Jak řešíte s mužem peníze na rodičáku?

katule1990
17. kvě 2021

Ahoj holky,

chtěla bych vás poprosit o zkušenosti, jak řešíte s partnerem/manželem finance, pokud jste na rodičáku. Máme s manželem půlročního syna a doteď jsme finance moc neřešili. Muž platí náklady na bydlení (byt je jeho) a já větší část jídla pro nás a pro kočky a některé další provozní věci (např. drogerii). Teď už jsem ale na rodičáku, který mám 10 tis. Kč, což tyto náklady sotva pokryje (a s věkem syna porostou) a přijde mi hloupost, abych sahala do úspor (které na to sice mám), když muž má v tuto chvíli příjem několikanásobně vyšší. Chystám se s ním promluvit a navrhnout řešení dalšího fugování, tak by mě zajímalo, jaký systém se vám osvědčil, nemám s tím zkušenosti. Posílá vám např. manžel měsíční částku na účet (příp. kolik), máte společný účet nebo třeba hradí konkrétní věci?

Moc děkuju za názory a zkušenosti. Nepotřebuju ale psát, že muž je debil, že už to neřešil sám, že jsme to měli řešit dřív atd. 😅.

Hezký den.

jsme
18. kvě 2021

My jsme asi divní nebo chudí 🤣 ale i kdyby jsme chtěli (což nechceme) tak musíme mít všechny peníze společné. Jsem teď na rodičáku plus malá brigáda a dohromady máme cca 35-7tis. Bydlení a složenky cca 18-20tis a zbytek je jídlo, drogerie, léky, oblečení a věci pro děti. Občas ušetříme a občas je to Tip ťop takže nějaké rozdělování u nás postrádá smysl. Oba víme kolik si můžeme dovolit utratit za sebe a stejně to probereme spolu ať ten druhý ví co a jak. Přišlo nám to naprosto normální, i když jsem pracovala tak všechny peníze byli dohromady. Když jsem dostala odměny koupila jsem si roční legitku a zbytek se nakoupilo oblečení, nádobí apod. Prostě se kohokoliv peníze použijí na co je zrovna potřeba a nikdy nikdo nepočítal zda ten nebo ten platil víc nebo míň 🤷‍♀️ Když jsme rodina a společná domácnost tak máme všechno společné, buď mají všichni nebo nikdo 🤷‍♀️😅

hasara33
18. kvě 2021

@katule1990 ahoj, já jsem si všechen rodičák vybrala, co nejrychleji to šlo tedy za necelý rok jsem měla rodičák vybraný abych pak nemusela milostivě čekat na příděl a mohla čerpat, jak budu potřebovat 😉 pokud by to ve tvém případě šlo tak bych udělal totéž 😉 pokud peníze dojdou dřív než se vrátím do práce tak jsme a manželem domluvení, že mi bude peníze posílat, neměl s tím jediný problém a sám se mě ptá, jak na tom jsem a ještě ještě mám peníze 🤷‍♀️ takže doporučuji si s mužem normálně promluvit a říct mu totéž, co si napsala teď tady 😉 věřím, že to pochopí

jana_zofie
18. kvě 2021

@blondynka400 to si myslim, ze @drep vycistas nepravem. U nas teda uz dlouho vydelava vic muz (ve zdravotnictvi pracuju ja), ale zmenil praci a sel s platem dolu. Dobrovolne a s mym naprostym souhlasem a podporou. Ja prece nebudu nutit chlapa, aby delal praci co ho nebavi nebo mu nedava smysl, ma toxicke vztahy na pracovisti nebo tak. Zvlast pokud kvuli tomu nebudeme muset ryt drzkou v zemi. Nejake drobne uskromneni mi za spokojeneho chlapa a víc casu, co ted na nas ma fakt stoji.
Neco jineho by bylo, kdyby vlastni blbosti/lemplactvim vydelaval tak malo, abychom z toho nedokazali pokryt naklady, ale takto...

