Manžel si vzal tajně úvěr. Jak zjistit, aby dluhy nešly za mnou?

3. srp 2020

Pěkný den,
zjistila jsem náhodou, že manžel si vzal úvěr. Jsem trochu v šoku, protože to nepotřebujeme, máme docela nasetreno a těch dvacet tisíc, co si vzal, bysme na sporicim účtu skoro nepoznali (tam jsem koukala, nic nezmizelo). Já jsem vychovávaná tak, že vzít si půjčku je téměř hřích, naší nikdy žádnou neměli a kupovali prostě to, na co meli a na dovolené se létalo tam, na co bylo . My doposud taky tak krom nizoučké hypotéky na bydlení. Když jsme o tom mluvili, manžel byl vždy též názoru, že neví, co by se muselo stat, aby si půjčil. A teď tohle. Primárně mě samozřejmě mrzí, že něco resi za mými zády, doteď jsme vše řešili spolu (aspoň jsem v to věřila). Beru to prostě jako podraz a zajímá mě, zda můžu nějak zajistit, aby dluhy nesly i za mnou, pokud se do toho začne topit víc a víc.Nastval mě, kdyby přišel, že potřebuje peníze,není problém, ale tohle je docela za moji hranici 😟 Diky za radu, jak si to posetrit (s ním mluvit nepůjde)

mmhanka
3. srp 2020

Nic jiného než to vykomunikovat asi nejde 😞

autor
3. srp 2020

@mmhanka díky, ale on je absolutně nekomunikativní typ, když má problém, potřebuje x tydnu/měsíců než je schopný o tom mluvit...

marti89
3. srp 2020

Obávám se, že pokud nemáte podepsanou nějakou předmanželskou smlouvu, ve které byste si zakotvili, že půjčky musí schvalovat a podepisovat oba manželé, tak si může vzít klidně další (menší) půjčku (vysokou by mu nejspíš bez souhlasu manželky nedali, i s ohledem na hypotéku). Nicméně problém v manželství je, že dluhy jdou za oběma, pokud ho tedy nesplatí, budou naskakovat úroky a mohou to klidně požadovat zaplatit po druhém.

Primárně bych si o tom s ním promluvila, na co ty peníze potřeboval (oprava auta, splátka hypotéky,..) a že bys byla ráda, kdyby se ti svěřil, protože tě to trápí, když s tebou neřeší případné problémy. U nás si vzal manžel neuváženě mobil na splátky, jenže si pořádně nepřečetl, co podepisuje, takže mu přišly papíry k úvěru na trvalou adresu (kde nepobývá), místo aby se to připočítávalo k paušálu. Takže doporučuji pohlídat splácení..

vineta
3. srp 2020

Bez komunikace s ním se před dluhama neochráníš, jakýkoliv účinný právní krok by zahrnoval jeho spolupráci, včetně rozvodu (i když tam asi nejmíň). Tzn pro začátek je lepší promluvit si s ním o tom, na co si úvěr bral. Tohle by mě docela vyděsilo

editah222
3. srp 2020

Pokud jste manželé tak všechny dluhy jsou vás obou. Bez komunikace s manželem těžko zjištíš na co ty peníze potřeboval a proč se neporadil s tebou. Účet máte společný? Třeba ti chce koupit dárek a nechtěl, aby jsi o něm věděla 🙂 Jsem pozitivní, jinak bych si totiž hned myslela, že prachy potřebuje na milenku, drogy, automaty...

tulikiss
3. srp 2020

a na co ty penize pouzil? pokud nedokaze vysvetlit, tak zuzit spolecne jmeni manzelu. ja bych teda s chlapem co tajne dela dluhy nebyla ani minutu.

konidana
3. srp 2020

Tak jestli to je částka, kterou ve společných financích ani moc nepocítíte. tak co řešíš? Máte jen společný účet? Třeba tě chtěl něčím překvapit a nechtěl abys o tom věděla? Teď bych tedy maximálně pohlídala, aby půjčku splatil v rozumné době .

