říká, nesuď knihu podle obalu, no nemám proč se omlouvat, ale od 16 jsem se starala o celou rodinu, živila 4 lidi, chodila na noční během gymplu a splácela, ne moje, ale obrovské dluhy. Ve 23 letech jasem byla čistá a mohla začít žít, dřela jsem jako kůn proto, aby moje děti tohle nidky nemuseli zažít. Proto mám dům, proto mám zahradu s bazeném a taky proto umím vydělat 50 tisíc měsíčně. S čím jsem nepočítala je nemoc, která mi to už plně nedovoluje, ale snažím se a hlavně chci, ať to nevidí moje dcera. Jsem proto špatná matka, nebo snad ženská, že v podstatě chci, at je ON šťastný a má nárok na normální život?
A za co dám 30 tisíc okrem těch 20? Lidi... inetrnet, telefon, pojištění, spoření moje, dcery, pro mamku, moje léčba, energie na dům... atd.
Nechám to tu pro jiné maminky, kdyby chtěla nějaká odpověd a podporu a holky - to dáte!

orisek56
21. bře 2022

@lauranic ale on ti na tebe nikdo neútočí, jen holé fakty. Jako pokud jsi schopná vydělat 50 litrů a utáhnout sama celý kolos, tak těžký respekt. Ale tobě musí dojít že jsou jen dvě cesty. Buď to ozelis a zkusíš jinou cestu a nebo to risknes a budeš makat jako šroubek. Třetí možnost není. Držím palce v rozhodnutí.

andelka
21. bře 2022

@lauranic a pro jakou radu sis tedy přišla? Vydělat umíš, hospodařit, makat taky. S ex se asi domluvíte, když na něj tak myslíš a počítat taky umíš. Co si dokážeš odpustit taky asi umíš promyslet. To,že se svými příjmy, životní úrovní a majetkem budeš mít nárok na příspěvky od státu jsi asi nemyslela vážně,že ne? My opravdu nemůžeme znát tvou životní cestu ani detaily hospodaření. Znis dost zkušeně, sebevědomě, aktivně, na to,abys dokázala svou situaci rozebrat a dojít k něčemu schůdnému.

journals
21. bře 2022

@lauranic neuvedla jsi vlastne nic, tak se nesmis divit, ze se tu ptame a rozebirame detaily.
Kdyz pominu tu srdceryvnou omacku okolo, tak je dulezite, jestli ty penize jsi realne opravdu schopna vydelat nebo ne. To banku zajima. Z toho co pises schopna vydelavat ted nejsi (?) a mas dost vysoke naroky, takze je treba nekde ubrat. A dobry bod zde take zaznel, ze je treba zamyslet se nad vyplacenim a pripadne jestli banka prevede hypoteku pouze na tebe

jeyre
21. bře 2022

@jane46 Jj, teď to vidím, že to nebylo v úvodním příspěvku, ale někde dál...tak to se omlouvám zase já. Ano inflace je šílená, ale 30 za dva lidi bez jídla je teda mazec. Ale tak jestli to vydělá.... každopádně chtít si žádat ještě o příspěvky je snad vtip

lauranic
autor
21. bře 2022

@orchidis Produpu? :D "prosímtě" já jsem se ptala na zkušenosti, ptala jsem se na rady jak co udělat, ve tvém "příspěvku" nevidím nic z toho.. Já nejsem princezna, co se narodila do zlaté kolíbky, naopak.

lauranic
autor
21. bře 2022

Chtěla jsem vědět, jak to ty ženy dávají. Jestli jim to za to stojí, jak reagují děti, jak se samy cítí. To, že mám dům ještě proboha neznamená, že žeru každý večer kaviár. Spořím každou korunu, žiju velmi spoře, nakupuji oblečení jen z druhé ruky a líbí se mi to. nestěžuji si. Ale v dnešní době ve velkém městě takové ceny jednoduše jsou. Jen jesle proto, abych mohla pracovat, víte, kolik to je měsíčně?... Samozřejmě vím a chápu, že s ebudu muset ještě mnohem více omezit a vše dát dceři, to je v pořádku, ale zrušit spoření kdy vím, že jsem nemocná? neexistuje. Nežiju v luxusu a neočekávám to. Koupila jsem dům s životní láskou a ne, nepřemýšlela jsem, že se s ním za pár let budu rozvádět...

lauranic
autor
21. bře 2022

A třeba to bude 40, to přece nemělo být předmětem diskuze... Nemám kolem sebe žádnou rozvedenou maminku, kamarádku. jen mě zajímalo, jak to zvládají, jak to mám zvládnout já, jestli mam počkat..
Omlouvám se, že jsem Vás tak moc pohoršila...

