Prostě s penězma nevyjdu, jak to děláte vy?

kessien
2. lis 2015

Holky já už nevím. Ať mám na jídlo 7 tis. nebo 10 tis. prostě nevyjdu. Jsme tři, já, manžel a dcerka (7). Měla jsem na jídlo 10 tis, jsou dva týdny do výplaty a mám 1000 kč. To samé, když mám 8 tis, tak šetřím celý měsíc a stejně nevyjdu. Jak to děláte abyste prostě s tím co máte vyšli? Je půlka měsíce pryč a já mám na jídlo dost peněz a najednou je 10-14 dní do výplaty a já mám málo. Nechápu jak to dělám, to prosím neutrácím.

lenka5731
2. lis 2015

@kessien a jak dlouho jste to zkoušeli? S chlapama je to těžký, to je pravda ..., ale časem by si myslím zvykl, taky by se trochu přizpůsobil. Je to i o argumentech, proč těch 8 tis neutratit.

podala bych mu to nějak logicky, třeba něco jako "když nám bude na jídlo stačit 10 tisíc místo 13, tak ušetříme 36 tisíc za rok a za to můžeme koupit věc XY nebo jet na (další) dovolenou". A utratit ve 3 lidech 10 tis určitě objektivně není strádání.

karlajasmine
2. lis 2015

Co se šetření týče tak nám se vyplatí uvařit něco třeba na tři jídla (třeba lasagne) a dvě porce zamrazit, nebo já třeba snídam ovesne vločky, jsou dost zdravý a levný, a pak dělat domácí věci - domácí džem, povidla,zavareny jídla (řepu a tak), a jíme hodně bez masa, třeba peceny brambory se sýrem cottage a rajčaty,.. Jinak zkus si napsat kolik dáš měsíčně za salámy, šunky a uzeniny, protože to jsou jídla tak maximálně dobrý na rakovinu prostaty a ne zrovna levný. Třeba když tvůj chlap uvidí kolik peněz za tuhle jeho oblibenost dáváš tak to prehodnoti a dá si i neco jiného?

jenies
2. lis 2015

Ahoj, 10 000 mi přijde hodně peněz na jídlo pro 3 lidi. Padlo tu rozdělit peníze na 30 dílů a nakupovat každý den - já to dělám přesně opačně. Jdu do obchodu 1x týdně( rozdělit si peníze na čtvrtiny je podle mě i přehlednější a líp se nakupuje pořádný nákup s 1- 2000,- v peněžence než se 300,-) , nakoupím co doma chybí z trvanlivých potravin ( kór, pokud je to za dobrou cenu) - těstoviny, rýže, rajčata v plechovce, fazole, čočka atd... Pak na 1 týden nakoupím mléčné výrobky ( jogurty atd...), mléko kupuju trvanlivé, když je v akci tak celý balík 12 ks a nemusím to pak několik týdnů řešit. Chleba si peču v pekárně, k tomu občas dokoupím nějaký rohlík nebo toustový chleba a to je celé. Maso kupuju u jednoho známého za dobrou cenu vždycky po velkém balení ( nevím kolik kg...), naporcuju a dám do mrazáku. Když vidím v akci např. kuřecí stehna atd... vezmu 4 kousky a mám to na dva pořádné obědy. Hodně hledám na recepty inspiraci tady http://ekucharka.net/ . Stejně nakupuju i drogerii - přijdu do obchodu - je v akci pasta, kterou používáme, šampony, sprcháč - nakoupím několik ks, klidně 2 prací prášky a dávám do sklepa - nestane se mi, že by mi došla pasta a neměla bych další atd - nechám tam sice třeba 1000, ale mám vystaráno na víc měsíců.... A co se jídla týče, je to stejné - letos jsme kupovali a rekonstruovali byt, platili a platili a stále sypeme... takže jak říkáš, občas na konci měsíce počítáme... každopádně vždycky vím, že mám ve spíži těstoviny, rýži, kuskus, plechovku rajčat, pudinky a v mrazáku nějaké maso...
😉

lenka5731
2. lis 2015

Jinak tedy podle mě mají smysl týdenní obálky, protože denní obnos nezohledňuje nákup v nějakých akcích ... Podle mě je dobré kupovat (nutné!) věci tehdy, když jsou levné a ne když je zrovna potřebuju. Krom toho denní obnos obnáší častější návštěvu obchodu, a to podle mě u člověka, co neumí hospodařit, není žádnoucí 🙂