autor
3. srp 2020

@tulikiss já si myslím, že na zubaře, byli jsme na společné kontrole a potom z něj vypadlo cosi o tom, že mu vypočítali plán oprav na 18 a něco...ale to pořád neodpovídá na to, proč si na to půjčil...resp. on má celou dobu, co jsme spolu pocit méněcennosti, že by mohl vydělávat víc (mohl, ale mě jeho plat nikdy nevadil
a nikdy jsem mu nedala najevo, žijeme si celkem nadprůměrně)...čili zakopaný pes bude dle mě v tom, že je mu hloupé vzít si ze společných peněz na své zuby, on by si nejradši vše odepřel a dal nám...nicméně dotaz byl, zda jde nějak ochránit to, aby to šlo za mnou, kdyby to nesplatil...a to už jsem tedy zjistila, že asi nejde 🙄Já bych to teď zaplatila z fleku, to mi nevadí, ale pokud to začne naskakovat, nerada bych, abych kvůli tomu musela šetřit třeba na jídle nebo dětech, to ani omylem teda...

konidana
3. srp 2020

Nechat to být, akorát fakt pohlídat to splácení, aby nenaskákaly zbytečné úroky a pokuty

autor
3. srp 2020

@tulikiss jinak vzhledem k tomu, že je to úplně první zádrhel v našem vztahu za dost let, tak nějaké ani minutu dál mě ani nenapadlo 😉

elencze
3. srp 2020

zpětně s tím, aby dluhy za tebou nešly, nic neuděláš. Do budoucna to můžeš vyřešit zúžením společného vlastnictví manželů, ale k tomu ho budeš potřebovat. Pokud s tebou není schopný komunikovat, nechápu, jak normálně fungujete, určitě máš nějaký postup, jak se na věcech domluvíte. Bez komunikace nevyřešíš ani to hlídání splácení. Protože nevím, jak budeš projíždět manželovy kapsy, jestli najdeš útržek od složenky, že zaplatil. Taky vydělávám více, a manžel je s tím v pohodě, spíš do něj ryje rodina. Držím palce, ať najdete způsob, jak si o tom promluvit.

autor
3. srp 2020

@editah222 také jsem pozitivní...vím, že je to klišé a hodně žen bylo tak naivních, ale on fakt nemá kdy 😁 je to zlato, denně vyzvedává starší ze školky, uspává děti, po odpoledních děláme na zahradě/jezdíme na kola, víkendy vyletujeme...musel by opravdu místo práce, to je jediné, kdy nejsme spolu nebo není třeba venku s dětmi 🙂 drogy a automaty tvrdé odsuzuje, milenka se asi nedá vyloučit u žádného, tak naivní taky nejsem, ale věřím mu 🙂 ono v té jeho práci by si asi nevybral, to by musel mít milenku chlapa 🤦😁

mysh_me
3. srp 2020

Ja nechapu, proc resite uver na castku, kterou mate v usporach? Vy nemate s manzelem spolecne penize? Jako prvni me taky napadlo, ze to bylo na nejake prekvapeni, abyste si toho nevsimla... Protoze jinak je prece uplne fuk, na ci zuby je to potreba, a vezme se to z uspor, kdyz je mate, ne? Misto splaceni uveru by tu stejnou castku mohl na ten sporici ucet zase postupne posilat, akorat odpadnou uroky a uspory budou zpet v puvodni vysi.
Pokud ma pocit, ze ty uspory musi netknute lezet na ucte, i kdyz on potrebuje penize, tak to s tim "nedavanim najevo, ze vydelava mene" asi nebude tak ruzovy... protoze ma evidentne pocit, ze ty penize nejsou pro nej. To mi pripada jako daleko zasadnejsi problem ve vztahu, nez resit jak osetrit aby jeho dluhy nesly za vama... on si zcela evidentne nepotrebuje patologicky pujcovat, rozhazovat a dostat vas do exekuci, takze zuzovat sjm kvuli tomu, ze ten chudak ma pocit, ze mu doma nic nepatri, protoze penize jsou jen toho kdo vic vydelava, opravdu neni reseni... vy mate problem s duverou a pristupem, ne s penezi.

