Dítě narozené v létě a nástup do 1. třídy

monfeb
20. led 2012

Ahojte,prosím zda někdo nemá zkušenosti.Dcerku mám narozenou 1.srpna.Tudíž do školy by měla jít od září a budou jí čerstvě 6 let.Umí celou abecedu a čísla do 10.Ve školce mi ale řekli,že nepatří mezi nejlepší a že by raději doporučovali odklad,vzhledem k tomu,že je pomalejší v úkolech.Na netu jsem se dočetla,že letní děti by měli jít do školy o rok ppozději,že jsou pak na okraji třídy a pořád se snaží dohnat starší děti a jsou mezi nejhoršími.Dcerka má ve školce kamarádku,která jde do školy a naše malá pláče,že chce s ní.Bojím se ale toho aby opravdu neměla problém,že bude nejhorší a pak ji to bude stresovat.Na druhou stránku se také bojím toho aby se pak ve školce nenudila.Nemáte někdo zkušenosti z vašich dětí?? Mám z toho hlavu jak škopek a nevím,co bude pro ni lepší.děkuji moc za Vaše názory.M.

berenika39
5. pro 2012

@vendullka v pohodě, jsi tu už dlouho, nemyslela jsem to nějak špatně, jen to mátlo.

miranda77
6. pro 2012

@berenika39 nám to říkají učitelky ze školky ... a spousty známých, co měly děti na hlídání .... a taky teď máme porovnání se synem ... to co namalovala Dája v 2 letech syn ve třech jen těžko dává (a není nějak zaostalý 😅 )

vendullka
6. pro 2012

@berenika39 Já to ani špatně nebrala, neboj, jen jsem nepochopila, kam se jí ty 3 roky poděly🙂 U nás je to taky dost o chvále od učitelek ze školky, od 18m umí řečíst celou abecedu, teď už i slabiky, sčítá do deseti, odčítá do pěti, kreslí jako předškolák... To ani ne že by jsme ji tak drilovali, to vůbec, spíš vždycky sma přišla s tím co to je a jak se to dělá a kolik toho je a hned si všechno zapamatuje...🙂

monfeb
autor
25. pro 2012

@rosanela Ahoj, omlouvám se žepíši až teď,ale moc sem nechodím.Nastoupila jsem do práce a není tolik času.. Měli jsme úplně stejný problém.Nej kamarádka byla anrozená v lednu a naše malá v srpnu.taky nám při zápisu říkali,že je šikovná.Uměla abecedu a počítat,ale docela se ostýchala mezi cizími.Hodně jsem to řešila a ptala se různých odborníků a jsem moc ráda s odstupem časum,že jsem ji nechala odklad. Překvapivě nijak moc po kamarádce neteskní. Ani si na ni moc nespomene a bere to tak jak to je. Asi jsem vyváděla spíše já..Děti přemýšlejí jinak... Ted má malá 6 apůl a je zralá - ale v září a říjnu by podle mě trpěla,protože by se neuměla prosadit a to by ji před ostatními staršími dětmi znevýhodňovalo.Tak to jsou mé postřehy. Jo a jak někteří tvrdí,že se pak dítě ve školce nudí-tak u nás to opravdu nehrozí.-Záůleží o přístupu učitelky.M.

maceek
25. pro 2012

tento problém řešit určitě nebudu (děti mám narozené v září a prosinci), ale z vlastní zkušenosti (já jsem v půli července a ještě o 1,5 měs. dříve narozena) doporučuji odklad. Když rodiče řešili můj nástup, tak jim ve školce i dr. říkali, aby mě do školy určitě daly, že jsem šikovná, bystrá..., ale dodnes toho moje mamka lituje - 1. třída horor (nerozuměla jsem rozdílům di ti ni - dy ty ny) a sama jsem ve vyšších ročnících zjišťovala, že to co jsem před rokem nechápala (hlavně v matice), jsem v dalším roce pochopila okamžitě 😀

miranda77
27. pro 2012

@maceek :( ... já jsem zase v září a naším všichni doporučovali, ať mne nechají ještě rok ve školce (naši nechtěli)... no ve škole jsem se dost nudila a tak i zlobila 😉 ... neměla jsem žádné kamarádky, prostě úplně mimo. Prospěch výborný ... takže za mne. Rodiče sami nejlépe vědí, jestli mají dát dítko do školy. Na rady "odborníků"nelze dát!!!
Všem držím palce, ať se správně rozhodnou!

