Po zaplacení kroužků nám nezbyde skoro nic

anickajirka
5. únor 2015

Prosím o radu tento měsíc musíme zapatit popeláky 1800kč, hudebku 600kč, mal plavání 1300kč, syn se učí s bičem, na který dlouho už čekáme než se uplete a zrovna tento měsíc je take 1500kč, kroužek counry 500kč...to jsou výdaje navíc, spoření máme, ale odešla lednička, tkže na něm skoro nic není ☹ co teď?zbyde nám kolem 3500kč n celý měsíc, n benzín, jídlo, drogerku...je možné z toho nějakým způsobem vyjít?Většinou máme n měíc necelých 10000kč.Můžeme si půjčit od rdičů ale rději bych to nějak zvládla, nebo nějaké typy jak co nejvíce ušetřit?Jsme dva dospělí sedmiletý prvňáček, a roční holčička, dva pejsci a králíček.Budu ráda za všechny rady

lenka5731
5. únor 2015

@saminomimino které výdaje na děti máš na mysli? SRPŠ, družina, kroužky, tábory, lyžák, zimní boty, a podobně přece nejsou nečekaný výdaj, takže se na to člověk musí připravit dopředu a spočítat si, jestli na to má a nebo nemá. Stejně tak se dopředu dá předpokládat, že přihlásím - li dítě třeba na atletiku, bude k tomu potřebovat i nějaký lepší boty a oblečení ...

saminomimino
5. únor 2015

co se týče kosmetiky,tak nepředpokládám že zrovna tnto měsíc vše došlo,takže to snad ustojíte,my nakupujeme komsetiku minimálně a to málo co máme vydrží měsíce,když to bude muset být tak levnější šampon a pod.děti uvítají nemytí ve srajdách,voda taky myje......

saminomimino
5. únor 2015

@lenka5731 teď nevím na co u mně reaguješ,jká náklady na děti?Nic takového nepíši,už vůbec ne že by byli kroužky a pod nečekané náklady...

lenka5731
5. únor 2015

@saminomimino reaguju na tvoje něco ve smyslu "když se sejde víc výdajů na děti najednou, to budeš koukat" 🙂

anickajirka
autor
5. únor 2015

@marcicek84 no budu nad tím važovat ted jsem na mateřské, tak bych se to stihla naučit.Ty se v tom tak vyznáš?

veri0007
5. únor 2015

@anickajirka nečetla jsem celou diskuzi, aloe některé holky se na tebe pěkně vrhly. Taky opravujeme starší baráček a vím, že následujících minimálně 10 let nebude peněz nikdy dost🙂 Věřím, že na jídle se ale dá velmi dobře ušetřit. Sice zatím finančí omezení na potraviny nemám, ale poslední 3 měsíce si velmi pečlivě sepisuju účty a jsem zděšená, snažím se to také omezit. Peč si chleba, budeš ho mít cca za 12Kč (jde i levněji) a ještě domácí!! Vař šunku, vyjde tě o 50-65% levněji než kupná... a ta chuť😉 Vlastní lučina, taky za pár korun. Hold jeden měsíc trošku omez maso, to je dosti nákladná věc. Super levná a dobrá jídla: čočka, hrách, Hovězí vývar - maso použít k rajské. Kuře na smetaně, pro celou rodinu tak cca 1 a půl kuř řízku. Kořenová zelenina za babku😉 Myslím si, že to půjde😉 Těstoviny s majdou co dům dal😀 To zvládnete😉

saminomimino
5. únor 2015

@lenka5731 nepsala jsme když se sejde více výdajů na děti,ale více plcení čehokoliv najednou......Ke standartním platbám se nám čas od času rozbije auto,nebo dojdou placení popelnic,opravy na domě a pod.
To pak k běžnému placení škol školek,kroužků,inkasa,benzínu a jídla,ubude z účtu majlant..

