Kolik utratíte za měsíc za jídlo? My 5000 Kč, je to málo?

Ahoj
chci se zeptat kolik dva lídé jako my utratíte za měsíc za jídlo? My sice 5000kč ,ale pořád se mi zdá ,že to nestačí! Přítel ji za 10 a stěžuje si ,že nemá co jíst. Když nakoupím je schopný vyjíst celou ledničku najednou 😃 Nevím co mám kupovat až ho to zasytí.
pajinka_mil
26. lis 2016
@lenka5731 když chceš opravdu dobrý steak, kup si odleželé hovězí - jiné než steakové se ani odležet nedává, takže si už jen vybereš kus dle preference, třaba flank steak, svíčkovou, rib eye, vysoký nebo nízký roštěnec.. v supermarketu ho ale nenajdeš, a i když to tam tak někde podávají, tak jejich maso na steaky je z mladéko býčka, zabitého třeba před 15 dny, což je málo a bude tuhé jak bota. Zkus se spíš poptat, jestli to u vás někdo dělá, v každém větším městě se dá najít řeznictví s odleželým hovězím. A nemusí to být nutně o moc dražší, to co chcou za ty ze supermarketu je uplně stejná cena, ale počítej tak 350-450kč za kg určitě.
lenka5731
26. lis 2016
@pajinka mil

Ano přesně, je to o prioritach. To co popisuješ jsou pro mě peníze absolutně spláchnuté do hajzlu 🙂 (což je pro tebe zas můj nebo jiný způsob vynaložení peněz) Bílkoviny jsem kdysi doháněla a naháněla v nápojích, čistý hrachový a konopný protein smíchat s vodou. Ale nepočítala jsem to asi tolik přesně jako ty.
astyna
26. lis 2016
lenka5731

Já jsem to myslela tak, že toho koupíš daleko víc, když to je ve slevě a nepřemýšlíš. Takže v důsledku i víc utratíš. My máme 3 másla za měsíc, nepotřebuju kupovat do zásoby. Ale nakupuje spíš manžel - to je nakupovací mág 🙂
dandaa
26. lis 2016
@78marcela
Nebudu tady rozebírat původ zeleniny,je to mimo téma.Je moje věc stejně jako vaše za co utratíte své vydělané peníze.Naše stravování je vidět na našem 100% zdraví což je pro mě k nezaplacení.😉
lenka5731
26. lis 2016
ja právě ted kupuju v Kauflandu balíčky "vyzrálý hovězí steak z mladého býka - zrálo minimálně 14 dní". Je to jedna porce, větší či menší. Stojí to 399 Kč/kg. Tvrdé to není ani náhodou, je to vynikající (dělá muž, já bych z toho udělala podrážku). Tak by mě zajímalo, co koupit jiného, aby to nebylo takhle balené, ideálně aby to bylo levnější, ale minimálně stejně dobré 😃 😃
brunetka11
26. lis 2016
@78marcela - nefunguje tu odpovídání, tak snad o to zakopneš. Výborné je kaši ochutit rozmixovaným sušeným ovocem a třeba mandlemi či kokosem - zásoby vydrží dost dlouho ,-)
Fíky teď třeba dostaneš za slušnou cenu...
lenka5731
26. lis 2016
@dandaa tak v mládí je nás 100% zdravých většina, tohle můžeš hodnotit v osmdesáti.
pajinka_mil
26. lis 2016
@lenka5731 děláme si i protein, abychom toho masa nejedli denně půl kila 😃 ale jedna odměrka proteinu je asi 15g bílkovin a víc jak dvě by si člověk dávat neměl, navíc se chci z toho jídla i najíst, protein je jak voda, určitě mě nezasytí 🙂 píšu si přesně co sním do kalorických tabulek, proto mám přehled, pro někoho je to zbytečné, jak už jsem psala, pro nás to je priorita 🙂
lenka5731
26. lis 2016
@brunetka11 úplně jsem zapomněla na tenhle plátkovaný kokos! Dlouho jsme ho doma neměli. Děkuji za inspiraci. 🙂
78marcelaModerátor
26. lis 2016
@dandaa jasne ze to je tvoje vec. Ja ti prece neprikazuju,za co mas sve penize utracet. Jen jsem napsala, ze kvalitne se da jist i za mene penez. A za tim si stojim, to je proste fakt.
dandaa
26. lis 2016
@lenka5731 maso na steaky kupuji v makru a zralé minimálně 3 týdny.Správný steak se pozná tak ze když do něj pichnes prstem udělá se dulek který se dlouho vrací zpět.Třeba steak ze svickove je moc suchý.Osobně nejvíc kupujeme flank ,rump a rib eye (ten miluju) steak.
78marcelaModerátor
26. lis 2016
@dandaa nehlede na to,ze obe moje babicky se stravuji velmi skromne a velmi levne, s rozpoctem 2500 na jidlo na mesic. Jedna ma 81, druha ma 82. Ta starsi jezdi denne na kole, ta mladsi do 77 chodila vypomahat jeste brigadne na pole...obe jsou stopro zdrave jak fyzicky,tak dusevne.
78marcelaModerátor
26. lis 2016
@brunetka11 to vypada tak lakave, ze bych se do toho hned pustila. Mandle mamdoma, kokos bohuzel ne, ale hned si ho napisu na seznam,mam ho rada..dik, zainspiraci.
dandaa
26. lis 2016
@78marcela nikde jsem neuvedla kolik utratime a uvádět nebudu.A nevnucuj mi něco co mě nezajímá.
astyna
26. lis 2016
78marcela