luciska79
2. lis 2015

zajímavá diskuze, podle mě je to problém tak 90% domácností. Já to dělám tak, že vezmu leták Kauflandu, kouknu, co je v akci a podle toho ten týden vařím, a to vařím denně. Chlap dělá na směny a je v práci bez obědů, věčně hladový, kluk je v pubertě, taky neví, co by snědl dřív, mimčo nepočítám, tomu dávám já a kočka. Jinak říkáte nedělat zásoby,ale třeba teď jsme koupili dva kartony mléka za 8,50 Kč/ks a vím, že to mám na celý měsíc a nemusím ho pak draho kupovat po 14 Kč. Nebo margarín je za polovic, tak koupím 4 kousky a zas mám ten měsíc ušetřeno. Takže podle mě, zásoby ano, ale tak na ten měsíc, správná ženská ví, kolik ta její famílie za ten měsíc čeho zkonzumuje, že jo 😀 A když se vrátím k tomu, jak píšete, že kupujete ty nejlevnější těstoviny a rýži atp., tak mě se osvědčilo kupovat třeba těstoviny pouze ze semoliny, což je tvrdá pšenice, v Kaufu nebo v Lidlu je pořídíte zhruba kolem 13 Kč, když jsou v akci, tak za 10 Kč a upřímně, ta kvalita se srovnat nedá, nejsou tak rozblemcané a mnohem víc zasytí.

luciska79
2. lis 2015

@jenies teď jsem to tu psala, mám na to podobný názor 😀

verca222
2. lis 2015

Já mám to samé. Mám kolem 10 000 ale kromne jidla samozřejmě hadry atd. Tam a tu koupim malému nakou blbost, jdu na kafe, na víno a najednou nemám nic :D už se asi nezmenime 😀

monidu
2. lis 2015

Holky a to si i na tyden delate "menicko" co budete varit? Ja kdyz reknu, ze budou testoviny, tak blee. Takýe u nas jen tak s necim nepochodim. Omacky taky nechce, to ma v praci ☹

xkonecny
2. lis 2015

@jenies Jasně, těch třicet dílů jsem bral jako výchozí stav a z toho se dá vyjít a přizpůsobit si to. Klidně nakupovat obden za zhruba 650 Kč. Nebo nakupovat jednou za tři dny za necelou tisícovku. A nebo udělat jednou týdně velký nákup za 1500 a pak 2 menší po 400 Kč s tím, že mi zbude 200 Kč pro případ, že mi dojdou vajíčka, mlíko nebo dostanu chuť na něco sladkého. Hlavně bez počítání kolik můžu utratit a rozdělení těch peněz na menší částky to prostě nikdy nepůjde.

luciska79
2. lis 2015

@monidu tak je pravda, že ti moje hladovci zbaští téměř cokoliv, ať je to krupica nebo pečená kačena 😀 hlavně, když mají navařeno. A žádný seznam na týden nedělám, koupím, co je v AKCI, hlavně zeleninu a pak experimentuju 😉 taky hodně děláme polívky, je to levné a teplé 🙂

svetlanap
2. lis 2015

Šetřit doma moc nemusíme, ale i tak mi přijde zbytečný za jídlo utrácet majland. Takže začátkem měsíce uděláme s manželem větší nákup - drogerii, rýži, těstoviny atd.Vepřové maso máme svoje - ta domácí zabíjačka není od věci, když to má člověk kde udělat - máte nejen levnější maso, ale i další věci - tlačenku na svačinu, s tlustého masa, co by se nesnědlo děláme paštiku, nebo škvarky na pomazánku atd. No a co se týká nákupu během týdne, tak chodím nakoupit ob den a to jen základ - pečivo, nějaký jogurty, když nejsou, ovoce, zeleninu. Do zásoby kupuju jen mouku a tak, věci do lednice obecně až tehdy, když dojdou. Snažím se vařit na dva dny, manželovi kolikrát nevadí ani když má jídlo třetí den. Ušetřit se dá

kessien
autor
2. lis 2015

Jinač teda já dělám meníčka, kouknu co máme po doma, co je v akci, v kaufu a tescu a podle toho píšu do kalendáře jídla.

