Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Šetříte si bokem?

beruska3011
22. dub 2015

Zaujíma ma ako to mate vy z peniazmi.
Davate si neaké peniaze na učet o ktorom manžel/partner nevie ? alebo niekde doma si je skladate ?
Alebo mate jeden spoločný účet a nic pred druhym netajíte ???
My mame jeden účet, ja si neodkladam žiadne peniaze ale už mi par ludí vravelo že by som mala, no moc sa mi to nezda ... Preto by som rada vedela ako to mate vy.

lenka5731
27. dub 2015

@78marcela přesně, druhému do hlavy bohužel nevidíš nikdy. Znám více lidí, kteří vedle sebe cca 15 let zdánlivě spokojeně žili a pak se při rozchodu poprali-doslova třeba o dvd přehrávač 😒 A když nad tím tak přemýšlím, nevybavuje se mi moc lidi, co se rozvedli v klidu, obzvlášť když v tom byl někdo třetí. I když teda zrovna rozvodu se já nebojím, bojím se jiných věcí.

ayenkas
27. dub 2015

@78marcela Tak to jo... Ono pro každého je rezerva něco jiného. Kdo žije od výplaty k výplatě, tak je rád i za pět šest tisíc odložených bokem na případnou kauci pronájmu třeba, to je jasné. Nám se vždycky doma aspoň těch 15 až 20000 válí v hotovosti, tak to bych samozřejmě hned drapla, kdyby měl chlap zaječí úmysly😀 Jestli bych teda rovnou nevybílila ten náš účet spořící😀
To je mi líto s tvými rodiči, zajímavé, jak může někdo z ničeho nic ,,ztratit rozum''. Většinou jsou to asi fakt chlapi, ženské na takové vylomeniny nemají při každodenních starostech čas🙂

78marcela
Moderátor
27. dub 2015

@lenka5731 tak tak. At si to každý udělá jak chce, každý svého štěstí strůjcem a většina lidi se prostě musí spálit aby se poucili. Důležité je, aby to oběma vyhovovalo, u nás tohle uspořádání nějak vyplynulo samo a myslím, ze vyhovuje oběma, žádný si nestezujeme..tím ze jsme se poznali později a máme už něco za sebou, tak se asi ani jeden nehodlame vzdát určité svobody aspoň nad casti svých peněz. Zároveň nám nedělá nejmenší problém se domluvit, ze ted musíme nasetřit na rekonstrukci koupelny apod.
Ani se nikdy nestalo, ze bychom si navzájem vycetli, ze si jeden něco koupil co druhy nechce.. Vlastně az ted o víkendu chlap začal hucet, proč si kupuju tolik knih. Řekla jsem mu, ze ty knihy stoji zhruba tolik, kolik jeho fotaky. Prej no jo ale fotaky jsou lépe skladny.. A tohle hučení nebylo ze by mi vyčítal ze jsem za knihy utratila peníze, ale z toho, ze bude muset stěhovat knihovnu, protože tam přijde postylka. A to se mu nedivim, protože já bych tu knihovnu stěhovat taky nechtěla😉

78marcela
Moderátor
27. dub 2015

@lenka5731 no právě, to pak ty emoce a tak...proto říkám, ze bych v tomto nevěřila ani sobě. 😉
@ayenkas můj otec byl v manželství opecovavany, máma pro něj dělala všechno.. Pak přišla druha a bylo to. Celou dobu jsem si říkala ze se mu to jednou vrátí, jak se zachoval, ze bozi mlýny...a co je divný, tak ted když se mu to opravdu vrací, tak z toho ani nemám radost, spíš je mi smutno.

ayenkas
27. dub 2015

@78marcela No jo, ona ta ,,pomsta'' většinou nějaké uspokojení nepřináší, protože to stejně už to původní trápení nevymaže... No snad s našima chlapama zestárneme v klidu a druhé a další mízy ustojíme ve zdraví🙂

78marcela
Moderátor
27. dub 2015

@ayenkas to já moudře našla chlapa, co ma druhou mízu za sebou😉 😉 😉
Přítel od rodiny odešel (já nebyla příčina, seznámili jsme se několik měsíců pote, co bydlel už sam, prostě jim to neklapalo), a za co ma u me plus, o decka se stara, jezdí za nimi, platí víc než by musel, nechce aby stradaly. A co je hlavni, odešel jen se svymi věcmi, barák nechal dětem, teda pulku svoji. Děti už jsou velké, maji s nim dobrý vztah...on si koupil byt, pomohla mu jeho rodina...