autor
3. srp 2020

@elencze já nevydelavam víc, jsem na rodicaku, ale on má strašně nízké sebevědomí a pořád má pocit, že by mohl být lepší, dát nám víc a nejen materiálně, i když zrovna u něj to moc neplati, pro rodinu by se doteď rozkrajel 👍
Ta komunikace je asi jediný trochu "problém" co jsme doposud měli...a já bych to ani problémem nenazývala, protože doteď jsme nemuseli nic moc řešit, vše byly věci, u kterých jsem věděla, ze mu můžu dát ten čas než se rozpovida...tohle je vážně poprvý něco takhle "vážného"

tulikiss
3. srp 2020

aha takze misto toho, aby zaplatil 18 000 ze spolecnych penez, ted ze spolecnych penez zaplati vyrazne vic. Jo to ma oprravdu logiku. Kurz financni gramotnosti by se tady opravdu hodil.

autor
3. srp 2020

@mysh_me nikdo mu nikdy neřekl, že vydělává málo, alespoň já ne, protože si to nemyslím...první moje reakce na to, když přišel s tím zubním plánem byla, že jestli potřebuje něco doposlat, ať si to vezme že spořícího klidně, že teď na nic jiného peníze potřeba nejsou 😉 pokud nemáte v okolí člověka s povahou, že on si nezaslouží pro sebe nic, tak si to těžko predstavite...snažím se ho to odnaučit i tím, že mu sem tam koupím něco co vím, že si přeje, ale sám by to za sebe nedal

autor
3. srp 2020

@mysh_me jak jsem psala už někomu výše, jsem na rodicaku, takže rozhodně nevydelavam víc 😁

janedv
3. srp 2020

@autorka myslim, ze rozumim. Kdysi jsem s jednim podobnym chodila. Byl moc fajn, ale extremne nizke sebevedomi. Mel praci, platil svuj najem, na to, ze vysel ze skromnych pomeru, se mu povedlo zaridit si pohodlny zivot. Nejsme spolu, protoze ja neumela prekousnout jeho pocit, ze neni dost dobry - pro me, pro zivot. Zkousela jsem to, davala mu vse najevo, ale nakonec jsem se poroucela. Coz neni dulezite pro vas, jen ti chci rict, ze te chapu.
Proto zuzeni sjm by bylo pro nej jen potvrzenim, ze on je neschopny, neda se mu verit atd. Myslim,ze cesta je mu vysvetlit, ze pujcka je drazsi nez vzit ze spolecnych. Mozna si to proste neuvedomil. Kazdopadne bych pujcku splatila co nejdriv ze spolecnych, klidne za jeho zady. Dat mu jen papir, ze je to splacene, a rict, ze na vse jste dva a vsechno bude v poradku. Neresit to na zlo, naopak, obejmout ho, ujistit ho, ze jeho zuby nebo cokoliv je stejne dulezite jako vse ostatni a ze vzdy spolu vse zvladnete. Jen pomalu, opakovanym ujistovajim, je toho hoden a ze ho milujes se s tim da pracovat.

autor
3. srp 2020

O nějakém zužování SJM nechci ani přemýšlet, spíš mě to zajímalo takhle zpětně, o půjčkách jsem doposud nemusela nic zjišťovat, takže vím houby...on jinak posílá dětem pravidelne na stavební spoření, dcerce platí soukr.skolku atd, tak věřím, že ví, že to splatí a byl to jen nějaký chvilkový zkrat...tak díky, nějak to promyslim, už mě i napadlo, že zjistím v bance, zda to tam nemůžu poslat já za něj celé a bude to vyřešené 🙂