jana_zofie
18. kvě 2021

@hasara33 to neni moudre. Kdyz si privydelavas na rodicovske a pobiras u toho prispevek, nemusis pak doplacet dane do minimalni vyse pojisteni. Ja taky zacala zprudka (chteli jsme hned druhe) a kdyz se nedarilo tak to ted postupne stahuju, ale tak, aby to vzdy vychazelo aspon na dalsi rok prispevku. No a za pul roku to zase prepocitam a znenim a tak furt dokola...

drep
18. kvě 2021

@barmil @jana_zofie já mám třeba kolegyni, která regulérně živil svého muže. Ona pracuje přes třista hodin měsíčně a lítá ze služby do služby, on leží na gauči a žere (bude mít tak dva metráky). Nikdy nedělal, jednoj za půl roku někam nastoupí, ale je moc geniální a neortodoxní (aneb líný konfliktní debil), že tak vydrží týden, než musí odejít. Takového vola bych skopla z gauče, ať jde vysávat někoho jiného. Ale ne mého muže, který opravdu dře (a pomíjím tedy to, že sestra ve vedoucí pozici na největším aro snad v době covidu prokázala, že je pro svět důležitější než řada mnohem lépe placených manažerů, protože na zvládnutí pandemie v našem kraji měl muž docela podíl), ale je hvězda v blbě placeném oboru. Jasně, mohla bych ho deptat tím, že míň hodin vydělám víc peněz, případně ho nutit, aby šel jak odborně, tak morálně dolů a šel dělat farmadealera zcela proti své introvertní přirozenosti, případně se svou chronickou autoimunitní chorobu bral o víkendech noční, když se mnou chce jet na dovolenou, ale já na to mám jiný úhel pohledu: naopak, já vydělávám dost, abych si pro život mohla vybrat hrozně hodného, schopného, spolehlivého, prostě úžasného muže a může mi být fuk, jestli mě “uživí”

zuzineckah
18. kvě 2021

U nás vše jede z manželova účtu, i když já vydelavam taky. Z mého výdělku si nechám třeba 10k nebo kolik chci/potřebuji a zbytek poslu na jeho. Mám přístup ke všem financím, karty ke všem učtum a přehled o veškerých příjmech (dělám mu DPH). O všech nákupech a investicích (mimo provozních ) rozhodujeme společně. Manželovi proste oznam, ze ti bude posílat xy peněz nebo dá kartu, kde bude k dispozici požadovaný obnos. Nevidím problém. Z 10k se nedá mnoho ufinancovat pokud jde o rodinu...

sayast
18. kvě 2021

Nečetla jsem komentáře.
Děti máme 3, z toho první mám z prvního manželství. Z praktických důvodu jsme si zachovali každý svůj účet. Na můj chodí rodicak, alimenty, peníze za podnájem. Strhávají se mi poplatky za byt co pronajímám, obědy obou dětí, školka a víceméně si z toho platím co objednávám- dětem za dárky, oblečení. Zbytek šetřím a platí se z toho "větší věci". Teď z toho zaplatím třeba pergolu. Manžel platí komplet vše, včetně i mého paušálu, nafty a ještě mi dává na jídlo a co potřebuji, řeknu si.
Ještě dodám, že takto jsme to měli i když jsem chodila do práce.

lilie16
18. kvě 2021

@katule1990 mame jeden společný účet kam chodí muj rodicak a manželova výplata, mame k nemu každý svoji kartu a každý si kupuje co chce, o větších nákupech se radíme. Bereme to tak, ze to jsou nase společne peníze 😊

nicmenenapada
18. kvě 2021

@katule1990 já chodím do práce a zároveň mi chodí rodičák, manžel je s dcerou doma. Každý měsíc posílám cca polovinu manželovi, z toho platí pravidelné výdaje, já ze zbytku platím jídlo, drogerii a mimořádné nákupy. Takhle nám to vyhovuje oběma, a když někomu chybí, dohodneme se.