saminomimino
5. únor 2015

@lenka5731 píši :"sesypané platby najednou,to budete koukat 😉 Nic o výdajích na děti,s tím se snad autmaticky počítá a každý ví co má za nový měsíc uhradit,kéž by to tak bylo vždy a nic se v daném měsíci nepodělalo

dorinek
5. únor 2015

@anickajirka - sedni si a podrobně si na papír naplánuj jídelníček na celý měsíc. Sepiš seznam zásob, nakup ty nejlevnější varianty a vař přesně podle jídelníčku. Já to takhle dělala 8 měsíců a nestačila jsem se divit, jak málo jsme projedli. Na nákup jsem jela 1x za měsíc a furt bylo z čeho vařit. Cestu autem taky plánujte tak, abyste zbytečně necourali, ale na jeden zátah toho zařídili co nejvíc. I u toho nákupu přemýšlej...třeba jogurt kup radši velký a přidej marmeládu, vynech uzeniny, dělej domácí Lučinu...hodně typů najdeš v místní skupině o šetření. Všechno ostatní omezte....

romantika
5. únor 2015

@anickajirka ja bych rekla ze s 10000 nevyzijete. nejake setreni na jidle a tak to uz musite podle toho co pisete setrit. je to pifka, todle nejsou peníze na život, ale jestli mate tak malo tak hura na sociálku. pripadne vam muzou dat jednorázovou dotaci pokud se jedna o něco dulezite, příspěvek na bydleni apod apod.On leden unor je krize, povinna ruceni, popelnice, dalnickni známka, spousta věci navíc.
Ale také by vam měli vracet peníze na danich s temi nepocitate:
Jinak mit takovou zvířenu je opravdu nadstandart. To je penez do vzduchu. Bohuzel když není peniz není a musí se to resit. Ale ted uz to nezmenite. A jak tu kdosi psal, maso je dnes pomerne levne vuci kde jakym serapetickam navíc.

lenka5731
5. únor 2015

@saminomimino to máš samozřejmě pravdu, ale tohle všechno se dá předpokládat 🙂
Každý auto se jednou rozbije, lednice nebo pračka odejde, pokazí se něco životně důležitého na domě, třeba čerpadlo ze studny, do toho ten měsíc živitel rodiny skončí na neschopence ... to není žádný překvapení, naopak zákon schválnosti, že x-měsíců relativní klid a pak spousta "nečekaných" výdajů najednou a do toho je třeba zaplatit i to, s čím člověk opravdu počítal. 😅

kamino
5. únor 2015

@saminomimino myslím, že mám představu, kolik co stojí 🙂 také jsem čekali s dítětem do té doby, než jsme si udělali dostatečnou finanční rezervu, abychom výpadek přijmu mohli vykompenzovat - naštěstí jsme do úspor ještě sahnout nemuseli, snažím se vyjít z mateřské + si přivydělávám a zatím vycházíme a ještě šetříme. Jestli jsi si všimla, tak jsem se omluvila, protože v současné době tu vážně panuje divná atmosféra a ten dotaz mi přišel až absurdní. Nemít zásobu vůbec žádnou ( po nákupu lednice ) mi přijde hodně nepravděpodobné - pokud manžel vydělává a ona je na mateřské.. ovšem asi to pravda je, tak jsem se snažila poradit.

pupickova
5. únor 2015

@lenka5731 jo, to je přesně ono, co moc nechápu... všichni přece víme, když přihlásíme dítě na kroužek, nebo máme auto, platíme popelnice, nebo co já vím, že ta PRAVIDELNÁ platba prostě přijde.... a proč se to řeší až na poslední chvíli? proč už se ty prachy nedávaly stranou dopředu? Já to tak teda dělám... i kdybych měla dát na stranu každej měsíc jen kilo, tak od září vím, že bude ŠVP a bude stát přibližně tolik a tolik...no tak se snažím si ty prachy našetřit po troškách, než abych je pak vyplivla najednou z jednoho měsíčního příjmu a zbylo mi prd na jídlo... Ale mám pocit, že tohle ji právě dneska zakladatelka uvědomila, a že už si dá sakra pozor, aby se situace neopakovala....

pupickova
5. únor 2015

@anickajirka jinak ještě mě napadlo, nemohl by si třeba muž v práci vzít mimořádnou zálohu?

kacca11
5. únor 2015

Ja si nemuzu pomoct, ale ja krom te lednice nevidim jediny necekany vydaj, resp. u kazdeho spotrebice vcetne auta se musi pocitat s opravami a s tim, ze jednou to proste odejde. O krouzcich vite dopredu, o taborech apod. take, tak proc proste neodkladate prubezne? Penez nemate nijak malo, ale nemate uplne dobre udelane priority. Kdyz mate deti, tak je jeste dulezitejsi nez jindy myslet dopredu, tedy nejprve vybudovat rezervu a az pak jezdit po vyletech, vymyslet krouzky a nesetrit v jidle a vydajich. Az budete mit rezervu, tak zase na vylety jezdit budete.