lendulka212
2. lis 2015

@jenies Tak já to dělám podobně. Dělám jednou týdně velký nákup, mrknu do letáku a když se to vyplatí, tak zajedu i do více obchoďáků. Když jsou pleny v akci koupím 5ks a skoro 300,- ušetřeno. Mléko také min. 3balíky. Granule pro psa taky vemu třeba 2-3balíky. Ve špajzu zásoby rýže, těstovin, asi 80kg cukru. Né, že bysme tolik sladili, ale přijde sezóna a dělám od přesnídávek, ty tedy moc nesladím, ale dělám šťávy, kompoty, marmelády, to vše mám své, rajčatové protlaky, lečo, zeleninu do směsí. Také kupujeme 1x ročně celé prase i hovězí. No ale my jsme 4 a těch 10tis na to jídlo padne také a to někdy, většinou, ani nestačí. Uzeniny a když už není domácí maso, tak kupuji u řezníka, ale má vše své a domácí a je to dražší. Naštěstí nějaká rezerva je, ale když do ní musim šáhnout, tak také si říkám proboha tolik peněz jsme utratili za jídlo.

jenies
2. lis 2015

@xkonecny já to pochopila, ale znám i lidi, co opravdu jedou na denní nákupy - upřímně myslím, že to pak nejde uhlídat a hlavně nemám čas běhat každý den do krámu pro každou blbost 🙂 spíš jsem to myslela tak, že si na začátku měsíce udělám zásoby toho, co rodina jí ( těstoviny, rýže, mléko, mouka atd...), drogerie a pak už dokupuju ty málo trvanlivé věci.
Od někoho tu padlo, že kvalitní těstoviny zasytí lépe než ty méně kvalitní - je to pravda, naprosto souhlasím. A platí to i o mase a uzeninách - místo 15 dkg junioru plného mouky si dám 2 plátky 90% šunky a jsem na tom líp. 🙂

no_title
2. lis 2015

My jsme hodně ušetřili tím, že téměř nejíme maso. Ne, že bychom byli vegetariáni, ale u nás je maso tak drahé, že to prostě nešlo. Když si člověk koupí 2 ubohé nazelenalé prsní řízky, dá za to klidně 70 korun. Navíc ta kvalita... fakt děs běs. Hold život na vesnici, rýžujou na tom, že je tam jediný obchod a všichni z vesnice chcou maso, ve městě to maso tolik nestálo a přitom bylo kvalitnější. Takže oběd s masem máme 2x do měsíce max jednou týdně koupím šunku. Často vaříme luštěniny, špenát, jídla s brokolicí a často máme sýry nebo vajíčka. Nakupuju denně jídlo jen na 1 den nebo na 2 dny a vždycky si píšu seznam. Hodně ale pomáhá i to, že manžel má obědy v práci, jinak bychom dali za jídlo fakt hodně, já jím jak vrabec, ale manžel chce pořádná jídla a velké porce.

kessien
autor
2. lis 2015

Já nechápu jak to dělá máma, mají s otcem 6500 na jídlo na měsíc a mají imrvére plnou lednici. A táta má 150 kg :D

jenies
2. lis 2015

@kessien
@monidu meníčko si nedělám, vařím podle toho buď na čem se shodneme, když se v té kuchyni před přípravou večeře přímo potkáme, nebo prostě otevřu spíž a lednici a podle toho, co tam najdu a "padne mi do oka" uvařím... teď se mi např. dělá na zítra rizoto pečené v troubě 😉 Stejně máme doma jen věci, které oběma chutnají ( např. kroupy byste u nás nenašli ani pod podlahou), takže vždycky udělám něco, co chutná.

lendulka212
2. lis 2015

@jenies je pravda, že domácí párek sním jen jednu nožičku a jsem plná. Mě se spíš zdálo, že když do krámu chodím každý den, tak utratím více.

jenies
2. lis 2015

@lendulka212 jasně, jak jsem psala, myslím, že to pak člověk neuhlídá a utratí víc. 😎

annapans
2. lis 2015

Nečetla jsem předchozí příspěvky ale já mám denní rozpočet. Vždy po vyplate vydelim celou zbyvajici castku (co zbyde po zaplaceni vseho) poctem dni co zbyvaji do dalsi vyplaty a vyjde mi treba 550,- na den. Kdyz jdu do obchodu, vim kolik max muzu utratit, nebo kdyz necham v Kauflandu 2litry tak vim, ze 4 dny do obchodu nesmim a musim varit z toho co je doma. Nekdy jsou necekane vydaje a tak prubezne prepocitavam a posledni tyden mi treba vychazi jen 200,- na den tak se podle toho zase zaridim