journals
21. bře 2022

@lauranic nepohorsila jsi myslim nikoho, jen ti tu vsechny piseme vlastne to same. A to ze pravdepodobne nepujde mit vsechno. Ale jen ty sama vis co jsi schopna vydelat a co je opravdu realne. Kdyz ti tu vetsina napise, ze si mysli, ze mas nerealna ocekavani, tak jsi dotcena. My nezname detaily tve situace.
To, jak matky samozivitelky obecne zvladaji svou situaci je vsem obecne znamo, ale pises, ze na tom budes jinak, tak ja nevim 🤷🏻‍♀️
Prvni, dulezita otazka - budes muset vyplacet manzela z poloviny domu?

michaela666
21. bře 2022

V úvodním příspěvku je mimo jiné "zažádám si o příspěvky". Nezlob se na mě, ale opravdu čekáš že dostaneš nějaké příspěvky pokud máš na splacení hypotéky? První co ti na sociálce řeknou bude, prodejte dům. Nejsi zdravotně v pořádku, sama musíš vědět jestli zvládneš vydělat dost a přitom nepřipravit dceru o čas s tebou. Jí je jedno jestli žije v bytě nebo domě.Nejdůležitější je, že tam bude s tebou, bude mít svůj prostor a hračky. Na dovolenou klidně po Česku, dá se užít spoustu krásných zážitků i bez moře.
Jako samoživitelka budeš muset slevit ze svých nároků.

aneta15
21. bře 2022

@lauranic máš pravdu je to na úkor dětí. Chodí pěkně oblikane, v létě jezdí k moři, v zimě na hory ale.... Myslím, ze by radši byly se svojí mámou... Ona má pocit, ze pro ně dělá první poslední ale čas na ne nemá. Ale je to jen o prioritách. My máme příjem mnohem vyšší než ona a já bych třeba synovi nekoupila boty za dva litry, protože za týden budou vypadat stejně jako ty za 500 a ona mu je právě koupí, aby všichni viděli, ze to zvládá i když je na ne sama. Jako jde to ale je to něco za něco. A chápu Té, ze se ti nechce z baráku. Já takhle odcházela od ex ale neměli jsme děti. Postavili jsme dům a pak se rozešli. On mě vyplácel a mě se fakt nechtělo. Bylo to neco do čeho jsem dala kus sebe. Ale v dnešní době a drahote je to fakt masakr. Dnes nám přišli zálohy na elektriku a zvedli nám je o 2500. Děsím se toho az prijde vyúčtování plynu. Zvládneš to, když budeš chtít ale budeš toho mít plnou prdel 😁😁😁

somalicats
21. bře 2022

@lauranic Já jsem po rozchodu s ex zůstala v domě, který jsme společně kupovali, a na krku 3 děti. Hypotéka 19500, k tomu energie a splátky na vypořádání s ex (protože jsme barák koupili napůl). Já jsem ale zdravá a vydělat dokážu dost. Nevím, jak to máš Ty, ale pokud jste dům koupili s manželem, tak počítej s tím, že ho budeš muset z baráku vyplatit - takže i když Ti kývne na splátky, tak to je další darda.

lauranic
autor
21. bře 2022

@somalicats Já pořád doufám, ze pokud se dům přepíše na dítě, klidně i na něj, nechá nás tu. On je hodný a oba jsme za jedno, že chceme maximum pro dceru. Mně by vůbec nevadilo, kdybych tu měla dceru vychovávat a až bude dostatečně stará, klidně se odstěhuju a dům bude manžela. Celé první dva roky holčičky jsme se stěhovali, bydleli u kamarádů na střídačku, u rodiny a bylo to hrozné, jsem štastná, že má konečně zázemí, pokojíček, stabilitu.. To,že jsem dřív tolik vydělat uměla neznamená, že to ted chci. Chci být s ní, dokud můžu. Dům nechám manželovi, bude sem chodit do pokojíčku alespon, dkyž bude s ním.. a půjdu do bytu.