Asi to ode me nevyzni dobre, ale je to proste tak, ze ne kazdy si muze dovolit tolik krouzku, vyletu, bydleni v dome nebo spise jeho rekonstrukci. Mate spoustu nadstandardnich vydaju, vcetne zvirat, ale kdyz uz je mate, tak o ty se starejte. Nevidim jediny duvod, proc byste meli dostat nejakou byt jednorazovou davku - prijmy mate slusne, vydaje nadstandardni, navic ne nutne. Navic kdybyste se naucili hospodarit, setrit, tak to na zivotnim stylu temer nepoznate.

brunetka11
5. únor 2015

@pupickova No jo, jenže dost lidí si těch "pravidelných" plateb navalí na sebe tolik, že už na vytváření rezerv na ně jaksi peníze nevybývají... a už vůbec ne na neplánované výdaje typu rozbitá pračka apod.
A je to fakt o tom "a tohle ještě dětem dopřeji, a tohle... a přece nebudou v družině jen sedět, tak tam napálím další kroužek, já se omezím, já nepotřebuji...". A pejsek potřebuje kamaráda. A dcerka raději želvičku.
A ono se to hezky nabaluje a nabaluje...
Všichni potřebujeme. Jen jestli nutně všechno.

kamino
5. únor 2015

@pupickova take doufam,ze pokud to neni fake,tak si zakladatelka ledaco uvedomila.. Vim,ze je to tezke,take nemame na rozhazovani,pritel je normalni automechanik,ale snazime se sterit co to da,protoze pak se muze stat cokoli,uraz,vypoved..a bez rezervy to vazne nejde.. Prave drobnosti delaji penize,zbytecne cesty autem,zdanlive lakave akce,kdy se pak cast zkazenych potravin vyhodi,cistici prostredky,bez kterych dle reklam nemuzeme existovat.. Je toho strasne moc,co vysava rozpocet aniz si to uvedomime.. Staci 3x tydne vyzebrane piticko za 15Kc a je to skoro 50 korun..nehlede na svaciny pro manzela..co jsem doma,delam je priteli kazdy den a je to sakra znat,ney kdyz si koupil za 25 korun salam v kantyne a k tomu 3 rohliky po 3 (_... Kdyz se to takhle rozebere,tak clovek nestaci valit bulvy 😉

pupickova
5. únor 2015

@kamino souhlas do posledního písmene! I my jsme letos museli oželet lyžák.... prostě to jinak nešlo, naše děti se jinak snažíme neomezovat, ale lyžák samotný 5,5tis + by se musela shánět komplet výbava, platit vleky... no vyšlo by to na sedmičku minimálně. Takže mladá dáma bude ten týden omluvená ze školy, udělá si výlet s tátou kamionem a určitě to přežije bez nějaký větší psychický úhony... 🙂

kacca11
5. únor 2015

@brunetka11 Jenze to je o tom urcit si ty priority. Myslim, ze temer nikdo z nas si nemuze dovolit vsechno, tak je na kazdem, co vse si na sebe nabali. Je na miste zvazit, zda si dalsi vydaj muzu nebo nemuzu dovolit, jakou ma pro me prioritu. Ale asi nic by nemelo odsunout to, ze si nejake procento prijmu odlozi.

lenka5731
5. únor 2015

@pupickova právě kvůli tomu se mi líbí spořící účet u Air bank - může se založit až 10 obálek, třeba:
- popelnice
- tábor
- lyžák
- kroužky září
- kroužky leden
- topivo na příští zimu atd, a posílat tam každý měsíc i po malých částkách, člověk v tom má přehled a přesně vidí, na co to má.

kamino
5. únor 2015

@lenka5731 To jsem nevěděla 🙂 to je šikovné 🙂 a jak je ten spořící účet zpoplatněn? Jdu juknout na jejich stránky..

lenka5731
5. únor 2015

@kamino zpoplatněn není, 0 Kč.