ivaanka
27. pro 2012

Tak tohle budu taky jednou řešit, mám kluky konec srpna a začátek září. Já jsem spíš pro odklad. Nejsem žádný odborník ani nemám nastudované žádné odborné články, ale vycházím z vlastní zkušenosti. Chodila jsem od 6. třídy na gympl, takže základku si moc nepamatuju. Na gymplu nás bylo ve třídě 25, z toho 7 premiantů, kteří jsme to dotáhli s jedničkama a sem tam nějakou dvojkou až k matuře. 6 z těch 7 jsme šli o rok později, narození srpen - prosinec. Nevím, jestli to byla náhoda, ale řekla bych, že ne.

jakoubka
16. led 2013

Tak včera jsme měli zápis a Kubík byl přijat.
Je narozený 1.8.
Taže odklad neproběhl...i učitelky z MŠ byly pro ,aby šel do školy.
Já byla nejdřív pro odklad ,ale nakonec jsem dala na radu učitelek ze školky.Ony vědí a vidí,jak spolupracuje

lena27
17. led 2013
lena27
17. led 2013

teď jsme byli u zápisu a budeme dávat odklad kvůli špatné řeči. Musíme do PPP. Nevíte zda se vyšetření platí a asi kolik? děkuji za info

susik77
18. led 2013

Veru je v polovine srpna, ucitelka v MS ji videla na hrane, my take. Klinicka psycholozka doporucila odklad kvuli vyslovnosti a socialni a emocni nezralosti. Nakonec to dopadlo tak, ze jde do pripravne tridy, takze super 🙂

andulkaavetrelec
17. dub 2013

@jakoubka To jsem ráda, že jdete do školy. David je narozený 30.7. a v PPP mu odklad nedoporučili. Ve školce mi říkali, že nebude mít problém. Vedle těch starších dětí je to pořád takový ťutík, tak doufám, že mi do září ještě trochu dospěje.

patrycja
17. dub 2013

@lena27 neplatí.

jakoubka
18. dub 2013

@andulkaavetrelec -Kubík je taky tutík a hrozný mazel ,ale to si myslím ,že s vyzrálostí pro školu není důležité.
Kubík je zas hodně zodpovědný a to bude snad plus 🙂

andulkaavetrelec
18. dub 2013

@jakoubka Ten náš je taky zodpovědný, ve školce jim už dávají úkoly a on je poctivě plní. No já doufám, že ty 4 měsíce budou k dobru, že vyroste z toho trochu hravého, občas ukňouraného a mírně vztekacího chlapečka. Jinak už začíná číst a dal si za úkol (sám) naučit se číst, než půjde do školy (u nich ve školce čtou 2 děti z 28, jedna z toho je holčička, která se mu líbí), co je psané velkými písmeny, to už přečte jako slovo (ne po písmenkách), píše velkými písmeny i celá slova (s roztomilými hrubkami), taky sčítá a odčítá do deseti (tuhle jsem mu dala kalkulačku a měl z ní radost). Myslela jsem si, jak není napřed, ale dnes ty děti toho umí tolik...