blondynka400
18. kvě 2021

@jana_zofie @drep já nikomu nic nevyčítám a asi jste to nepochopily, jak jsem to úplně myslela a nebo to blbě napsala 😀 Já to co píšete chápu a i beru. A určitě kdybych to takto měla, tak jsem ochotná platit "více". Určitě bych třeba nejela na dovolenou do pětihvězdy a manžela nenechala bydlet ve stanu, že na to nemá a pod. Spíš jsem reagovala na to přímé rozložení peněz a komu co zůstane, protože takto to já hozené prostě nemám a nesouhlasím s tím. Ale je to každého věc, hlavně, když to vyhovujeme oběma.

blondynka400
18. kvě 2021

@ilonne za mne si to může říct každý (když neberu osobnostní předpoklady, ale i "blbý" umí vydělat velké peníze, když má nápad a je ve správný čas na správném místě).... Každý jsme pánem svého života a musíme si sami pro sebe říct, co je pro nás důležité. Pro někoho jsou to peníze, pro někoho pomáhat druhým a atd., těch pohledů je víc. Ale každý si volíme čím budeme a dle toho je potřeba nést "následky". Hlavně v těchto tématech není nic dobře a nebo špatně. Prostě každý jsme jiný a vidíme to jinak.

jane46
18. kvě 2021

Spolecny ucet, maximum trvalych prikazu/inkas (i na castku, co jde na sporeni detem a spolecny sporici ucet). To hlidam ja, nakupy z 99,9% jedeme online (i jidlo) a chlapa to nebavi, takze je to taky na me. Plne mi duveruje. Spolu resime co je potreba nebo by druhy chtel a proste to bud koupime nebo nasetrime. Oba mame svoji kartu. Ted jsem se vratila do prace, plat mame +-stejny, ale nikdy jsme to neresili. Prijmy-vydaje... zadna slozitost. Mam tabulku, vim kolik co stoji a zda jsme v plusu.

jana_zofie
18. kvě 2021

@blondynka400 a jo, tak to jsme se nepochopily. Tak to potom ano, máme to podobně.

ilonne
19. kvě 2021

@blondynka400 Nemáš pravdu. Pokud by se k tomu každý stavěl tak jako ty, ztratíš spoustu profesi - nebude mít kdo učit, nebudou zdravotní sestry, nebude nikdo pečovat o nemohoucí a seniory, nebude nikdo pracovat v DDM apod... Prostě máš tabulkove zastropovane profese a ani osobní ohodnocení není nijak vysoké, protože ty peníze organizacím poskytuje stát či zřizovatel. Jsou to zejména pomáhající profese. Pokud půjde každý jen za vysokým výdělkem, protože má partnera "sobce orientovaného na peníze" o tyto profese přijdeš a to by bylo hodně smutné. Vždyť na rovnost mezi partnery/manžely pamatuje i zákon - SJM (příjmy v manželství jsou rovným dílem obou partnerů až na dědictví a ještě nějake výjimky). Navíc děti pak doma vidí, že důležitá je jen hodnota peněz a když sama nemáš horentní výdělky, protože ses rozhodla jít cestou těchto profesi, máš proste smůlu.

drep
19. kvě 2021

@blondynka400 a kdyby tvůj muž byl učitel nebo zdravotní sestra, když “to tak hozené nemáš”, jak bys to tedy řešila? Neryju, ale neumím si představit, že v případě hodně rozdílných příjmů může být ten chudší spokojený, když nejsou společné rodinné finance a každý si musí vydělat sám na sebe. Mám přesně takového kolegu - on sloužící doktor, ona sociální pracovnice. Ona na dovolenou v thajsku neměla, tak jezdil s někým jiným. Večeře platili buď půl na půl nebo každý sám za sebe. Už spolu nejsou a našel si nejhamižnější kolegyni široko daleko a konečně má správného partnera.

