Měsíční/denní rozpočet na jídlo na rodinu

kateholloman
28. kvě 2017

Ahoj maminky,
jestli jste ochotne se o tuto informaci podelit,
jaky je vas mesicni rozpocet na jidlo na vasi rodinu?
Nas cil je 4000,- za jidlo na 4-clennou rodinu.
To je tedy cca 133,- na den.

Jak jste na tom vy?

garlic
1. čer 2017

@baris a taky bych řekla, že úplně největší zkreslení způsobuje to, co vlastně kdo do té částky počítá počítá. Protože někdo třeba za jídlo utratí 5 tisíc, ale k tomu ještě celodenní stravu pro děti ve školce a obědy pro rodiče. Takže další 3-4 tisíce k tomu. Ale to už nenapíše.

makynaeliska
1. čer 2017

@maagda to ma moje tchynka, jsou dva a lednice praska, ale je fakt ze ona vse fakt spotrebuje

ange_de_la_morte
1. čer 2017

@maagda : tak každý má asi jinak nadstavený metabolismus .... manžel žere ( s prominutím, ale jiné slovo se proto nehodí 😀) jak fotbalový tým, ale pořád je šlachovitý a hubený, má jen svaly - prostě má asi velkou energetickou spotřebu 😀

maagda
1. čer 2017

@makynaeliska Já si myslím že to taky spotřebují ale těžko říct když mají pořád plno 😀.
@ange_de_la_morte jo přesně u každého to je jinak moje sestra by taky nevyžila s tím co s ním já. (jogurt k tomu čerstvé ovoce nebo ovesné vločky namočené ve vodě s domácími ořechy, ke svačině ovoce k obědu si donesu z domu, no a pak jak přijedu domů tak si dám ovoce a nebo jeden knackebrot se salámem nebo sýrem, pomazánkovým máslem no prostě na co mám chut a zeleninou, a pak mám cca v 7 večeři a to si dám to co manžel buď uvařím nějakou teplou večeři ale to mám poloviční porci než manžel a nebo je studená a to on si dá ty dva rohlíky nebo chleba a já si dám k tomu ze 2 knackebroty 😀

baris
1. čer 2017

@garlic máš pravdu. Je to o pohodlnosti, co tam kdo započítává .... Sestra má bezlepkovou dietu a i když si pořád stěžuje, tak mi to přijde, že oproti histaminové dietě je to sranda 😒 Navíc je hodně známá - takže ve školních jídelních se podle nich vaří, v každém obchodě je regál s bezlepkovým jídlem, v restauraci taky není problém ... Po holky je školní jídelna za trest - vše se dělá na rajčatech, paprice, houbách, zelí, ryby, sója, luštěniny ... Takže ve škole pofrtají v suchých bramborech, rýži ... a já pak večer vařím 5x do týdne teplé večeře. 😒

ange_de_la_morte
1. čer 2017

@baris : úplně bych ta netvrila že je bezlepková dieta taková sranda jak píšeš, ale uznávám že histaminová je horší o dost .... nicméně trochu vhledu do reality - bezlekové potraviny sice jsou běžne k dostání ale základem spousty z nich ( troufnu si říct valné věčiny) je deproteinovaná pšenice, čiže se jedná o bezlekovou náhražku ale s nulovou výživnou hodnotou ( benefity), pokud chceš jíst kvalitně a přesto bezlepkově, tak to buď stojí dardu ( a že bezlepkové samo o sobě už je palba tak to je furt sranda), nebo si prostě stejně musíš všechno dělat doma - já například synovi veškeré pečivo peču, protože volně ke koupi nic nemá dobré složení nebo obsahuje nějaký další alergen co nám vadí, nebo je prostě tak hnusné že to pomalu ani slepice nežerou .... v restauracích bych si bezlepkové neobjednala ani náhodou - kdo mi zaručí, že to nemíchali stejnou vařečkou ? ( není-li to přímo bezlepková jídelna) ... a jak je to ve školce ? Můj syn opravdu nejí suché brambory ale v závislosti na jídelníčku školky nosím poctivě každé ráno doma uvařené alternativy ke školkovému.

baris
1. čer 2017

@ange_de_la_morte nechtěla jsem aby to tak vyznělo, že bezlepková dieta je sranda. Vím, že lepek je obsažený v mnoha potravinách, kde by mě to ani nenapadlo a cena bezlepkových potravin není srovnatelná s cenou za "normální" potraviny.

U nás ve městě jedna ZŠ vaří bezlepkové jídlo a dováží se na všechny ostatní ZŠ. Cena za oběd je nepatrně vyšší - nevím přesně o kolik. V MŠ mi vyšly paní kuchařky vstříc a vařily holkám jídlo zvlášť. Vařily zvlášť i bezlepkovou dietu - rodiče museli donést svou mouku, těstoviny ....

