Dědictví. Bude dědit i vnuk nebo jen dcera?

15. únor 2024

Mám takový zvláštní dotaz. Bohužel je to čím dál tím víc reálnější představa. Partnerovi umřeli rodiče, kteří se starali o jeho babičku. Po úmrtí rodičů jsme se o ní začali starat my (nikdo jiný neprojevil ani kousek ochoty)... Kvůli náročnosti péče o ní, jsme se přestěhovali k ní na dům, který by ji jinak spadl na hlavu. Takže kromě péče o babičku, máme na starost ještě dům. Energie a vodu zde platíme jen my + opravy. Babička má ještě jednu dceru, se kterou se vida 2x do roka (narozeniny a Vánoce), jinak dcera ani její dcera nehnou ani prstem. Od doby co se o ní staráme, jsme nemohli odjet ani na víkendy pryč. A moji otázkou je, bude partner jakožto vnuk babičky něco dědit po babičce, nebo jen dcera,?... Babičce jsme nejednou nabízeli, že dům od ní koupíme, nebo ať sepíše závěť.. Ona na to vždy odpoví, že se do hrobu ještě nechystá a ať ji to nepřipomínáme. Mám malou dceru, nechci se pak dostat do situace, že se budeme muset že dne na den odstěhovat. Samozřejmě nečekame, že nám spadne celý dům do klína... Ale zároveň se nám úplně nechce vyrážet naše peníze do něčeho, co pak dostane někdo jiný...

betelgeuzz
15. únor 2024

Investovat do něčeho, co není tvoje, není moudré. Zvyšujete cenu nemovitosti a jednou budete tetu ze zvýšené ceny vyplácet. Snažte se s tetou nějak domluvit, vyplatit ji už teď, chtít polovinu ceny oprav apod.
Jinak mě napadá, máte na babičku příspěvek na péči?

autor
15. únor 2024

@eviicka chápu vaší otázku, babička nikdy nepracovala. Vždy byla žena v domácnosti. Chodí ji něco málo. Z těch peněz něco dává na jídlo, něco si nechává, něco dává dětem (pravnoucatum) + doplatky za léky.. Drobné opravy v podobě kapajici kohoutek a tak neřeším. Jde mi o výměnu střešních oken, ta výměna byla vyčíslena na 95tis (musí se kvůli toho udělat i něco na střeše) a to těch 95tis je nejnižší částka, že všech firem. To nemluvím o tom, že i střecha pamatuje své a i ta by se měla opravit pořádně a ne jen "lepit" tam kde je problém.

autor
15. únor 2024

@betelgeuzz příspěvek na péči momentálně řešíme, stejně tak řešíme i nějakou pečovatelsku - aspoň příležitostně. Ať máme i svůj osobní život. Její předchozí ošetřující lékař tvrdil, že je v dobré kondici a nic řešit nebude. Teď má jiného lékaře a ten to sám navrhl.

sahrazad1
15. únor 2024

Žádný odkup nyní nedělejte , stejně ani přepis , ani nic takového . Vzhledem k zdravotnímu stavu babičky by to totiž mohlo byt lehce napadnutelne u soudu , a pak zneplatnene . Okna udělat můžete , ale faktury ať jsou psané na partnera . Taktéž by byl vhodný odhad domu před zahájením stavebních prací ( protože budete zhodnocovat majetek , který půjde jednou do dědictví ) . Úplně nejlépe ale - a to je asi moje nejlepší rada - obětujte 2000,- a zajděte na konzultaci s právníkem .

autor
16. únor 2024

@sahrazad1 děkuji, myslela jsem si to že v tento moment to už bude napadnutelne. S tetou domluva není. Ona automaticky počítala s tím, že když se o babičku starali rodiče partnera, tak se o ní bude starat někdo další z nás. Návrh, že by nám mohla pomoct neprošel, prý má svých starostí dost. A já si nemám co stěžovat, protože můžu dítě vypustit na zahradu... To že jsem barák nikdy nechtěla a fakt to není můj sen, neřeší 😅 (vyrůstala jsem na domě, se sadem, zeleninovou zahradou a polem) K pravnikovi jsme už objednání na příští týden. Teď jsme všichni nemocní, takže jsme to museli odložit. Jen mě zajímala i něčí zkušenost, než se dozvím věci od něj.

kitalpha
16. únor 2024

Tomu rozumim, že se Vam nechce vracet někam peníze. Je sice pěkné, že babička nehodlá ještě umřít, ale je dobré myslet na to co by mohlo následovat. Logicky a nezaujate si myslím, že by mělo být dědictví rozděleno. Tedy barak napůl. Ona nesmí opomenout dceru v dedictvi. Vysvětlím. Má maminak mi odkazala pražský byt, sestra moje dedila záclony a ubrusy a snad nábytek (to aby nebyla opomenuta) , můj bratr cca 40 tisíc. Tedy nepoměr. Z lidského hlediska si myslím, že byste neměli být opomenuti. Dobre je mít jakékoliv důkazy, že se o babičku staráte, pomahate, odvazite k lékaři, apod, udržujete barak . To, že platíte energie , to je pěkné, ale vemte si, že protisluzba je , že vás tam babička nechává i bydlet, tudíž si myslím, že takto to je na místě. Nicméně obrátila bych se s dotazem na notáře. Domnívám se, že pokud byste opravdu dolozili , že jste se o ní celou dobu starali a barak udržovali, neměl by být vnuk opomenut v dědictví
Ale jak říkám, obratila bych se na notáře, nikoliv pravníka.

kitalpha
16. únor 2024

A taky bych koukla na dědický zákon.

kolibricek36
16. únor 2024

U vás to je jako to bylo u nás, teta nikdy nic, vše buď mamka dokud žila, nebo pak já se ségrou s tím že ja ji měla na krku 24/7 a ségra když už bylo zle tak volala sanitku. Nebo ji do nemocnice zavezla. Babi se dozila 101 let bez 5 dnů.

eviicka
16. únor 2024

@kitalpha tak opomenuti nebudou určitě, na půlku mají nárok každopádně.

kitalpha
27. únor 2024

Tak jak jste nakonec dopadla s konzultaci u právníka?

marki_s_m
1. bře 2024

Ono se to dá právně ošetřit například odkoupením podílu či možná úplně nějak jinak, doporučuju řešit s právníkem, co se tímto zabývá. Případně napiš poskytnu kontakt, dělám administrativní asistentku v advokátní kanceláři a paní magistra se zemahle věcma zabývá docela často. 🙂

autor
10. bře 2024

@kitalpha nebylo nám v tento moment doporučeno dům dokupovat, sepisovat darovací smlouvu nebo závěť vzhledem zdravotnímu a mentálnímu stavu babičky. Bylo by to po její smrti lehce napadnutelné. Rozhodnutí nechá na nás, kdyby jsme potřebovali pomoc s dokumenty tak pomůže, ale jak říkám nedoporučoval to. Dědit by měl partner polovinu majetku a jmění (podíl po jeho rodiči) stejně tak jako teta. Takže jsme se shodli, že dům budeme udržovat ve stavu "ať nespadne na hlavu" a pak se uvidí.