...a moje jedna babička zemřela na ucpání tepen, protože doma jedli pořád jen tučné a zabijačky 2x ročně, druhá na infarkt z cholesterolu. Zato dědové se dožili oba dva přes 100 let, jeden 105 a druhý 102 let. Ale nelze srovnávat tu dobu, protože my už tak nežijeme. Ten životní standard byl jiný, vč. stresových a civilizačních chorob.
78marcelaModerátor
26. lis 2016
@dandaa ja ti nic nevnucuju..tys prvni zacala mluvit o vasem zdravi,ja odpovidala..ale kde nejsou argumenty, tak nastoupi hrubost, vid.
78marcelaModerátor
26. lis 2016
@astyna moje babicky ziji diky bohu i dnes. Stravuji se v dnesni dobe..levne a pomerne zdrave.
Ja si proste jen myslim, ze neni umeni utratit nehorazny prachy za kvalitni jidlo. Ze kvalitne se da jist i levneji. Naopak utraceny velky penize za jidlo nejsou zarukou kvalitniho stravovani.
pajinka_mil
26. lis 2016
@78marcela promiňte mi tu drzost, ale to mi smysl moc nedává, většinou je kvalita promítnutá na ceně 😃
- když někdo vypěstuje zeleninu na poli bez pesticidů, má jí méně a je menší než taková ta vyhnaná co se dělá ve velkém - a je dražší.
- když někdo chová volně slepice, má větší náklady než chovy se slepicema v klecích - a vejce jsou dražší.
- když někdo vyloví lososa v moři, dá mu to mnohem větší práci než těm co je mají v chovech - a ten losos se dražší.
- když žije kráva volně na louce, nedává tolik mléka jako ta, co má omezený pohyb a dojí se co to jde - a pak je to mléko dražší.

docela mě to zaujalo, zajímalo by mě, jak podle vás vypadá kvalita a podle čeho ji posuzujete?

PS: samozřejmě se dá ta samá věc koupit za různou cenu a ano, člověk musí používat mozek a například si najít místního farmáře, který mu mléko bude dávat za 30kč za litr a ne kupovat ho v bio obchodu za 50, ale vždy bude mléko od farmáře za 30kč dražší než to v krabičce ze supermarketu za 14kč...
brunetka11
26. lis 2016
@pajinka_mil Píšeš, že se snažíte stravovat určitým stylem, a to se vám prodraží. Myslím, že základ stravovacích návyků máme podobný (odmítám však konzumovat proteinové výrobky). Nesouhlasím, že to musí být automaticky dražší.
Naopak - leccos se dá kompenzovat luštěninami, zeleninou, mléčnými výrobky. Kupovat čerstvou (pokud se nejedná o kořenovou) zeleninu v zimě je nesmysl. A upečená či uvařená zasytí velmi dobře.
Maso nakupuji povětšinou u vybraných farmářů, i u nich se dá nakoupit za rozumnou cenu. Navíc kvalitní maso zasytí lépe.
My na tomto stravovacím režimu naopak ušetříme (až na rybách a mořských plodech). Jen se to chce angažovat ve výběru vhodných potravin a primárně ve vaření.
A ano - pak se to prodraží. Protože osobní čas je to nejdražší, čeho se nám ne/dostal á...
brunetka11
26. lis 2016
Nedostává - překlep...
78marcelaModerátor
26. lis 2016
@pajinka_mil
Se mi to smazalo, tak znovu..
Srovnavala jsem treba stravovani v restauracich, ktere predtim dandaa zminovala. Za to se utrati dost penez, ale o kvalite presvedcena zrovna nejsem.
Dal se muze utratit dost za blbosti typu balene vody, nutela, sladkosti,pochutiny k telce, polotovary...to leze do penez dost a vyzivova hodnota nulova. (Cimz netvrdim o zadne z vas, ze to tak dela, to je treba priklad moji sestrenice, ktera mi breci, jak financne nevychazi, ale presne tyto kraviny kupuje. A spoustu veci vyhazuje, mame od ni zbytky pro slepice, takze mame prehled, co vsechno vyhazuje).