frufrunka
27. dub 2015

@78marcela My jsme taky měli pohodový vztah, pro okolí ideální pár. Přesto se pak něco hodně pohnojilo a dokonce jsme žili půl roku v odloučení. Od té doby koukám na každou korunu. Trvalé bydliště taky nemáme stejné (od doby odloučení). Vím, že manžel si dává k rodičům dost velké částky, mají to ošetřené tak, že já s tím nic neudělám, tak se bohužel musím chovat stejně. I když v našem případě je obrovský nepoměr mých a jeho příjmů, mám rodičák 3800 a k tomu se snažím se dvěma malýma dětma za zadkem pracovat. Na zbohatnutí to opravdu není. Jinak pokud nejste manželé, tak v případě rozchodu se tohle vůbec neřeší, vaše příjmy nejsou součástí společného jmění a je to věc každého z vás. Stejně tak se ale bohužel neřeší případné dědictví v rámci partnerů (dědí jen děti, partner ne). Jooo, kam se dokážou podít ideály, které jsem měla ještě před pár lety! 🙂 Ale takový je život, každá zkušenost člověka někam posune... 🙂

evcann
28. dub 2015

@ayenkas co na to rict? snete dál 🙂

evcann
28. dub 2015

@78marcela my to máme podobne, ja se svym ex vychazim take v pohode, kluka si bere, stara se, take plati vic nez by musel, ale vim, ze jakmile by do toho vstoupila nejaka zenska tak to bude uplne jine, ty chlapi se proste nechaji a je jim uplne jedno kde a s kym pred tim zili a sice je to smutne, ale realita. Nerikam, ze se nenajde chlap s velkym CH, ale bude jich tak moc malo, ze nema cenu verit kazdemu druhemu, ze takovy je.

lenka5731
28. dub 2015

@78marcela No právě, ta známá o které píšu měla navenek ideální manželství, působili hodně spokojeně, byli spolu dlouho. Znám ženský, který říkaly "můj manžel je fajn, ale manžel XY je anděl" 😀 A když šli od sebe, tak ona chodila s modřinou pod okem a porvali se i o blbej dvd přehrávač, který on nutně potřeboval pro svou novou rodinu, ale ona ho chtěla pro jejich děti. 😒 Co vím, tak teď spolu vycházejí normálně, ale ty emoce provázející rozchod jsou strašný.

ema_s
28. dub 2015
Uživatel ema_s je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ema_s.

Bohužel v každém vztahu jsou nějaké problémy, a záleží na těch dvou, jak se s tím vyrovnají. Někdy to jde spravit, někdy už ne.Naneštěstí jsou to děti, které to nejvíc odnášejí. Ale jsou výjimky, kde to opravdu funguje celý život 🙂 Neříkám, že patřím mezi ně, ale taky jsme měli slabé chvilky s manželem, ale přečkali jsme to, protože jsme chtěli. Je to i o odpuštění, toleranci.
Ale abych se vrátila k tématu diskuze - s manželem máme společný účet a všechny peníze jdou tam. Rozhodli jsme se tak po té, co jsme si spočítali, kolik peněz vyhodíme za různé poplatky, vedení účtů apod. Bokem se nám bohužel zatím nedaří nic našetřit, i když bych moc chtěla a snažím se, ale zatím všechny peníze vrážíme do baráku a dětí 🙂

78marcela
Moderátor
28. dub 2015

@frufrunka to jsou právě ty zkušenosti, člověk je mladý, plny ideálu, pak dostane párkrát od života pres prsty a pak si da pozor. Od manžela je to dost nefer, ze si dava k rodicum velké částky, pochopim rezervu v nějaké rozumné výši ale velké částky, zvlášť když ty jsi na rodicaku, a ještě pracujes, to je fakt blby..
@evcann přesně tak, jakmile do toho vstoupí někdo druhy, je to blby...svým způsobem to chápu, když pak s někým bude žít, musí ho respektovat..ale nikdy by se to nemělo dotknout ditete a jeho potřeb.
@lenka5731 no to je fakt sila...nás otec taky potřeboval úplně všechno, talíře, příbory, lustry, koberce..prostě jsme přišli jednou domu a neměli jsme z čeho jist, čím svítit..teda dětský pokoj byl beze změn, ale jinak...