journals
21. bře 2022

@lauranic chapu dobre ze ted se chces honit jak blazen abys vydelala nekolik desitek tisic, splacela hypoteku a dum klidne prepsala na manzela? A az si on najde novou pani a treba bude chtit zalozit novou rodinu a v dome bydlet tak bude co?
Tohle neni vubec dobry napad… spis nejlepsi cesta jak vztahy posramotit nadobro.
Ale jako asi jo, hodny urcite bude, kdyz se s nim domluvis ze dum bude jeho a ty mu budes splacet hypoteku a kdykoliv si zamane tak vas muze vlastne vystehovat… tak pro tohle bych detstvi sveho ditete opravdu neobetovala

andelka
21. bře 2022

@lauranic co nápad,to past. Promysli všechno opravdu dobře a do detailu,i včetně budoucnosti. Proč bys měla platit hypotéku na dům, který nebude tvůj? Půjdeš do bytu..kdy, proč? To přepíšete dům na dceru a budete se tam střídat? Manžel po rozvodu bude bydlet kde?

michaela666
21. bře 2022

@lauranic Na to, že vás tam nechá bych vůbec nespoléhala. Až si najde novou partnerku, budou chtít založit rodinu tak co? "Promiň miláčku, ale v mém domě bydlí moje ex? Takže my budeme někde v nájmu místo krásného nového domu protože její sen byl vždycky ten barák? " Tak to asi neklapne. Dřív nebo později budeš muset odejít.

journals
21. bře 2022

@michaela666 👍🏻 Oba jsou mladi, bydli chvilicku, takze uz uplne vidim jak se bude chtit vzdat noveho bydleni.

pajula123
21. bře 2022

@lauranic jen technická poznámka: na dceru dům nemůžete přepsat, když máte hypotéku, s tím banka nebude souhlasit. Přepis hypo a domu na tebe půjde, jen když bance prokazes dostatečně velký příjem na to, že jsi schopná splácet. Banka chce vidět i dohodu o vypořádání, tj. zajímá se o to, jak se ti dva navzájem vyplatí, případně že se vyplácet nebudou. Neber to jako že tě zkouším odradit, jsou to fakt jen tipy. Plus píšeš, že jsi nemocná. Neuvádis jak, ale to je třeba taky vzít v potaz: jaké je riziko častějších nemocenských, invalidního důchodu atd. My ti tu nikdo neumíme říct, jak bys to zrovna ty zvládala. Stejně je vše otázka priorit, pro někoho je důležitější barák a zahrada a jinak už jen velmi skromný život, pro jiného radši skromnější bydlení v bytě, ale možnost výletů, dovolených, kroužků pro děti atd. Za mě je potřeba vše důkladně zvážit, osobně bych radši podhodnotila příjmy a nadhodnotila výdaje, zjistila, jak mi to vychází, a pak už dle priorit. Na pomoc od budoucího bývalého bych radši nespolehala vůbec, kdyby měl novou rodinu, může vše být jinak. Držím palce pro správné rozhodnutí.

ninive211
21. bře 2022

Za me, ja bych nikdy nesplacela hypo za barak, ktery neni muj (prepsany na me). Kamaradka se rozvedla, ex si odkoupil od byv. majitelky byt, kde predtim bydleli v najmu, zaplatil 1.splatku...a ruplo mu v kouli a hodil si to (dlouhodobe psych. problemy byly jednou z pricin rozvodu). Jejich dcera jako jedinacek jediny dedic (kamoska jako cerstva ex bohuzel smula). A kamaradka slozite zjistovala, jak to udelat, aby tam mohla figurovat nejak tak, aby to nebylo tak, ze ona bude 18 let splácet hypo na byt a dcera ji v dospelosti kopne do p...,ze byt je její, at si jde jam chce, pritom do toho bude cely zivot davat penize.

orisek56
22. bře 2022

Teda nevím, jestli by se mi ve stavu, kdy budu muset uživit dceru, sebe, někde nájem....ještě chtělo dotovat bydlení bývalému manželovi a jeho další paní....ojojj

somalicats
22. bře 2022

@lauranic Představuješ si to jak Hurvajz válku. Dům na hypo nikdo na dítě nepřepíše. Pokud jste manželé, vlastníte každý polovinu a nejdéle tuším do 3 let po rozvodu to musíte vypořádat. Hypotéku na Tebe banka převede jen na základě vypořádání toho domu (tj. se smlouvou od právníka, jak ses vypořádala s exmanželem - vyplatila ho, či jste se dohodli na splátkách). Jako fakt to nejde udělat tak, že dům bude přepsán na dceru nebo nedejbože dokonce na ex a Ty budeš platit hypotéku 😀.

antoinet
22. bře 2022

Prober to s dobrým právníkem, ten ti vysvětlí důsledky tvých nápadů a pomůže ti to celé rozmotat.