Mezi těmi obálkami můžeš libovolně přesunovat atd. Takže vidíš, že ačkoliv máš zústatek účtu XYZ Kč, tak volné prostředky jsou nula 😀

kamino
5. únor 2015

@lenka5731 Te´d jsem to prostudovala a líbí se mi to 🙂 My už sice máme dva, takže to nepotřebujeme, ale pro někoho je to určitě hodně šikovné. hlavně ty peníze nejsou doma, takže se na ně dá sahnout jen v opravdu nouzi 🙂

peroli
5. únor 2015

@kamino všechno je zadarmo, dokonce ti podle výše budou přiskakovat každý měsíc halíře nebo koruny navíc.... jo a není k němu karta.. 😉

saminomimino
5. únor 2015

@kamino jste dokonalý,plánujete na roky dopředu,ale osobně si nemyslím že každý je takový a má dostatečné množství rezerv střádaných desetiletí před početím dětí,lidé dělají i věci spontáně,navíc i milionové rezervy jsou při koupi domu okmažitě fuč,na vše se nedá připravit utvořením rezerv,je to život....ač to ní hezky,graf..dovolené v jugoslávii,první dítě.....atd

somalicats
5. únor 2015

@lenka5731 My takhle "obálkujem" u Zuna - řada bank tohle dneska nabízí. Jinak souhlas, všechno to, co tu padlo, jsou výdaje, se kterými se musí počítat. My máme s partnerem finance oddělené, máme spočítáno, kolik kdo dá do rodinného rozpočtu plus "uleje" stranou do rezervy. Na mne to klade "počítací" nároky ještě větší, protože starší dceru mám se svým ex a tímpádem peníze, které jdou na její kroužky, aktivity a další potřeby, řadím extra. Ještě se mi nestalo, že bych jí nemohla dopřát lyžák, loni jazykový pobyt v Anglii, a podobně - prostě s tím počítám dopředu a odkládám. To, co odložím, samozřejmě "chybí" jinde, takže musím hospodařit s tím, co mám. Čili co si můžu udělat sama, to si sama udělám - např. nákupy nerozporcovaného masa- je levnější, takže si ho naporcuju doma a zužitkuju všechno. Zelenina, ovoce - zavářím si do zásoby, konzervuju, takže přesnídávky a podobné záležitosti nekupuju, mám svoje. A takhle by se dalo pokračovat. I na dovolenou našetříme, když si naplánujem nějakou finančně náročnější.

kamino
5. únor 2015

@pupickova Já jako dítě také na hory nejela, zkrátka na to nebylo.. ano, bylo mi to líto, ale zpětně si uvědomuju, že máma neměla jinou možnost - buď uhlí, nebo lyže.. je to těžké, ale je to fakt o prioritách.. Nevím, jestli jsi zaregistrovala takovou reality show na CT1, tak dětem ( puberťákům ) dali domácí rozpočet a měly s tím hospodařit.. Mě se to moc líbilo a moc mě překvapil syn Šárky Rezkové ( vdova po p. Brabcovi ) jak byl skvělý a rozumný..

v_anilka
5. únor 2015

@lenka5731
@kamino přesně takhle fungujeme u air banky i my... takže nás pak nepřekvapí pojistka na dům nebo na auto, máme na ni nasysleno za celý rok... to samé s uhlím a dřevem... je to opravdu super věc....doporučuju... 🙂

kamino
5. únor 2015

@saminomimino dům máme na hypotéku na 30 let - takové peníze bychom dohromady opravdu nedali.. ale i s tím se musí počítat, že je potřeba mít rezervu alespoň na 3 splátky.. nejsme dokonalí, vůbec ne, ale jen opatrní.. neděláme věci jen tak.. ano, přemýšlíme o budoucnosti a plánujeme, jinak bychom neměli klid. Může se stejně cokoli podělat, nepopírám, ale snažíme se být na katastrofy co nejlépe připravení. To je vše..

kamino
5. únor 2015

@peroli To že není karta mi připadá jako + - další lákadlo výběru je mimo 🙂