janedv
3. srp 2020

Ano, viz muj prispevek, napsala jsem ti presne tohle, jen jsme se minuly 🙂

janedv
3. srp 2020

Bance je jedno, kdo to splati. Splatila bych to a hotovo

autor
3. srp 2020

@janedv to mě mrzí, že to dopadlo až tak...z toho jak to čtu vidím, že to bude opravdu dost podobné, ale doposud jsem to jako velký problém neviděla, teď moc nevím, kolik takových šoku ještě můžu čekat 😢 ale ani, chci to vyřešit v klidu a spíš ho podržet než mu to ještě víc osolit...už jsem trochu vychladla 😁

cikitkapb
3. srp 2020

A co mu teda zaplatit terapeuta, aby zapracoval na svým sebevědomí?

janedv
3. srp 2020

Vychladnout, neosolit, podrzet. Ja pak potkala sveho dokonaleho manzela, ale obcas si na kluka vzpomenu a doufam, ze potkal nekoho, jako jsi ty 🙂

janedv
3. srp 2020

Jeste jeden napad - splatit minus jedna splatka, on to nebude vedet. On tam posle tu splatku a banka by mu pak mela ppslat dopis, ze je splaceno. Uvidis, co pak udela. Mel by prijit za tebou a mluvit. A ty mu muzes rict, ze jste na to dva, atd. A alespon uvidis, ze splaci radne. Jen musis zjistit vysi splatky

autor
3. srp 2020

@cikitkapb to by potřeboval, ale má na psychology atd svůj názor...kdysi jsem chodila já kvůli docela vážnému problémů k psychologovi i psychiatrovi a když jsme se poznali, tak jsem mu to říkala a on se velmi divil, že mi pomohlo nějaké blábolení o tom a rozebírání to s cizími, že tohle nechápe

autor
3. srp 2020

@janedv to je dobrý nápad, dík moc 🙂

mysh_me
3. srp 2020

Jo, dokazu si predstavit, ze nekdo ma takovou povahu, i kdyz spis to bude proste jen hodne nizke sebevedomi. Ale nedokazu si predstavit, ze vedle nej zijete a nesnazite se s tim neco delat, mluvit o tom a pomoct mu aby to prekonal. Souhlasim s prispevkem @janedv - sla bych na to pres ujistovani o jeho hodnote, zduraznovani vasi rovnocennosti ve vztahu atd. Navic pokud je to typ, ktery odmita psychology a terapii, budete mu s tim osobnim rozvojem muset pomoct vy 😉
K tomu splaceni mam dve veci: zaprve, dejte si pozor na poplatek za predcasne splaceni! Aby vas to jeste nevyslo draz - nekdy se to da splatit hned a nekdy je vyhodnejsi dodrzet puvodni splatkovy kalendar, zalezi co za pujcku si vzal. A zadruhe, neplatte to tajne za jeho zady, protoze tim udelate presne to same co on, kdyz si tajne pujcil. Pokud chcete, aby s vami priste otevrene komunikoval, tak s nim taky komunikujte - najdete si vhodnou prilezitost a cas na rozhovor, reknete mu ze o uveru vite, ze ho chcete splatit, a ze do budoucna nebudete jeden druheho vynechavat z takovych rozhodnuti. Plus pak to ujisteni o jeho hodnote a vse co psala janedv, ze jste na vsechny problemy dva a ze vse spolu vyresite, jen kdyz budete chtit.

janedv
3. srp 2020

@mysh_me souhlas, ze delat neco za zady neni ideal. Ale na druhou stranu, u takhle nekomunikativniho cloveka je tezke jen tak rict "vim o tom" - kdyz si predstavim toho sveho kluka, neumim si to ani predstavit. Lepsi je nechat jeho, at si to v sobe zpracuje a prijde on za manzelkou az on bude pripraveny

janedv
3. srp 2020

@mysh_me a u 20tis nebude poplatek nebo naklady nijak velke. Myslim, ze jako nastroj na ujisteni se, ze tohle byla (prvni a) posledni to stoji za to.