veri0007
2. lis 2015

Tak my máme na měsíc 15.000, ale je v tom vše pro provoz rodiny. Jídlo, drogerka, pojistky auta, plyn, nemovitosti (jsou to platby jednou ročně, ale musí na ně zbýt peníze i kdyby na jídlo nebylo😀 ), jídlo pro psi, očkování, stříhání psů (6x do roka dva psi). U nás máme obálkovou metodu spíše na měsíc než na týden. Tudíž celá částka není jen na jídlo, ale nedopočítám se kolik je za co... Není v tom hypo a spotřeba energii, jinak vlastně vše.
Když jedu na nákup jídla, mám předem napsaných 7 velkých jídel, co budu vařit. Nepočítám šunky, sýry.. Někdy je některé jídlo na dva dny, někdy na jeden, někdy vyjde i na zamražení. Vždy, když prostě nakupuji, tak s vidinou sedmi jídel dopředu. Samosřejmě, když je akce, koupím i jiné potraviny a ve větším množství. V létě zavařuju přesnídávky, džemy - Když jsem na ně jukla v obchodě, to byla teda finanční palba, okurky a i nějaký kompot se najde. Jako rodina chodíme na bylinky (na některé jen na zahradu😀 )které pak mrazíme a sušíme. Tudíž bylinky na jídlo a do čaje nekupujeme - i tohle ušetří. Už skoro nevím jak chutná kupný pylíkový čaj😀 Když už nšjaký koupím, tak sypaný ovocný nebo zelený phu-er. I na čajích se dá učetřit. Maso bohužel musím ve velkých obchodech, tam nemám nikoho známého.
Jsme ale v mírném plusu za ten rok, teda zatím první je takto veden🙂

Jediné, co dokážu pro ušetření poradit, je vyrábět vše domácí. Chleba, lučina, marmeláda, sirup, čaj, bylinky, kompoty, okurky, čalamáda, protlak... V době sklizně bývají tyto suroviny za směšnou cenu oproti kupným když sezona není...

veri0007
2. lis 2015

jo a jeětě miluju zapékané musli. V talíři ho musí být moc a hodně!!😀 V obchodech jej nekupuju. Pytlík musli za 80Kč, to jě pošlu do kopru. Já udělám stejné množství za cca 35Kč, dle ingrediencí a aktuální chuti, a velmi chutného. Kypnu na to domácí jogurt a jsem spokojená😉

markyska88
2. lis 2015

My jsme zatim jen 2 a za jídlo dáme kolem 5 tis měsíčně. Nemám to ale přesně spočítané. Já mám teda štěstí, že se mi podařilo manžela odnaučit svačinkám, na který byl zvyklý z domova ve stylu na jeden krajíc chleba namazat celou velkou kostku tavenýho sejra , na to prdnout XY plátků salámu, pak ještě jinýho salámu a ještě plátkovýho sejru 😀 to pak vyšel jeden blbej krajíček snad na 50 kč ? 😀 obecně prostě šetřím se surovinama. Např chleba namažu trochou másla nebo hořčicí a na to jeden dva plátky šunky anebo tvrdého sýru. Stačí. Dělám k pečivu pomazánky - rybičkovou, vajíčkovou atd. Vyjde to levněji než si mazat rohlík gervaisem či kupovanýma pomazánkama apod. Pak když chystám manželovi oběd do práce (jsem doma a vařím pro nás oba) , nabalím mu i polívku. Tim pádem mu stačí na hlavní jídlo uplně klasická porce. Dřív jsem mu musela dávat velikánskou porci masa a přílohy, aby neměl hlad a teď mi z jedný várky vaření vyjde víc obědů 🙂 naštěstí si nepotrpíme moc na oplatky a čokoládičky ani chipsy, tohle kupuju fakt výjimečně. jogurt koupim kvalitní bílý a dám si do něho domácí džem anebo med, nekupuju ty předražené ovocné jogurty či pudinky , co jeden kelímek stojí 15kč.
Našlo by se toho spousta, právě ty drobnosti udělají v rozpočtu strašně moc.

