Manžel si vzal tajně úvěr. Jak zjistit, aby dluhy nešly za mnou?

3. srp 2020

Pěkný den,
zjistila jsem náhodou, že manžel si vzal úvěr. Jsem trochu v šoku, protože to nepotřebujeme, máme docela nasetreno a těch dvacet tisíc, co si vzal, bysme na sporicim účtu skoro nepoznali (tam jsem koukala, nic nezmizelo). Já jsem vychovávaná tak, že vzít si půjčku je téměř hřích, naší nikdy žádnou neměli a kupovali prostě to, na co meli a na dovolené se létalo tam, na co bylo . My doposud taky tak krom nizoučké hypotéky na bydlení. Když jsme o tom mluvili, manžel byl vždy též názoru, že neví, co by se muselo stat, aby si půjčil. A teď tohle. Primárně mě samozřejmě mrzí, že něco resi za mými zády, doteď jsme vše řešili spolu (aspoň jsem v to věřila). Beru to prostě jako podraz a zajímá mě, zda můžu nějak zajistit, aby dluhy nesly i za mnou, pokud se do toho začne topit víc a víc.Nastval mě, kdyby přišel, že potřebuje peníze,není problém, ale tohle je docela za moji hranici 😟 Diky za radu, jak si to posetrit (s ním mluvit nepůjde)

autor
3. srp 2020

@mysh_me já nevím, jestli sebevědomí je to správné slovo, i když určitě to s tím souvisí...ale spíš asi má pocit, že on si to nezaslouží...nevím, jak to vzniklo, možná tím, že je z hodně dětí, tak vychovou...těžko říct...ale jeden příklad za všechny, co vždycky nepobiram je, že my kupujeme vesměs tak 80 procent jídla na farm.trzich a nebo na farmách, dobré jídlo je pro nás docela priorita...a občas kouknu do lednice a tam deset Florianu třeba...tak říkám prosimtě, proč kupuješ tyhle šílenosti, vzdyt tam jogurty jsou...tak prý že on jogurt za 25 korun vážně nepotřebuje, že mu stačí obyč...že vařím z drahého masa, zeleniny atd, to jí bez problémů (to jíme všichni že), ale kdyby si sám pro sebe měl nacit dobrý jogurt a sníst ho, to nezvládne 😢 jeho rodiče jsou super, ale kdoví, co doma slýchal, když byl malý a fakt neměli na rozhazování...možná v něm nevědomky vypěstovali toto no...

autor
3. srp 2020

V tu chvíli se snažím vždy reagovat jako proč já můžu a on ne? V čem jako já si to zasloužim víc...tak já potřebuju jíst líp, protože kojim a podobný reci nebo standardní mlčení 🙄 ale bylo to i když jsem nekojila...

vitezove
3. srp 2020

zpětně to nelze. Ale do budoucna ano. Jako je předmanželská smlouva, lze uzavřít i manželská kdykoli v průběhu manželství. Půjdete za notářem nebo právníkem, necháte si napsat smlouvu, že dluhy budou jen toho kdo je založí a nazdar. Je dost smutné, že si vzal půjčku na zuby. Kdyby si ji vzal na milenku nebo motorku... tak bych to ještě pochopila. Tady je fakt cítit, že se cítí asi blbě, aby si ti říkal o peníze. Však ty si to i řekla "kdyby přišel s tím, že potřebuje...". My máme každý svůj účet ačkoli to bereme tak, že peníze jsou společné. Nevidím důvod aby mi manžel říkal, že potřeboval utratit peníze za zubaře nebo i kdyby si koupil nějakou blbost. Možná potřebujete poradnu. Manželskou, proto abyste si vyjasnili, proč se manžel cítí špatně a méněceně. To je totiž cesta do pekel a dopadne to za pár let tak, že si najde mladou milenku, která na něj bude koukat s obdivem, protože ona nebude mít nic. A to určitě nechceš. Takže tohle byste fakt měli vyřešit teď. Případně mít svůj účet, svoje peníze, jasně si dát najevo, že spořicí prostě je pro oba atp. Podle toho kde si vzal půjčku, tak je dost velká šance, že ji můžete ihned zaplatit z toho spořka a budete mít klid.

jarla
3. srp 2020

s manželem promluv,ale hlavně za něj nic tajně neplať

autor
3. srp 2020

@vitezove tak jasně, peníze jsou společné a drobné výdaje neresime, kdo co, ale dvacet tisíc už přece jen je částka, o které bych měla vědět si myslím...já mu říkám i o podstatně nižších...hele, chtěla bych si teď na zahradu koupit to a to, ale na běžném účtu už nemám, nevadí, že si pošlu ze spořícího třeba 5 tisíc? Taky se jakoby dovolím, to není jednostranné...zas tak, abychom si mohli každý kupovat za tisíce co chceme, to úplně není 😁 nemusí si mi říkat o peníze, to by bylo smutné... jak jsem psala už někomu, první co bylo, když přišel s těma zubama bylo poté, že mě mrzí, že s tím má takový trable, že kdyby neměl, tak ať si klidně pošle ze spořícího, že teď peníze na nic akutne nepotřebujeme

letalnica
3. srp 2020

Já bych to za něj taky tajně neplatila, pro něj to může být potvrzení toho, že je neschopný a dejme tomu nesvéprávný. Ano, on si půjčil za vašimi zády, bylo to poprvé, vysvětlit mu, že vám to vadí a proč (vše, co tady bylo řečeno), ale dál to nechat být.