elastiq
7. srp 2013

my jsme měli u dcery odklad, taky narozená v létě a nelituju, chytrá byla dost, ale dost se styděla, byla tichá, zakřiknutá /doma ne, jen v té společnosti/, shodli jsme se na tom ale jak s její paní učitelkou ze školky, tak na PPP, ten rok jí hodně pomohl, dnes patří mezi nejlepší žáky ve třídě a hlavně se už nestydí a není zakřiknutá, myslím si, že každý rodič nejlíp ví, co má doma a pokud máte dobrou učitelku ve školce, určitě poradí, potom i ta PPP

jaaaaa28
16. zář 2013

Já mám dcerku, teď je jí 5. O odkladu silně uvažuji, dcera je v červnu. Že by nezvládla učení, strach nemám. I když neumí v současné době číst, psát ani počítat (mimochodem - andulkaavetrelec - nechápu, co řešíš 😝 ). Ale chodí do třídy se samými prťaty - zejména mají 3 roky. Je to nová školka, tak to nemíchali, jak to šlo. Předškoláci jsou tam jen tři. Takže když ji pozoruji mimo školku, vázne u ní komunikace s jejími vrstevníky. Hůř se mezi ně zařazuje, ostýchá se je oslovit atp. Na hřišti jde hned ke skupince tříletých dětí, protože zkrátka je na ně zvyklá ze školky. Žádala jsem paní ředitelku, jestli by ji nemohla přeřadit do druhé třídy, kde je předškoláků víc, ale nevyhověla mi. Takže uvažuji o změně školky a odkladu docházky. A někdo tady ještě psal, že maminky často žádají o odklad z lenivosti, že zkrátka chtějí prodloužit dětem dětství. Nevidím to jako lenivost ani nic špatného. Když si já vzpomenu na školní léta, kdy jsem celé dopoledne seděla v lavici, až mi dřevěněl zadek 😀 , tak mileráda dceři toto o rok oddálím.

pisisvori
17. zář 2013

@jaaaaa28 z vlastní lenivosti, ne kvůli dětem, protože ve školce se o nic starat nemusí a když začne škola začné holt rodičům "práce" a nejhorší na tom je, že tím pak "ubližují " těm dětem, které jdou do školy tak jak se má a jsou pak třeba skoro o dva roky mladší než tyhle odkladoví, což musí být v něčem určitě znát a ty normální děti nemají šanci se s nima rovnat

Vždy je někdo průbojnější a někdo stydlivější co je na tom sakra divného???? Mělo by se to zakázat úplně a povolovat jen v opravdu ojedinělých případech.

monfeb
autor
17. zář 2013

Ahoj, zakládala jsem tuhle diskuzi, když jsem se rozhodovala o odkladu. Rok utekl a máme prvňáčka po odkladu.. Dnes jsem mluvila s paní učitelkou a Lárku vychvalovala do nebe. Opravdu za ten rok rozumově vyspěla a úkoly jsou pro ni hračka.Do školy se těší a já mám s ní obrovskou radost. Je narozená v srpnu.. Sama začala spopjovat pře dpůl rokem slabiky a kdyby šla o rok dřív,tak by jsme se trápily...
To je můj postřeh....Monika

jaaaaa28
17. zář 2013

@pisisvori Zakázat úplně??? To na mě působí krapek totalitně. Já jsem naopak pro individuální přístup k dětem. Stavit děti do lajny, házet do jednoho pytle a brát je jako kusy - to fakt není můj šálek kávy 😠

pisisvori
17. zář 2013

@jaaaaa28 jasně a co ty děti, které to znevýhodňuje na ty nikdo nemyslí, že nemají možnost výběru a individuálního přístupu ....? Z 10 dětí co má odklad ho opravdu potřebuje maximálně jedno.

jaaaaa28
22. zář 2013

@pisisvori a které děti to znevýhodňuje??? Ty, jejichž rodiče usoudí, že jsou zralé jít do školy a pošlou je tam? To je přece v pořádku. Znevýhodněné by přece byly děti, které na to nemají (z různých důvodů) a musely by tam jít. Každý rodič (s pomocí psycholog.poradny a školky) INDIVIDUÁLNĚ rozhodne, jestli tam dítě pošle nebo ne. A pokud jsou rodiče, které úderem šestého roku pošlou dítě do školy a nezamyslí se nad tím, jestli je na to dítě zralé, tak je to jejich věc a taky je nebudu odsuzovat. Ale já prostě o věcech přemýšlím jinak. A pokud jsou objektivní výzkumy či statistiky na to, kolik procent dětí odklad SKUTEČNĚ potřebuje, tak sem prosím vlož odkaz. Myslím, že to všichni oceníme. Děkuji.

