Spoříte na mateřské dovolené?

lrg
5. čer 2013

Spoříte na důchod, dětem, na horší časy? Měli jste spoření i na mateřské, nebo jste počkaly až začnete zase pracovat? Mně je 26 a manželovi 30, máme ještě pár let čas na důchodové spoření? Měli bychom raději založit spoření pro malou?

kajalka
6. čer 2013

@lenka5731 V tom máš asi pravdu, ale mnohdy není jiná možnost. Pokud splácíš jednu hypotéku a zbyde ti tisícovka, dvě, radši jí dáš na spoření, než abys čekala 40 let a investovala větší balík peněz naráz.

blahova_andrea
6. čer 2013

@kitinka76 můžu se zeptat u koho a jakou to máte tu pojistku i na ty drobná poranění atd? díky...klidně do IP 😉

blahova_andrea
6. čer 2013

@vilibalda no a taky musí mít člověk co investovat, že? ono je rozdíl dát každý měsíc někam 300 a nebo vzít někde na celou nemovitost, kterou vylepší a udržuje, popř. pronajímá...to jsou nesrovnatelné částky do začátku. investovat do nemovitostí může minimum lidí, když většina si musí půjčit i na tu jednu vlastní, ve které žije. je to samozřejmě taky investice, ale tak nějak ne účelově zisková.

blahova_andrea
6. čer 2013

@lrg tak vlastní bydlení je priorita pro většinu lidí, protože výdaj na bydlení je měsíčně zhruba stejný u hypotéky nebo nájmu. akorát v jednom případě je to pro vlastní jistou budoucnost a v druhém se to strká do kapsy někomu cizímu a pořádně člověk neví, jak dlouho tam bude moct bydlet. my jsme v nájmu a taky nemáme v podstatě ani na tu zoo. a do vlastního jít nemůžeme, protože nikoho nezajímá, že co bychom dali bance, dáváme dnes někam jinam. prostě se nevejdeme do tabulek. tvé známé já teda naprosto chápu. ono taky stěhovat každou chvíli s dětmi taky není žádná psina 😉

lenka5731
6. čer 2013

@blahova_andrea no nemusí to být jen nemovitost určená k bydlení, může to být třeba louka (kde se může stavět za dvacet let) a nebo les... to už jsou menší částky, ale pravda i tak dost vysoké 🙂 lidi co kdysi za pár korun skupovali pozemky jsou dnes milionáři, a bez práce. Ale bohužel - to bychom museli být ve správné době ve správném věku na správném místě a mít ty správné informace 😀

kitinka76
6. čer 2013

@blahova_andrea Název produktu: AEGON ZFP ŽIVOT

blahova_andrea
6. čer 2013

@lenka5731 naprosto souhlasím. dneska se děti dost rozmazlují tím, že si rodiče celý život odtrhují od huby, aby mohli zabezpečit děti, koupit jim byt, auto, značkové hadříky, případně na ně přepsat tučný účet v bance...proboha kam to takto spěje? akorát k tomu, že děti spoléhají pořád jen na rodiče a odmítají přebírat vlastní zodpovědnost, starat se, pomáhat...jen natahují ruce a neuvědomují si cenu peněz. jedna věc je mít rezervy a pomoct dítěti do začátku, ale rozhodně ne se vším a v plné výši. u nás doma platilo: pomož si a bude ti pomoženo.

kitinka76
6. čer 2013

@blahova_andrea teď byla nějaká anketa ve které se ptali osmnáctiletých, kdo by se jim měl postarat o bydlení a nadpoloviční většina odpověděla, že rodiče ☹

kitinka76
6. čer 2013

@llluckaaa ne ještě není potřeba dokládat na jaké je to účely. Pouze dojde kravaťák udělá vám ukončení smlouvy, které musíte oba s manželem podepsat

kajalka
6. čer 2013

@kitinka76 Jo, to jsem četla. Nechápu.. Ale je to daný asi výchovou, jsou furt zvyklí natahovat ruce a rodiče dávaj. Musela jsem začít chodit na brigády už na střední, tak vím, jaká je cena peněz. Taky jsem od rodičů něco dostala (stavebko), ale ani by mě nehlo utratit to třebas za hadry. Spořila jsem dál a když byl čas, vrazili jsme to s mužem do bydlení.