My si doma hodne veci vypestujeme sami, zavarujeme, zamrazujeme sezonni ovoce a zeleninu.
Zavarujeme rajcata, cibuli, papriku jako podklad pro leco, nebo rajcata mrazime jako zaklad pod maso nebo na rajskou.
Mame vlastni brambory, cibuli, cesnek, hrasek, fazole, mrkev, petrzel, celer.
Ano,nejsou tak velke a pekne jak v supermarketu. Ale jsou zdravejsi a zdarma.
Zavarujeme merunky, broskve, svestky, ryngle, dyne,okurky, delame vlastni kecup, calamadu, tousty.
Mame slepice, dost zalezi na tom, cim je clovek krmi, my davame zbytky, repu, nekupujeme zadny granule atd..urcite to nevyjde draz.
Maso kupujeme tady v masne, cena je podobna jak v supermarketu, ale kvalita vyssi. Kupujeme tady hlavne veprove a hovezi. Kureci bud vpojizdne farmarske prodejne, co sem jezdi, nebo teda v marketech. Kraliky kupujeme tady od pani, zdrave, domaci.
Lososa pravda mame tak 2-3x do roka, jen kdyz je akce. I kdyz ho mam rada, tak casteji ho nekoupim. Misto nej tresku nebo pstruha.
pajinka_mil
26. lis 2016
Tak to určitě chápu, že z toho pohledu utrácení za polotovary nebo blbosti versus utrácení za kvalitní suroviny je určitě rozdíl, ale může být stejně drahé. Pěstovat si svoje je určitě nejlepší, budeme se taky tenhle rok snažit co nejvíc si na zahradě vypěstovat, ale určitě to je pro nás jen sezónní záležitost, zavařila jsem třeba naše jablka jako pyré, ale máme rádi čerstvé věci, takže bych celý den zavařeniny jíst nedokázala.. a hlavně kdybychom chtěli pokrýt naši spotřebu zeleniny tak bychom museli farmařit na plný úvazek 😃 raději to necháme na jiných a od nich si to koupíme 🙂
tammm
26. lis 2016
Jsme dva,jezdíme jednou týdně na větší nákup,platíme 1000-1500,- Záleží i pokud je potřeba dokoupit drogerii,tam to naskáče.
Mám mlsného muže,takže zásoba sladkostí musí být 🙂
Já platím bydlení,pač je byt můj a on se stará o jidlo,drogerii atd.Výhoda je v tom,že vidí co kolik stojí a nefrfně že jsem utratila tolik a tolik a vybere si co chce udělat na večeře,vařím denně.
zuzineckah
28. lis 2016
@pajinka_mě by mě švihlo to počítat 😃 😃 😃 Ale naprosto tě chápu a také obdivuji, že máš na to trpělivost 👍🏼 já jsem ten typ, o kterém si psala - spořádám téměř vše a postava tím nijak výrazně netrpí (už jsem nejednou v duchu děkovala našim 😂 ). Ale i tak dám přednost kvalitní potravině a účet za jídlo prostě je pak prostě vyšší. Stejně tak, když jdeme třeba s manželem nebo celá rodina na oběd/večeři, tak určitě ne tam, kde nás to vyjde levně, ale tam, kde víme, že vaří z kvalitních surovin. Pod 1500 stovek se nevejdeme skoro nikdy (jdeme tak 4-5x do měsíce)... To je třeba výdej, který bychom v čase nouze dokázali omezit ihned, i když neradi.
zuzineckah
28. lis 2016
@brunetka11 ta kaše vypadá parádně 👍🏼 Výborná inspirace, díky 👍🏼
zuzineckah
28. lis 2016
Pod 15 stovek tam mělo být, jsem se upsala 😃
sarandra
5. bře 2017
sama za sebe tak 5000 za měsíc, v létě víc, jelikož kupuji jen kvalitní bio ovozel 🙂 jo, je v tom ještě jídlo pro kočku, na jídle nešetřím, kvalitní potraviny musí být 🙂

Začni psát odpověď...

Odešli