mates22
27. zář 2013

@monfeb ahoj, u nas je to to same, rozhodnuti dat odklad bylo dobre, ten rok je neuveritelne znat, do skoly chodi s nadsenim, coz vloni nehrozilo, skolku si uzila nejvic za ty 4 roky co tam stravila. Takze tak. At si rika kdo se co chce. Odklad je vzdycky lepsi nez když se dceri vrátil do skolky klucina ze školy protoze to nezvládal.

mrazulkav
27. zář 2013

Taky nejsem zastáncem zbytečných odkladů (znám v okolí 1 dítě, u kterého si odklad vydupala maminka a úplně zbytečně), ale na druhou stranu jsme vloni měli oddíl prvňáčků a předškoláků - všichni jeden ročník, přesto někteří ve školce zůstali a 2 dokonce vrátili ! (to mi přijde mnohem horší než odklad - tam si zase maminky vydupaly nástup do první třídy)

jakoubka
18. říj 2013

Syn je narozený 1.8. a ted šel do první třídy ...bála jsem se a ted? Jsem spokojená a šťastná ,že šel .Je šikovný,pozorný,snaživý a začíná lépe psát naž já 😀

bledulka
18. říj 2013

@jakoubka ahoj 🙂 Já jsem o odkladu také uvažovala. Syn je 10.6. byli jsme i v psychol.poradně, protože jsem měla pocit, že je to na hraně-je velmi temperamentní (což ale bude celý život-i za rok, dva), bála jsem se, že neudrží pozornost. Nakonec se zdá být v pořádku.. Na začátku hodně vykřikoval, nehlásil se když chtěl mluvit-chtěl paní učitelku jen pro sebe. Ale po 14 dnech a po našem vysvětlování se zklidnil.. Snaží se (až moc-je smutný,když mu něco nejde úúpně perfektně) učitelka si ho chválí a říkala, že je dobře, že šel do školy.. A psaní? úplně mě dostal.. v červnu jsme měli problémy s grafomotorikou a po 4 měsících grafokurzu píše hezky a už dle paní z grafomotoriky může zfleku psát perem 🙂
Mám z toho radost, protože jsem až do srpna, září pochybovala, zda to bylo správné rozhodnutí. A bylo 🙂

jaaaaa28
16. led 2014

Zdravím všechny. Včera jsme byly s dcerou u zápisu, a paní učitelka mě překvapila informací, že první a druhou třídu zvládnou všichni, že je to pohoda, že je to hodně o "hraní". Problém prý nastává ve 3. třídě, kdy se na děti hrne hodně učiva, vyjmenovaná slova atd. Pro děti, které z nějakého důvodu nejsou pro školu zralé, se to prý projeví právě až v té 3. třídě. Potom to začíná drhnout, nastupují psych. problémy atd. Takže to jen pro zajímavost, mě to docela překvapilo.

miranda77
17. led 2014

@jaaaaa28 ... no, možná v některých případech ... většinou ale jsou problémy dříve 😉

norma
28. led 2014

@jakoubka Ahoj Marti,byli jsi s Kubíkem v PPP?Já byla s Áďou u zápisu v pátek,máme jít do PPP,učitelka furt omýlala že je červnovej,a jaký byly problémy s Naty a ta šla přitom o rok později jelikož je lednová atd.Nechápu jak je může srovnávat,jo jsou sourozenci,ale neznamená přece že s Naty byli problémy tak musí být s Áďou.Já do té PPP půjdu,ale na 100% jsme rozhodlí že Adam do školy půjde.

jakoubka
29. led 2014

@norma -Ahoj Káji 🙂 Nene,s Kubíkem jsem v PPP nebyla a to je srpnový a nikdo nás tam ani neposílal . 😉