lrg
autor
6. čer 2013

@blahova_andrea Právě že ty náklady nejsou stejné. Na 3+1 v Praze potřebuješ min 3 mil, to je splátka a 30 let zhruba 12 tis a k tomu režie bytu, takže máš náklady na bydlení něco pod 20 tis měs. a na to ještě dlooooouho nebudeme mít. A říkám si, že když se něco stane a nebudeme mít na nájem, půjdem do menšího. Ale když přijdeš o práci a nemáš na splátky hypo, tak ti banka vezme bydlení pod zadkem i se všema penězma, které do toho člověk vložil. Proto nám vyhovuje zatím bydlet v pronájmu, platíme jen za to, co spotřebujeme.

lrg
autor
6. čer 2013

A taky peníze se spoření bych nedala dětem v 18, ale až při nějakém důležitém životním kroku jako svatba, vlastní bydlení, studium v zahraničí apod. My jsme to s bráchou v 18 rozfofrovali a teďˇ mlátím hlavou do zdi 🙂

kitinka76
6. čer 2013

@lrg problém je, že pokud je spoření nebo pojistka napsané přímo na něj (to dítě) tak je prostě v 18 letech jeho a ty s tím nic nenaděláš 😒

blahova_andrea
6. čer 2013

@kitinka76 katastrofa, že? přesně to, o čem jsem psala. k čemu ti děti vedeme? k nezodpovědnosti, nesamostatnosti. každá generace má něco, ale fakt mi přijde, že je to vše čím dál horší. jako aby bylo dítě na matku drzý za to, že mu nechce dát prachy na diskotéku a v pořadí asi desátý tenisky, jak to dneska bývá je fakt vrchol. nám naši zajistili co mohli, ale hlavně to nutný a "nadstandard"? běž na brigádu a zaplať si. hned jak jsem v 15 mohla začít chodit, tak jsem šla a sbírala zkušenosti.

blahova_andrea
6. čer 2013

@lrg to jo. já to nemyslela ve všech případech plošně. každý žije v jiném městě, jsou jiné ceny a každý má jinou potřebu lokality a velikosti. ale u nás by to do vlastního vyšlo jen o něco víc než v nájmu a neměla bych pocit, že ty peníze vyhazuju z okna.

llluckaaa
6. čer 2013

Nám rodiče nic nespořili, ani nedávali nic "do začátku". Ale zase nás živili dlouho na studiích a dostali jsme něco jako svatební dar. 🙂 Podle mě to stačí, aspoň se člověk naučí postarat sám o sebe.
Máme rezervu kvůli dětem, kdyby se něco stalo a byl výpadek v příjmu, tak ať máme z čeho žít ☹ Manžela jsme si pojistili 🙂

orchidis
6. čer 2013

@blahova_andrea On je dneska problém v zásadě jen v tom, že v době tak katastrofálního nedostatku práce, hynoucí ekonomiky a znevýhodnění práce studentů, Ti děcka nikdo nezaměstná. Brigáda je utopie z dob našeho mládí. Dnes je o práci nouze a neznám jedinou rodinu, kde by děti při střední škole makaly. Při vysoké pár studentů znám. Pracují za minimální mzdu, na úkor školy. Medici a další studenti prestižních a náročných oborů nemají šanci to stíhat. Kdo si dnes pořídí děti, musí počítat s tím, že si je pěkně do těch 25-27 let bude muset živit se vším všudy.

Bohužel. Nejsem z toho odvázaná, ale ani nejsem tak hloupá, abych věřila v růžovoučkou budoucnost a rodila děti s tím, že na vysokou si vydělají sami. Ano, vím, že to bylo možné, že hodně z nás to tak mělo, ale do budoucna tuto možnost už prostě moc nevidím 🙂.