lenka5731
28. dub 2015

@78marcela a k tomu si chlap ještě vymyslí pro novou partnerku historku ve smyslu "nechal jsem jí všechny peníze (haha) a já jsem si vzal jen hrnce a příbory..." 🙂

78marcela
Moderátor
28. dub 2015

@ema_s to si neumím představit, nemít vůbec žádnou rezervu. My jsme taky ted teda dost vystaveni z peněz, pres sto tisíc nás stalo uměle oplodnění, pak se prodělalo auto, pred vanoci jsme rekonstruovali loznici v pritelove byte, takže se zásoby ztencily ale porad nějaké jsou, neumím si představit, ze bych neměla žádnou rezervu, aspoň nejakou...ta tisícovka měsíčně se vždy da odeslat a ušetřit.

evcann
28. dub 2015

@78marcela jasne nemelo, to vime vsechny, ale chlapi jsou ve vetsine vic upnuti na zenskou nez na deti (taky ne vsichni). Jiz nekolikrat jsem nekde cetla nejsilnejsi pouta a pouto chlapa na zenskou bylo pomerne znatelne silnejsi nez muz a dite.

78marcela
Moderátor
28. dub 2015

@lenka5731 no přesně...před dvěma týdny jsme u nich byli a jeho žena začala říkat něco v tom smyslu, ze otec chtěl nechat napsat barák na nás a mamka nechtela a prý, to vám asi mamka neřekla. Já říkám, ne, to nám neřekla, zato si moc dobře pamatuji, jak nechal otec nadhodnotit odhad domu a řval po mamce, ze mu jeho půlku vyplatí do koruny... A ona prý ze co nám máma navykladala. A já říkám, ze nám nemusela nic vykládat, ze mi bylo 16 a dobře si pamatují, jak jsme neměli z čeho jist a šli si půjčit k babičce talíře a sháněli starý koberec, abysme nemusely chodit po holém betone... Neměla na to co říct.

78marcela
Moderátor
28. dub 2015

@evcann asi jo.. Oni to maji asi nastaveny jinak. Já si mého chlapa velice vazim za to, jak se zachoval když odešel od rodiny. Pokud by to bylo jinak, nemohla bych s nim byt, prostě bych nechtěla někoho, kdo se k expartnerovi a dětem zachová blbe, bala bych se, ze mi to časem udělá taky a prostě bych s takovým nebyla.

alzbe
20. čer 2015

Hlásím se do diskuze. Společný účet máme s manželem více než 20 let. Najednou si zřídil vlastní a z něj přeposílal pořád stejnou částku jako před tím na společný. Jen se zapomněl zmínit, že má tak o 20-30 tis. v práci přidáno a že má milenku. Vzhledem k tomu, že můj plat je 20 a chodí na společný účet..... Ale jinak si nemyslím, že si stačí založit vlastní účet. Protože výplata patří do SJM. U právníka jsem ještě nebyla, ale myslím, že jestli peníze nepřevede na někoho jiného nebo nevybere v hotovosti, že se budou v případě rozvodu dělit stejně na půl. Takže za mě, po 25 letech pěkného manželství? Odkládat!