Nejvíc jsem utratila za jídlo v době, kdy jsem ještě chodila do práce, nákupy jsem zajišťovala jenom já a nakupovala jsem cestou z práce domů, stylem honem honem rychle ať už jsem doma.. , házela jsem do košíku co mě napadlo a co se mi i třeba podle obalu líbilo nebo jsem viděla v reklamě v telce😀

Chápu ale, že né každé ženské by doma od manžela či dětí prošlo, že čokoládky se prostě kupovat nebudou a jako sladké na chuť se upeče bábovka anebo k nedělnímu obědu bude špenát s vejcem a bramborem namísto svíčkové či ke svačině k pečivu pomazánka namísto hordy uzenin a sýrů....

nerreidda
2. lis 2015

@veri0007 mužeš mi napsat recept na ten dom.jogurt a to musli? děkuju 🙂

lendulka212
2. lis 2015

kdysi dávno jsem dělala také müsli. Do pekáčku se daly ovesné vločky, rozinky, oříšky....polilo se to medem a zapeklo v trobě. bylo to výborné

zuzalinkak
2. lis 2015

My jsme tři... sice mládě ještě plně kojený, ale s útratou za jídlo i veškerou drogerku a věci denní potřeby se vejdeme do 4,5 tisíc měsíčně. Počítám jídlo, drogerku, lékárnu, plínky, tablety do myčky, prací prášky,.. prostě všechno běžné potřeby. A to kupujeme jen kvalitní potraviny.
Stěžejní asi je, že - na víkendy jezdíme téměř vždy k rodičům mým nebo manželovým, takže nevařím a máme full servis. 🙂
Jogurty - kupujeme jen velký bílý Hollandia a nebo tvarohy a mícháme si to s ovocem nebo marmeládou.
Chleba si pečeme v pekárně - jen hodně zřídka koupíme jiné pečivo - tak 2x do měsíce možná.
Když je něco za dobrou cenu, kupujeme s rozumem do zásoby. Např. tam jsou dobré sprcháče za 29 Kč, vezmeme rovnou 3 ks apod., však ono se to neztratí.
Každou neděli jezdíme na větší nákup na celý týden - podle připraveného jídelníčku na celý týden. Ušetří to především čas i peníze.
Nakupujeme najezení a při vytváření jídelníčku se snažím využít jídlo, co je doma. Takže když jsou brambory, tak něco k nim. Když dostaneme od tchýně domácí vyjíčka, tak valíme čočku, špenát apod. Když zbyde půl balíčku těstovin, je z toho salát. 🙂
Strašně nesnášíme plýtvání jídlem a vyhazování, takže ač je u nás docela plná lednička, máme prostě plán i na jídlo, aby se všechno spotřebovalo. 🙂)

martiska36
3. lis 2015

Nevím, jestli přidám radu, ale popíšu náš "model", třeba někoho inspiruju. 2 dospělí + 4letá dcera, šetřit a počítat peníze nijak extra nemusíme, nicméně vydat za jídlo více než cca 8 tis (včetně věcí do zásoby) považujeme za rozežranost. Běžně se pohybujeme kolem 7-8tis/měsíc už několik let, a taky už několik let dodržuji poctivé psaní výdajů, nejlépe každý den večer si zapíšu, co jsme ten den utratili a za co (potraviny, drogerie, auto, oblečení...). Udržuje to přehled o výdajích, a pak následně lépe vím, co mi zbývá do konce měsíce.
Vím, že kamarádka dodržuje týdenní obálky, prostě má k dispozici 10tis na jídlo, drogerku a benzin, rozdělí na 5 dílů (opravdu 5 ne 4), 4 jsou obálky na následující týdny a pátá obálka je rezerva, na kterou se nesahá, až v případě nouze nejvyšší. Jí to vyhovuje, naučila se s tím pracovat a nemají problém, přesto, že se musí ohlížet na finance docela dost.