Holky ohřívané jídlo nesmí.

hrasek15
1. čer 2017

@ange_de_la_morte povolání nemá na množství jídla vliv. Můj otec a švagr pracují celý život v zemědělství, starají se o zvířata a pracují na polích od rána do večera. Oba mají obědy z jídelny, jeden z hospody a druhý ze školní jídelny. Táta sní ke snídani dva krajíce chleba s máslem, svačinu si koupí v pekárně 2 koláčky a ovoce z domova, oběd z jídelny, po práci doma opět pečivo s něčím a zeleninu, k večeři polévku nebo nějakou rychlovku. Švagr se ráno nasnídá miskou müsli, ke svačině namazaný chleba (dva krajíce, má z jídelny), oběd v hospodě (závodka), odpoledne svačinu nevím. Doma obvykle​ slupne kus buchty (ségra peče pořád a výborně), k večeři teplé jídlo, co je zrovna v lednici. A můj přítel: snídaně: miska vloček, jogurt, banán, káva; svačina: 5 žitných housek, jablko, sýr (nejraději hermelín); oběd z domova (plná miska, objem 1,5litru cca), svačina: v podstatě stejná jako dopoledne, občas něco sladkého; večeře: polévka s pečivem, druhé jídlo. Když mám čerstvě uvařeno a nemůžu schovat do lednice, chodí dojídat do hrnce. Chodí 2x týdně na hodinu do fitness. A hádejte, kde pracuje... Tlustý nebo vychrtlý není ani jeden z nich.

ange_de_la_morte
1. čer 2017

@baris : rozumím je to složitější ... u nás to ani s tebou bezlepkovou není tak jendoduché ( ani na ZŠ syn nebude chodit na obědy - bezlepková dieta by možná šla ale s ohledem na další spoustu alergenů je to stejně pasé) .... rozumím že dietní omezení tvých holek je pořád někde jinde než naše diety, ale z hlediska nákladů jsme asi na podobné vlně .... ve výsledku vaříme pro děti / dítě obě denně ( ať už jim ty děláš teplé večeře, nebo já vařím den dopředu a synovi se to ohřívá) .... nicméně bych tuto debatu uzavřela, jsme už úplně mimo téma 🙂 🙂

ange_de_la_morte
1. čer 2017

@hrasek15 : bylo to myšleno trošku s nadsázkou 🙂 samozdřejmě že stěžejní je samotný metabolismus, ne práce kterou člověk vykonává, nicméně obecně bych řekla že to trošku ruku v ruce jde ( i když ne u všech - vaše rodina je příklad) , vždyť pochopitelně - kdo více spáli, potřebuje více příjmout, jen ta startovací linka je u každého už daná

hrasek15
1. čer 2017

@ange_de_la_morte obecně​ bych řekla, že je to zažitý mýtus, že chlapi, kteří makají rukama, jí více. Já mám doma chlapa, pro kterého je upečené kuře jeho sólo porce a ještě pokukuje ke mě do talíře, jestli na něho nezbyde. A stejně jsme na 6000 max, pokud tedy není nějaká zvláštní příležitost (Vánoce, oslavy atd). Do toho počítám tedy jídlo a drogerii, která mi projde rukama. Školka nevím, to platí přítel a jde to mimo mě.

khpeta
1. čer 2017

Manžel taky pracuje rukama a kolikrát toho sní i méně než já (omlouvám svoji rozežranost tím, že kojím 😀). Konkrétně třeba houskových knedlíků sní tak čtyři kousky a to dělám fakt velké knedle. Je vysoký a štíhlý, pracuje dost, ale prostě tolik nejí. Takže ono to taky nebude u každého. 🙂

ange_de_la_morte
2. čer 2017

@hrasek15 : mýtus 😀 tak ono je to rovnice příjem - výdej .... když mám výdej XYZ musím mít stejné XYZ příjem ... mám-li příjem vyšší než výdej pak přibírám, mám-li příjem nižší než výdej, pak hubnu případně mi chybí energie ... do výdeje je však třeba započítávat bazální metabolismus a ten je dán geneticky ... samozdřejmě s ohledem na genetiku ne každý páli například sacharidy a tuky stejně. Nicméně má-li chlap který pracuje rukama velký výdej ( to asi bude mít že) pak musí mít minimálně rovnocený příjem .... s mýtem to celkem nemá co dělat, je to jen rovnice

marketa11112
2. čer 2017

@maagda u nas se ji fakt hodne...a ano, s tim co za jidlo utratime jsem vlastne spokojena..ale musim priznat, ze doma vyrabim mraky veci, na kterych se dost usetri...

marketa11112
2. čer 2017

Jinak muj manzel ma 202 cm a kolem 120 kilo..ale mival tedy i o dost vic. Syn ma v necelych dvou a pul letech 98 cm a temer 15 kilo.......manzel v praci pracuje jak hlavou, tak manualne a kdyz nestihne obed, tak vever by zblajznul vsechno....syn zase lita cely den, vstava klidne v pet rano, pres poledne spi dve hodky,, usina tak pred devatou vecer....je ale jak na baterky....no a ja jsem mrnava, mam jen 158 cm, cca 55 kilo...ale hodne jsem sportovala a mam dost svalove hmoty..a ta proste potrebuje vyzivy dost...cely den behat za synem, obstaravat dum a zahradku, par zvirat, privydelavam si z domova...na to energie potrebuji...navic kdyz syn spal, tak misto posilovny , jsem sla kopat zaklady na plot, na opernou zed, prevazet hlinu , pisek a pod...vse na baraku delame sami a tak si dost casto clovek makne...ted zase tehotenstvi...to cloveku chutna kde co...ja teda jedu v cerstvem ovoci na kila...a to take neco stoji...

dareen
28. čer 2017

@marketakra Svely příspěvek pro všechny-děkuji...