martt
3. srp 2020

Nečetla jsem všechny komentáře. Můj manžel je také do sebe dost uzavřený, pro nás by se rozkrajel, ale pro sebe si nic také neporidi pokud mu to nekoupím já nebo o tom dlouho nemluvíme. Ja osobně, kdybych zjistila, že si za mými zády vzal půjčku. V klidu bych si s ním sedla a rekla ze o ní vím. Zeptala bych se ho na co to potřeboval. Kdyby mi rekl na ty zuby, tak bych se s ním domluvila ať to splati ze sporiciho účtu a ty splátky ať posílá pak na spořící účet. Ze je pěkný, že si nechtěl brát ze spolecne usetrenych peněz, že si ho za to vážím. Ale ze zas na druhou stranu na půjde má úroky, které kdyby si to vzal ze sporiciho účtu nemá a takhle by ve finále mohl na spořící účet nasporit o trosinku víc. A je to lepší nez to platit bance. Pokud bude ze začátku proti nech ho chvíli být. U chlapů to je tak, že si vše musí pořádně projít hlavou než nám dají za pravdu 🤣.

autor
3. srp 2020

@martt jo, to je pravda 😁 asi to tak udělám jen s tím rozdílem, že nepotrebujeme, aby to posílal zpět na spořicí účet...od toho tam ty peníze jsou, že když jsou potřeba, tak se použijí...někdy tam je min, někdy víc...taky když nevyjde třeba dětem na boty (nosí Barefoot, takže obzvlášť před zimou pěkný pálky), tak se na to vezme z toho a nevrátím to tam s dalším rodičakem

ariadna12
3. srp 2020

Snazila bych s nim o tom hovorit a overovala bych si, zda to, co rika, je pravda. Tohle mne napadlo (nemusi to tak byt, jen se mi to nabizi): nesnazi se Ti treba doprat vyssi standard zivota, byt na to momentalne nema a nechce to sobe ani jinym priznat? Tomu by nahravaly treba ty levnejsi Floriany, tajna pujcka.....

klokanka31
3. srp 2020

A já myslela že v této době si nejde vzít půjčku bez souhlasu manžela/manželky 😱 každopádně asi zjistit na co to bylo když jsi to neměla vědět, a pak to vyřešit. Co to zaplatit z těch vašich úspor?

klokanka31
3. srp 2020

Moje kamarádka měla taky chlapa co tvrdě odsuzoval drogy a podobně. A nakonec se po letech dozvěděla že hulí...

autor
3. srp 2020

Mno, tak už jsem to trochu pochopila, asi to není tak horké a plašila jsem tu úplně zbytečně... 🙄🤦🙈 Má úvěr ke svému běžnému účtu jakože kreditku...zařídil si ji proto, že jim v práci změnili termín výplaty (bylo tam celkové víc změn) a nechtěl měnit všechny trvale platby, co mu odcházejí (hypo, školka, energie atd), tak si zařídil tohle a vždy, když přijde výplata, tak se to tam jakoby z ní doplní a neplatí žádný úrok, když to stihne do nějakého data, teď mi to ukazoval v historii účtu...tak pardon za váš zbytečný čas a díky 👏

janedv
3. srp 2020

No vidis, parada! Mame to stejne, ja napr vse na eshopech platim kreditkou, ktera neni provazana s nasim uctem a jednou mesicne to projdu a dorovnam. Jestli se to splati do data x, nic neplatime.
Shrnuto, tvuj muz neni devkar, nedroguje, nemusis zuzovat sjm ani ho na minutu opoustet, naopak, je to prakticky smyslejici chlap, na ktereho je spoleh 😉 ja vim, ze zeny tady to mysli dobre, ale je zarazejici, jak moc z nich ma o chlapech naprosto negativni minku a hledaji jen to zle.

janablizka
3. srp 2020

Pokud jste manželé dluhy máte společné.

katiedvor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ariadna12
19. srp 2020

Tak to je dobre. Ale hlidej si to, vzdyt mnohem jednodussi je prece sednout k pc nebo jit za bankerem a zmenit trvale prikazy a inkasa nez zit odted v podstate vzdy cast mesice na dluh. Navic muze zadat u zamestnavatele o vyplaceni zalohy ze mzdy. Co kdyz ztrati praci nebo bude nemocny? Jste schopni zvladnout dluh? Mam znameho a vzdy, kdyz mel exekuce, rodine a okoli tvrdil, ze mu neplati za praci, ze se opozdila vyplata, lhal jak blazen, az se zjistilo, ze pokerem a online sazenim nasekal dluhy s uroky pres dva miliony. Nejdriv si pujcil u svoji banky, dalsich bank, pak skoncil u lichvaru. A cim vic prohraval, tim vic si pujcoval, aby vse mohl vyhrat zpet. Drzim palce, at to u vas takhle neni a mejte se slunickove.