barmil
19. kvě 2021

@drep přeně, manžel je voják a i kdyby se na hlavu stavěl, tak vzdělání, osloužená léta, funkce v pluku, od toho se odvíjí hodnost, a prostě se na vyšší plat nedostane. A už vůbec ho nemůžu srovnávat s platy v mém odvětví. Jak říkáš, to bych si pak jedině musela vzít kolegu.

drep
19. kvě 2021

@barmil můj muž je ve vedoucí pozici a má na sestru celkem obstojné peníze, ale prostě má jasný strop. A říct, že když chce třeba ty kalhoty od tilaku za trojku, tak si na ně má vzít noční o víkendu, tak pro něj by to byly dvě noční dvanáctky, pro mě dvě hodiny v ivf centru. Moje máma je odborná učitelka, s 30 lety praxe, třidnictvím, předsedkyně předmětove komise a nevím co ještě a taky má prostě jasný strop. A třeba oni mají velmi podivné rodinné finance, což je trochu dané tím, že táta podniká, takže má dost oddělený jeho a jejich finance. Máma netuší, kolik táta vydělává, o větších nákladech se dost často dohadují, máma nikdy dopředu netuší, jestlu společnou dovolenou si zaplatí každý sám nebo to celé zaplatí táta. To bych teda nechtěla.

blondynka400
19. kvě 2021

@drep no, to je těžká otázka. Ale ohledně té dovolené, jak už jsem tu psala, já si nedovedu představit jet třeba do pětihvězdy a manžela nechat bydlet ve stanu. Takže asi bych šla do levnější varianty, tak aby to bylo ok pro oba a nebo kdybych moc chtěla, tak bych ten rozdíl zaplatila. Ale abych úplně neutekla od otázky, ráda bych odpověděla, ale netuším. Možná je toto jenom moje jenom teorie, ale pak v praxi bych to viděla jinak. Naštěstí toto nemusím řešit a asi je málo pravděpodobné, že by se mi toto někdy stalo (a to vůbec nemám nic proti těmto lidem, naopak, dobrých zdravotních sester/bratrů si fakt vážím).

blondynka400
19. kvě 2021

@ilonne a četla jsi pořádně to co jsem psala? Jasně jsem napsala, že každý má priority někde jinde a dle toho si volí své zaměstnání.
A fakt nesouhlasím s tím, že "pomáhající" a státní profese s tabulkovým platem jsou na tom v porovnáním se soukromou sférou nějak špatně. Velká část lidí by v soukromé sféře ani podobné platy neměla. Mrkni někdy jaký je medián ve státní a jaký je v soukromé sféře..... To samé argument @barmil ohledně vojáka z povolání, i zde se dá udělat kariéra, když člověk chce a plat kolem 100 tis není výjimka (a to se ještě ne všechny položky daní, takže reálná čistá mzda je jinde). Ok nebude to ve 30 letech, ale to většinou není ani v soukromé sféře.... Naopak opět, vojáci jsou na tom v rámci mediánu hodně dobře.

blondynka400
19. kvě 2021

@ilonne a ještě jeden detail, to že si každý jede na "své" peníze vůbec neznamená, že je sobec. Toto to je fakt hodně zkreslené myšlení..... A ohledně toho SJM, ono když pak dojde na lámání chleba tak se řeší, kdo kolik do do vztahu "přidal". Navíc i SJM se dá různě upravit, nemusí v něm být vše.

ada_02
19. kvě 2021

@katule1990 Tak třeba u nás se platí z manželova účtu úplně všechno. Hypotéka, jídlo, auto, benzín, výlety.. A na mém účtě se celá rodičovská šetří, platím jen paušál a pojistku pro sebe a děti. Plus se z mého účtu berou peníze na dovolenou, ošacení, boty a investice do bytu. Ale jinak to jsou společné peníze a neřešíme co je moje a jeho. Zkrátka na jednom účtě se peníze spíš šetří a z druhého se bere..