A k tématu samotnému: Ne, nespoříme dětem. Teď máme projekt "vlastní bydlení", to bude naše deviza na stáří. Pokud budou finance, dokoupíme pak byt/byty a s těmi budeme operovat (pronájem, dar dětem, prodej a zajištění zdrav. péče/cestování dětí/studium dětí). Penzijka ať si Kalous strčí do pr 😉.

blahova_andrea
6. čer 2013

@orchidis souhlasím. dneska je o práci bída. ne jako za nás. já ale taky dělala za minimum a byla jsem za to ráda. i dneska nějaké ty brigády ještě jsou, ale ano...časově náročné a špatně placené. i tak si ale myslím, že by si měli "děti" zkusit takto nanečisto. třeba by si pak lépe vážili pořádné práci, až si ji jednou najdou. středoškoláky teda žádné neznám, ale pracujících vysokoškoláků spoustu. já zas třeba nevidím růžově to, aby by mi šlo dítě na vysokou. ani nejsem zastáncem toho, aby měl každý titul a nic prakticky neuměl. takže rozhodně nepočítám s živením dítětem do 27 let. ale kdo ví co bude 😀 nikdy neříkej nikdy, že? 😉

llluckaaa
6. čer 2013

Jak tu některé píšete o tom, že je penzijní připojištění hrozně nevýhodné, tak to tak nemusí být. Já (když jsem pracovala) i můj manžel máme zaměstnavatele, kteří na něj přispívají stejnou částkou jako my a máme nastavenou 50% výsluhovou penzi. Takže za 10 let budu v balíku 😀

lenka5731
6. čer 2013

@llluckaaa já jsem nepsala, že je vždy nevýhodné podmínkami, já jsem psala (nebo jsem to tak aspoň myslela 😀), že nevěřím ve stabilitu finančního trhu a že před důchodem dostanu to, co je slíbeno 🙂 Vždyť kdo z nás ví, co bude za 30-40 let? Já osobně se teda nechci spolehnout na to, jak někdo jednou rozhodne o mých penězích, z kterých bych si měla "dotovat" důchod. Když o ně přijdu, tak co bude pak? Odvolání nikde nebude.

llluckaaa
6. čer 2013

@lenka5731 To jo, taky jsem skeptická, jestli se z toho nějaké penze dočkám. Ale taky tam nevrážíme naštěstí nějaké závratné peníze. Kdyby mi zaměstnavatel nepřispíval, tak bych rozmýšlela déle, jestli si to sjednám 😉
No snad se nedočkáme toho, že za 30 let žádný důchod existovat nebude 😀

blahova_andrea
6. čer 2013

@llluckaaa já bych řekla, že dočkáme...a nebo se do něj bude chodit v 90 a upřímně? kolik z vás má v rodině takovou dlouhověkost?

lenka5731
6. čer 2013

@llluckaaa @llluckaaa no právě ...... , penzijní připojištění mám, založené myslím v roce 2000, vždycky jsem tam dávala tu nejnižší částku nutnou pro státní příspěvek, takže částku pro rodinný rozpočet zanedbatelnou. A ted přemýšlím, jak s tím naložit dál, jestli pokračovat a nebo zrušit...? Uvažuju nad tím asi rok. Ale rozhodně nespoléhám na to, že by mě právě tohle mělo ve stáří "spasit". 🙂 Kdybych ho ale už neměla, tak si ho teď rozhodně nezakládám......

kitinka76
6. čer 2013

@orchidis brigáda není utopie!! Moje strší má brigádu každé léto. Aspoň jako vedoucí na dětském táboře. A teď odmaturovala a do týdne měla brigádu zase zařízenou 🙂

llluckaaa
6. čer 2013

@blahova_andrea Můj manžel 😉

blahova_andrea
6. čer 2013

@llluckaaa 😀

llluckaaa
6. čer 2013

@lenka5731 A co bys z něj teď dostala, kdybys ho zrušila? Jenom tvoje vklady a odečetli by pokutu za "předčasný výběr"?

kitinka76
6. čer 2013

@blahova_andrea my!! starečkovi a starence bylo 95 když umřeli a děda má 87 a povidal, že se hodlá dožít 100 🙂

lenka5731
6. čer 2013

@llluckaaa no jak píšeš... zrušit se to moc nevyplatí, pokračovat se podle mě taky moc "nevyplatí", tak si vyber 😒 🙂

blahova_andrea
6. čer 2013

@kitinka76 tak to jste docela dobří adepti na dožití se důchodu 😀 já budu ráda, když se dožiju toho, že se mi syn ožení a založí rodinu