jenies
3. lis 2015

Pracuju v sociálních službách a mnoho mých klientů má buď živ. minimum, nebo exekuce atd... a mimo jiné s nimi řeším i plánování financí, splátek a také útrat. Vždy jim říkám, ž existují jídla vysloveně hladová - např. bílý rohlík a pak ty, co zasytí. Pokud jsem samoživitelka se 4 dětmi, nebudu klukovi dávat na večeři 15 dkg juniora a 5 rohlíků ( a to nepočítám zbylé děti a sebe), ale budu vařit na večeři husté polévky ( fazolová, čočková, květáková, brokolicová s krajícem chleba a všichni se nají), obecně levné jsou jakékoli luštěniny, těstoviny, rýže... A není to o tom ji jíst suchou, ale když dělám třeba těstovinový salát, dám půl balíčku těstovin, trochu lučiny, žervé, Cottage, nakrájím trochu okurky, papriky, rajčete, případně přidám natvrdo uvařené vejce, sůl, pepř a mám večeři nebo lehký oběd jak víno. A hodně samozřejmě udělá domácí výroba - jak už tu někdo psal - jíst doma vařené jídlo místo meníček v restauracích, když je sezóna, něco si zavařit - od každého pár skleniček a v zimě jako když najdete. Mám od každého cca 10 sklenic - třešně, hrušky, okurky, pečený čaj, meruňkovou marmeládu, dělala jsem domácí med - pampeliškový a sedmikráskový ... nežijeme jako chudáci, jíme na co máme chuť, ale teď mám třeba naložené utopence - oproti kupovaným nepopiratelně lepší chuť i cena, to stejné s nakládaným hermelínem atd.... a takových věcí je milion 🙂 Jen se opravdu mrknou doma do lednice a spíže, co moje rodina ráda jí a co z toho jde třeba udělat domácí ( domácí lučina je bezkonkurenční, stejně jako domácí musli)

barunkapj
3. lis 2015

Ach jo, to je u nas doma jedno z hlavnich temat,nad kterym se rozciluju.Ja jsem trosku strycek skrblik - spis teda myslim na horsi casy,protoze vzdy se u nas neco potenti a pak hledame rezervu.desne mi to kazi náš mazlík - auto.to sezere posledni dobou vic nez kdybych mela treti dite.mame jen dve a jsou teda levnejsi.jinak se snazim vzdy udelat zasoby -2x ryze,testoviny spagety,a pak veci v akci - mleko,cukr a potraviny.maso u reznika se taky vyplati.pijem caje (ja kvuli zdr.diete),takze ani nebereme zadne piti z obchodu (cola,sprite atd u nas skoncilo kvuli me nemoci uz nejakou dobu).chleba koupim,narezu v obchode a doma jej rozdelim na ctvrtky a zamrazim - cely se u nas zkazi.snazim se jak blazen kazdy mesic,ale je to tezky.hold nemame s manzelem prumerny plat 30000jako v Praze 😝 .Tak preju vam vic uspechu. 😉

78marcela
3. lis 2015

My ve dvou taky pet tisic maximalne. Pocitam jenom jidlo, mala je plne kojena a jeji drogerku a pliny, do toho nepocitam.
Ale jak dojde letak, u nas teda jen Albert nebo Kaufland nic jineho k nam nechodi, tak vyberu ten, kde maji lepsi slevy a tam jedeme na tydenni nákup, za nej dame 800-1000. Podle letaku si planuju, co budu varit, proste jaky maji v akci maso, to se u nas ten tyden ji. Varim tak, aby nic nezbyvalo, vetsinou ctyri porce, a bud je na veceri nebo na druhy den.
Taky jsem chlapa musela odnaucit to, ze tri rohliky a 15 deka vysociny jsou standard na svacinu. Delam pomazanky, z toho, co je zrovna po ruce nebo chleba s maslem, na to par kolecek salamu. Ale chleba radeji mazu chlapovi sama, protoze kdyz mu reknu, ze je v lednicce pomazanka, tak on to chape tak, ze si ma vzit lzicku a snist celou misku a k tomu decentne obcas ukousnout z chleba. Takze mu to radsi namazu, k tomu strcit rajce a mame to na trikrat.
Ale vyhodou je, ze chlap ma dotovane obedy v praci, mame domaci vajicka, nejake ovoce a zeleninu. V lete je spotreba zeleniny velika, to jime hlavne salaty, leca, apod. Zavarujeme treba domaci leco, nebo smes zeleniny pod maso, v zime zeleninu nekupujeme cerstvou, jen vyjimecne, kdyz je na neco velka akce, ale jinak kupuju mrazenou. Brambory a jabka nakoupime na celou zimu od mistnich zemědělců jednorázově.
Ja driv taky uvalila za jidlo dost penez, restaurace, menicka atd..kdyz jsem si zacala psat vydaje a zjistila jsem kolik za to mesicne uvalim, tak jsem sla do kolen. A fakt zacala striktně nakupovat podle akci a delat si ty jidelnicky a nakupovat tak, aby se nic nevyhazovalo..a jde to, zacatek je nejhorší a pak si xlovek zvykne.