Děti a škola. Dáte je na poslední měsíc?

zdrivana
2. kvě 2020

Ahoj,
chtěla bych vědět Váš názor, zda pustíte děti do školy, někde je psáno 11.5 někde zase 25.5?

78marcela
4. kvě 2020

@hafika je fajn, že jsou lidé, kteří si uvědomí i to ostatní,přesně jak píšeš, např. i s těmi zahr. cestami. Mně doma pracovat moc nevyhovuje, kór s dětma, starší má 4,5, mladší bude mít tři roky. Vidí mě doma, neustále vyrušují. Fakt se těším, až bude vše v normálu.
Ty, co dělají doma HO stabilně, obdivuji, chce to obrovskou vůli a sebekázeň. Mně by lidi chyběli, chyběl by mi sociální kontakt. Z domu bych byla schopna dělat max dva dny v týdnu.

hafika
5. kvě 2020

@78marcela Tak já k tomu chodím i normálně do práce a mám jen poloviční úvazek. Jeden den celý do práce a zbytek z domu, jen když jsem i já nastydlá, tak celé z domu. Takhle jsem to měla dva roky, další dva na dopoledne, když jsou děti zdravé, jinak místo OČR pracuji z domu. Takže lidí mi nechybí, ale v práci toho vyřídím víc, když chodím denně (vedu projekt).

olusenka
Autor odpověď smazal
Zobraz
alcar
5. kvě 2020

@olusenka to si musis rozhodnout sama. Spis me zajima, jak se tvuj zamestnavatel stavi k tomu, ze jsi rizikova skupina? Mas nejakou nadstandardni ochranu?

betelgeuzz
5. kvě 2020

@olusenka ale když chodíš do práce, tak se taky setkáváš s lidma a můžeš to chytit od nich, ne? Tak je jedno, jestli to přinesou děti, nebo ty. Důvod, proč nedávat, bych viděla, pokud bys ty sama seděla doma a nikam nechodila.

78marcela
5. kvě 2020

@betelgeuzz taky vidím rozdíl v tom, že dospělí mají roušky, dokážou dodržet rozestupy a chránit se. U dětí toto není možné ohlídat.

betelgeuzz
5. kvě 2020

@78marcela a opravdu to dospělí dělají? co vím, tak většina už v kanclech roušky nenosí, rozestupy se taky neřeší. V obchodech se na tebe každou chvíli někdo lepí. Nevím, jakou práci @olusenka dělá, jak se do ní dopravuje, co dělá po práci. A co znamená být riziková skupina. Mít vysoký tlak, nebo astma, tak to neřeším, být čerstvě po chemo, tak ano.

78marcela
5. kvě 2020

@betelgeuzz ne? Tak to nevím. Já žiju v tom, že je rouška povinná. Ale já jdu jen do obchodu a s dětma ven a všude vidím zarouskovany. Jinde nevím.

hojda
5. kvě 2020

@78marcela U nás roušky jako první odložili lyžaři z Itálie🙂.

hojda
5. kvě 2020

@78marcela Tak takhle to nakonec vyřešili zatím u nás. Dle počtu zájemců se zatím nabízí tyto možnosti: Při velmi malém počtu zájemců (do 30 dětí za celý 1.stupeň) – dopolední a odpolední program zajistí asistentky pedagogů a vychovatelky ŠD, distanční výuka bude nadále probíhat jako doposud pod vedením třídních učitelů. Děti budou rozděleny na 2 skupiny – 1. a 2.třída/ 3., 4. a 5. třída. Asistentky a vychovatelky, které by denně pracovaly s dětmi ve škole, by již nemohly vykonávat individuální práci s dětmi přes telefon a přes Skype.
Při větším počtu zájemců, minimálně však 8 žáků z každé kmenové třídy – dopolední výuku zajišťují všichni třídní učitelé ve své třídě se svými žáky (1. – 5. ročník). Je možný přímý přenos online výuky pro žáky, kteří zůstanou doma (zatím ve fázi návrhu), distanční výuka a pomoc na telefonu pro žáky, kteří zůstanou doma, by musela být přerušena z důvodu velké časové náročnosti a tlaku na pedagogy.
Při nerovnoměrném rozvržení zájemců bychom řešili situaci dle aktuálních možností (spojování ročníků apod.).

gajdosovag
5. kvě 2020

@betelgeuzz Věřím tomu a i to denně vidím, že rizikoví lidé jsou na sebe opatrní, nosí roušky nebo respirátory a rukavice. Jsem v denním kontaktu s lidma v práci, jezdím MHD, chodím na nákupy (tam teda rozestupy moc nee) a všude se to plus mínus dodržuje. Ale je fakt, že na ulicích už jsou vidět lidi zcela bez roušek a v hloučcích...
Jinak syn do školy nepůjde, neb muž je v riziku a přesto chodí do práce, ale on je svědomitý, stále si desinfikuje ruce, nosí roušky. Ale to naše trdlo malý 7 letý je poděs, mytí rukou fláká, jakoukoliv dětskou nemoc co měli ve školce i škole zanesl domů a muž už od něj chytil už 2x ruka pusa noha - to si myslím, že je u těch dětí problém, že oni tu hygienu prostě odfláknou ☹

hojda
5. kvě 2020

@gajdosovag Tak to je asi všude stejně, děti mi doma hlásí, že většina dětí si ve škole vůbec nemyje ruce, když jde z WC....