nina2000
20. čer 2015

Po své zkušenosti, kdy jsem ještě během těhotenství zůstala sama, protože muž, kterého jsem velmi milovala najednou zjistil, že už mne nemiluje, jsem toho názoru, že každá žena s dětmi by měla mít své úspory bokem.
Plánovali jsme založení společného účtu a jsem ráda, že k tomu nakonec tenkrát nedošlo, protože bych ještě platila jeho dluhy, o kterých se mi zapomněl zmínit. Nechal mě s malým miminkem téměř bez prostředků a nemít něco našetřeno, tak tedy nevím, jak bych s malým dopadla.
Má důvěra v muže už je natolik poškozená, že i kdybych měla nového partnera, kterému bych se snažila věřit, tak určitě budu chtít mít svůj vlastní účet. Ne za jeho zády, ale naprosto otevřeně a také bych mu vysvětlila své důvody. Myslím, že by to každý rozumný muž pochopil... a doporučila bych mu udělat to samé. Nikdy nevíte, co se stane vám... v mém životě už je dost mrtvých na to, abych si nemyslela, že se mě smrt netýká - žádný věk není vůči smrti imunní...
Ale také rozumím ženám, které ještě žádnou takovou zkušenost nemají, že věří tomu, že jim se to stát nemůže. A já všem přeji, aby se jim to ani nikdy nestalo 🙂
Všem doporučuji, aby se řídili svým vlastním rozumem. Váš život za vás nikdo žít nebude, tyhle věci si musíte rozhodnout jedině vy samy. A nikdo nemá právo soudit vás za vaše rozhodnutí, protože jste k tomu měly své vlastní důvody, ketré někdo jiný mít nemusí.

78marcela
Moderátor
21. čer 2015

@alzbe to je blby..no pokud ma milenku, tak v pripade rozvodu ani nebude co na pul delit. Je mi to lito a snad to dobre dopadne. Ale na tvem miste bych uz ted ulejvala bokem kazdou korunu, kdyby se zblaznil uplne.

evcann
21. čer 2015

@alzbe tak to je smutne, ale bohuzel casta realita, proto ja uz nikdy nerikam, ze me by se to stat nemohlo, ale ono poklud posila na jiny ucet tak pochybuju, ze bude na nej a v tom pripade nedostanete nic, myslim, ze v tuto chvili to ma uz velmi dobre zajistene a druha vec jak pise Marcela pokud je to na utraceni s milenkou tak ani nebude co delit a jeste si setri pro sebe tak urcite to osefovane ma :( hodne sily

chris_n
21. čer 2015

Vse mame spolecne a setrime stranou, opet spolecne. Pokud davam neco bokem, aby to manzel nevedel, he to na darky pro neho

chris_n
21. čer 2015

@evcann asi mam doma teda svatouska, co tohle nikdy nedelal. Radsi mi prizna, ze si za sebou vydelane penize chce neco koupit, ale stranou nic a nikdy nedaval.

martaska78
21. čer 2015

U nás to je tak, společný učet, společné příjmy i výdaje, na všem se dohodneme. Nikdy jsem neslyšela, že vydělávám míň nebo jsem na mateřské. Jediná nevýhoda je, když člověk potřebuje ušetřit na nějaké překvapení k Vánocům nebo narozeninám. Ale to si většinou vybereme stejnou částku navíc 🙂.

evulina77
21. čer 2015

@78marcela čtu tady příspěvky a tak mě napadlo, jak máte ošetřené případné dědění po příteli? Přítel má děti z předchozího vztahu a čekáte svoje. Pokud se něco pos*re budou dědit všechny děti a ty nic. Pokud má děti dvě, tak tvoje/vaše malá bude mít jen 1/3. Podle mě by to chtělo se vzít, tam by jsi 1/2 dědila ty rovnou. To bych měla strach, že bych vlastně okrádala vlastní dceru. A taky něco budovat nebo opravovat by se mi moc nechtělo, protože by to nebylo pro moji rodinu... Asi mi do toho nic není, tak se omlouvám, ale mě umřel otec poměrmě brzo a já už napořád se dívám na manželství spíš z toho praktického hlediska...

78marcela
Moderátor
21. čer 2015

@evulina77 v pohode, neni proc se omlouvat, to je vecna otazka..no u nas je to trochu komplikovane. My jsme se seznamili, kdyz pritel byl uz od rodiny a mel koupeny svuj byt. Ja rovnez mela svuj byt. Tyto byty jsou 220 km od sebe. On se svym profesnim zamerenim praci nesezene tady a ja bych to mela s praci hodne obtizne tam, a ani bych tam jit nechtela. Takze jezdime k sobe, vyhovuje nam to. Jsem ucitelka, dost volmneho casu a prazdnin, takze mam pocit, ze se vidime dost. Ja svuj byt loni prodala s tim, ze se koupi vetsi byt. K tomu zatim nedoslo, ale dojde. Ten vetsi byt bude napsany na me,,bude se porizovat za penize utrzene z prodeje meho bytu.. Takze ten bude jen muj a zdedi ho pak nase dcera. Priteluv byt by dedili vsechny jeho deti, to je pravda. A ja si ani na nej narok nedelam. Mel ho predtim nez jsme se seznamili a podle me je ferove aby pripadne dedili i jeho deti z prvniho manzelstvi. Jsou prece taky jeho a nechci je sidit.

