Vrácení daní zpětně na PN, mají právo poslat mě na FÚ?

smag.ja
10. črc 2013

Ahoji holky prosím poradte mi.Od listopadu 2012 jsem na neschopence. V dubnu jsem volala do zaměstnání, že mi nepřišly daně na muj učet. Učetní mi řekla, že na to nejsou peníze, že je dostanu příští měsíc. A dnes mi přišel opětovně výpis s učtu a daně nikde. Volala jsem do práce a učetní mi řekla že mi dá podklady na vypočítání daní, že si je mám sama spopčítat a odnést na fimnanční uřad sama, že mi budou daně vyplaceny tam. Má na to zaměstnavatel právo poslat mě na finančák??A nebo mi je musí vypočítat on. A poslat mi je na muj učet? Zjistila jsem, že jsem ani ten danový doklad nepodepsala v zaměstnání. :(

sonka.77
10. črc 2013

@smag.ja Jestli si v práci nepodepsala prohlášení k dani, tak ti zaměstnavatel daňové přiznání dělat nemusí, ale hlavně už je dost pozdě, přiznání jsi měla dát do 31.3.2013 a za nedodržení termínu jsou pokuty. ☹

smag.ja
autor
10. črc 2013

já myslela že mi to vráti zpětně jde to?

zamilovanadonej
10. črc 2013

@smag.ja Žádnou pokutu nedostaneš, to je blbost. Předpokládám, že prohlášení k dani jsi u zaměstnavatele podepsala, a v tomto případě má povinnost-pokud o to stojíš, provést tzv. roční zůčtování daně- pokud jsi u něj pracovala ke dni 31.12.2012
Jinak- pokud jsi splnila viz výše (zůčtování daně ale zaměstnavatel provádí tuším do 15.2.2013), nechápu, proč ti ho neudělal? Jinak být tebou počkám si tedy do příštího roku, a podám si za rok 2012 sama na fú- ačkoli budě zpětně, bude se stále jednat o tzv. řádné daňové přiznání, to znamená že je bez jakékoli sankce a dá se podat až 3 roky zpětně. Kdyby něco, ptej se....
Ale koukám, že jsi takový ten růžový papír nepodepsala (nevím proč tě účetní nezaurgovala???), tak počkej tedy do 2014 a udělej si to sama, rovnou za 2012 i 2013....nic na tom není 😉
Jsi zaměstnanec, ne osvč...ti mají povinnost, a také ti, co mají příjmy jiné než ze zaměstnání a musí je danit (pronájem apod...)

sonka.77
11. črc 2013

@smag.ja
@zamilovanadonej nejsem tedy daňová odbornice, ale v zákoně o daních z příjmů jsem se dočetla že:

§38g daňové přiznání není povinen podat zaměstnnec, který má příjmy pouze ze závislé činnosti; podmínkou je ale podepsané prohlášení k dani (do 15.2.), což nemáš, tj. z toho mi vyplývá, že si přiznání musíš udělat sama

Pak dále v daňovém řádu §250 - při prodlení s podáním přiznání vzniká povinnost uhradit pokutu ve výši 0,05% za každý den prodlení ze stanovené daně nebo odpočtu, max. do výše 5% daně nebo odpočtu. Min. pokuta je 500,-.

Možná je to jinak, ale tohle v zákoně je.

sonka.77
11. črc 2013

@smag.ja jinak ano, peníze ti nakonec vrátí, na to máš právo

zamilovanadonej
11. črc 2013

@sonka.77 No však si ho udělá sama, v tom problém není. Teď jsem ale dělala manželovi za 2 roky zpětně a sousedovi za 3-- ten tam má dokonce příjmy podle §9 a § 10, a v pohodě, ještě jsem se ptala na sankce a prý když je to řádné, tzn, první za daný rok, pokuta žádná není- a ani žádnou nikdo nedostal.

ala1970
14. pro 2015
Uživatel ala1970 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ala1970.

Je pravda, že je termín do 31.3. následujícího roku. Je tam jakási vyjímka, když máš účetního, ale to si nejsem jistá. Takže co dáte po tomto datu, jsou buď penále a nebo pokuta, říkejme tomu jak chceme... Ale ta kto neřeší otázku. Já jsme dost dočetla ve článcích jednoho účetního http://www.eurodane.cz/danova-optimalizace-audit/ někde tam ve článcích. A pokud jste pracovala ofiko na HPP, tak ve superhrubé mzdě za vás vše platí vše zaměstnavatel. Takže jste asi neměla povinnost vy, ale zaměstnavatel.

xpila
14. pro 2015

@ala1970 Není to pravda. Pokud se zaměstnavatel nepožádá o roční zúčtování daní, tak žádnou povinnost nemá. Navíc jsou případy, kdy to ani nejde. Superhrubá mzda s tím nemá vůbec nic společného, ta už navíc ani neexistuje.

alenavrisidivu
25. pro 2015
Uživatel alenavrisidivu je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od alenavrisidivu.

Ahoj jestli bych Vám mohla poradit tak já osobně používám uctovklidu.cz, jsem osvč a nejsem daňově vzdělaná a tady s těma mám výborné zkušenosti. Moc doporučuju =)