gajdosovag
5. kvě 2020

@hojda No a to je přesně to co celou dobu nechápu, 2.stupeň kde ty děcka už se dají trochu vycepovat k dodržování pravidel bude dřepět doma.
A 1. stupěň kde ty děcka nebudou schopny dodržovat zřejmě naprosto nic z pravidel bude ve škole... chudáci učitelky, chudáci děti, myslím, že to nebude mít s tou školou do které se většina prcků těší, moc společného ... tohle nevymysleli moc dobře, bohužel.

andelka
5. kvě 2020

@78marcela u nás to spousta lidí taky bere právě už ležérne. Starší děti, i dospělí, hloučky bez roušek..V obchodě rozestupy ani náhodou.

puhelin
5. kvě 2020

@gajdosovag Jde jim jen o to, aby se zrusilo OCR. Proto ty deti na prvnim stupni do skoly pujdou. Zase jde jen o penize, o zdravi az na poslednim miste.

hojda
5. kvě 2020

@gajdosovag Tam jde asi tom, že dítě z druhého stupně už můžete nechat doma samotné a z prvního ne a u druhého stupně už se střídají pedagogové, což asi teď není možné. Ono je v tom vždy víc faktorů, která nás třeba ani nenapadnou, když tam člověk nepracuje, ale asi nějaké omezené vyučování by mělo jít i pro druhý stupeň, to je pravda.

gajdosovag
5. kvě 2020

@puhelin
@hojda
Těch faktorů tam bude víc, to je jasný. Ale osobně se teda taky nejvíc přikláním k tomu, že jde o peníze, potřebují dostat rodiče od malých dětí do práce. Pak ale naprosto kontraproduktivní je to zvýšení OČR na 80%, to už je velmi slušná částka.

betelgeuzz
5. kvě 2020

@78marcela no povinná, a myslíš, že vběhnou policajti do soukromé firmy zkontrolovat, zda máme všichni roušky? Dohodli jsme se, že roušky mít celý den v kanclu mít nebudem, nosíme je jen do společných prostor.
Jinak u nás ve škole, ještě než se školy zavřely, učili děti, jak správně mýt ruce. Takhle pečlivě, jak si je teď myjí moje holky, si je sama nemyju 😀 Takže bych netvrdila, že děti nejsou schopny dodržovat hygienická pravidla.
@hojda ono ani spousta dospělých si nemyje ruce po WC.
@puhelin Já to takhle nevnímám. Děti z druhé stupně jsou samostatnější, mohou být samy doma, zapnou si PC na online výuku, těm z prvního stupně aby člověk pořád asistoval, vysvětloval, dohlížel.

monita0806
6. kvě 2020

@puhelin OČR má být i když do školy dítě nedáte....

puhelin
6. kvě 2020

@monita0806 Aha, takze to je zatim jen dobrovolne?

betelgeuzz
6. kvě 2020

@monita0806 tak to je zpráva z NOvy, i Maláčová říkala, že OČR zanikne. Takže je otázka, jak to je, očividně v tom nikdo moc nemá jasno.

ilonne
6. kvě 2020

@betelgeuzz Já tedy všude četla, že nezanikne. Docházka je dobrovolná. Nějak si nedovedu představit,, že najednou nárok na OCR zanikl při těch kritériích rizikovosti a nastavenych podmínek. Vezmi si,, že řada škol by nebyla schopna otevřít, kdyby nastoupily všechny děti. Nedokázaly by to pokrýt ani prostory ani personálně.

betelgeuzz
6. kvě 2020

@ilonne https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nechcete-p...
Řešením je napsat čestné prohlášení, když někomu nevadí lhát, jeho věc. Ale v principu, pokud nemáš důvod neposlat, o OČR příjdeš.

ilonne
6. kvě 2020

@betelgeuzz To ano, tak jsem to myslela. Já neposlu, učit půjdu. Děti pojedou k babickam.

pabka
6. kvě 2020

@ilonne tak personálně si nejsem jistá, je tam přeci spousta učitelů z druhého stupně. Prostory nevím, ale pokud nenastoupí druhy stupeň, mají k dispozici třídy 6. - 9. ročníku, takže i to by měli být schopni zvládnout... spis si říkám, jak se vystřídají v satnach, minou na chodbách atd...

ilonne
6. kvě 2020

@pabka Ne všechny školy jsou i druhostupnove. Máš malotridky a ty jsou jen prvostupnove a tam nemáš ani dost personálu ani třídy a lavice navic.

ilonne
6. kvě 2020

@pabka Navíc i u těch druhostuonovych. Učitele z 2.st zase musí ve 100% zaručit distanční výuku u svých žáků.

betelgeuzz
6. kvě 2020

@pabka my už jsme dostali pokyny a hlavně vyvěsili pokyny pro 9. třídy, ostatní budou asi podobně. děti se mají scházek před školou v těch skupinách, jak se budou učit. Bude je tam vyzvedávat učitel a postupně odvádět do tříd. Naše škola má výhodu, že má několik vchodů, vždy u tříd jednoho ročníku je samostatný vchod.
@ilonne tak otázka je, co je distanční výuka, na některých školách je to hlavně zasílání písemných úkolů, neznamená to, že učitel je neustále online.

pabka
6. kvě 2020

@ilonne to mas pravdu, jednostupnove školy mě vůbec nenapadly...

pabka
6. kvě 2020

@betelgeuzz před klasickou školou si srazy po skupinách moc nedovedu představit, to se řekne “pod třešní 1.A, pod kastanem 2.B”? Časově oddělit také nevím nevím, to by šli do školy hodinu. Samostatné vchody mate super. Naše středně velka škola (cca 600 děti) má vchod jeden a hned za vchodem jednu společnou satnu.