hannellka
21. čer 2015

My máme také jeden účet, ale není společný, je můj. Mému příteli tam chodí výplata, ale dispoziční právo s účtem nemá. Když jsme se seznámili, tak byl zrovna nezaměstnaný a když si pak našel práci, tak si v práci dal posílat peníze ke mě. Asi mi hodně věří, nikdy po mě zřízení dispozičního práva nechtěl, a mě to vlastně ani nenapadlo, dokud jsem nečetla tuhle diskuzi :D Já vydělávala do teď cca o čtyři tisíce víc, ale zase splácím auto, které jsem koupila. Teď jsem první měsíc na PN, takže bude vydělávat víc přítel. Teď jsme pořizovali věci na miminko a taky něco do bytu, tak jsme se z peněz vydali, ale budeme se snažit zase něco ušetřit, uvidíme taky podle toho, kolik bude stát, jak říká přítel, "provoz miminka" :D JInak spolu probíráme kdejakou blbost co se kupuje :D JInak bych byla ráda, kdyby se mi podařilo uskrblit par korun, ne že bych to třeba záměrně před přítelem tajila, ale ab pak bylo třeba na nějaké to překvapení k narozeninám, jak už tady někdo psal 🙂

evcann
21. čer 2015

@chris_n doufejte, ale chapu, ze zatim verite, ja taky driv verila, rozhodne nerikam, ze jsou vsichni takovy to ne, ale zkusenosti i z okoli je spousta a u me to byl treba chlap do ktereho by to nikdy nikdo nerekl, totalni svatousek a pak jak je v tom jina zenska tak jdete bokem a udela pro ni vsechno, to zase bude svatousek u ni. Preji at vam to tak vydrzi co nejdyl 🙂

chris_n
21. čer 2015

@evcann tak doufám nedoufám.... mám přístup ke všem našim účtům, takže mám přehled. A než aby si zakládal mimo další účet, tak by to spíš rovnou utratil, jak ho znám 😀 No a mimochodem účty, kde se nakonec "skladují" peníze, šetří se, atd... tak je na moje jméno a on je "jen" povolený disponent.

lu777
21. čer 2015

@lenka5731 jak působí manželství navenek bohužel moc nevypovídá o tom jaké to tam je skutečně...
mně když muž jednou předhodil nějakou známou jak má pěkné manželství tak jsem na to řekla jen "nežiješ s nimi, nevíš jak to je".... uplynuly tři roky a vyšlo najevo, že měla roky milence... takže tak 😉

jinak i kdyby to bylo 200 Kč, tak je dobré mít svůj účet a něco si tam dávat... taky mám blbou zkušenost, extrémně loajální muž 😉 a pak přišel o práci, cvaklo mu doslova v hlavě a byla jsem bez koruny...
od té doby mám vlastní účet, tam nějaké peníze, muž o tom ví a chápe proč to tak je...

50 % lidí se rozvede a tak dalších 25 % má potíže... takže už čirou statistikou bych raději nesázela na to být na někom finančně úplně závislá... 😉

ono pak třeba soud přizná i rozumné alimenty, ale na to překlenovací období než k tomu dojde a věci se vypořádají, tak je dobré mít rezervu... děti jíst musí a když to dá býv. manžel k soudu a nechce dohodu, tak to chvilku trvá, soudy se v tomhle sice snaží, ale i tak to není vyřízené ihned...
hlavně ženská se pak ani nemůže vystěhovat, když je to opravdu zlé... protože nemá ani na jeden nájem a kauci třeba...

takže holky fakt spořte, i kdyby to bylo maličko, tak se to sečte a takové peníze pro strýčka příhodu se můžou hodit kdykoli, člověk v životě neví co ho čeká za rohem... (ne jen pro případ rozchodu, ale i úmrtí nebo delších zdr. potíží apod.)