evik19
22. bře 2022

@lauranic V prvé řadě si dobře rozmysli všechny varianty - podle mě jsou celkem 3, ale třeba najdete ještě nejakou jinou. 1) Zůstaneš v domě, budeš platit hypotéku, dům bude napsaný na tebe. Z mého pohledu, pokud jsi zvyklá pracovat a máš vyřešené hlídání, to podle toho, co píšeš, v pohodě dáš. My máme hypotéku větší, ale přesto také věřím, že bych ji i po případném rozvodu byla schopná splácet. Je ale potřeba počítat i s tím, že manžel bude chtít vyplatit. Je taky potřeba počítat s dalšíma nákladama na opravy apod. Ostatní náklady (například spoření bych osekala, co by to šlo). 2) Necháš se vyplatit manželem a budeš si v pohodě žít v bytě. Nemusíš řešit, jestli tvoje dítě bude mít peníze na tábor anebo na školní výlet. Rozhodně bych neplatila hypotéku na barák, který by nebyl napsaný na mě a kde bych nebydlela. 3) Dohodnete se, že barák přepíšeš v dospělosti (nebo po doplacení) na dceru a manžel ti bude na hypotéku přispívat nad rámec alimentů. Zůstaneš tam bydlet s dcerou. To by byla hodně velkorysá nabídka a moc se s ní asi počítat nedá. Pro manžela nese sebou hodně rizik.

sylvka
23. bře 2022

@lauranic byla jsem samozivitelka dvou dětí.s hypotékou řadit nemohu,byla jsem v podnájmu.jenom jak to čtu, nezapomeň že ta holčička v podstatě přijde o tatku,že projde velkou změnou. a o to víc tě bude potřebovat,tvoji péči,lásku ,trpělivost a čas.....myslí na to,až budeš řešit práci a peníze .

janule0123
24. bře 2022

@lauranic Hele ono se těžko ptát tady…každý má jiné příjmy a možnosti .. pro někoho je utopie zaplatit takovou hypotéku když pracuji oba …kamarádka to měla podobně par let dozadu…. Splácí hypotéku na půl,.. dostává peníze od manžela soudem vyměřeny na syna … oba jsou na tom nadstandardne s příjmy … jsou od sebe několik let .. zhruba od těch dvou malyho .. nerozvedli se … v domě bydlí ona se synem… on má pronajatý byt.. kdyby se rozvadeli, tak on bude chtít vyplatit z tržní ceny ne z té za kterou jste dům koupili / postavili - z těch nesmyslných cen jak říkáš .. takže pro tebe by to znamenalo nejspíš navýšení hypotéky pokud vše není už od začátku na tebe … do školky začal maly chodit do soukrome finančně asi 10tis .. protože tam ho muže dat ráno brzo a pozdě odpoledne vyzvednout … bohužel vedoucí pozice si na zkráceny úvazky nehrají …ale zas si ten čas muže částečně organizovat .. homeoffice a tak .. jinak pokud manžel nebude chtít vyplácet z domu je v klidku .. má se dobře… a drží si svůj standard … bere ten dům i jako formu spoření … kupovali za 5Mteď by prodali tak za 11m … sice si za to moc nekoupis.. ale případný zaklad pro hypo s někým jiným nebo na koupi něčeho menšího kdyby byl problém …to stačit bude

cekamnazazrak
24. bře 2022

@lauranic pro představu, známá má dvojčata (mají rok a půl, takže je na rodičáku), alimenty nedostává, bydlí v bytě na který si vzal půjčku její bratr, ale ona ji splácí formou nájmu a po několika měsíčním dohadování se sociálkou dostala příspěvek celých 1.200,- takže opravdu nepočítej, že pokud bys i náááhodou nějaký příspěvek dostala, tak tě to nějak vytrhne...

ruzovyjednorozec77
24. bře 2022

Na baráku dostaneš maximálně příspěvek na energie a příspěvek na dítě. Pnb se nevztahuje na hypotéku ani žádném existenční minima. Je to logické. A pokud vydelas blbých 20.000,- nemáš nárok ani na jedno 🤷‍♀️
Podle me částku třeba 65.000,- abys i jedla fakt jako samozitivetlka nedáš 🤷‍♀️ navíc na koho je hypotéka? Na vás oba? U rozvodu se řeší i jmění, tzn.i ten dům. Máš ještě na to manžela vyplatit, abys tam mohla zůstat ty s dcerou?

orchidis
24. bře 2022

@ruzovyjednorozec77 Ale i tak je to úchylný. Takhle velkohubý nároky a stát by měl dávat přídavky? Ty jsou snad pro nejohroženější, ne pro nejrozežranější...